• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Nowy organ skarbówki. Ministerstwo Finansów ujawnia plany

Jeżeli MF ma w planach wyodrębnienie SCS ze struktur KAS, utworzenie Komendy Głównej SCS oraz wprowadzenie ustawy o SCS to byłoby to z korzyścią dla samego KAS i przede wszystkim działanie w interesie publicznym, co szeroko zostało uzasadnione w procesie obywatelskim, który niedawno prowadził ZZ Celnicy PL.
Skończyłyby się także wtedy absurdalna zawiść i podziały oraz animozje kreowane przez niektórych tzw. partnerów społecznych działających w KAS.
Oby tak było i jeżeli MF idzie w tym kierunku, to tylko należy przyklasnąć.
ZZ Celnicy PL będzie reprezentował wtedy swoich członków w obu organach.
Jeżeli jednak MF ma inne plany i jest to innego rodzaju podział KAS planowany, to taki temat powinien zostać szeroko skonsultowany, gdyż w mojej ocenie może nie być działaniem korzystnym dla skutecznego zwalczania zorganizowanej przestępczości i lepszej obsługi uczciwych podatników.
Osobiście uważam, że struktura taka jak SCS, która ma w swoim zakresie wszystkie podatki i cło jest dobrym rozwiązaniem i SCS trzeba wzmacniać w tym właśnie kierunku, dać samodzielność, w pełni wyodrębnić ustawowo, skoordynować i ujednolicić zadania i działania poprzez wprowadzenia KG.
Po prostu organ na wzór Guardia di Finanza, oczywiście z odmiennościami charakterystycznymi dla naszej sytuacji geopolitycznej i pozycji geograficznej.
Mam jednak obawy czy MF przyświecają takie same cele jak nam.
Pozdrawiam
Sławomir Siwy
ZZ Celnicy PL
 
Ostatnia edycja:
Nareszcie czytam głos w stylu "starej", dobrej ekipy tego forum!

Jeśli "obudzi się" jeszcze kilku rzeczowych dyskutantów, widzę nadzieję na konstruktywne załatwienie wielu dręczących nas tematów.
Ale nie na raz i po kolei. Rzeczywiście zacznijmy od myśli - cytatu Kolegi @Falcon:

"I moim zdaniem musimy iść RAZEM !!!!"
cokolwiek to nie oznacza i kogokolwiek to nie dotyczy ...
Dokładnie tak kur... czę 👍👍👍👍 MUSIMY IŚĆ RAZEM i u NIKOGO NIE MOŻE TO BUDZIĆ WĄTPLIWOŚCI !!!!! Jestem starym Zollem co wskazuje na granicę zachodnią. Później 7 lat na Granicy Wschodniej. Wiem o czym piszę oj wiem....
 
Unitarka obowiązkowa dla wszystkich 2 lata na zewnętrznej granicy EU .W międzyczasie tylko urlop i specjalistyczne szkolenia po roku...bo jeśli wytrzymie to pieniądze nie pójdą w błoto. Egzaminy przed i ZKC to już inna kwestia ale raczej w trakcie 2 letniej służby. Obowiązkowo język obcy i testy psychologicsne i z wiedzy ogólnej aby nie było kompromitacji przy obsłudze podatnika, turysty czy kogokolwiek , bo nie wiem czy się śmiać czy płakać słysząc pytania czy Irak to jest to samo co Iran albo czy Niderlandy to Hiszpania , albo widzląc zdziwienie f-szki( swoisty oczowytrzeszcz) czytającej opis towaru w zgloszeniu celnym - geomembrama ....
Dokładnie. Każdy Policjant zaczyna OD BRUKU !!!!!!! U nas też to MUSI BYĆ. Po takiej unitarce jest INNE OJ INNE SPOJRZENIE tak na MUNDUR jak i na SŁUŻBĘ. A jak komuś się taka unitarka nie podoba to znaczy że NIE NADAJE SIĘ DO SŁUŻBY !!!!!! Proste logiczne i nie ma nic bardziej logicznego !!!! A nie każdy nadaje się do Służby i taka unitarka pozwoliłaby oddzielić ziarno od plew. I warunek : 2 lata Służby !!!!!!! Odliczamy zwolnienia lekarskie !!!! 2 LATA SŁUŻBY !!!!! Na bazie TYCH FUNKCONARIUSZY BUDUJMY SŁUŻBĘ !!!!! I powtarzam : Razem z UKS. Nie wywodzę się z UKS ale z UC później Służby Celnej a teraz ze Służby Celno - Skarbowej. I xapewniam Was że nazwa Służba Celno -Skarbowa nie wywodzi się od Urzędów Skarbowych ale id Urzędów Kontroli Skarbowej !!!!!! Nie dajmy się skłócić i DZIAŁAJMY PO PROSTU RAZEM I WSPÓLNIE 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
 
Ostatnia edycja:
Dokładnie tak kur... czę 👍👍👍👍 MUSIMY IŚĆ RAZEM i u NIKOGO NIE MOŻE TO BUDZIĆ WĄTPLIWOŚCI !!!!! Jestem starym Zollem co wskazuje na granicę zachodnią. Później 7 lat na Granicy Wschodniej. Wiem o czym piszę oj wiem....
Jako stary z południa, czekam też na tych ze wschodu, północy; centrum czy dziury zabitej dechami - nieważne skąd - ważne by nie chcieli dzielić, lecz łączyć ...
 
Unitarka obowiązkowa dla wszystkich 2 lata na zewnętrznej granicy EU .W międzyczasie tylko urlop i specjalistyczne szkolenia po roku...bo jeśli wytrzymie to pieniądze nie pójdą w błoto. Egzaminy przed i ZKC to już inna kwestia ale raczej w trakcie 2 letniej służby. Obowiązkowo język obcy i testy psychologicsne i z wiedzy ogólnej aby nie było kompromitacji przy obsłudze podatnika, turysty czy kogokolwiek , bo nie wiem czy się śmiać czy płakać słysząc pytania czy Irak to jest to samo co Iran albo czy Niderlandy to Hiszpania , albo widzląc zdziwienie f-szki( swoisty oczowytrzeszcz) czytającej opis towaru w zgloszeniu celnym - geomembrama ....
Dokładnie. Każdy Policjant zaczyna OD BRUKU !!!!!!! U nas też to MUSI BYĆ. Po takiej unitarce jest INNE OJ INNE SPOJRZENIE tak na MUNDUR jak i na SŁUŻBĘ.
 
Jako stary z południa, czekam też na tych ze wschodu, północy; centrum czy dziury zabitej dechami - nieważne skąd - ważne by nie chcieli dzielić, lecz łączyć ...
I właśnie o to chodzi - nie dzielić, ale łączyć. My, starzy, pomożemy Młodszym Koleżankom i Kolegom, tylko chiejcie tego!!! Od lat uczę Młodzież, pomagam, tłumaczę trudne tematy (taryfa). Ale też chcę, żebyście zostali, pakujemy w Was masę pracy, energii. I czy UKS czy UC - to dziś nie jest najważniejsze. Może i Wy, i my, pociągniemy jeszcze chwilę ten wózek. I przyjdą Nowi, na pewno.
 
I właśnie o to chodzi - nie dzielić, ale łączyć. My, starzy, pomożemy Młodszym Koleżankom i Kolegom, tylko chiejcie tego!!! Od lat uczę Młodzież, pomagam, tłumaczę trudne tematy (taryfa). Ale też chcę, żebyście zostali, pakujemy w Was masę pracy, energii. I czy UKS czy UC - to dziś nie jest najważniejsze. Może i Wy, i my, pociągniemy jeszcze chwilę ten wózek. I przyjdą Nowi, na pewno.
DOKŁADNIE TAK MYŚLĘ !!!! I jeszczevjedno zabrzmi to patetycznie - UKS to nasi Bracia w Służbie !!!!! Jeżeli ktoś w to nie wierzy to niech przeanlizuje moje wpisy sprzed lat. Zawsze pisałem to samo i zawsze tak myślałem. Jest archiwum są moje wpisy. Każdy może sprawdzić. Czołen !!!!!
 
Zacznijmy od tego by nie przyjmować na stanowiska do konkretnych działów, a do cła, tak jak to drzewiej bywało! Potem unitarka, a potem wg kompetencji do merytorycznych, oddziałów, realizacji. Skończy się wyścig kulturystów z realizacji!
 
Zacznijmy od tego by nie przyjmować na stanowiska do konkretnych działów, a do cła, tak jak to drzewiej bywało! Potem unitarka, a potem wg kompetencji do merytorycznych, oddziałów, realizacji. Skończy się wyścig kulturystów z realizacji!
Dokładnie, nie dana komórka czy oddział. Jestem Funkiem, tam gdzie trafię, tam realizuję! mam predyspozycje i Szefowie to dostrzegają, mam propozycję np. do dochodzeniówki, postępowania albo realizacji (szeroko rozumianej). Nie niewolnik, ale oceniony i doceniony (bo szalenie kosztowny!) funk. Jeśli zmieni zdanie - to w rozmowie z Szefem wyjaśni - albo zwraca koszty.. Sorki trochę mnie poniosło...
 
Nareszcie widzę Prawdziwą Służbę Mundurową !!!!!!!! Wiedziałem że tkwi w Nas POTENCJAŁ !!!!!!!! A czasy nie te te co w roku 1991. Mamy inną mentalność inne spojrzenie na świat !!!! Jest w szeregach Służby bardzo ale to BARDZO WIELE OSÓB które posrtrzegają Siebie jako Służbę. Bardzo dodatnim impulsem jest włączenie UKS w ramy formacji. Oni zawsze byli naszymi przyjaciółmi nigdy wrogami a wiem o czym kreślę niniejsze słowa. Oj wiem. Znam Ich osobiście. To są naprawdę fajni i kompetentni ludzie. I przy powstaniu kas ( celowo małe litery ) zostali moim zdaniem NAJBARDZIEJ OKŁAMANI I OSZUKANI !!!!! Pamiętajmy o tym Panie i Panowie !!!! Rozmawiałem z wieloma z nich. To są Nasi PRZYJACIELE. SERIO !!!!! Mam nadzieję że w MF ktoś czyta nasze rozmowy. Taka jest u Nas tendencja. Mamy uprawnienia i obowiązki od których się nie migamy. Mamy też ciekawe pomysły. Wszystko do przedyskutowania. Nie jesteśmy tymi którzy tylko żądają. Nie jesteśmy roszczeniowymi przebierańcami ( jak to kiedyś słyszałem w roku 2017 podczas pierwszego święta kas Pani ze skarbówki powiedziała swojej koleżance występując po odznaczenie na uroczystm apelu mając na ramieniu różową torebkę autentyk wiele osób to widziało i takich Pań było więcej niż 4 występowały po odznaczenia z torebkami na ramieniu CZUJECIE !!!! Ja tego nie wymyßliłem ja to widziałem !!! Odznaczenia dla skarbowców. A Panie z torebkami na ramionach...Czołem !!!!
 
Ostatnia edycja:
Niech cywil idzie swoją drogą a mundur swoją drogą. Oczywiście zachowajmy proprcjee i czapa cywilna typu kadry finanse itp itd. ale po co wyważać otwarte drzwi ????? Wystarczy zrobić kopię ze Straży Granicznej czy Policji !!!!!! Kopiuj wklej z małymi korektami i GOTOWE !!!! Proste ????? PROSTE !!!!!!
 
Ostatnia edycja:
Fakt. Wystarczyło UKS przekształcić w służbę mundurową, stanowiska zamienić na stopnie(najlepiej wojskowe) i Guardia di finanse byłaby gotowa. W UKS istniały komórki operacyjne, realizacyjne, dochodzeniowe i doświadczeni inspektorzy kontroli skarbowej.
Celnicy niech się łączą ze Strażą Graniczną.

Podatki VAT, CIT czy PIT to dla większości z nich zagadki. Akcyzą i hazardem też UKS się zajmował do 2003.
Przypomnę Ci, że przy wprowadzaniu KASu, tylko celnicy wyraźnie się sprzeciwiali i nie dlatego, że nie szanowali UKS czy Skarbówki, tylko dlatego, że wiedzieliśmy, że to nie ma sensu.
Nie dziwię się bierności US, tam była taka nędza, że tylko mogli zyskać, a strukturalnie i kadrowo rewolucji nie było w Urzędach Skarbowych. Z UKS docierały mieszane nastroje, ale pamiętam jak część IKSów już się widziała z pagonami majorów czy pułkowników, bo wyczytali, że jest stopień inspektora i przełożyli to sobie na swoje stanowisko, zapominając lub raczej nie wiedząc, że w służbach są stanowiska i stopnie.
A teraz wyskakujesz, że wystarczyło ......
Czemu w 2015/16 tego nie głosiłeś ze swoją ekipą.
A środowisko UKS znam dobrze i tak jak @Falcon wielu cenię za ich fachowość. Ale znam też wywodzących się z UKS leni, pozorantów i mitomanów, czyli jak wszędzie, nie wszyscy są zajebiści.
A zpołączenia wyszło więcej fermentu niż pożytku. A cło poradziłoby sobie be, CITu czy Sritu.
Tak jak przy reformie zmarnowano potencjał wielu fachowców od CIT, VAT itp., tak samo zro iono z wieloma doświadczonymi celnikami od ponownej kontroli, AEO i takie tam inne sprawy o których z kolei skarbowcy nie mają pojęcia, więc byłoby najlepiej gdybyśmy nie byli połączeni, ale mleko niestety się rozlało, częściowo przez bierność środowiska skarbowego.
Jak to teraz rozdzielić? Wszystko się pomieszało.
Celników po pozbawieniu munduru wsadziło do Urzędów Skarbowych, żeby zajmowali się VATem, a niektórych IKSów ubrano w mundur i są "komandosami" w Realizacji.
 
Przypomnę Ci, że przy wprowadzaniu KASu, tylko celnicy wyraźnie się sprzeciwiali i nie dlatego, że nie szanowali UKS czy Skarbówki, tylko dlatego, że wiedzieliśmy, że to nie ma sensu.
Nie dziwię się bierności US, tam była taka nędza, że tylko mogli zyskać, a strukturalnie i kadrowo rewolucji nie było w Urzędach Skarbowych. Z UKS docierały mieszane nastroje, ale pamiętam jak część IKSów już się widziała z pagonami majorów czy pułkowników, bo wyczytali, że jest stopień inspektora i przełożyli to sobie na swoje stanowisko, zapominając lub raczej nie wiedząc, że w służbach są stanowiska i stopnie.
A teraz wyskakujesz, że wystarczyło ......
Czemu w 2015/16 tego nie głosiłeś ze swoją ekipą.
A środowisko UKS znam dobrze i tak jak @Falcon wielu cenię za ich fachowość. Ale znam też wywodzących się z UKS leni, pozorantów i mitomanów, czyli jak wszędzie, nie wszyscy są zajebiści.
A zpołączenia wyszło więcej fermentu niż pożytku. A cło poradziłoby sobie be, CITu czy Sritu.
Tak jak przy reformie zmarnowano potencjał wielu fachowców od CIT, VAT itp., tak samo zro iono z wieloma doświadczonymi celnikami od ponownej kontroli, AEO i takie tam inne sprawy o których z kolei skarbowcy nie mają pojęcia, więc byłoby najlepiej gdybyśmy nie byli połączeni, ale mleko niestety się rozlało, częściowo przez bierność środowiska skarbowego.
Jak to teraz rozdzielić? Wszystko się pomieszało.
Celników po pozbawieniu munduru wsadziło do Urzędów Skarbowych, żeby zajmowali się VATem, a niektórych IKSów ubrano w mundur i są "komandosami" w Realizacji.
Masz dużo racji. Co do mnie -nie mam swojej ekipy. Byłem przeciwny połączeniu i protestowałem przeciwko temu i to CZYNNIE. Protestowałem też CZYNNIE w roku 1997 na granicy zachodniej oraz również CZYNNIE w roku 2004 na granicy wschodniej. Niemniej jednak masz dużo racji. I fakt- tylko Celnicy protestowali. Pozdrawiam.
 
Co stoi na przeszkodzie, aby ją stworzyć ... ?!
Ona JUŻ JEST !!!! Tu na naszym Forum !!!!! Jest też na moim OC. Chcemy rozdzielenia. Ale nie możemy być obrażeni na UKS. Ich tak jak u nas masakrycznie zwodzono. Większa ilość -procentowo - pracowników UKS niż Celników dała się oszukać. Niestety nie zapominajmy o tym że w czasie gdy my ptotestowaliśmy przeciwko kas wielu od nas pracowało podwójnie intensywnie i pobijali normy stachanowskie i nagle poczuli ZEW MUNDURU licząc NA COŚ. Znam takie przypadki osobiście.
 
Ostatnia edycja:
A jednak zauważyłeś ...
Jestem spostrzegawczy wbrew temu co i jak piszę 👍 są pewne wpisy na które nie reaguję gdyż wpisy pewnych osób przynoszą wstyd Służbie i Mundurowi. Ja jestem Zollem z Krwi Kości i Doświadczenia. Zwłaszcza doświadczenia PROTESTÓW ALOKACJI i kolejnych tzw reform. I widzę ogólny trend - porównując naszą sytuację i status prawny z rokiem 1991 to jest potężny skok do przodu 👍👍👍👍👍👍 i nie zmarnujmy tego na bezssensowne sprzeczki z UKS bo to ONI są nami NATYRALNYMI SPRZYMIERZEŃCAMI. I chyba nikogo tak jak ich nie oszukano. A poszczególni ludzie ? Wszędzie są różni. U nas też było mnóstwo łamiprotestantów oj było ..... Zasuwali jak perszingi bijąc wszelkie rekordy. I bardzo chętnie na stanowiskach protestujących zajmowali ich miejsce. W tym na granicy. Nie mieli pojęcia o Służbie ale nagle poczuli zew munduru. Tak było. I wiecie co - tylko na tym przegrali. Stracili twarz. Przełożeni nie mogą tego powiedzieć oficjalnie ale w rozmowach prywatnych to...... I dobrze. Zasłużyli na to !!!!!!!!!!
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry