Służba celna

Platforma elektroniczna ZZ Celnicy PL - SORGA

 • 4 636
 • 16
Koleżanki i Koledzy!

Uruchomiliśmy nowoczesną platformę elektroniczną dla aktualnych członków ZZ Celnicy PL oraz nowych osób pragnących wstąpić do ZZ Celnicy PL.

Prosimy, aby każdy aktualny członek Związku zarejestrował się w systemie poprzez formularz dostępny pod linkiem: https://celnicy.sorga.pl/rekrutacja?r=Czlonkowie

w terminie do 31 stycznia 2023r.

Rejestracja jest bardzo prosta i trwa dosłownie chwilkę – może jedną minutkę. Dzięki temu będziemy mogli docelowo, jak już zarejestrują się wszyscy, komunikować się bezpośrednio, będą w systemie ukazywać się informacje o organizowanych wydarzeniach, na które będzie można się zarejestrować, np. Zlot, i inne imprezy integracyjne, każdy członek Związku będzie mógł otrzymać wiadomość z ważną informacją dot. bieżących wydarzeń, itd. Dalsze szczegóły, powody i zalety systemu w załączonym piśmie.

Poprzez platformę może zapisać się do Związku także każda nowa osoba z KAS, także oczywiście emeryt lub...

Niesprawiedliwe naliczanie czasu pracy w KAS

 • 8 095
 • 12
Pan Bartosz Zbaraszczuk
Szef Krajowej Administracji Skarbowej

Szanowny Panie Ministrze!

Związek Zawodowy Celnicy PL pragnie wrócić do sprawy systemu rejestrującego czas pracy, który jest jednostronnie niekorzystny dla pracowników i funkcjonariuszy.

Otrzymujemy liczne sygnały w kwestii niesprawiedliwego, jednostronnie korzystnego (dla Pracodawcy) rozliczania czasu pracy.

System rejestruje czas pracy, w przypadku wyjścia poniżej 8 godz. na „-„ nawet, jeśli jest to tylko jedna minuta. Natomiast w przypadku pracy dłuższej, do 15 min, czas ten nie jest rejestrowany na „+”. Powyżej 15 min pracownik może złożyć wniosek do swojego bezpośredniego przełożonego o prace po godzinach. ...

Czytaj całość w załączonym pliku

Skarbówka organizuje policję vatowską?

 • 4 551
 • 9
Od lutego w urzędach celno-skarbowych powstaną piony wyspecjalizowane w zwalczaniu przestępczości VAT-owskiej i akcyzowej. To będzie większa integracja komórek dochodzeniowo-śledczych, kontrolnych, analitycznych i tych zajmujących się odzyskiwaniem mienia. Zwalczanie przestępczości musi opierać się na większej współpracy – mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

KOMUNIKAT ZZ CELNICY PL - 16 marca 2023r. rozprawa przed Sądem Najwyższym - reforma KAS

 • 3 584
 • 3
Witamy,

Informujemy, że 16 marca 2023 r. Sąd Najwyższy rozpatrzy skargę kasacyjną DIAS we Wrocławiu na wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy - V Pa 28/20 z dnia 14 października 2020 r., który utrzymał w mocy wyrok SR w Legnicy sygn. akt IV P 105/19.
Trzy lata temu zapadł wyrok, który otworzył drogą powrotu do służby wielu funkcjonariuszom ucywilnionym w maju 2017 r.

W marcu 2023 r. minie 6 lat od reformy KAS, a my od tamtego czasu, ani jednego dnia nie zatrzymaliśmy się w drodze o uzyskanie sądowej oceny przepisów dotyczących reformy KAS.
Przepisów, które pozwoliły w sposób dowolny zwolnić ze służby 4 000 funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej. Zwolnić ze służby: bez podania powodu, przyczyny, na podstawie „widzi mi się” decydentów oraz bez wskazania podstawy prawnej i bez przeprowadzenia etatyzacji. Często o zwolnieniu ze służby decydowały osoby, które nie znały pragmatyki naszej służby, naszych zdań.

Jak wskazano w wyroku w Legnicy:
(…) zniesienie z dniem 30 września 2006 r...

VI Kongres Forum ZZ przyjął dwie Uchwały dot. KAS

 • 1 795
 • 2
Informujemy, że delegaci ZZ Celnicy PL - Sławomir Siwy, Maria Mrugała, Jolanta Haron, Joanna Stępień - uczestniczyli w VI Kongresie Sprawozdawczo-Wyborczym Forum ZZ, który obradował w dniach 9-10.01.2023 r.

Kongres wybrał na Przewodniczącą Koleżankę Dorotę Gardias. Jest to kolejna kadencja Przewodniczącej.

W skład Prezydium zostało wybranych trzech przedstawicieli służb mundurowych. Forum jest trzecią centralą w RP. Jest to jedyna apolityczna centrala związkowa w Polsce. W Forum są reprezentowane wszystkie służby mundurowe.

Na wniosek ZZ Celnicy PL Kongres FZZ przyjął dwie Uchwały:

- o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej poprzez umożliwienie korzystania z płatnych nadgodzin dla pracowników KSC, czyli naszych pracowników US i IAS

- o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie ustawowego wyodrębnienia Służby Celno-Skarbowej, poprzez przyjęcie ustawy o Służbie Celno-Skarbowej.


Link do galerii -...

Dodatki dla służb mundurowych po 15 latach służby.

 • 31 788
 • 114
Przyjęliśmy mechanizmy, które zachęcą funkcjonariuszy do pozostawania w służbie. Projektem ustawy w tej sprawie pilnie zajął się rząd, przed nami prace w Sejmie - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Projekt przewiduje nowe dodatki motywacyjne dla mundurowych po 15 latach służby.

Instrukcja awansowania

 • 22 572
 • 64
Publikujemy Instrukcję awansowania, która po uwzględnieniu części uwag naszego ZZ, została przekazana do jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.

Ekspresowe awanse szefa skarbówki.

 • 6 281
 • 28
Bartosz Zbaraszczuk, który od ponad pół roku stoi na czele Krajowej Administracji Skarbowej, może pochwalić się ekspresowymi awansami w Służbie Celno-Skarbowej. W nieco ponad rok, od kiedy założył mundur, awansował o pięć stopni — od aspiranta do młodszego inspektora. – Moje stopnie w służbie są odzwierciedleniem doświadczenia, wiedzy i wysokich stanowisk, które zajmowałem jako pracownik służby cywilnej – mówi w rozmowie z Business Insider Polska szef skarbówki.

WESOŁYCH ŚWIĄT dla Koleżanek i Kolegów z obrządku wschodniego

 • 638
 • 0
1673005143911.png
Wszyscy funkcjonariusze SCS i pracownicy KAS obchodzący 6 stycznia Wigilię Bożego Narodzenia, przyjmijcie proszę, najserdeczniejsze życzenia Zdrowych, Radosnych, Spokojnych, pełnych Pokoju, Miłości i Nadziei Świąt Narodzenia Pańskiego.
Foto J.Wolny/GN Ikona Bożego Narodzenia w katedrze w Koryncie

Stanowisko ZZ Celnicy PL dot. podziału środków z modernizacji

 • 11 252
 • 33
Pan Bartosz Zbaraszczuk
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Szef Krajowej Administracji Skarbowej


Szanowny Panie Ministrze.

Zarząd Główny ZZ Celnicy PL akceptuje kompromisową propozycję podziału środków na podwyżki z modernizacji KAS na lata 2023-2025 wg schematu 65% obligatoryjnie dla każdego, 30% na wyrównanie różnic płacowych poprzez dążenie do siatki płac, 5% na zaległe awanse w stanowisku oraz zaległe awanse płacowe w ramach stanowiska.

Zaznaczamy, że niezbędne będzie także w ww. okresie „nadrabianie” zaległości awansowych w stopniu ze środków wynikających z oszczędności na funduszu płac.

W Porozumieniu, które będzie podpisane na szczeblu centralnym w tej sprawie, prosimy o zapisanie:

a/ szczegółowe zasady dotyczące puli 5% oraz 30% zostaną uzgodnione na szczeblu lokalnym, biorąc pod uwagę cel wyodrębnienia środków,

b/ w sytuacji osiągnięcia minimalnych mnożników, wszystkie środki z puli 30% zostaną przeznaczone na podwyżki w danej IAS, po uzgodnieniu ze...

Komunikat Prezydium Federacji ZZ SM z 04.01.2023 r.

 • 3 559
 • 2
Publikujemy komunikat z posiedzenia Prezydium Federacji ZZ SM z dnia 04.01.2023 r.

Kalkulator emerytalny ZER MSWiA dla SCS

 • 6 272
 • 7
Informujemy, że na stronie Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA udostępniony jest kalkulator emerytalny, dedykowany funkcjonariuszom służb mundurowych:

- podległych MSWiA,

- ABW, AW, CBA,

- Służby Celno-Skarbowej.

Po wprowadzeniu niezbędnych informacji automatycznie zostanie obliczona hipotetyczna wysokość prognozowanej emerytury. Instrukcja wprowadzania danych znajduje się w pierwszej zakładce kalkulatora.

Podkreślamy, że przedstawione prognozowane obliczenia mają charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy roszczeń wobec Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kalkulator emerytalny do pobrania:

http://gov.pl/web/zermswia/kalkulator

Uchwała modernizacyjna przyjęta

 • 4 536
 • 5
W dniu 3 stycznia br. Rząd przyjął Uchwałę modernizacyjną dla KAS na lata 2023-2025.
SKAS zrealizował Porozumienie z 21 września br. podpisane z kilkoma ZZ, w tym ZZ Celnicy PL.
Modernizacja, obok systemu motywacyjnego i wzrostu konkurencyjności na rynku pracy przy zatrudnieniu w KAS, wzmacnia także KAS poprzez inwestycje budowlane, inwestycje w sieci LAN, zakup sprzętu informatycznego oraz sprzęt do kontroli celno-skarbowej.

Komunikat dotyczący składania pozwów o wypłatę odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby

 • 9 805
 • 27
Witamy,

KOMUNIKAT – sprawy sądowe dot. wypłaty odprawy za zwolnienie ze służby

Kogo dotyczy?

Opisana poniżej kwestia dotyczy wypłaty odprawy za zwolnienie ze służby funkcjonariusza, który w maju 2017 r. nie otrzymał propozycji służby, natomiast otrzymał propozycję pracy i ją przyjął.

Co jest ważne ?
Ważne jest posiadanie dowodu, że w odpowiednim czasie została wykonana czynność przed kierownikiem jednostki organizacyjnej lub przed sądem, podjęta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia przed upływem 3 lat, licząc od 1 czerwca 2017 r.[1].

O czym trzeba bezwzględnie pamiętać ?
O terminie złożenia pozwu. Pozew do sądu należy złożyć przed upływem terminu przedawnienia roszczenia - 3 lata, licząc od: 01.06.2017 r. lub od daty wezwania skierowanego do kierownika jednostki lub do sądu o ugodę.

Co nie jest ważne?

Nie ma znaczenia dla wypłaty odprawy...

"Racjonalny ustawodawca"

 • 3 564
 • 7
W załączeniu odpowiedź na interpelację poselską, w której można przeczytać jak tłumaczy "racjonalnego ustawodawcę" Ministerstwo Finansów w kwestii dlaczego jedni funkcjonariusze SCS mają zaliczony staż pracy jako równorzędny ze służbą dla celów ustalenia emerytury mundurowej, a inni nie.

Właściwie brak w tej odpowiedzi sensownego wytłumaczenia, bo przecież ono nie istnieje.

Zarówno bowiem funkcjonariusze SC przed 1999 rokiem wykonywali zadania o charakterze policyjnym, jak i pracownicy UKS ze szczególnego nadzoru podatkowego, którzy od 2010 roku są funkcjonariuszami SC i następnie SCS. Każdy funkcjonariusz SCS powinien mieć prawo wyboru systemu. To nie byłby wydatek dla budżetu, bo przecież kto wybierze zaliczenie lat pracy nie będzie miał drugiej emerytury z ZUS i przepadają mu składki z OFE i Skarb Państwa na tym nie traci, a może nawet zyskuje. Nikt z rządzących nie potrafi/nie chce tego jednak policzyć sumarycznie, czyli prawidłowo. To tak samo jak ze świadczeniami...

Projekt ustawy o zmianie ustawy o KAS - urzędnik KAS

 • 767
 • 0
PRACOWNICY KAS

Koleżanki i Koledzy!

Związek zawodowy CELNICY PL podjął inicjatywę ustawodawczą w celu poprawy warunków pracy pracowników KAS. Nie ma na co czekać, nikt za nas tego nie załatwi.

Z powodzeniem wprowadziliśmy w 2017 r. w ten sam sposób funkcjonariuszy do ustawy o emeryturach mundurowych, teraz wspólnie, z Waszą pomocą, wprowadzimy URZĘDNIKA KAS (obecny członek korpusu Służby Cywilnej) do ustawy o KAS.

Wielka organizacja, szanowany pracownik, wysoki status materialny i prawny!!!

Analizując szczegółowo wszystkie ograniczenia uniemożliwiające od lat wprowadzenie dla pracowników KAS dodatkowych, dedykowanych tylko dla KAS uprawnień, opracowaliśmy z kancelariami prawnymi i naszymi doradcami najskuteczniejszą drogę prawną, która znosi te wszystkie ograniczenia i
umożliwia wreszcie znaczące podniesienie statusu prawnego, socjalnego i materialnego pracowników KAS.

Z tą myślą, specjalnie dla pracowników KAS, przygotowaliśmy projekt ustawy o zmianie...

DEKLARACJA CZŁONKOWSKA ZZ CELNICY PL DO POBRANIA

 • 40 104
 • 0
W związku z zapytaniami dotyczącymi możliwości wstępowania do Związku Zawodowego Celnicy PL informujemy uprzejmie, że każdy pracownik KAS lub funkcjonariusz SCS, także emeryci oraz zwolnieni mogą zapisać się do Związku rejestrując się w systemie poprzez formularz dostępny pod linkiem: https://celnicy.sorga.pl/rekrutacja?r=Czlonkowie
To wszystko. Nie trzeba drukować, wypełniać i nigdzie wysyłać deklaracji. Po zarejestrowaniu otrzymacie e-mail z loginem i hasłem i logujemy się na https://celnicy.sorga.pl

Jeżeli chcemy skorzystać z drugiej tradycyjnej formy zapisania się do Związku, to można wysłać deklarację, która jest poniżej do pobrania.

Deklarację należy wydrukować i po wypełnieniu złożyć u osób funkcyjnych https://celnicy.pl/artykuly/categories/kontakt.8/ u siebie w regionie lub wysłać skan do nich. Można też wysłać deklarację na adres ZZ Celnicy PL 48-300 Nysa ul. Otmuchowska 50. W razie wysłania skanu oryginał może zostać doręczony w...

Dodatki graniczne w SCS? Także inne wybrane kwestie poruszone na spotkaniu z SKAS w dniu 28.12.22r.

 • 7 208
 • 20
W Straży Granicznej funkcjonariusze pełniący służbę na tzw. zielonej granicy oraz na przejściach granicznych drogowych, a także w portach i na lotniskach otrzymają dodatek graniczny w wysokości 450 zł.
ZZ Celnicy PL domaga się wprowadzenia dodatku kontrolerskiego w maksymalnej wysokości dla funkcjonariuszy SCS pełniących służbę na granicy.
W efekcie mamy jedynie deklarację SKAS, że jest szansa na podniesienie nieznaczne dodatków kontrolerskich na granicy, ale ma szansę to nastąpić w ramach posiadanych środków na dodatki kontrolerskie.
Dlatego dzisiaj na spotkaniu w MF ZZ Celnicy PL ponownie zawnioskował o wprowadzenie dodatków granicznych w wysokości takiej samej jak otrzymają funkcjonariusze SG. Wcześniej wniosek taki złożyliśmy na początku grudnia, zaraz po tym jak informacja o tych dodatkach ukazała się w MSWiA.
Nie ma uzasadnienia na dyskryminację funkcjonariuszy jednej służby w stosunku do innej, w szczególności gdy ramię w ramię pełnią służbę na granicy.
Poinformowaliśmy...

65/30/5

 • 35 422
 • 132
Na dzisiejszym spotkaniu z SKAS Ministerstwo Finansów zaproponowało podział środków na podwyżki z modernizacji wg schematu 60% obligatoryjnie dla każdego, 35% na wyrównanie różnic płacowych poprzez dążenie do siatki płac, 5% na zaległe awanse w stanowisku oraz zaległe awanse płacowe w ramach stanowiska.
W tym momencie trwała dyskusja.
Ostatecznie większość ZZ i MF zaakceptowała propozycję kompromisową 65/30/5. W tym momencie trzy ZZ poprosiły o kilka dni w celu skonsultowania w ramach swoich Zarządów.

ZZ Celnicy PL w najbliższych dniach przedstawi informację MF w ww. zakresie. 65/30/5 jest to propozycja kompromisowa, czyli jak to z konsensusem bywa zazwyczaj, żadna strona nie jest w pełni usatysfakcjonowana. Ostateczny czas na podpisanie porozumienia w tej sprawie na szczeblu centralnym nastąpi do pocz. stycznia 2023, tak aby uzgodnienia mogły przejść już na szczebel IAS, gdzie prawo tego wymaga.
Większość ZZ i MF już zaakceptowała ten kierunek, stąd można uznać, że jest on...

r.pr. IAS powinni zajmować się zadaniami KAS, a nie sprawami kadrowymi.

 • 4 145
 • 12
"mł. insp. SCS Bartosz Zbaraszczuk

Szef Krajowej Administracji Skarbowej

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu ZZ Celnicy PL zwracam się z wnioskiem o zmianę wzoru świadectwa służby z uwagi na fakt, iż wzór wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie świadectwa służby funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 659 z 2021 r.)[1] wykracza poza delegację ustawową, co potwierdzają kolejne sądy np.: wyrok SO w Bydgoszczy sygn.. akt VI Pa 51.21 z 12.10.2021, SO w Bielski Białej VI Pa 31/2022 oraz VI Pa 47/2022.

Wyżej wskazane rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem prawa, bowiem wykracza poza delegację ustawową. ..."


[1] Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie świadectwa służby funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej Dz.U. z 2018 r. poz. 413, t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1226

Czytaj więcej w załączonym pliku.
Do góry