Służba celna

„Przekształcenie” stosunku służbowego celnika w stosunek pracy.

 • 1 065
 • 0
Zachęcamy do lektury artykułu „Przekształcenie” stosunku służbowego celnika w stosunek pracy.

Niniejszy tekst został przygotowany do Księgi Pamiątkowej z okazji 40-lecia pracy naukowej prof. Bolesława Ćwiertniaka, która ukaże się w 2021 roku. Zostaje umieszczony na niniejszej stronie za zgodą Autora i Redaktorów.

Autorem jest dr hab. Stefan Płażek, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat, któremu bardzo dziękujemy za współpracę i zaangażowanie w sprawy wygaszonych i ucywilnionych.

Fragment "nim zatem tego rodzaju akcja zostaje podjęta, ustawodawca wpierw usiłuje doprowadzić jej potencjalne ofiary do stanu bezbronności (prawnej oczywiście), a ich pracodawcom przekazuje się wiarę, iż pozbywają się oni wybranych przez nich uznaniowo osób definitywnie i bez żadnych konsekwencji."- jak nic przywołuje wspomnienia z 2017 r. , kiedy to my związkowcy z ust demiurgów ludzkich losów słyszeliśmy, jakoby mieli prawo do swobodnej decyzji i nie...

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie uznania zadań policyjnych do celów emerytalnych

 • 2 615
 • 4
Dzień dobry,

Bardzo ważny wyrok dla osób walczących nadal o uznanie zadań
wykonywanych w SC do celów emerytalnych.

Sąd uznał, że wykazane w postępowaniu czynności odwołującego w spornym
okresie (nieuznanym przez DIAS) stanowiły rozpoznawanie, wykrywanie,
zapobieganie i zwalczanie przestępstw. "Zadania te realizowane były
poprzez prowadzenie postępowań kontrolnych, czy realizowały się w
postępowaniach administracyjnych, celnych, podatkowych, stanowiąc grupę
czynności tzw. "policyjnych"".

Koledze gratulujemy.

Dla przypomnienia materiał sprzed czterech lat: http://monitorc.pl/upload/1474563154331-09-16.pdf

ZZ Celnicy PL

Maria Mrugała

Impreza pożegnalna zorganizowana przez funkcjonariuszy - emerytów z Referatu Realizacji z Barwinka i Rzeszowa

 • 1 948
 • 0
29 maja 2021 r. w Woli Niżnej odbyła się impreza pożegnalna zorganizowana przez funkcjonariuszy - emerytów z Referatu Realizacji z Barwinka i Rzeszowa: Agnieszkę, Jana, Jurka, Ryszarda, Roberta, Tomka i Marcina.

Początek spotkania – dość oficjalny i bardzo dla nas uroczysty, szybko przerodził się w wesołą i radosną imprezę.

Dziękujemy bardzo naszym Koleżankom i Kolegom za życzenia, miłe słowa oraz upominki, ale przede wszystkim za to, że byliście razem z nami w tym ważnym dla nas dniu. Dzięki Wam nasza uroczystość odbywała się we wspaniałej i niezapomnianej atmosferze! To miłe i wesołe spotkanie w tak licznym, aczkolwiek ograniczonym ze względu na obostrzenia gronie i „luźnej atmosferze”, przesiąknięte rozmowami i wspomnieniami wspólnych lat służby pozostanie w naszych sercach na zawsze.

Serdecznie dziękujemy również Zarządowi Głównemu oraz Zarządowi Organizacji Izbowej w Rzeszowie, reprezentowanemu przez Martę, Andrzeja i Marcina za uświetnienie naszej imprezy swoją obecnością...

Bardzo ważna informacja dla funkcjonariuszy, którzy mają zawieszone postępowanie sądowe w sprawie o odprawę

 • 2 685
 • 14
Dzień dobry,

W związku z przyjęciem do rozpoznania sprawy o odprawę, przez Sąd Najwyższy (sygn. akt: I PSKP 64/21) , Sądy Powszechne na terenie kraju w większości zawieszają sprawy o odprawę.
W naszej ocenie jest to słuszne stanowisko.
Jednakże proszę pamiętać o jednym drobnym haczyku.
Czym innym jest zawieszenie postępowania z urzędu (jeśli Sąd zawiesza postępowanie z urzędu terminy nie mają znaczenia).

Jeśli jednak dochodzi do zawieszenia postępowania na tzw. zgodny wniosek stron, bardzo proszę dobrze zapisać datę wydania postanowienia Sądu o zawieszeniu postępowania, ponieważ jeśli w ciągu roku nie złożycie Państwo wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania, Sąd umorzy postepowanie.
Wydaje, się że jest to zagrożenie pozorne, ponieważ w ciągu roku czasu Sąd Najwyższy na 99% rozpozna sprawę o odprawę i wtedy niezwłocznie należy złożyć wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania.

Jednak gdyby Sąd Najwyższy nie rozpoznał w ciągu najbliższych 12 miesięcy sprawy o odprawę, to...

Komunikat dotyczący zakupu voucherów i oferty Last Minute od Holiday Park & Resort

 • 963
 • 0
Dzień dobry,

W załączeniu przesyłamy komunikat Zarządu Głównego dotyczący voucherów oraz oferty Last Minute od Holiday Part & Resort.

Pozdrawiamy

ZZ CELNICY PL

Maria Mrugała

Wygrane sprawy w Sądzie Okręgowym w Elblągu w sprawie składek ZUS od nagrody rocznej w 2018 r.

 • 2 335
 • 7
Dzień dobry,

Informujemy o wygranych sprawach z ZUS o składki od nagrody rocznej wypłaconej w 2018 roku.
Sąd Okręgowy w Elblągu sygn. akt IV U 17/21 w sprawie z odwołania od decyzji ZUS (łącznie rozpatrywał cztery decyzje) zmienił zaskarżone decyzje ZUS w ten sposób, że stwierdził, iż nie istnieje obowiązek naliczenia i przekazania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe z tytułu wypłaty ubezpieczonemu nagrody rocznej należnej za 2017 rok w lutym 2018 roku.

Także Sąd Okręgowy w Elblągu sygn. akt IV U 983/20 uchylił 5 decyzji ZUS (sprawy również rozpatrywane łącznie) i także stwierdził, że nie istnieje obowiązek naliczenia i przekazania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe z tyt. wypłaty ubezpieczonym nagrody rocznej należnej za 2017r w lutym 2018r.

W wielu przypadkach sądy na wniosek strony pozwanej zawieszają procedowanie.

Pozdrawiamy

ZZ CELNICY PL

Maria Mrugała

Interwencja ZZ CELNICY PL do SKAS w związku z dramatyczną sytuacją w komórkach DŚ w UCS

 • 12 224
 • 49
Witamy,

Od kilku tygodniu odbieramy informacje od pracowników i funkcjonariuszy z komórek Dochodzeniowo – Śledczych w urzędach celno – skarbowych. Osoby, które się z nami kontaktują, to nie tylko nasi członkowie, ale również osoby nie należące do żadnego z działających w KAS związków. Mówią o dramatycznej sytuacji kadrowej, zarówno pod kątem braku ludzi, ale też o tym, że posiadający wiedzę i doświadczenie pracownicy odchodzą na emeryturę. Pracują po godzinach, w soboty i niedziele. Z każdej strony, zarówno od przełożonych jak i od prokuratorów czują nacisk, szybciej, lepiej, więcej. Składana jest na ich barki odpowiedzialność za terminy, wiele spraw ociera się o przedawnienie.

Chętnych do pracy w DŚ nie ma , bo zarabia się na tym samym poziomie co w innych komórkach merytorycznych, a presja czasu nie do porównania. Boją się, że będzie coraz więcej pomyłek, przedawnień, a to wszystko w konsekwencji skończyć się może postępowaniami dyscyplinarnymi.

Niektórzy Dyrektorzy proponują...

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej na udaremnili na lotnisku im. Chopina przemyt ponad 1,5 kg heroiny

 • 1 544
 • 4
Podróżny próbował przemycić narkotyki metodą wewnątrzustrojową
Link do artykułu

Gratulujemy wyniku

Informacja ZZ CELNICY PL_ wygrana sprawa _sprostowanie świadectwa służb

 • 1 655
 • 0
Witamy,
Informujemy, że w piątek 28 maja 2021 r. Sąd Rejonowy Wrocław – Śródmieście wydał korzystny dla ucywilnionych wyrok w sprawie sprostowania świadectwa służby.
W wyroku wskazano, że należy wydać świadectwo służby na wzorze obowiązującym na dzień 1 czerwca 2017 r. i wpisać: „zwolnienie ze służby”.
Zatem mamy korzystne w tej sprawie rozstrzygnięcie z SR w Legnicy oraz z SR we Wrocławiu.

Rozwija się też kwestia sporów o niezgodne z prawem ucywilnienie, to trudne sprawy, wielowątkowe i wymagające powoływania świadków. O rezultatach tych postępowań będziemy informować na bieżąco.

ZZ CELNICY PL

W imieniu Zarządu

/-/ Maria Mrugała

Informacja o przyjęciu skargi kasacyjnej do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy

 • 1 466
 • 0
Informujemy, że otrzymaliśmy z Sądu Najwyższego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych postanowienie z dnia 11 maja 2021 r. sygn. akt I PSK 57/21 (poprzednia sygn. akt I PK 61/20) o przyjęciu skargi kasacyjnej do rozpoznania w sprawie o wydanie świadectwa służby i odprawy dla funkcjonariusza zwolnionego ze służby z dniem 1 czerwca 2017 r. (ucywilnienie), która została zarejestrowana pod sygn. akt I PSKP 64/21.

Czekamy na wyznaczenie terminu przedmiotowej rozprawy, o wyniku której poinformujemy osobnym komunikatem.

Z poważaniem

/-/ Maria Mrugała

V-ce Przewodnicząca

ZZ Celnicy PL​

Nasza koleżanka Beata, funkcjonariuszka ZUCS w Szczecinie, pilnie potrzebuje pomocy !

 • 979
 • 1
Nasza koleżanka Beata, funkcjonariuszka ZUCS w Szczecinie, pilnie potrzebuje pomocy finansowej na operację ratującą życie.
Celem zbiórki jest nierefundowana terapia echolaserem oraz zakup elektrod do zabiegu NanoKnif - ponad 60 tys. zł.
Zbiórka jest organizowana przez siepomaga - https://www.siepomaga.pl/walka-beaty

Każda złotówka się liczy. Wpłać ile możesz.

Dziękujemy w imieniu Beaty

Koleżanki i Koledzy

Informacja

 • 4 071
 • 11
Witajcie.
W związku z licznymi pytaniami o moją nieobecność pragnę poinformować wszystkich odwiedzających stronę celnicy.pl, że jestem jeszcze na rehabilitacji po covid-19. Wirus mnie poturbował, ale już jest dobrze. Mam nadzieję wrócić do obowiązków w czerwcu.
Dziękuję za modlitwę, okazywaną troskę i dobro, za wszelką pomoc i wsparcie duchowe.

Pozdrawiam wszystkich
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL

Świadczenie dla przeniesionego urzędnika służby cywilnej

 • 777
 • 0
Urzędnikowi służby cywilnej przysługuje świadczenie z tytułu przeniesienia służbowego do innej miejscowości także wówczas, gdy odbywa się ono w ramach tej samej jednostki organizacyjnej administracji państwowej, a urzędnik nie przeprowadza się do miejscowości, w której siedzibę ma jego nowy pracodawca – orzekł Sąd Najwyższy.

Sygn. III PSKP35/21

https://www.gazetaprawna.pl/prawnik...e-dla-urzednika-nie-wymaga-przeprowadzki.html

Rocznica polisy - Grupowe Ubezpieczenie na Życie dla Funkcjonariuszy i Pracowników KAS ich współmałżonków, konkubentów oraz pełnoletnich dzieci

 • 740
 • 0
Szanowni Państwo,

W związku ze zbliżającą się rocznicą polisy w Programie Grupowego Ubezpieczenia na Życie dla Funkcjonariuszy i Pracowników Krajowej Administracji Skarbowej ich współmałżonków, konkubentów oraz pełnoletnich dzieci przypadającą na dzień 1 czerwca 2021 roku informujemy o możliwości zmiany wariantu ubezpieczenia.

Zmiana wariantu możliwa jest tylko raz w roku w rocznicę polisy.

Przy zmianie wariantu obowiązuje karencja do różnicy wysokości świadczeń względem wariantu obecnie obowiązującego.

Członkowie rodzin mogą wybierać warianty ze składkami 36 i 47 zł.

W załączeniu przekazujemy Państwu ulotkę z zakresem ubezpieczenia, Ogólne Warunki Ubezpieczenia oraz formularz zmiany wymagany do uzupełnienia przy zmianie wysokości składki. Formularz zmiany oraz Upoważnienie do potrącania składek należy przesłać do osób obsługujących w Państwach Izbach w terminie uzgodnionym z osobami obsługującymi.

Ubezpieczeni, którzy nie zmieniają...

Oferta wypoczynku - Holiday Park & Resort - dla członków związku

 • 1 731
 • 0
Informujemy, że w maju ponownie jest możliwość wykupienia Voucherów na tygodniowe pobyty w luksusowych domkach i apartamentach w nadmorskich resortach Holiday Park & Resort położonych w miejscowościach: Ustronie Morskie, Mielno, Kołobrzeg, Rowy, Pobierowo, Niechorze – link na stronę https://holidaypark.pl/

Ceny nam zaproponowane objęte są 84 % zniżką i kształtują się w sposób następujący:

429,27 zł/brutto za 4 osobowy apartament i 552,27 zł/brutto za 9 osobowy domek na 7 dni!!!

Oferta ta dotyczy tylko naszych członków!


Zakupione vouchery:

a. są ważne 5 lat!

b. dotyczą wypoczynku w nadmorskich resortach Holiday Park & Resort położonych w miejscowościach: Ustronie Morskie, Mielno, Kołobrzeg, Rowy, Pobierowo, Niechorze z wyjątkiem wysokich okresów turystycznych,

Cena zawiera, oprócz tygodniowego pobytu, także możliwość korzystania z wszystkich atrakcji na terenie resortu, m.in. z: zewnętrznego basenu z podgrzewaną wodą, zjeżdżalni, jacuzzi, basenu...

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie służby przygotowawczej w Służbie Celnej

 • 3 477
 • 12
Szanowni Państwo,
Związek otrzymał z MF projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie służby przygotowawczej w Służbie Celno-Skarbowej.

Co nowego u byłego Szefa Służby Celnej ?

 • 3 302
 • 16
Rzecznik rządu: Marian Banaś jest niesprawiedliwy w swojej ocenie

Piotr Müller był gościem programu "Gość Radia Zet", w którym komentował wypowiedź Mariana Banasia na temat interwencji CBA w mieszkaniu jego syna, o której jako pierwsza informowała Wirtualna Polska. Szef NIK stwierdził, że działania służb przypominają mu "czasy bolszewickie" i świadczą o tym, że Polska stałą się państwem policyjnym. - Tak to są słowa, które są niesprawiedliwe.

Więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/rzecznik-r...prawiedliwy-w-swojej-ocenie-6634207162735424a

CBA u syna Mariana Banasia. "Formułowanie oskarżeń jest nieuprawnione"

Do przeszukania przez CBA w domu syna Mariana Banasia doszło w środę 28 kwietnia. Tuż po tym, jak na jaw wypłynęły informacje o raporcie NIK ws. tzw. wyborów kopertowych.

Zdaniem szefa NIK od roku jest on wraz z najbliższą rodziną "inwigilowany" i "represjonowany". - Dzieje się tak dlatego, by zmusić mnie do rezygnacji z...

Interwencja Rzecznika w sprawie wycieku danych funkcjonariuszy z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

 • 1 255
 • 2
Miało dojść do wycieku danych osobowych ponad 20 tys. funkcjonariuszy publicznych, w tym policjantów, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej czy Służby Więziennej
Chodzi o osoby, które miały się zgłosić na szczepienia przeciwko COVID-19 – sprawa dotyczy zatem wrażliwego kontekstu przetwarzania danych w celu udzielania świadczeń zdrowotnych.

Więcej na: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/w...SMWhcCQSJh8ERmMK7pULtaDWcVUp2sk1yXSw-hSXnlHO4

Żłobek zamknięty – i co dalej? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony

 • 305
 • 0
Żłobki i przedszkola otwarte, dziecko miało uczęszczać do placówki, ale ta w związku z koronawirusem została zamknięta – pojawia się pytanie, co wobec tego z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? – Został wydłużony do 9 maja, jeśli np. żłobek zostanie zamknięty albo nie będzie mógł zapewnić opieki naszemu dziecku, ten zasiłek będzie nam przysługiwał – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej na : https://www.gov.pl/web/rodzina/zlobek-zamkniety--i-co-dalej-dodatkowy-zasilek-opiekunczy-wydluzony

ZAPROSZENIE NA OGÓLNOPOLSKI ZLOT „ Poznaj swój kraj ” Mała Panew 2021

 • 1 656
 • 0
Związek Zawodowy Celnicy PL zaprasza funkcjonariuszy i pracowników KAS na spływ kajakowy uroczą rzeką Mała Panew, który odbędzie się w dniach od 10 do 13 czerwca 2021 r.

Po zeszłorocznym niepowodzeniu i rezygnacji z organizacji spływu z powodu pandemii, rzucamy losowi wyzwanie i w tym roku zdobywamy Małą Panew. Rzekę w południowo-zachodniej Polsce, prawy dopływ Odry, która przepływa przez województwa śląskie i opolskie. Zakwaterowani będziemy w Ośrodku Borowik położonym nad Jeziorem Turawskim, w domkach kampingowych 3-5 osobowych posiadających indywidualny węzeł sanitarny. Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest zapoznanie się z Regulaminem Zlotu oraz dokonanie pisemnego zgłoszenia z dołączonym dowodem wpłaty, które należy przesłać na adres emailowy: zlot.sc@gazeta.pl najpóźniej do 20 maja 2021 r. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, o uczestnictwie w Zlocie decydować będzie, kolejność dokonanych zgłoszeń. Całkowity koszt uczestnictwa w Zlocie...
Do góry