• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

KOMUNIKAT DOT. ZANIŻONEJ EMERYTURY - tzw. "spraw z art. 41”

KOMUNIKAT W SPRAWIE FUNKCJONARIUSZY O ZANIŻONEJ EMERYTURZE - „sprawy z art. 41”

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Zarząd pragnie poinformować, że w związku z wyznaczeniem przez Sąd Apelacyjny w Warszawie kilku pierwszych terminów rozpraw dotyczących bezprawnego zaniżenia wartości emerytury – tzw. „spraw z art 41”, podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje dotyczące udzielania pomocy prawnej i wsparcia osobom, które zdecydowały się na podjęcie drogi sądowej w tym zakresie.

Zgodnie ze stanowiskiem i deklaracją zawartą w poprzednich Komunikatach Zarząd podjął decyzję, że zapewni pomoc prawną w zakresie przyznania adwokata do prowadzenia w przedmiotowej sprawie pierwszym dziesięciu osobom, którym zostaną wyznaczone rozprawy apelacyjne.

Podejmując taką decyzję liczymy, że w sądzie drugiej instancji przy rozpoznaniu pierwszych apelacji zostanie ukształtowana linia orzecznicza, która w przypadku uzyskania pozytywnych rozstrzygnięć, nie będzie wymagała dalszego angażowania pełnomocnika.

W przypadku zaistnienia negatywnych rozstrzygnięć, Zarząd po konsultacjach z prawnikami podejmie decyzję odnośnie dalszych form wsparcia w toczących się postępowaniach sądowych prowadzących tzw. „spraw z art. 41”.

Z poziomu Zarządu sprawy pilotować będzie Mariusz Pajnowski - marian259@wp.pl IAS Lublin.

Serdecznie pozdrawiam
Za Zarząd
Przewodnicząca
ZZ CELNICY PL
Jolanta Haron
 

Attachments

Ostatnia edycja:

Attachments

  • rozprawy.PNG
    rozprawy.PNG
    41,2 KB · Wyświetleń: 80
Tylko dlaczego osoby z pozostałych wokand milczą, czy może są to inne sprawy, ciekawe
Choć z uwagi na zastosowanie bloku orzeczniczego, to są to sprawy raczej bliźniacze, więc może te osoby by ujawniły się
Po pierwsze - nie wszyscy wchodzą na forum, po drugie - pytanko: czy zauważyłaś wielkość poparcia ?!
Zainteresowanych jest wielu ...
 
Dzień dobry, przekazujemy informację otrzymaną od Pana Mecenasa Rolanda Szymczykiewicza:
Dziś odbyło się wskazane 5 rozpraw przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Byłem na wszystkich, tak jak i Powodowie (3 bezpośrednio, 2 poprzez łącze online).

Na sprawie poparłem apelacje i wygłosiłem mowy końcowe w sprawie, przedstawiając zbiorczo wszystkie prawne argumenty oraz okoliczności indywidualne przechodzenia na emeryturę poszczególnych osób (sprawy indywidualne). Sąd wysłuchał wszystkiego z ciekowością, każdy z Powodów miał okazję swobodnie się wypowiedzieć i każdy z tej okazji skorzystał. Sąd był zainteresowany tym kiedy Państwo dokładnie składali podania o zwolnienie z służby, z jakich przyczyn i czy mogli do służby wrócić (oraz czy wiedzieli o planowanych zmianach legislacyjnych).

Pani Sędzia w osobie SSA Moniki Rosłan-Karasińskiej była sprawami zainteresowana, nie orzekała w nich i jak sama przyznała, mają precedensowy charakter.

Wyroki w wszystkich 5 sprawach Sąd ogłosi za równo 2 tygodnie - tj. 23 września 2024, pierwszy bodajże o 09:30.

Mam nadzieję, że się uda, ale wiadomo - okaże się dopiero przy wyrokowaniu. Ciężko coś "wróżyć".


z poważaniem
 
No powiem szczerze, że tego typu pytania: "Sąd był zainteresowany tym kiedy Państwo dokładnie składali podania o zwolnienie z służby, z jakich przyczyn i czy mogli do służby wrócić (oraz czy wiedzieli o planowanych zmianach legislacyjnych)" nie napawają mnie optymizmem. To tak jakby w każdej indywidualnej sprawie rozpatrywać, więc jaka jednolita linia orzecznicza, jakie badanie zgodności z konstytucją (co z wnioskiem do TK)?! No chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Ale obym się mylił, bo jeśli nie to 23.09.2024 r. może okazać się, że ktoś z tej piątki może będzie świętować (oby, dobre i to), a inny rwać włosy z głowy.
 
No powiem szczerze, że tego typu pytania: "Sąd był zainteresowany tym kiedy Państwo dokładnie składali podania o zwolnienie z służby, z jakich przyczyn i czy mogli do służby wrócić (oraz czy wiedzieli o planowanych zmianach legislacyjnych)" nie napawają mnie optymizmem. To tak jakby w każdej indywidualnej sprawie rozpatrywać, więc jaka jednolita linia orzecznicza, jakie badanie zgodności z konstytucją (co z wnioskiem do TK)?! No chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Ale obym się mylił, bo jeśli nie to 23.09.2024 r. może okazać się, że ktoś z tej piątki może będzie świętować (oby, dobre i to), a inny rwać włosy z głowy.

Nie do końca, pozwolę sobie na polemikę.

Nie wchodząc w szczegóły, przepis nie różnicował sytuacji adresatów normy prawnej że względu na okoliczności indywidualne.

Wydaje mi się, iz nawet jeśli te okoliczności indywidualne uniemożliwiały kontynuowanie służby, to ewentualne wzięcie ich pod uwagę przy ewentualnym indywidualnym pozytywnym rozstrzygnięciu, będzie korzystne dla wszystkich.

Ponieważ wykaże wadliwość przepisu i jego niekonstytucyjność.
 
Jeśli będzie korzystne dla wszystkich to OK! Mogę z Warszawy do Otwocka jechać nawet przez Zakopane, byleby dotrzeć do celu. Dla mnie jednak tego typu pytania budzą niepokój, choć w moim konkretnym przypadku: podanie złożyłem przed wejściem ustawy w życie, w podaniu nadmieniłem o pogarszającym się stanie zdrowia (obecnie czekam na decyzję CKL), z tego co wiem to do naszej służby możliwości powrotu z emerytury nie ma, a o planowanych zmianach legislacyjnych nie miałem pojęcia i tego się trzymam! Pozdrawiam!
 
Jeśli będzie korzystne dla wszystkich to OK! Mogę z Warszawy do Otwocka jechać nawet przez Zakopane, byleby dotrzeć do celu. Dla mnie jednak tego typu pytania budzą niepokój, choć w moim konkretnym przypadku: podanie złożyłem przed wejściem ustawy w życie, w podaniu nadmieniłem o pogarszającym się stanie zdrowia (obecnie czekam na decyzję CKL), z tego co wiem to do naszej służby możliwości powrotu z emerytury nie ma, a o planowanych zmianach legislacyjnych nie miałem pojęcia i tego się trzymam! Pozdrawiam!

Osobiście również nie docierały w ciągu roku 2022 do mnie informacje czy plotki nt. planowanych, później wprowadzonych przez Wąsików, zmian legislacyjnych dotyczących emerytur. Nie miałem także obowiązku śledzić różnego rodzaju zapowiedzi medialnych w tej kwestii, a tym bardziej dokonywać życiowych decyzji na ich podstawie.

Choć w moim przypadku ta kwestia pozostaje bezprzedmiotowa, ponieważ przed zwolnieniem że służby w lutym 2023 pozostawałem na prawie 8 miesięcznym zwolnieniu lekarskim, z kilkudniową przerwą która wykazała, że nie dam rady podołać. Na mój wniosek, złożony razem z wnioskiem emerytalnym, ZER skierował mnie na komisję lekarską MSWiA, która orzekła moja trwałą niezdolność do służby .

O zmianach planowanych w dacie obowiązywania kwoty bazowej na 2023 dowiedziałem się w grudniu, ale dla mnie nie miało to najmniejszego znaczenia.

Dodam jeszcze kilka istotnych faktów, ale powyższe są moim zdaniem kluczowe, co do ewentualności powrotu do służby także.

Powodzenia wszystkim i sobie życzę, choć ja dopiero w październiku idę pod nóż.
 
Dziś, 10.09. odbyło się posiedzenie SA w sprawie art.41. czy może ktoś zdradzić tajemnicę bolesną jak to się zakończyło? Na 👍🏻, na 👎 czy odroczone?
 
Niestety tak. Sędzia na dzisiejszej rozprawie miała ugruntowane stanowisko w sprawie.Do 29 września br. złożymy skargę konstytucyjną indywidualną, potem niezwłocznie ogólną i bedzię podstawa do wnioskowania o zawieszanie spraw w SO i SA. Wzór o zawieszenie opublikujemy. pozdrawiamy
W takim razie trzymam kciuki za dzieło mecenasa i za nas Wszystkich pogrążonych w tym problemie!
 
Back
Do góry