Służba celna

Złowrogie lobby na wschodniej granicy RP?

 • 1 836
 • 6
Publikujemy pismo w sprawie funkcjonowania granicy.
SKAS podjął temat i odpowiedział na nasze wcześniejsze interwencje i zorganizował spotkanie w tej sprawie, za co należą się - za ten ruch - podziękowania, ale co dalej?

Wcześniej w 2015/2016 roku także już działał nawet Zespół na wniosek ZZ Celnicy PL w tej samej sprawie i zgłosiliśmy szereg zastrzeżeń i uwag odnośnie sytuacji na granicy i tego jak funkcjonuje. W skład Zespołu weszli tylko przedstawiciele naszego Związku i przedstawiciele MF. Niestety nasze uwagi nie zostały uwzględnione. Ówczesny Szef, jak się okazuje tylko pozornie podjął temat funkcjonowania granicy albo działa w MF złowrogie lobby, które jest na tyle silne, że potrafi przeciwstawić się chęciom kierownictwa MF, aby cokolwiek zmienić i poprawić?

Obecny minister Szef KAS poprosił po rzeczonym spotkaniu o przedstawienie sprawy na piśmie i wskazanie jak rozwiązać zgłoszone problemy.
Trochę to trwało, ale sprawę konsultowaliśmy z funkcjonariuszami pełniącymi...

Dodatki graniczne dla SCS - kontynuacja

 • 1 191
 • 3
Publikujemy kolejną interwencję w sprawie dodatków granicznych. Pismo dotyka także paru innych kwestii związanych z funkcjonowaniem granicy.

"Panie Ministrze!
Każdy taki transport, każdy towar wymaga złożenia zgłoszenia celnego, które jest obsługiwane przez funkcjonariuszy SCS. To jest naprawdę cud, że nasi funkcjonariusze są w stanie obsłużyć tak dużą liczbę zgłoszeń, w tak nielicznym składzie osobowym oddziałów celnych, w portach morskich i na lotniskach. To świadczy tylko i wyłącznie o ich wybitnych umiejętnościach i doświadczeniu. Wystarczy przeanalizować skład osobowy, gdy liczba odpraw i zgłoszeń celnych była znacznie niższa. Tak samo jest na granicy wschodniej. To funkcjonuje tylko dzięki profesjonalizmowi funkcjonariuszy. Funkcjonariusze tam pełniący służbę są jednak nisko sklasyfikowani w uposażeniach, mają niskie stanowiska i niskie mnożniki kwoty bazowej oraz niskie stopnie."


Więcej przeczytasz w załączonym pliku. Zapraszamy, naprawdę warto.

Informujemy, że...

Przyspiesza dynamika zapisów do ZZ Celnicy PL

 • 553
 • 1
👍
Zdecydowanie przyspiesza w ostatnim czasie dynamika zapisów do ZZ Celnicy PL.
👍


Stan na 31.12.22 r. to 5578 członków, a w styczniu przybyło już nas kolejne 150 osób. SUPER!
💪
💪
💪


Rokrocznie odchodzi kilkuset naszych członków na emeryturę, w poprzednim roku może nawet 500, w tym podobnie. W Związku zostaje tylko część emerytów, co oznacza, że mimo odejść bardzo dużo zapisuje się, gdyż odnotowaliśmy wzrost od 30.06.2022 r. czyli w pół roku o blisko 1000 nowych członków ! Dziękujemy !

Jak nas informują nowi członkowie, pracownicy KAS i funkcjonariusze SCS widzą...

EMERYCI@CELNICY.PL

 • 4 354
 • 16
EMERYCI KAS i SCS – członkowie ZZ Celnicy PL

oraz odchodzący na emeryturę członkowie ZZ Celnicy PL w lutym i marcu 2023

- wszyscy pozostali emeryci KAS i SCS


Koleżanki i Koledzy!

Informujemy, że uruchomiliśmy e-mail dedykowany dla emerytów członków ZZ Celnicy PL – emeryci@celnicy.pl.

Prosimy o przesyłanie na ten kontakt swoich e-maili. Chcemy stworzyć bazę kontaktów i następnie zorganizujemy założenie struktury Związku złożonej z emerytów i zwolnionych. Prosimy o zgłoszenia wszystkich, także tych którzy otrzymują maile od Przewodniczących ZOI, gdyż nie mamy w obecnych bazach e-mail rozróżnienia. Jedynie wiemy ogólnie o liczebności - jest już ponad 500 członków ZZ Celnicy PL w statusie emeryta/rencisty/zwolnionego.

Mamy nadzieję na powstanie bardzo aktywnej struktury - oj będzie się działo 😊!

Macie przed sobą piękny czas, w którym warto być na bieżąco z wydarzeniami dedykowanymi dla Was. Chcemy docelowo wprowadzić regularne aktywności i wydarzenia...

Kolejny sukces ZZ Celnicy PL!

 • 23 384
 • 110
1674595062459.png
KOLEJNY WIELKI SUKCES!

Działania, jakie prowadziliśmy na wielką skalę w ZZ CELNICY PL od Soboty, przyniosły oczekiwany skutek. Komisje sejmowe przyjęły poprawki włączające FSCS także do świadczeń motywacyjnych po 25 i 28.5 latach służby.
A zatem oba świadczenia mamy dzięki ZZ Celnicy PL i funkcjonariuszom, którzy odpowiedzieli na apel o udział w manifestacji i apel o działania w Parlamencie, w którym wsparli FSCS także pracownicy KAS członkowie Związku!
Pierwszy dodatek po 15 latach 5% i wzrost do 15% dzięki petycji zgłoszonej na pikiecie do Premiera i dzisiaj drugie świadczenie wywalczone na połączonych Komisjach. Drugi wielki sukces ZZ CELNICY PL!
MAMY TO! DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA DZIAŁANIA I WSPARCIE!
Nie odpoczywamy ani chwili. Na dniach kolejna wielka inicjatywa ZZ Celnicy PL dla pracowników KAS.

Pozdrawiam

Przewodniczący
ZZ CELNICY PL
Sławomir Siwy

Komunikat po spotkaniu z SKAS 19.01.23 r.

 • 30 385
 • 144
KOMUNIKAT

po spotkaniu z Szefem KAS w dniu 19.01.2023 r.W dniu 19.01.2023 r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie ZZ z Szefem KAS.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów w osobach Dyrektorów Departamentów oraz prawnicy Ministerstwa Finansów.

Na spotkaniu uzgodniono treść Porozumienia w sprawie rozdysponowania środków z Uchwały modernizacyjnej w roku 2023 – w załączeniu. Szef KAS uwzględnił na spotkaniu zgłaszane uwagi Związków Zawodowych.

Niektóre Związki Zawodowe poprosiły jeszcze o czas, stąd nie podpisano Porozumienia i zaplanowano wspólnie datę 30.01. 2023 r., w którym to dniu Porozumienie zostanie podpisane.

Po podpisaniu Porozumienia Szef KAS niezwłocznie przekaże je do jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej celem uzgodnienia zasad podziału środków na wynagrodzenia i uposażenia, zgodnie z przepisami ustawy o związkach zawodowych.

ZZ Celnicy PL z zadowoleniem przyjmuje realizację...

Platforma elektroniczna ZZ Celnicy PL - SORGA

 • 3 938
 • 16
Koleżanki i Koledzy!

Uruchomiliśmy nowoczesną platformę elektroniczną dla aktualnych członków ZZ Celnicy PL oraz nowych osób pragnących wstąpić do ZZ Celnicy PL.

Prosimy, aby każdy aktualny członek Związku zarejestrował się w systemie poprzez formularz dostępny pod linkiem: https://celnicy.sorga.pl/rekrutacja?r=Czlonkowie

w terminie do 31 stycznia 2023r.

Rejestracja jest bardzo prosta i trwa dosłownie chwilkę – może jedną minutkę. Dzięki temu będziemy mogli docelowo, jak już zarejestrują się wszyscy, komunikować się bezpośrednio, będą w systemie ukazywać się informacje o organizowanych wydarzeniach, na które będzie można się zarejestrować, np. Zlot, i inne imprezy integracyjne, każdy członek Związku będzie mógł otrzymać wiadomość z ważną informacją dot. bieżących wydarzeń, itd. Dalsze szczegóły, powody i zalety systemu w załączonym piśmie.

Poprzez platformę może zapisać się do Związku także każda nowa osoba z KAS, także oczywiście emeryt lub...

Niesprawiedliwe naliczanie czasu pracy w KAS

 • 7 766
 • 12
Pan Bartosz Zbaraszczuk
Szef Krajowej Administracji Skarbowej

Szanowny Panie Ministrze!

Związek Zawodowy Celnicy PL pragnie wrócić do sprawy systemu rejestrującego czas pracy, który jest jednostronnie niekorzystny dla pracowników i funkcjonariuszy.

Otrzymujemy liczne sygnały w kwestii niesprawiedliwego, jednostronnie korzystnego (dla Pracodawcy) rozliczania czasu pracy.

System rejestruje czas pracy, w przypadku wyjścia poniżej 8 godz. na „-„ nawet, jeśli jest to tylko jedna minuta. Natomiast w przypadku pracy dłuższej, do 15 min, czas ten nie jest rejestrowany na „+”. Powyżej 15 min pracownik może złożyć wniosek do swojego bezpośredniego przełożonego o prace po godzinach. ...

Czytaj całość w załączonym pliku

Skarbówka organizuje policję vatowską?

 • 4 317
 • 9
Od lutego w urzędach celno-skarbowych powstaną piony wyspecjalizowane w zwalczaniu przestępczości VAT-owskiej i akcyzowej. To będzie większa integracja komórek dochodzeniowo-śledczych, kontrolnych, analitycznych i tych zajmujących się odzyskiwaniem mienia. Zwalczanie przestępczości musi opierać się na większej współpracy – mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

KOMUNIKAT ZZ CELNICY PL - 16 marca 2023r. rozprawa przed Sądem Najwyższym - reforma KAS

 • 1 824
 • 0
Witamy,

Informujemy, że 16 marca 2023 r. Sąd Najwyższy rozpatrzy skargę kasacyjną DIAS we Wrocławiu na wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy - V Pa 28/20 z dnia 14 października 2020 r., który utrzymał w mocy wyrok SR w Legnicy sygn. akt IV P 105/19.
Trzy lata temu zapadł wyrok, który otworzył drogą powrotu do służby wielu funkcjonariuszom ucywilnionym w maju 2017 r.

W marcu 2023 r. minie 6 lat od reformy KAS, a my od tamtego czasu, ani jednego dnia nie zatrzymaliśmy się w drodze o uzyskanie sądowej oceny przepisów dotyczących reformy KAS.
Przepisów, które pozwoliły w sposób dowolny zwolnić ze służby 4 000 funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej. Zwolnić ze służby: bez podania powodu, przyczyny, na podstawie „widzi mi się” decydentów oraz bez wskazania podstawy prawnej i bez przeprowadzenia etatyzacji. Często o zwolnieniu ze służby decydowały osoby, które nie znały pragmatyki naszej służby, naszych zdań.

Jak wskazano w wyroku w Legnicy:
(…) zniesienie z dniem 30 września 2006 r...

VI Kongres Forum ZZ przyjął dwie Uchwały dot. KAS

 • 1 715
 • 2
Informujemy, że delegaci ZZ Celnicy PL - Sławomir Siwy, Maria Mrugała, Jolanta Haron, Joanna Stępień - uczestniczyli w VI Kongresie Sprawozdawczo-Wyborczym Forum ZZ, który obradował w dniach 9-10.01.2023 r.

Kongres wybrał na Przewodniczącą Koleżankę Dorotę Gardias. Jest to kolejna kadencja Przewodniczącej.

W skład Prezydium zostało wybranych trzech przedstawicieli służb mundurowych. Forum jest trzecią centralą w RP. Jest to jedyna apolityczna centrala związkowa w Polsce. W Forum są reprezentowane wszystkie służby mundurowe.

Na wniosek ZZ Celnicy PL Kongres FZZ przyjął dwie Uchwały:

- o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej poprzez umożliwienie korzystania z płatnych nadgodzin dla pracowników KSC, czyli naszych pracowników US i IAS

- o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie ustawowego wyodrębnienia Służby Celno-Skarbowej, poprzez przyjęcie ustawy o Służbie Celno-Skarbowej.


Link do galerii -...

Dodatki dla służb mundurowych po 15 latach służby.

 • 25 383
 • 107
Przyjęliśmy mechanizmy, które zachęcą funkcjonariuszy do pozostawania w służbie. Projektem ustawy w tej sprawie pilnie zajął się rząd, przed nami prace w Sejmie - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Projekt przewiduje nowe dodatki motywacyjne dla mundurowych po 15 latach służby.

Instrukcja awansowania

 • 15 880
 • 41
Publikujemy Instrukcję awansowania, która po uwzględnieniu części uwag naszego ZZ, została przekazana do jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.

Ekspresowe awanse szefa skarbówki.

 • 5 979
 • 28
Bartosz Zbaraszczuk, który od ponad pół roku stoi na czele Krajowej Administracji Skarbowej, może pochwalić się ekspresowymi awansami w Służbie Celno-Skarbowej. W nieco ponad rok, od kiedy założył mundur, awansował o pięć stopni — od aspiranta do młodszego inspektora. – Moje stopnie w służbie są odzwierciedleniem doświadczenia, wiedzy i wysokich stanowisk, które zajmowałem jako pracownik służby cywilnej – mówi w rozmowie z Business Insider Polska szef skarbówki.

WESOŁYCH ŚWIĄT dla Koleżanek i Kolegów z obrządku wschodniego

 • 551
 • 0
1673005143911.png
Wszyscy funkcjonariusze SCS i pracownicy KAS obchodzący 6 stycznia Wigilię Bożego Narodzenia, przyjmijcie proszę, najserdeczniejsze życzenia Zdrowych, Radosnych, Spokojnych, pełnych Pokoju, Miłości i Nadziei Świąt Narodzenia Pańskiego.
Foto J.Wolny/GN Ikona Bożego Narodzenia w katedrze w Koryncie

Stanowisko ZZ Celnicy PL dot. podziału środków z modernizacji

 • 10 678
 • 33
Pan Bartosz Zbaraszczuk
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Szef Krajowej Administracji Skarbowej


Szanowny Panie Ministrze.

Zarząd Główny ZZ Celnicy PL akceptuje kompromisową propozycję podziału środków na podwyżki z modernizacji KAS na lata 2023-2025 wg schematu 65% obligatoryjnie dla każdego, 30% na wyrównanie różnic płacowych poprzez dążenie do siatki płac, 5% na zaległe awanse w stanowisku oraz zaległe awanse płacowe w ramach stanowiska.

Zaznaczamy, że niezbędne będzie także w ww. okresie „nadrabianie” zaległości awansowych w stopniu ze środków wynikających z oszczędności na funduszu płac.

W Porozumieniu, które będzie podpisane na szczeblu centralnym w tej sprawie, prosimy o zapisanie:

a/ szczegółowe zasady dotyczące puli 5% oraz 30% zostaną uzgodnione na szczeblu lokalnym, biorąc pod uwagę cel wyodrębnienia środków,

b/ w sytuacji osiągnięcia minimalnych mnożników, wszystkie środki z puli 30% zostaną przeznaczone na podwyżki w danej IAS, po uzgodnieniu ze...

Komunikat Prezydium Federacji ZZ SM z 04.01.2023 r.

 • 3 474
 • 2
Publikujemy komunikat z posiedzenia Prezydium Federacji ZZ SM z dnia 04.01.2023 r.

Kalkulator emerytalny ZER MSWiA dla SCS

 • 5 892
 • 7
Informujemy, że na stronie Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA udostępniony jest kalkulator emerytalny, dedykowany funkcjonariuszom służb mundurowych:

- podległych MSWiA,

- ABW, AW, CBA,

- Służby Celno-Skarbowej.

Po wprowadzeniu niezbędnych informacji automatycznie zostanie obliczona hipotetyczna wysokość prognozowanej emerytury. Instrukcja wprowadzania danych znajduje się w pierwszej zakładce kalkulatora.

Podkreślamy, że przedstawione prognozowane obliczenia mają charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy roszczeń wobec Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kalkulator emerytalny do pobrania:

http://gov.pl/web/zermswia/kalkulator

Uchwała modernizacyjna przyjęta

 • 4 318
 • 5
W dniu 3 stycznia br. Rząd przyjął Uchwałę modernizacyjną dla KAS na lata 2023-2025.
SKAS zrealizował Porozumienie z 21 września br. podpisane z kilkoma ZZ, w tym ZZ Celnicy PL.
Modernizacja, obok systemu motywacyjnego i wzrostu konkurencyjności na rynku pracy przy zatrudnieniu w KAS, wzmacnia także KAS poprzez inwestycje budowlane, inwestycje w sieci LAN, zakup sprzętu informatycznego oraz sprzęt do kontroli celno-skarbowej.

Komunikat dotyczący składania pozwów o wypłatę odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby

 • 7 954
 • 24
Witamy,

KOMUNIKAT – sprawy sądowe dot. wypłaty odprawy za zwolnienie ze służby

Kogo dotyczy?

Opisana poniżej kwestia dotyczy wypłaty odprawy za zwolnienie ze służby funkcjonariusza, który w maju 2017 r. nie otrzymał propozycji służby, natomiast otrzymał propozycję pracy i ją przyjął.

Co jest ważne ?
Ważne jest posiadanie dowodu, że w odpowiednim czasie została wykonana czynność przed kierownikiem jednostki organizacyjnej lub przed sądem, podjęta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia przed upływem 3 lat, licząc od 1 czerwca 2017 r.[1].

O czym trzeba bezwzględnie pamiętać ?
O terminie złożenia pozwu. Pozew do sądu należy złożyć przed upływem terminu przedawnienia roszczenia - 3 lata, licząc od: 01.06.2017 r. lub od daty wezwania skierowanego do kierownika jednostki lub do sądu o ugodę.

Co nie jest ważne?

Nie ma znaczenia dla wypłaty odprawy...
Do góry