• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Instrukcja awansowania

Witam Serdecznie,

Angel81 mam pytanko czy myślisz, że po 22 latach służby z czego 19 w WZP/CZR mam młodszego eksperta z mnożnikiem 2,06 (dwa przecinek zero sześć) i rachmistrza czy uważasz, że wskoczyłbym do 2,7 mnożnika? Osoby przyjmowane do pracy 4 lata temu mają o prawie 300 zł większą podstawę. Argumentacja jest taka, że robimy to samo i musimy podobnie zarabiać. Nam też w komórce, parę osób z UKS co przyszli na ekspertów mają wywalone zarobki większe od kierownika. Dodam jeszcze tylko tyle że w/w osoby mają problem z wypisaniem pokwitowania, stary napisze całą sprawę a oni nie dadzą rady go skończyć Generalnie mam już wywalone, jaka będzie podwyżka. Już tyle razy mnie ru**li przełożeni ze mogę książkę napisać. A robię bo lubię :) Tylko każdy ma swoje granice i ja już sie zbliżam do swoich​
Jeśli robicie to samo na podobnym poziomie to nie widzę podstaw żeby Twój mnożnik był wyższy od tych co pracują 4-6 lat. Za staż masz dodatek stażowy i powinieneś mieć stopnie, u Ciebie akurat na stopniach to widać, ze oszczędzali albo były inne powody z jakich awansów nie było. Ale tez nie każdy, który pracuje 25 lat powinien mieć oficera. Znam przypadki aspirantów, którzy nie wiedza ze istnieje Isztar, a jak trzeba zrobić coś trudniejszego uciekają na L4.
 
Jeśli robicie to samo na podobnym poziomie to nie widzę podstaw żeby Twój mnożnik był wyższy od tych co pracują 4-6 lat. Za staż masz dodatek stażowy i powinieneś mieć stopnie, u Ciebie akurat na stopniach to widać, ze oszczędzali albo były inne powody z jakich awansów nie było. Ale tez nie każdy, który pracuje 25 lat powinien mieć oficera. Znam przypadki aspirantów, którzy nie wiedza ze istnieje Isztar, a jak trzeba zrobić coś trudniejszego uciekają na L4.
Witaj

Jestem tego samego zdania co ty. Tylko wygląda to tak. Młodzi mają wyższe mnożniki na starszych specjalistach i specjalistach niż ja bo pensja ma być podobna (uj ze stażem zdanie kierownika), muszą szybko awansować bo odchodzą (w tamtym roku niektórzy mieli awanse 2x na wiosnę i we wrześniu), Na L4 byłem w historii mojej pracy około 2 miesiące strajki 2x (jak chcieli mnie wysłać na wschód na przejścia jak granica stanęła i zabieg szpitalny) reszta chorób urlop. Uczestniczę w każdych działaniach bo 70% załogi ma tak wywalone ze nie ogarnia kompletnie nic i nie przyswaja podstawowej wiedzy. Kilka razy zamiast zrobić prostą sprawę i zapomnieć tak chcieli pokazać jacy są mądrzy, że wyszło więcej problemów niż to było wate. A podziękowań imiennych i nagród za wyniki (np. 2 dni dodatkowego urlopu ;) ) mam tyle, że myślę że jestem w czołówce w kraju i to nie tylko od naszej instytucji.
A po 2 stronie eksperci, którzy proszą kierownika o "procedurę obsługi kserokopiarki" bo ich nikt nie przeszkolił. Mnożniki wyższe porównywalne do naczelnika bo po przejściu nikt nie mógł stracić. I teraz w takiej komórce jak moja jak wyrównać wynagrodzenia? Dlatego tak jak pisałem mam wywalone jak kto dostanie. Robię to co robię tak jak pisałem bo lubie. Jakbym chciał zarobić więcej dawno poszedłbym na emeryturę i dorobił.
 
A co z tymi co przeszli z innej służby ze stopniem(2 belki),i są aktualnie w służbie przygotowawczej, te osoby również dostaną belkę po przejściu do służby stałej? Czy raczej marny widok ?
Nie dostaniesz nic, mam znajomych co przyszli zarówno z jedną jak i z dwoma belkami, a po przejściu do stałej wszyscy zatrzymali się an dwóch belkach. Tłumaczenie było takie, ze "skoro już macie, to więcej się nie należy".
 
Nie bardzo rozumiem tej siatki płac.
Na przykładzie CKK (cywile): w dziale tym jest 6 stanowisk merytorycznych, począwszy od młodszego kontrolera skarbowego a skończywszy na głównym ekspercie skarbowym. Według siatki (zał. nr 5, obszar III) rozpiętość ich mnożników to:
główny ekspert skarbowy 3,60 - 4,50
starszy ekspert skarbowy 3,50 - 4,40
ekspert skarbowy 3,40 - 4,30
starszy kontroler skarbowy 3,30 - 4,20
kontroler skarbowy 3,20 - 4,10
młodszy kontroler skarbowy 3,10 - 4,00
To znaczy, że najwyższy poziom mnożnika młodszego kontrolera skarbowego jest dużo wyższy od najniższego poziomu mnożnika głównego eksperta skarbowego.
Zaznaczam, że młodszy kontroler skarbowy to osoba która dopiero zaczyna "czaić bazę" w tej pracy. Młodszym kontrolerem jest się przez około rok po przyjęciu do pracy, później otrzymuje się umowę na czas nieokreślony i stanowisko kontrolera skarbowego. Kolejne awanse to już "widzi mi się".
Z kolei jak napisano w załączniku nr 7 do instrukcji awansowania:
stanowisko głównego eksperta skarbowego dedykowane jest dla pracowników realizujących zadania o najwyższym stopniu złożoności, na najwyższym poziomie merytorycznym, a także realizujących zadania wprowadzenia do pracy/służby nowych pracowników i funkcjonariuszy, trener KSS (szkoleniowiec)
Różnica między najniższymi mnożnikami na tych stanowiskach też nie powala (zaledwie 0,5 mnożnika).
Niebezpieczna jest ta siatka w tym zakresie.

Poza tym nie znam ani jednego głównego eksperta skarbowego z mnożnikiem chociażby 3,0.
 
Zastanawiające dlaczego instrukcja nie zawiera ścieżki awansowania w stopniu służbowym dla urzędników służby cywilnej. Ustawa o służbie cywilnej przewiduje 9 takich stopni. Może Pan Przewodniczący zainteresowałby się tym tematem. W końcu związek reprezentuje też członków korpusu służby cywilnej.
 
Zastanawiające dlaczego instrukcja nie zawiera ścieżki awansowania w stopniu służbowym dla urzędników służby cywilnej. Ustawa o służbie cywilnej przewiduje 9 takich stopni. Może Pan Przewodniczący zainteresowałby się tym tematem. W końcu związek reprezentuje też członków korpusu służby cywilnej.
Możesz mnie oświecić jakie stopnie SŁUŻBOWE są w służbie cywilnej?
 
Nie bardzo rozumiem tej siatki płac.
Na przykładzie CKK (cywile): w dziale tym jest 6 stanowisk merytorycznych, począwszy od młodszego kontrolera skarbowego a skończywszy na głównym ekspercie skarbowym. Według siatki (zał. nr 5, obszar III) rozpiętość ich mnożników to:
główny ekspert skarbowy 3,60 - 4,50
starszy ekspert skarbowy 3,50 - 4,40
ekspert skarbowy 3,40 - 4,30
starszy kontroler skarbowy 3,30 - 4,20
kontroler skarbowy 3,20 - 4,10
młodszy kontroler skarbowy 3,10 - 4,00
To znaczy, że najwyższy poziom mnożnika młodszego kontrolera skarbowego jest dużo wyższy od najniższego poziomu mnożnika głównego eksperta skarbowego.
Zaznaczam, że młodszy kontroler skarbowy to osoba która dopiero zaczyna "czaić bazę" w tej pracy. Młodszym kontrolerem jest się przez około rok po przyjęciu do pracy, później otrzymuje się umowę na czas nieokreślony i stanowisko kontrolera skarbowego. Kolejne awanse to już "widzi mi się".
Z kolei jak napisano w załączniku nr 7 do instrukcji awansowania:
stanowisko głównego eksperta skarbowego dedykowane jest dla pracowników realizujących zadania o najwyższym stopniu złożoności, na najwyższym poziomie merytorycznym, a także realizujących zadania wprowadzenia do pracy/służby nowych pracowników i funkcjonariuszy, trener KSS (szkoleniowiec)
Różnica między najniższymi mnożnikami na tych stanowiskach też nie powala (zaledwie 0,5 mnożnika).
Niebezpieczna jest ta siatka w tym zakresie.

Poza tym nie znam ani jednego głównego eksperta skarbowego z mnożnikiem chociażby 3,0.
Tak a zanim Jest się jest młodszym kontrolerem to pierw 5-6 lat referentem/starszym referentem .....
 
Tak a zanim Jest się jest młodszym kontrolerem to pierw 5-6 lat referentem/starszym referentem .....
Nie wiem, gdzie Ty pracujesz, ale mi chodzi o działy CKK w urzędach celno-skarbowych, czyli o obszar III wg załączników nr 5 i 6. Tutaj gdzie ja pracuję zaczyna się od młodszego kontrolera skarbowego, to jest najniższe stanowisko. A Ty o jakiej komórce piszesz?
 
Nie bardzo rozumiem tej siatki płac.
Na przykładzie CKK (cywile): w dziale tym jest 6 stanowisk merytorycznych, począwszy od młodszego kontrolera skarbowego a skończywszy na głównym ekspercie skarbowym. Według siatki (zał. nr 5, obszar III) rozpiętość ich mnożników to:
główny ekspert skarbowy 3,60 - 4,50
starszy ekspert skarbowy 3,50 - 4,40
ekspert skarbowy 3,40 - 4,30
starszy kontroler skarbowy 3,30 - 4,20
kontroler skarbowy 3,20 - 4,10
młodszy kontroler skarbowy 3,10 - 4,00
To znaczy, że najwyższy poziom mnożnika młodszego kontrolera skarbowego jest dużo wyższy od najniższego poziomu mnożnika głównego eksperta skarbowego.
Zaznaczam, że młodszy kontroler skarbowy to osoba która dopiero zaczyna "czaić bazę" w tej pracy. Młodszym kontrolerem jest się przez około rok po przyjęciu do pracy, później otrzymuje się umowę na czas nieokreślony i stanowisko kontrolera skarbowego. Kolejne awanse to już "widzi mi się".
Z kolei jak napisano w załączniku nr 7 do instrukcji awansowania:
stanowisko głównego eksperta skarbowego dedykowane jest dla pracowników realizujących zadania o najwyższym stopniu złożoności, na najwyższym poziomie merytorycznym, a także realizujących zadania wprowadzenia do pracy/służby nowych pracowników i funkcjonariuszy, trener KSS (szkoleniowiec)
Różnica między najniższymi mnożnikami na tych stanowiskach też nie powala (zaledwie 0,5 mnożnika).
Niebezpieczna jest ta siatka w tym zakresie.

Poza tym nie znam ani jednego głównego eksperta skarbowego z mnożnikiem chociażby 3,0.

I jeszcze jedno: w instrukcji awansowania (zał. nr 5, dot. obszaru III, czyli m.in. CKK) na stanowiskach samodzielnych zmniejszono maksymalny mnożnik z 6,0 (wg rozporządzenia) do góra 4,5.
Na stanowiskach niższych, tj. specjalistycznych w CKK maksymalny mnożnik wg instrukcji utrzymuje się na podobnym poziomie co w rozporządzeniu, tj. ok. 4,1.

A w praktyce wygląda to tak: na stanowiskach samodzielnych pracują tzw. "liderzy" (tak, tak, takie niepisane "nibystanowisko" 🤣 w KAS), którzy na swoich barkach ciągną wszystkie kontrole w CKK. A ci na stanowiskach "specjalistycznych" wykonują czynności na zlecenie i pod nadzorem "lidera" (jakkolwiek górnolotnie to zabrzmi 🤣).

Zaznaczam, że piszę tylko o CKK
(gdzie samodzielne to: ekspert skarbowy, starszy ekspert skarbowy i główny ekspert skarbowy,
a specjalistyczne to: młodszy kontroler skarbowy, kontroler skarbowy, starszy kontroler skarbowy).

O co chodzi w tym spłaszczeniu?
 
Proszę powiedzieć, kiedy i jak mają być wyrównywane stopnie do stanowisk wg zaproponowanej siatki, która została zaprezentowana i umieszczona na lokalnych portalach IAS?
Np. Mł. ekspert scs powinien mieć minimum rewidenta....
 
Proszę powiedzieć, kiedy i jak mają być wyrównywane stopnie do stanowisk wg zaproponowanej siatki, która została zaprezentowana i umieszczona na lokalnych portalach IAS?
Np. Mł. ekspert scs powinien mieć minimum rewidenta....
to można być mł.eksp. SCS z aplikantem? Chwała! Pewnie i starszy ekspert przełknie tego aplikanta, za mnożnik!
 
Back
Do góry