• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Odejść czy ryzykować?

Witajcie

Do mnie i do wielu osób funkcyjnych w Związku wpływa dużo pytań odnośnie potencjalnych zmian prawa w odniesieniu do emerytur, które mogą być na naszą niekorzyść.

Odpowiadamy w zał. pliku pt. "Zaufanie do Państwa".

(...) Niestety nie mamy żadnych gwarancji, że Państwo nie zadziała z zaskoczenia w przyszłości i nie wprowadzi tego o czym się mówi, czyli:

1. uwzględniania do wyliczenia wysokości emerytury wyłącznie uposażenia zasadniczego

2. zmniejszenie odpraw do trzech miesięcy.

Żadne dementi MF, nie ma z uwagi na ww. zachowanie Rządu znaczenia. Mało kto już bowiem daje wiarę zapewnieniom decydentów. (...)"

Czytaj całość w załączonym pliku.

Z up. Zarządu Głównego

Przewodniczący

ZZ Celnicy PL

Sławomir Siwy
 

Attachments

  • Zaufanie do Państwa.docx
    17,5 KB · Wyświetleń: 3 243
  • RPO J.Kochanowski-zaufanie do Państwa.pdf
    155,6 KB · Wyświetleń: 1 357
Spokojnie. Sławek tym wpisem Ameryki nie odkrył. Ten nierząd tylko patrzy co nam odebrać i jak widać zmienia zasady w trakcie gry. Jakie to dla nich typowe 😡
Wiem, że jest niewielka szansa na nową kwotę bazową od 01 stycznia 2023 roku, ale trzeba walczyć. Wysłałem maila do wszystkich posłów z mojego okręgu, a potem dzwoniłem do nich. Powiedzieli, że zajmą się tą sprawą. Może Wy też spróbujecie "pomęczyć" swoich posłów. Za rok wybory. Niech sobie przypomną o wyborcach. W drugim etapie będę pisać do senatorów. To nic nie kosztuje. Piszcie do nich. Męczcie posłów i senatorów.
 
Witajcie

Do mnie i do wielu osób funkcyjnych w Związku wpływa dużo pytań odnośnie potencjalnych zmian prawa w odniesieniu do emerytur, które mogą być na naszą niekorzyść.

Odpowiadamy w zał. pliku pt. "Zaufanie do Państwa".

(...) Niestety nie mamy żadnych gwarancji, że Państwo nie zadziała z zaskoczenia w przyszłości i nie wprowadzi tego o czym się mówi, czyli:

1. uwzględniania do wyliczenia wysokości emerytury wyłącznie uposażenia zasadniczego

2. zmniejszenie odpraw do trzech miesięcy.

Żadne dementi MF, nie ma z uwagi na ww. zachowanie Rządu znaczenia. Mało kto już bowiem daje wiarę zapewnieniom decydentów. (...)"

Czytaj całość w załączonym pliku.

Z up. Zarządu Głównego

Przewodniczący

ZZ Celnicy PL

Sławomir Siwy
Realne scenariusze IMHO!
 
MF tym ruchem strzelił sobie w stopę i najlepiej dla niego byloby gdyby z tego durnego pomysłu sie wycofał. Nadszarpniętego zaufania niestety długo nie odbudują. Tak szanowne MF, nie warto było wkładać tego kija w szprychy tymbardziej, ze ten rower to tandem, na którym jedziemy wspólnie 😂😂😂
MF nie musi nic odbudowywać. Oni zaufania nie mają od dawna, a rządy od 1998 r.
 
Wycofanie się z pomysłu art. 38 może poprawić trochę atmosferę. Ta ustawa jest chyba jeszcze na etapie projektu. Natomiast co będzie w 2024 roku tego: teraz nie wie nikt. Z całym szacunkiem dla Sławka. Mamy wojnę za naszą granicą i nie wiadomo, jak się sytuacja rozwinie. Oby było wszystko ok ale to Putin, jak na razie karty rozdaje. Ale, jak trzeba będzie oszczędności robić to emeryci są dobrym zasobem. 13, 14, waloryzacje - emeryt nie zastrajkuje. Uważam, że nie czas odchodzić na emeryturę.
Emeryt dorobi a Ty nie… No moze co najwyżej np w pszczelarstwie bo to ustawa pozwala Ci wykonywać będąc w Służbie 😉
 
tu nie chodzi o szacunek ani o politykowanie tylko o oszacowanie co jest lepsze i jakie jest ryzyko zmian w przepisach. Moim zdaniem rośnie prawdopodobieństwo, że PIS przegra lub nie będzie miał większości by rządzić a PO po wyborach zajmie się rozliczaniem a nie emeryturami czyli wychodzi, że ze dwa lata można popracować. Tak bez oceniania kto mi się bardziej podoba czyli bez politykowania.
 
Jeżeli mieliby coś odebrać to odebraliby całej mundurówce. Nie wiem czy są gotowi na ogólny protest? Na pewno nie skończy się to na gestach niezadowolenia...
 
Naprawdę trudno nie podzielać obaw większości forumowiczów. Tym bardziej, że jak komuś wpadnie do głowy pomysł, aby znienacka "uszkodzić" funkcjonariuszy SCS w uprawnieniach emerytalnych, to technicznie jest to banalnie proste do przeprowadzenia. Robi się nocną wrzutkę (tzw. projekt poselski) projektu ustawy o zmianie ustawy zaopatrzeniowej Tego samego lub następnego dnia ją uchwala. Równocześnie zakazuje się dyrektorom IAS wyrażania zgody (dla dobra służby) na skrócenie terminu zwolnienia ze służby określonego w art. 183 ust. 3 ustawy o KAS. Tym samym, na co najmniej 3 miesiące (art. 183 ust. 1 pkt 2 ustawy o KAS), wszyscy chętni na emeryturę są "uziemieni". Tymczasem, najdalej po miesiącu, ustawa wraca z Senatu, jest uchwalana (nawet z ewentualnym odrzuceniem sprzeciwu Senatu), potem do podpisu prezydenta, szybka publikacja, 14 dni vacatio legis i po ok. 2 miesiącach od "nocnej wrzutki" ustawa wchodzi w życie! A chętni na emeryturę funkcjonariusze mają jeszcze ok. miesiąca do zwolnienia ze służby! I to się wszystko zgodnie z prawem! ps. W związku z faktem, że już jakiś czas temu, ja i stosunkowo duże grono byłych funkcjonariuszy, zauważyliśmy, że istnieje taki prosty sposób, żeby nas "wyrąbać", to na wszelki wypadek postanowiliśmy nie czekać aż "wilk wyjdzie z lasu"!
 
Ostatnia edycja:
Ja tam rydzykuję :). Zmiana ustawy emerytalnej musiałaby dotyczyć wszystkich służb. W roku wyborczym nikt takiej grandy nie wywoła. Władza nie mogła sobie pozwolić na odejście połowy formacji mundurowych, więc zrobili akcję z KB na zniechęcenie, ale zmiana zasad emerytur mundurowych to inna bajka. Ta sytuacja i masówka z odejściami wynika tylko i wyłącznie z megainflacji i takiej waloryzacji. Przecież przez lata nie było problemu tym tematem i po powrocie waloryzacji do normalnych wartości też nie będzie...
 
Ja tam rydzykuję :). Zmiana ustawy emerytalnej musiałaby dotyczyć wszystkich służb. W roku wyborczym nikt takiej grandy nie wywoła. Władza nie mogła sobie pozwolić na odejście połowy formacji mundurowych, więc zrobili akcję z KB na zniechęcenie, ale zmiana zasad emerytur mundurowych to inna bajka. Ta sytuacja i masówka z odejściami wynika tylko i wyłącznie z megainflacji i takiej waloryzacji. Przecież przez lata nie było problemu tym tematem i po powrocie waloryzacji do normalnych wartości też nie będzie...
Jestem przeszczęśliwą emerytką od dwóch lat.Sama zdecydowałam;najpierw mundurowa ,a za rok zusowska.Po 40 latach "przytulam" kasę jakiej nigdy służąc nie miałam.Wybierajac opcję dwóch emek nie miałam zielonego pojęcia, że finansowo będzie tak extra.Najwazniejszy jest święty spokój od cła i całej tej otoczki.Niech wypowiedzą się emeryci.....ich głos niech pomoże w podjęciu decyzji :))
 
Ja tam rydzykuję :). Zmiana ustawy emerytalnej musiałaby dotyczyć wszystkich służb. W roku wyborczym nikt takiej grandy nie wywoła. Władza nie mogła sobie pozwolić na odejście połowy formacji mundurowych, więc zrobili akcję z KB na zniechęcenie, ale zmiana zasad emerytur mundurowych to inna bajka. Ta sytuacja i masówka z odejściami wynika tylko i wyłącznie z megainflacji i takiej waloryzacji. Przecież przez lata nie było problemu tym tematem i po powrocie waloryzacji do normalnych wartości też nie będzie...
No niestety nie wszystkich. SCS i Straż Marszałkowska mają inaczej liczoną podstawę wymiaru emerytury niż pozostałe służby (art. 5 ust. 1a ustawy zaopatrzeniowej). Wystarczy w ramach "zrównania uprawnień" wykreślić ten ustęp z ustawy i robi się dla nas d.... zimna, bo raptem maksymalna emerytura zrobi się na dzień dzisiejszy ok. 61% (40% + 8 x 2,6%) x pensja (też nie wiadomo jak liczona). I tego się ludzie obawiają.
 
 
MSWiA im coś da, protest odwołają a my będziemy w czarnej d…. 😕
 
Back
Do góry