• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wykreślenie art. 41 (wcześniej art. 38)

Art. 41(wcześniej art. 38) ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2023r.

W związku z pytaniami od funkcjonariuszy informuję, że ZZ Celnicy PL zgłosił do Marszałka Senatu RP propozycję wykreślenia art. 41 ustawy jw.
Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi z sekretariatu Marszałka. Interweniowaliśmy także u niektórych Senatorów, aby wyszli z taką inicjatywą.
Proszę o wzmocnienie tych działań i wysłanie e-maili z przykładową treścią jak niżej(do indywidualnej oceny i zmiany). Adresy do Senatorów są dostępne pod linkiem. Proszę, by każdy wybrał Senatorów, chociaż ze swojego okręgu.
Komisja Finansów i Budżetu Senatu RP zaproponowała wykreślenie tego artykułu, jednak warto wysłać e-maile do Senatorów, także partii rządzącej, aby po powrocie ustawy do Sejmu była świadomość polityczna, że temat jest ważny dla wielu funkcjonariuszy.
Proponuję (to bardzo ważne), aby wysyłać już także korespondencję na adres Klubów i Kół Parlamentarnych m.in. kp-pis@kluby.sejm.pl. Link w komentarzach.

Szanowny Panie Senatorze.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wykreślenie art.41 z ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (druk senacki nr 861). Artykuł ten budzi kontrowersje w środowisku wszystkich służb mundurowych. W tej sprawie był także protest przed KPRM w dniu 9.11.2022 r.

Jako funkcjonariusz, który po .... latach służby Ojczyźnie odchodzi na emeryturę czuję się potraktowany w sposób dyskryminujący. Każdy Obywatel RP może przejść na emeryturę do 1 marca 2023 roku otrzymując normalnie, jak zawsze dotąd to miało miejsce, podwyżkę kwoty bazowej. Tylko ja jako funkcjonariusz zostałem pozbawiony tej możliwości przez Sejm RP.
Uprzejmie informuję, że przechodzę na emeryturę, bo taka jest moja decyzja i mam do tego prawo.
To jak zostałem potraktowany przez Sejm RP traktuję jako działanie niegodne, które godzi w powagę Państwa i stanowionego przez nie prawa.
Z tych względów proszę Wysoką Izbę o pomoc i wykreślenie ww. artykułu.

Z Poważaniem
https://www.senat.gov.pl/sklad/senatorowie/
 
Ostatnia edycja:
ale można jeszcze bardziej dokopać emerytom... jak to mówią od teorii do praktyki... pomysły już są....
dla tych co jeszcze zastanawiają się...

"Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Sebastian Skuza:​

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Ja jak najbardziej jestem za rozwiązaniami, które promowałyby jak najdłuższe pozostawanie w służbie czynnej i jak najpóźniejsze przechodzenie, oczywiście dobrowolne, na emeryturę. Tak jak powiedziałem, ta propozycja była propozycją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. No, można byłoby sobie teoretycznie wyobrazić wariant mniej korzystny, a mianowicie taki, że w przypadku osoby, która w danym roku w okresie między 1 stycznia a 1 marca odchodzi na emeryturę, waloryzacja byłaby dopiero po roku. No więali)

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka:

Dziękuję bardzo.

Czy są jeszcze jakieś pytania?

Pan senator Kwiatkowski.

Senator Krzysztof Kwiatkowski:​

Pan minister mnie zainspirował. (Wesołość na sali) To może w takim razie… Chciałbym o to zapytać. To może po to, żeby zniechęcić służby mundurowe do przechodzenia na emeryturę, bo widzę, że to jest przedmiotem troski rządu, wprowadzić w ogóle taką zasadę, że emeryturę służbom mundurowym będziemy wypłacać rok po przejściu na emeryturę? To zniechęci jeszcze mocniej.

ale można jeszcze bardziej dokopać emerytom... jak to mówią od teorii do praktyki... pomysły już są....
dla tych co jeszcze zastanawiają się...

"Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Sebastian Skuza:​

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!



Senator Krzysztof Kwiatkowski:​

Pan minister mnie zainspirował. (Wesołość na sali) To może w takim razie… Chciałbym o to zapytać. To może po to, żeby zniechęcić służby mundurowe do przechodzenia na emeryturę, bo widzę, że to jest przedmiotem troski rządu, wprowadzić w ogóle taką zasadę, że emeryturę służbom mundurowym będziemy wypłacać rok po przejściu na emeryturę? To zniechęci jeszcze mocnie

No przecież trza było gdzieś znaleźć te 700 baniek dla kurwizji. Jeśli jeszcze do tej pory nachodziły mnie myśli,że może by wycofać wniosek o emkę, to teraz już wiem,że zrobiłem słusznie. ŻEGNAJ SŁUŻBO!!!!
dostałem propozycję pozostania w kas ( obietnice podwyżek, jak to będzie jeszcze dobrze itp.) odpowiedziałem, że w urzędzie celnym, albo służbie celnej, bym pozostał. w tym burdelu, nawet sekundy dłużej.
 
Tymczasem w MSWiA;
 
Tymczasem w MSWiA;
U nas to będzie możliwe dopiero jak ostatni CELNY Dinozaur zgasi światło. Oni na to czekają!
 
No i gdzie my jesteśmy..., , tam dodatki, tam wyższa emerytura po 32 latach, podwyżki (głównie w poprzednich latach) zapisane w ustawie i realna walka o pozostanie funkcjonariuszy. Ale zaraz zaraz przecież to wszystko jest niemoralne i nieetyczne.... czyli lepiej jak jest w uchwale bez wysługi i realnego wzrostu zaopatrzenia emerytalnego
 
W naszym przypadku należy się cieszyć (szczerzyć jak szczerbaty na suchary) na uchwałę, na ustawę temu ministerstwu i tej radzie ministrów nigdy nie starczało czasu i zawsze było za późno. Co innego MSWiA, oni nigdy nie mówili, że na ustawę jest za późno!
Jednak tam są Komendy Główne poszczególnych służb, które stoją ramię w ramię z funkcjonariuszami. My co mamy? Antycelniczy DBM w MF.
 
czas było się przyzwyczaić, ale jak będzie trzeba oszczędzać to pewnie ochoczo się zgłosimy. W tym wszystkim najbardziej zdumiewa że skala odejść jest proporcjonalnie u nas największa, tyle tylko że nikt nie walczy o doświadczonych funkcjonariuszy. Spotkania motywacyjne to jakiś dramat - jak ktoś przed nie był pewien co ma robić to po ... pisał wniosek.
 
taka myśl.
Siła SC zmalała wraz z wejściem do unii.
Podtrzymywała ją wymiana gospodarcza ze wschodem całej unii nie tylko Polskiej.
Obecnie FR i Białoruś jest wyłączona Ukraina również to już nie to.
a do tego ze służby ubyło już pewnie ponad połowa stanu z przed 2017.
Co to znaczy nie ma mocniejszego lewara jak zakłócenie łańcucha dostaw. Ale już jest zakłócony.
Niema też jak ryzyka masowych odejść. ale Ponad połowa nie ma i prędko nie będzie miała uprawnień em.
Skarbówka była spacyfikowana już tak dawno temu że sama nie wie kiedy to było.
SC w 2017 a obecnie straciła jaką kol wiek siłę nacisku. Jak władza pokazuje nie zleży im na wiedzy i doświadczeniu tych co są ale miska ryżu to aż nadto. Parę lat minie nim się coś poprawi.
Z powodów kryzysowo lokalnych min 5 lat by pojawiło się światło w tunelu
7-10 by poczuć poprawę.
tym bardziej że argumentów po tronie funków już nie ma.
 
Niemiecka Zoll Dienst, po 2004 r. tez to jakoś powinna odczuć. No po prostu nie odczuła. Jest silną, dobrze zarządzaną federalną służbą. Służą w niej i młodziaki po średniej szkole, ale także 60-cio latkowie. Są urzędnikami państwowymi, dobrze opłaconymi przez państwo. O ile sami czegoś nie spartolą (niezgodnie z prawem) służyć będą do emerytury. Mają szacunek wśród obywateli oraz poważanie władzy.
Edit: włączyła mi się opcja niemiecka, tu i ówdzie znienawidzona.
 
czas było się przyzwyczaić, ale jak będzie trzeba oszczędzać to pewnie ochoczo się zgłosimy. W tym wszystkim najbardziej zdumiewa że skala odejść jest proporcjonalnie u nas największa, tyle tylko że nikt nie walczy o doświadczonych funkcjonariuszy. Spotkania motywacyjne to jakiś dramat - jak ktoś przed nie był pewien co ma robić to po ... pisał wniosek.
Do oszczędzania to was MF sam pierwszy zgłosi rezygnując na wstępie z uchwały modernizacyjnej tak jak to miało miejsce przy ostatniej uchwale modernizacyjnej 😂. Dalej nic nie róbcie i czekajcie na… No wlasnie na co? Tank… napisz cos więcej o tych spotkaniach motywacyjnych…. Osobiście sie nie wybieram cokolwiek by nie zaproponowali 😂 ale jestem ciekaw co za gruszki na wierzbie obiecują 😎
 
jaka będzie nasza reakcja na kolejną dyskryminację?
Proponuje by przez najbliższe 2-4 tygodnie kierownictwo obstawiało osobiście przejścia graniczne, stałe
taka myśl.
Siła SC zmalała wraz z wejściem do unii.
Podtrzymywała ją wymiana gospodarcza ze wschodem całej unii nie tylko Polskiej.
Obecnie FR i Białoruś jest wyłączona Ukraina również to już nie to.
a do tego ze służby ubyło już pewnie ponad połowa stanu z przed 2017.
Co to znaczy nie ma mocniejszego lewara jak zakłócenie łańcucha dostaw. Ale już jest zakłócony.
Niema też jak ryzyka masowych odejść. ale Ponad połowa nie ma i prędko nie będzie miała uprawnień em.
Skarbówka była spacyfikowana już tak dawno temu że sama nie wie kiedy to było.
SC w 2017 a obecnie straciła jaką kol wiek siłę nacisku. Jak władza pokazuje nie zleży im na wiedzy i doświadczeniu tych co są ale miska ryżu to aż nadto. Parę lat minie nim się coś poprawi.
Z powodów kryzysowo lokalnych min 5 lat by pojawiło się światło w tunelu
7-10 by poczuć poprawę.
tym bardziej że argumentów po tronie funków już nie ma.
poprawę to my odczujemy tylko będąc na emeryturze bo najbliższe 3 lata bedą rekordowe ze względu na wysokość waloryzacji emerytur 😊😉
 
Proponuje by przez najbliższe 2-4 tygodnie kierownictwo obstawiało osobiście przejścia graniczne, stałe

poprawę to my odczujemy tylko będąc na emeryturze bo najbliższe 3 lata bedą rekordowe ze względu na wysokość waloryzacji emerytur 😊😉
Proponuje by przez najbliższe 2-4 tygodnie kierownictwo obstawiało osobiście przejścia graniczne, stałe

poprawę to my odczujemy tylko będąc na emeryturze bo najbliższe 3 lata bedą rekordowe ze względu na wysokość waloryzacji emerytur 😊😉
 
Ostatnia edycja:
Nie tylko na ustawę modernizacyjną MF nigdy nie miał czasu. Z uchwała też się ociągają. 3 miesiące od porozumienia i jaki mamy etap prac nad uchwałą? Wpisanie na listę tematów którymi Rada Ministrów się może zająć jak znajdzie czas. Przeciągnęli nas do grudnia mamiąc obiecanymi podwyżkami. Teraz jest już za późno, żeby bez proszenia o łaskę DIASa odejść na emeryturę przed marcem. MF już osiągnęło swoje, zniechęcili część ludzi do odejścia na emkę a tych co złożą teraz można przetrzymać do marca. Za chwilę się okaże, że obietnica podwyżek była tylko żartem. Nie próbują nawet odzyskać zaufania swoich funkcjonariuszy.
"Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobisz"
 
Nie tylko na ustawę modernizacyjną MF nigdy nie miał czasu. Z uchwała też się ociągają. 3 miesiące od porozumienia i jaki mamy etap prac nad uchwałą? Wpisanie na listę tematów którymi Rada Ministrów się może zająć jak znajdzie czas. Przeciągnęli nas do grudnia mamiąc obiecanymi podwyżkami. Teraz jest już za późno, żeby bez proszenia o łaskę DIASa odejść na emeryturę przed marcem. MF już osiągnęło swoje, zniechęcili część ludzi do odejścia na emkę a tych co złożą teraz można przetrzymać do marca. Za chwilę się okaże, że obietnica podwyżek była tylko żartem. Nie próbują nawet odzyskać zaufania swoich funkcjonariuszy.
"Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobisz"
Kto był mądry to złożył wypowiedzenie ze stosownym wyprzedzeniem. Ci co składają teraz w sumie niczym nie ryzykują i dla własnego dobra DIAS winien zwolnić go w terminie jaki określi bo za chwile moze mieć przez najbliższy rok wirtualnego funka na stanie 😂 W myśl zasady, ze z niewolnika nie ma pracownika 😂
 
DIASi mogą mieć zakaz skracania okresu wypowiedzenia.
Oczywiście to tylko hipoteza, nie poparta źródłową wiedzą, jednak możliwa.
Ci co składają wnioski o emeryturę teraz, ryzykują, że zostaną zwolnieni w marcu.
 
Ostatnia edycja:
Większość koleżanek i kolegów, którzy jeszcze nie złożyli papierów na emkę, czeka na obiecane podwyżki w przyszłym roku. Jeśli nie będzie obiecanych podwyżek to spora część z nich też odejdzie. Odejścia planują nawet osoby bez 15 lat.
 
Back
Do góry