• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wykreślenie art. 41 (wcześniej art. 38)

Art. 41(wcześniej art. 38) ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2023r.

W związku z pytaniami od funkcjonariuszy informuję, że ZZ Celnicy PL zgłosił do Marszałka Senatu RP propozycję wykreślenia art. 41 ustawy jw.
Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi z sekretariatu Marszałka. Interweniowaliśmy także u niektórych Senatorów, aby wyszli z taką inicjatywą.
Proszę o wzmocnienie tych działań i wysłanie e-maili z przykładową treścią jak niżej(do indywidualnej oceny i zmiany). Adresy do Senatorów są dostępne pod linkiem. Proszę, by każdy wybrał Senatorów, chociaż ze swojego okręgu.
Komisja Finansów i Budżetu Senatu RP zaproponowała wykreślenie tego artykułu, jednak warto wysłać e-maile do Senatorów, także partii rządzącej, aby po powrocie ustawy do Sejmu była świadomość polityczna, że temat jest ważny dla wielu funkcjonariuszy.
Proponuję (to bardzo ważne), aby wysyłać już także korespondencję na adres Klubów i Kół Parlamentarnych m.in. kp-pis@kluby.sejm.pl. Link w komentarzach.

Szanowny Panie Senatorze.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wykreślenie art.41 z ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (druk senacki nr 861). Artykuł ten budzi kontrowersje w środowisku wszystkich służb mundurowych. W tej sprawie był także protest przed KPRM w dniu 9.11.2022 r.

Jako funkcjonariusz, który po .... latach służby Ojczyźnie odchodzi na emeryturę czuję się potraktowany w sposób dyskryminujący. Każdy Obywatel RP może przejść na emeryturę do 1 marca 2023 roku otrzymując normalnie, jak zawsze dotąd to miało miejsce, podwyżkę kwoty bazowej. Tylko ja jako funkcjonariusz zostałem pozbawiony tej możliwości przez Sejm RP.
Uprzejmie informuję, że przechodzę na emeryturę, bo taka jest moja decyzja i mam do tego prawo.
To jak zostałem potraktowany przez Sejm RP traktuję jako działanie niegodne, które godzi w powagę Państwa i stanowionego przez nie prawa.
Z tych względów proszę Wysoką Izbę o pomoc i wykreślenie ww. artykułu.

Z Poważaniem
https://www.senat.gov.pl/sklad/senatorowie/
 
Ostatnia edycja:
To przynajmniej skorzystają z podwyżki modernizacji…o ile ona bedzie 😂😂😂
Czasy są niestabilne pod względem ekonomicznym, dlatego trudno komuś doradzać czy lepiej jest przejść na emeryturę czy zostać jeszcze rok lub dwa. Przechodząc na emeryturę nie dostaje się podwyżek, tylko waloryzację (rekompensatę) w przypadku utraty wartości pieniądza (inflacji). Natomiast pracując, podwyżki mogą być niezależnie od tego czy jest inflacja czy nie. Dlatego w dłuższej perspektywie czasowej jest to na pewno korzystniejsze. Natomiast czy pozostanie na rok czy dwa będzie dobrą decyzją czas pokaże, z uwagi na to, że inflacja rośnie, a podwyżki (oprócz waloryzacji kwoty bazowej) nie wiadomo w jakiej wysokości będą i w jakiej perspektywie czasu.
 
Czasy są niestabilne pod względem ekonomicznym, dlatego trudno komuś doradzać czy lepiej jest przejść na emeryturę czy zostać jeszcze rok lub dwa. Przechodząc na emeryturę nie dostaje się podwyżek, tylko waloryzację (rekompensatę) w przypadku utraty wartości pieniądza (inflacji). Natomiast pracując, podwyżki mogą być niezależnie od tego czy jest inflacja czy nie. Dlatego w dłuższej perspektywie czasowej jest to na pewno korzystniejsze. Natomiast czy pozostanie na rok czy dwa będzie dobrą decyzją czas pokaże, z uwagi na to, że inflacja rośnie, a podwyżki (oprócz waloryzacji kwoty bazowej) nie wiadomo w jakiej wysokości będą i w jakiej perspektywie czasu.
Zrobiłem sobie symulacje waloryzacji emeryckiej o 13,8% w 2023r i kolejnej o zaledwie 10% w 2024r. (Obstawiam wyższą bo i inflacje przewiduje kolejne 20% jak w tym roku) i wychodzi mi, ze po tych 2 waloryzacjach moja emka wyjdzie korzystniejsza niz po blisko 2 latach pracy… chore to… dlatego uciekam juz na emke. Ps nie łudźcie sie ze w czasach kryzysu sypną budżetówce groszem.
 
Czasy są niestabilne pod względem ekonomicznym, dlatego trudno komuś doradzać czy lepiej jest przejść na emeryturę czy zostać jeszcze rok lub dwa. Przechodząc na emeryturę nie dostaje się podwyżek, tylko waloryzację (rekompensatę) w przypadku utraty wartości pieniądza (inflacji). Natomiast pracując, podwyżki mogą być niezależnie od tego czy jest inflacja czy nie. Dlatego w dłuższej perspektywie czasowej jest to na pewno korzystniejsze. Natomiast czy pozostanie na rok czy dwa będzie dobrą decyzją czas pokaże, z uwagi na to, że inflacja rośnie, a podwyżki (oprócz waloryzacji kwoty bazowej) nie wiadomo w jakiej wysokości będą i w jakiej perspektywie czasu.
mamy nie tylko inflacje ale i gigantyczny dług publiczny, zarówno budżetowy jak i poza budżetowy. podwyższona inflacja z długiem 80mld = 1 bauc z początku lat 2000 skutkował przez kila lat waloryzacjami co 2 rok nie więcej ja 2-3% przy inflacji powyżej 10%. W latach od 2008 przy inflacji ok 4% i niżej i zdaję sie długiem mierzonym 2-3 bauce budżet miał0 podwyżek przez 9 lat. Obecnie mamy dług rzędu 10-15 baucy. To nie wróży dobrze dla podwyżek. Jeżeli uznają iż podwyżka z 2023 to będzie ta przed pauzą a od 2025 i dalej inflacja będzie na poziomie 5% i niżej to biorąc pod uwagę strategi z lat 200-2008 i 2008-2016 marnie widzę podwyżki w budżetówce przez kilka lat tak przy najmniej do roku 2028 a i wtedy poniżej wzrostu gospodarczego. Zatem lata 2028-2030 to dopiero światełko w tunelu zaś od 2032 dopiero zauważalna poprawa sytuacji o ile ktoś znów wcześniej nie wykręci jakiegoś numeru. Zatem dla tych co rozpoczeli służbę przed 15.09.1999r oznacza służbę dłuższą niż konieczna. Ta perspektywa jest jedyna dla osób które mają dłuższą perspektywę czasową tak 7-10 lat
 
Art. 41 tak różnicuje. 2 osoby z IAS odchodzą w lutym na emeryturę. 1 cywil - dostaje odprawę wg nowej kwoty bazowej, 2 funkcjonariusz - odprawa wg starej kwoty bazowej tj. takiej samej jak odchodzący rok wcześniej i od tej samej kwoty bazowej będzie naliczana emerytura. Czy coś więcej?
 
Art. 41 tak różnicuje. 2 osoby z IAS odchodzą w lutym na emeryturę. 1 cywil - dostaje odprawę wg nowej kwoty bazowej, 2 funkcjonariusz - odprawa wg starej kwoty bazowej tj. takiej samej jak odchodzący rok wcześniej i od tej samej kwoty bazowej będzie naliczana emerytura. Czy coś więcej?
Nawet nie wiesz jak mnie to wkurza, a bardziej to, że nic z tym nie da się zrobić. Mam wrażenie, że związki zawodowe służb mundurowych skupiły się na walce o dalej służących, emeryci zeszli na dalszy plan.......
 
Rząd już zalozyl, ze tym co pójdą do sadu to wyrównają, nawet jak wszyscy pójdą do sadu to i tak już wygrali bo wielu się wystraszyło i nie złożyło kwitow lub je wycofało i tylko o to chodziło. Swoje ugrali ile dali radę. Kolejna ich wygrana to ci co nie pójdą się sadzić…
 
Wypada tylko pogratulować policjantom.
MSWiA się z nimi targuje, ale nie jest wrogiem swoich funkcjonariuszy i nie knuje jakby tu dopieprzyć swoim funkcjonariuszom.
W MF jest niestety inaczej.
Policjanci mają też związki zawodowe które nie tłumią od wewnątrz akcji protestacyjnych.
 
Można, tylko trzeba ze y związek jasno artykułowali ze chce tego samego dla celników i tylko dla celnikow, dokładnie dla 10000 celników (czy ilu Was tam jeszcze zostało)

takiego zadania nie można już tak łatwo odbić zasłaniając się tym ze nie mogą dac całemu kas.

w tłumaczeniach Sławek lawiruje i mówi ze oczywiście chodzi o równe traktowanie mundurowych ale z samych treści postulatów to już nie tak oczywiście wynika, podkreślam, brakuje wpostulatach napisanych tego co doprecyzowuje się potem tu dla ludzi.
Slawek mentalnie z jakiegoś powodu nie chce gruba linia w tych zadaniach odciąć się od cywili i walczyć w tej kwestii i tylko w tej kwestii tylko o celników.

dlatego jestem emerytem, opłacam składkę mimo ze nie pasuje mi obecne działanie Slawka bo mimo to wcześniej zrobił wiele dobrego jak moja emka. Ale przez tych cywili widzę jak się ludzie odwracają od zwiazku. Oczywiście to nie prawda bo nikt z działaczy nie ma i nie przekazuje takich sygnałów. A jednak wszystko się sypie. Na manifestacje mundurowi stawiają się symbolicznie bez ruszenia jak kilka lat temu bo właśnie wieża to o czym pisze i to im nie pasuje.

a Sławek tego jakby nie chciał zrozumieć. Przed moim odejściem wszyscy tak na oddziale mówili. Ja o tym pisze na forum ale jestem odosobnionym głosem. Jednak poparcie (a raczej jego brak) dla ostatnich inicjatyw zwiazku zauważył nawet sam Sławek pisząc o frekwencji na ostatniej pikiecie.

to moj ostatni wpis na temat oddzielenia się gruba kreska od cywili. Nie pisania i pitolenia ze trzeba przepisy zmienić żeby się oddzielić, powołać komendę. To potem najpierw nalezy krzyczec w każdym postulacie „chcemy tego tylko dla celników, jest nas 10000„

przy takim działaniu uzwiązkowienie ma szanse przekroczyć 60% ludzie (fc) musza czuć ze chodzi o nich i tylko o nich a nie o cywili, którzy na każdym kroku dostają więcej od połączenia.

i krótko o ucywilnionych celnikach. Wielu wybrało emke i wypłatę i nie chcieli powrotu i dobrze na tym wyszli. Wielu nie miało tego komfortu. Cześć powróciła do munduru, cześć odmówiła powrotu (znam przypadki), części odmówiono powrotu i tym ostatnim Sławek proponuje pomoc w powrocie. To jest zrozumiałe i nie tylko akceptowane ale również pożądane działanie w sprawie ucywilnionych celnikow. brawo za propozycje i działanie ale na tym koniec. pomoc członkom ucywilnionym celnikom - tak. to jedyny wyjątek w odcięciu od cywili. podwyzki stażowych dodatków mundurowych nie dostaną ale jak uda się wrócić to dostaną.
 
Ostatnia edycja:
pojawia się coraz więcej głosów o konieczności oddzielenia Związku od cywili. Może warto zrobić jakąś ankietę na forum. Skoro większość jest za. Ja jestem za demokracją oddolną.
 
Widzę, że jest słaby przepływ informacji, brak czytania ze zrozumieniem albo nie zauważanie tego co piszę w wielu tematach na forum.

Przeczytajcie jeszcze raz postulat do Premiera skierowany w tej sprawie. To na początek.
Zwracamy się o równe traktowanie funkcjonariuszy! Nie wiem jak można to jeszcze bardziej wyraźnie ująć?

Pisałem też w innych tematach, że jest to wręcz infantylne, aby domagać się równego traktowania pracowników w stosunku do funkcjonariuszy innych formacji. To populizm.
Nawet pisałem w sposób prześmiewczy, że należy domagać się także włączenia pracowników do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego.
Przecież to są absurdy i ja o tym wyraźnie piszę od zawsze.

Dla pracowników Związek podejmuje inne działania, adekwatne i rzeczywiste, ale nie dążenie do równego traktowania w stosunku do funkcjonariuszy, bo to jest aberracja, zaprzeczająca linii orzeczniczej, prawu i doktrynie. Bądźmy poważni.

Ponadto, jeżeli nasz ZZ informuje i ja tutaj piszę na forum nie raz, nie dwa, że potrzebna jest ustawa o SCS, to cóż to innego oznacza, jak wyraźne wyodrębnienie statusu jednego od drugiego?
To jest dla mnie oczywiste i nie wiem jak ja mam to inaczej napisać, żeby to zostało wreszcie zrozumiane.

A co do pikiety to nie oszukujmy się, ale jest to kolejne wytłumaczenie, jedno z kilku standardowych, żeby usprawiedliwić swój brak chęci do wyjazdu. Ja przecież także rozmawiam u siebie z ludźmi na OC i nikt takiego argumentu nie podnosił, bo on po prostu nie istnieje, jest zmyślony, ale były za to także inne, aby się usprawiedliwić.

Bo jeżeli ja nagrywam filmik i piszę na forum wielokrotnie, jak również zapraszamy na pikietę wyłącznie mundurowych i w sprawach tylko mundurowych, a na tym filmiku mówię, że na pikiecie powiem o konieczności powołania ustawy o SCS, to jak można mówić, że nie jadę, bo Związek nie che wyodrębnienia? To jakieś piramidalne nieporozumienie.

Ps.
Liczę na duże wsparcie także emerytów, jak podejmiemy niebawem zdecydowane inicjatywy, aby taką ustawę o SCS wprowadzić. Ciekaw jestem zaangażowania wszystkich w służbie. Mam nadzieję, że nie będą wyszukiwane nieistniejące argumenty, aby nie działać.
Trzeba działać, ja sam i Związek nie damy rady.

Jeżeli chodzi o SCS, to stawiamy wyraźny i ambitny cel:
Ustawa o Służbie Celno-Skarbowej! Czyli 100% wyodrębnienie!


Jeżeli ten cel stanie się wspólnym celem wszystkich funkcjonariuszy, to gwarantuję, że go osiągniemy.

Dla KAS mamy inne cele.
 
Przeczytajcie jeszcze raz postulat do Premiera skierowany w tej sprawie. To na początek.
Zwracamy się o równe traktowanie funkcjonariuszy! Nie wiem jak można to jeszcze bardziej wyraźnie ująć?

Pisałem też w innych tematach, że jest to wręcz infantylne, aby domagać się równego traktowania pracowników w stosunku do funkcjonariuszy innych formacji. To populizm.
Nawet pisałem w sposób prześmiewczy, że należy domagać się także włączenia pracowników do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego.
Przecież to są absurdy i ja o tym wyraźnie piszę od zawsze.
Tak mówisz i piszesz i postulujesz, teraz. Dopiero teraz, czemu nie od 4-5 lat. w końcu zwiazek pkasę tylko o fc. Po pierwsze za mało artykulacji ze tylko fc po drugie prze te zwłokę kilkuletnia będzie sporo opinii takich jak moja.

trzymam kciuki za wyjście na prostą - tylko fc
A co do pikiety to nie oszukujmy się, ale jest to kolejne wytłumaczenie, jedno z kilku standardowych, żeby usprawiedliwić swój brak chęci do wyjazdu. Ja przecież także rozmawiam u siebie z ludźmi na OC i nikt takiego argumentu nie podnosił, bo on po prostu nie istnieje, jest zmyślony, ale były za to także inne, aby się usprawiedliwić.
Dokładnie tez to miałem na myśli, znaczy to ze zaprzeczysz bo nikt ci tego nie przekazał. Zaprzeczasz ze taki argument istnieje bo do ciebie nie dotarł. Cóż, po prostu może pytaj kogo innego to usłyszysz co innego albo dalej wmawiaj sobie i innym ze ja to wymyśliłem.
 
Nie istnieje w tym sensie, że jest niezgodny ze stanem faktycznym. Nie, że nie jest gdzieś podnoszony. Bo skoro piszesz tzn. że jest.
Nie szkodzi, jak wyjdziemy z konkretną inicjatywą ustawy o SCS to mam nadzieję wreszcie zniknie zupełnie.
 
Back
Do góry