Służba celna

BREXIT - IAS Gdańsk i IAS Bydgoszcz.

 • 3 383
 • 3
Publikujemy dane na temat przyznanych nagród z BAR związanych z BREXITEM z IAS Gdańsk i Bydgoszcz.
W IAS Gdańsk objęto wypłatą 337 funkcjonariuszy i 43 pracowników. Najwyższa nagroda - pracownik 4000 zł, funkcjonariusz 3920 zł.
W IAS Bydgoszcz nagrody otrzymało 57 funkcjonariuszy(najwyższa 19964,13 kierownik, 18323zł z-ca naczelnika UCS, następnie 16323 zł inni kierownicy i paru funkcjonariuszy poza kadrą kierowniczą, pozostali funkcjonariusze nieco niższe kwoty do sprawdzenia w załączonej tabeli) i 4 pracowników KSC odpowiednio po 22350zł, 17485zł, 22350zł i 21550zł.

Należy pamiętać, że wysokość nagród jest uzależniona od wysokości otrzymanych na ten cel środków, które wynikają ze wzrostu obciążenia pracą/służbą z tytułu BREXITU, jak również liczby funkcjonariuszy i pracowników podlegających tym wypłatom.
Dlaczego w poszczególnych IAS liczba funkcjonariuszy i pracowników, którzy zostali uwzględnieni jest tak bardzo różna, tego na razie nie wiadomo. ZZ nie uczestniczyły w...

BREXIT - IAS Katowice.

 • 1 978
 • 0
Publikujemy podział nagród z tytułu obciążenia związanego z BREXITEM w IAS Katowice.
Należy pamiętać, że wysokość nagród jest uzależniona od wysokości otrzymanych na ten cel środków, które wynikają ze wzrostu obciążenia pracą/służbą z tytułu BREXITU, jak również liczby funkcjonariuszy i pracowników podlegających tym wypłatom.
Dlaczego w poszczególnych IAS liczba funkcjonariuszy i pracowników, którzy zostali uwzględnieni jest tak bardzo różna, tego nie wiadomo. ZZ nie uczestniczyły w podziale.
W IAS Katowice tzw. wskaźnik BREXIT ustalono na poziomie 13,02%, a np w opublikowanej IAS Poznań 31,26% i jest to najwyższy wskaźnik w całej Polsce. Wysokość nagród można porównywać jedynie w IAS, w których ten wskaźnik jest na podobnym poziomie.
Oto one:
IAS Lublin - 3,51%
IAS Białystok - 3,76%
IAS Gdańsk - 6,01%
IAS Katowice - 13,02%
IAS Kielce - 15,11%
IAS Kraków - 10,55%
IAS Łódź - 30,12%
IAS Olsztyn - 8,36%
IAS Opole - 9,88%
IAS Poznań - 31,26%
IAS Rzeszów - 5,60%
IAS Zielona Góra -...

BREXIT - IAS Poznań.

 • 2 025
 • 3
Powoli napływają informacje z IAS na temat podziału środków z BAR dot. obciążenia związanego z BREXITEM.
Na początek IAS Poznań. Nagrodami z tego tytułu objęto 140 funkcjonariuszy i 106 pracowników KAS.
Najwyższe nagrody są w wysokości 19295,21zł.

Należy pamiętać, że wysokość nagród jest uzależniona od wysokości otrzymanych na ten cel środków, które wynikają ze wzrostu obciążenia pracą/służbą z tytułu BREXITU, jak również liczy funkcjonariuszy i pracowników podlegających tym wypłatom.
Dlaczego w poszczególnych IAS liczba funkcjonariuszy i pracowników, którzy zostali uwzględnieni jest tak bardzo różna, tego na razie nie wiadomo. ZZ nie uczestniczyły w podziale.

Oto te wskaźniki:
IAS Lublin - 3,51%
IAS Białystok - 3,76%
IAS Gdańsk - 6,01%
IAS Katowice - 13,02%
IAS Kielce - 15,11%
IAS Kraków - 10,55%
IAS Łódź - 30,12%
IAS Olsztyn - 8,36%
IAS Opole - 9,88%
IAS Poznań - 31,26%
IAS Rzeszów - 5,60%
IAS Zielona Góra - 22,97%
IAS Szczecin - 13,75%
IAS Bydgoszcz - 28,83%
IAS Warszawa -...

Przebieg spotkania ZZ podatkowych i celnych V4

 • 520
 • 0
1679170471659.png
W dniach 9.03. i 10.03.2023 r. odbyło się spotkanie związków zawodowych zrzeszających pracowników administracji podatkowych i celnych Państw Grupy Wyszehradzkiej.

Przeczytaj komunikat w załączonym pliku.
336553604_1546675382487240_5382693438969044527_n.jpg

Rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej

 • 2 678
 • 5
Publikujemy informację z Ministerstwa Finansów w sprawie procedowania rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL

Ubezpieczenie medyczne

 • 1 286
 • 1
Szanowni Państwo,

Informujemy, że od dnia 1 lutego 2022 roku wszyscy Funkcjonariusze SCS i Pracownicy KAS oraz ich rodziny mogą skorzystać z nowej prywatnej opieki medycznej w placówkach Grupy LUX MED.

Grupa LUX MED zapewnia swoim Pacjentom pełną opiekę ambulatoryjną i
diagnostyczną. Prowadzi największą w Polsce sieć ponad 100 centrów
medycznych pod markami LUX MED i Medycyna Rodzinna oraz ponad 30 pracowni
diagnostycznych, a także współpracuje z placówkami partnerskimi w ponad 600
miastach. Szczegółowe informacje na temat Grupy LUX MED można znaleźć na
stronie www.luxmed.pl

Program Opieki Medycznej to aż 4 zakresy: PODSTAWOWY, ROZSZERZONY, PAKIET
NOWY COMFORT i NOWY COMFORT PLUS z możliwością wybrania typu indywidulanego,
partnerskiego oraz rodzinnego.

Pakiet indywidulany - funkcjonariusz/pracownik do 70 r.ż.

Pakiet partnerski - funkcjonariusz/pracownik oraz małżonek/partner do 70
r.ż. lub dziecko do 26 r.ż.

Pakiet rodzinny -...

Ubezpieczenie emerytów

 • 629
 • 0
Szanowni Państwo,

W związku z licznymi zapytaniami emerytów o możliwość ubezpieczenia informujemy, że są dwie możliwości ubezpieczenia po zwolnieniu ze służby/pracy w KAS:

1. Osoby, które są członkami ZZ Celnicy PL i przed zwolnieniem miały ubezpieczenie na życie w Tu Generali, po zakończeniu pracy/ służby mogą kontynuować ubezpieczenie na dotychczasowych warunkach.

Jeżeli nadal zostajesz członkiem ZZ Celnicy PL i chcesz kontynuować ubezpieczenie to prześlij nam na maila ubezpieczeniakas@wdbsa.pl informację, iż jesteś emerytem, członkiem ZZ Celnicy PL i chcesz kontynuować ubezpieczenia.

Jeżeli Twoja składka była potrącana przez DIAS, to zwrotnie otrzymasz swój indywidulny numer rachunku bankowego do opłaty dalszych składek.

W przypadku osób opłacających dotąd składki samodzielnie nic w sposobie opłacania składki się nie zmienia.

Informujemy, że składka członkowska dla emerytów (tzn...

SKAS przeciwko KG SCS.

 • 1 854
 • 0
To już wiedzieliśmy wcześniej, choć trochę szkoda, że SKAS tego nie czuje, tak jak każdy funkcjonariusz.
Ale to nic nie szkodzi, bo i tak damy radę, wbrew MF❗
Tak samo jak wbrew MF, wprowadziliśmy funkcjonariuszy SC i SCS do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego.
Stało się tak głównie dzięki projektowi obywatelskiemu❗
A zatem, aktualnie tym bardziej rozkręcamy się ze zbiórką podpisów.
Ogłaszamy pełną mobilizację i działamy pełną parą❗
❗❗❗WSZYSTKO W NASZYCH RĘKACH❗❗❗

Spotkanie ZZ podatkowych i celnych Państw Grupy Wyszehradzkiej

 • 1 730
 • 0
335449662_1034150247564867_4884632224119162205_n.jpg
Informujemy, że w ubiegłym tygodniu miało miejsce ważne wydarzenie
❗
❗
❗

✔️
Doszło do pierwszego w historii spotkania związków zawodowych Państw Grupy Wyszehradzkiej reprezentujących pracowników i funkcjonariuszy administracji podatkowych i celnych
❗
[IMG...

Metafizyka w stosowaniu prostego języka przez KAS cd.

 • 2 124
 • 2
Publikujemy tak tylko informacyjnie - na marginesie tego co ujęto już w tekście pt. Metafizyka w stosowaniu prostego języka przez Krajową Administrację Skarbową oraz Ministerstwo Finansów https://czasopisma.uni.lodz.pl/tax/article/view/14136/13655.

Okazuje się, że chyba autor miał rację - vide 2 wyroki WSA w Krakowie, cyt.: "W kontekście powyższego Sąd zauważa, że w rozpatrywanej sprawie organ sporządził postanowienia według wzoru mającego raczej charakter listu do Skarżącego, niż aktu władczego jaki ma wydać na podstawie O.p. Sąd dostrzega, chęć zmodyfikowania przez organ podejścia do szeroko rozumianej komunikacji z podatnikami w ramach realizowanego projektu "Ulga językowa" (...) i próby tych działań docenia, jednak nowe standardy komunikacji z podatnikami nie mogą prowadzić do naruszenia obowiązujących przepisów prawa. Sąd zwraca uwagę, że elementy decyzji, czy postanowienia i ich rola są ściśle określone przez przepisy...

Czas na rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej.

 • 6 677
 • 19
Nysa, dnia 22.02.2023 r.

Pan Bartosz Zbaraszczuk

Szef Krajowej Administracji Skarbowej


Szanowny Panie Ministrze.

W imieniu Związku Zawodowego Celnicy PL zwracamy się z wnioskiem o informację na jakim etapie jest zmiana rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej?

W związku z realizacją programu Modernizacji KAS wzrasta przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej od dnia 1 stycznia 2023r.

W wykazie prac legislacyjnych Rządu nie figuruje jednak projekt zmiany Rozporządzenia, chociaż kwota ta ma znaczenie dla ustalenia podstawy emerytury. Kwota podwyżki jest znana od wielu miesięcy. Wydawane przez IAS zaświadczenia do celów emerytalnych powinny być oparte o aktualne dane, w przeciwnym wypadku powoduje to ogromny dodatkowy nakład pracy związany z ponownym przeliczeniem świadczeń i koniecznością zmiany wszystkich zaświadczeń i decyzji emerytalnych.

W...

Największy progres zapisów do ZZ❗

 • 1 938
 • 9
Z satysfakcją informujemy, że w styczniu i lutym br. zapisało się do ZZ Celnicy PL około 450 nowych członków, w tym 150 nowych członków emerytów.

❗Jest to największa dynamika zapisów do ZZ w KAS❗ DZIĘKUJEMY❤️🤝❗

Nie wiemy jeszcze ilu z odchodzących na emkę funkcjonariuszy pozostanie w Związku - odeszło na emeryturę około 10%. Zachęcamy wszystkich do pozostania z nami. 🇵🇱 W maju odbędzie się Zjazd Jubileuszowy, gdzie planujemy założyć strukturę emerytów i zwolnionych, po czym upoważnić Waszego przedstawiciela do działania. Następnie postanowimy wspólnie o wyborach w nowej strukturze.

W naszym ZZ następuje także na dużą skalę wymiana pokoleniowa❗ Zapisują się bardzo licznie nowi funkcjonariusze i pracownicy zaraz na początku kariery zawodowej oraz z kilku i kilkunastoletnim stażem. Bardzo nas to cieszy, gdyż to 💪do Was należy przyszłość tej formacji, jak również Związku Zawodowego Celnicy PL.💪 To Wy przejmiecie w niedalekiej przyszłości pałeczkę po nas. Zachęcam gorąco do...

Czekamy na Postanowienie Marszałka Sejmu i działamy dalej!

 • 1 551
 • 0
Witam serdecznie!

Informuję, że w dniu 03.03.2023 r. został wysłany do Marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o KAS wprowadzający status urzędnika KAS. Załączam treść projektu wysłaną do Marszałka i wykaz do zbierania podpisów z prośbą o dalsze zaangażowanie i działanie. Dziękuję za dotychczasową aktywność.

Jeżeli Marszałek przyjmie projekt i wyda postanowienie to od daty tego postanowienia będziemy mieli 3 miesiące, aby zebrać minimum 100 tys. podpisów. To naprawdę krótki termin, więc musimy się sprężać. :)

Projekt ustawy o SCS nie ma jeszcze w siedzibie Komitetu wymaganej liczby podpisów, aby mógł być wysłany do Marszałka Sejmu jw., ale projekt był złożony nieco później, stąd jest wszystko prawidłowo. Projekty powinny iść w miarę równolegle z terminami, stąd proszę o mobilizację. Załączam także wykaz do ustawy o SCS .

Wyślijcie do Komitetu wszystkie zebrane dotąd podpisy do 7 marca br. i działamy oczywiście dalej.

Wydrukujcie też wykazy i rozdajcie w Waszych...

KIS - bardzo ważna jednostka na mapie KAS

 • 2 208
 • 12
Informujemy, że w dniu 2.03.2023 r. w Bielsku-Białej, członkowie ZZ Celnicy PL zatrudnieni w Krajowej Informacji Skarbowej powołali Zakładową Organizację ZZ Celnicy PL w Krajowej Informacji Skarbowej
❗


W głosowaniu tajnym wybrano Przewodniczącą Koleżankę Danutę Pencarską - e-mail do kontaktu celnicy.pl.kis@mf.gov.pl
tel: 502 690 297.

W skład Zarządu weszło dwóch wiceprzewodniczących:
Kolega Mirosław Gluza z Cieszyna i Adam Trzcionka z jednostki KIS w Będzinie.

Zapraszamy w nasze szeregi wszystkich pracowników KIS z jednostek w Lesznie, Płocku, Piotrkowie Trybunalskim, Cieszynie, Toruniu, Bielsku - Białej, Będzinie
❗

Mam nadzieję, że żadnej nie pominąłem.
🙂
Ważne są wszystkie ośrodki i pracownicy KIS.

Dziękujemy za...

Nowy Zarząd ZOI Katowice.

 • 840
 • 0
W dniu 1 marca 2023 r. odbyła się Konferencja Izbowa Delegatów ZOI ZZ Celnicy PL przy IAS w Katowicach.
Wybrano Przewodniczącego Kolegę Pawła Koźbiała oraz trzech wiceprzewodniczących.
Z satysfakcją informujemy, że coraz mocniej angażują się funkcjonariusze SCS z początkującym stażem - wybór na wiceprzewodniczącego. Do Zarządu ZOI weszła także wiceprzewodnicząca reprezentantka pracowników KSC oraz wiceprzewodnicząca funkcjonariusz SCS z zamiejscowej struktury IAS z innej miejscowości w województwie.
Konferencja Izbowa Delegatów wybrała także 8 delegatów na Zjazd Sprawozdawczy, który będzie połączony ze Zjazdem Jubileuszowym z okazji 15-o lecia ZZ Celnicy PL, który odbędzie się dnia 15 - 17.05.2023 r.
Nowy Zarząd wybierze także przedstawiciela do Prezydium Federacji ZZ Służb Mundurowych w Województwie Śląskim oraz dwóch przedstawicieli do Rady Federacji ZZ Służb Mundurowych.
O szczegółach wyborów zostaną poinformowani członkowie ZZ Celnicy PL oraz pracodawca.
Dziękuję za obecność i...

Coraz bliżej podpisania protokołów w każdej IAS

 • 5 261
 • 16
Informujemy, że jesteśmy coraz bliżej sfinalizowania rozmów w sprawie zasad podwyżek z modernizacji.
Poszło dość sprawnie, ale nie ma jeszcze podpisanych protokołów w IAS we Wrocławiu oraz w IAS w Łodzi.
We Wrocławiu doszło już dzisiaj do uzgodnienia i podpisanie powinno nastąpić jutro. W Łodzi sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ale jeżeli nie pojawi się nagle jakieś zdanie odrębne, co z przebiegu rozmów dzisiejszych nie jest takie pewne, to także w tym tygodniu jest nadzieja na podpisanie protokołu.
Jeżeli tak się stanie i będziemy mieli zamknięty etap uzgodnień i nie nastąpi jakiś poślizg na etapie MF, to podwyżki powinny zostać wypłacone jeszcze w marcu br.
Dość sprawne uzgodnienia na poziomie IAS, to jest na pewno zasługa porozumienia centralnego, które określiło kierunek i znacząco usprawniło ten proces, jak również jest to dzięki sprawnej koordynacji terminów uzgodnień w IAS z poziomu MF.

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
ZZ Celnicy PL

„Zasoby kadrowe” Krajowej Administracji Skarbowej: reasumpcja po 5 latach funkcjonowania

 • 4 059
 • 10
Polecamy artykuł Dr I.Nowaka, w którym autor przeprowadza dogłębną analizę aspektów kadrowych w KAS w okresie 2017-2021.
Artykuł został opublikowany w Kwartalniku Prawa Podatkowego nr 1/2023 pt. „Zasoby kadrowe” Krajowej Administracji Skarbowej: reasumpcja po 5 latach funkcjonowania.
https://czasopisma.uni.lodz.pl/tax/article/view/16777/16423

Utworzenie Koła ZZ Celnicy PL w OC Korczowa

 • 655
 • 0
Witam wszystkich,
z przyjemnością informuję, że podczas zebrania 24.02.2023 r. powołaliśmy do życia kolejne koło ZZ Celnicy PL, tym razem w Oddziale Celnym w Korczowej. Nie tylko wzmacniamy się liczebnie, ale rozbudowujemy nasze struktury. Jest to bardzo ważne dla wyzwolenia energii, która drzemie w naszym środowisku.

W chwili obecnej w ramach ZOZ ZZ Celnicy PL IAS w Rzeszowie działają koła w:
 • OC Medyka,
 • OC Krościenko,
 • US w Łańcucie,
 • OC Korczowa.

Liczymy, że wkrótce powołamy kolejne. OC Budomierz, OC Rzeszów, OC Przemyśl, OC Krosno, PUCS, delegatury PUCS może to w waszych lokalizacjach są aktywni ludzie z pomysłami?

pozdrawiam
Andrzej Marciniec
Przewodniczący
ZOZ ZZ Celnicy PL
IAS w Rzeszowie

APEL O POMOC!

 • 2 281
 • 6
Koleżanki i Koledzy!

Zwracamy się do Was z gorącą prośbą o pomoc dla funkcjonariusza z OC Braniewo, a konkretnie dla Jego córki, u której stwierdzono raka mózgu - glejaka włosowatokomórkowego. Julia to mądra i ciekawa świata dziewczynka, która uwielbia podróże i bardzo kocha zwierzęta. Jej uśmiech sprawia, że nie widać ciężkiej choroby, z którą się zmaga. Ma dopiero 9 lat. Pojawiła się nadzieja na uratowanie Jej życia poprzez operację w Niemczech na początku kwietnia, bo czas ma tutaj ogromne znaczenie. Na operację potrzebne są duże wydatki, którym nie jest w stanie podołać nasz Kolega i Jego Rodzina.
Prosimy o pomoc! Pomóżmy w ratowaniu życia dziewczynki, małej córeczki naszego Kolegi, funkcjonariusza z OC Braniewo.

Plan działania❕

 • 1 828
 • 0
Koleżanki i Koledzy❗

W związku z pytaniami o szanse na wdrożenie statusu urzędnika KAS i ustawy o SCS przedstawiamy skrótowo plan na przyjęcie projektów obywatelskich, pod którymi zbieracie podpisy❗

✔️Po pierwsze bazujemy na doświadczeniu jakie zdobyliśmy z projektem obywatelskim, który jako pierwszy w historii RP został przyjęty i obowiązuje już kilka lat. Tak się składa, że jako pierwszy w Polsce przyjęto nasz projekt i korzystając z okazji jeszcze raz pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się wtedy w zbiórkę podpisów. Kłaniam się Wam i czapki z głów przed Wami, jak również przed wszystkimi, którzy już zaangażowali się lub planują włączyć się w zbiórkę podpisów pod aktualnymi projektami. Dziękuję❤️

✔️Jeśli zbierzemy minimum 100 tys. podpisów pod każdym z projektów(będziemy mieli na to 3 miesiące od Postanowienia Marszałka Sejmu) to złożymy Wasze podpisy w Sejmie kilka miesięcy przed wyborami, tak jak ten pierwszy przyjęty i już obowiązujący projekt obywatelski...
Do góry