• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Blokada środków

Pan Tadeusz Kościński

Minister Finansów

Funduszy i Polityki Regionalnej



Szanowny Panie Ministrze.



Na podstawie otrzymanej informacji, że Ministerstwo Finansów wystosowało pismo/polecenie do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej dot. wstrzymania/zablokowania środków finansowych przeznaczonych na wypłaty dodatków zadaniowych i dodatków specjalnych w IV kwartale 2020 roku oraz wypłaty środków finansowych z § 19 klasyfikacji budżetowej tj. 3% odpis na nagrody, Zarząd Główny ZZ CELNICY PL wnioskuje o udzielenie odpowiedzi na podstawie art. 1 ust. 1, art. 2, art. 3 ust. 1 i 2, art. 4 i art. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej na nw. pytania:

na jakiej podstawie prawnej zostało wydane ww. polecenie?

które z ww. środków zostały zablokowane dla poszczególnych IAS?

kto jest odpowiedzialny za podjęcie ww. decyzji?

Przekazanie informacji o kwotach wypłaconych nagród w departamentach KAS w ministerstwie oraz dodatków w 2019r i 2020r z podaniem:

stanowiska pracownika/funkcjonariusza,

komórki organizacyjnej,

kwoty nagrody,

kwoty dodatku (wg. rodzajów),

daty wypłaty

W ocenie Związku środki z oszczędności powinny zostać wypłacone pracownikom i funkcjonariuszom w postaci dodatków zadaniowych, specjalnych, nagród 3% odpis, bądź dodatkowych nagród.

Apelujemy do Pana Ministra o pozostawienie środków w dyspozycji Dyrektorów IAS. Na poziomie jednostek są już poczynione uzgodnienia ze Związkami Zawodowymi co do rozdysponowania tych środków i te zasady muszą być respektowane jako prawo obowiązujące w sytuacji barku realizacji skutkujące roszczeniami. W okresie epidemii funkcjonariusze i pracownicy musieli wykonywać zwiększoną liczbę obowiązków spowodowanych nieobecnością sporej grupy współpracowników z powodu choroby COVID-19, kwarantanny, izolacji lub opieki nad dziećmi oraz nałożonymi dodatkowymi zadaniami spowodowane wakatami.

Niejednokrotnie wymagało to pracy w nadgodzinach, za które nie otrzymali świadczenia. Na to nakładały się liczne utrudnienia związane/spowodowane koniecznością izolacji pracowników, przenoszeniem itp. Dzięki temu przedsiębiorcy mogli płynnie otrzymać zwroty podatku czy pomoc państwa.

Zachowano ciągłość dostaw i odpraw na wszystkich oddziałach celnych i przejściach granicznych oraz komórkach kontroli rynku, realizacji. Wielu pracowników i funkcjonariuszy wykonuje zadania w bezpośrednim zagrożeniu zakażeniem. W SCS nie ma 100% odpłatności w okresie choroby/ kwarantanny spowodowanej warunkami służby. Już w ubiegłym roku wystąpiły problemy z regulacją wypłat środków w związku z ogromną ilością nadgodzin funkcjonariuszy na przejściach granicznych. Wielokrotnie Pani Minister Szef KAS zapewniała środowisko o wprowadzeniu czynników motywacyjnych. Jak pracownicy i funkcjonariusze mają poważnie traktować takie zapewnienia skoro działania idą w odwrotnym kierunku tj. pogorszenia warunków pracy/służby oraz wypłaty należnych świadczeń.



Z Poważaniem:

Przewodniczący

ZZ Celnicy PL

Sławomir Siwy
 

Attachments

  • celnicy112-20-pismo ws. cofniętych środków MF.doc
    88 KB · Wyświetleń: 715
Przepraszam, ale dlaczego uderzasz tylko w obecnie rządzących. Po pierwsze ile pracujesz w cle? Ale chyba krótko, bo byś wiedział i pamiętał?, że za poprzedniej władzy, o której powrót co niektórzy się modlą, mieliśmy gówno. Tak gówno. Od 2008 do 2016 zamrożone były pensje. Pamiętasz? O tym, że jesteśmy równoprawnymi funkcjonariuszami też można było tylko pomarzyć. Pamiętasz? O gruszę trzeba było iść do sądu. Pamiętasz? Najjaśniejszego J.K pamiętasz? Ja sam walcząc o stopień w sądzie wiem jak to było i pamiętam. Po drugie to miejsce, to nie trybuna polityczna. Ma dotyczyć dyskusji merytorycznej. I nie myśl, że jak przyjdą następni to będziesz miał lepiej. Chyba, że przyjdą ci co mają ciebie awansować. Wtedy będzie sprawiedliwie i uczciwie. Żyć nie umierać. Ale tak jest tylko w bajkach. Ale one mają morał. Ja dzięki Bogu jestem na emce po 30 latach służby. Dzięki tej władzy właśnie, bo poprzedni dali mi alternatywę 67. lat.
faja... "Przepraszam, ale dlaczego uderzasz tylko w obecnie rządzących", bo wystarczy NIE KRAŚĆ!!!, wszyscy wiemy jak było i dzięki wytężonej pracy całego narodu ich już nie ma! teraz mamy samych wspaniałych..... ale idź tą drogą, chwal i uświadamiaj jak nam teraz jest wspaniale - nagroda cię nie minie
 
Wydaje mi się, że inicjatywa protestacyjna powinna wyjść tym razem od naszej służby. Nie czekajmy aż inne służby zaczną a my się przykleimy jak gówno do buta bo wyjdzie jak zawsze. Czyli im wypłacą a nas pominą.
 
Czy bedziemy tak siedziec bezczynnie? Panie Sławku,dobrze,że jest pismo do ministra.ale chyba czas już zrobic coś wiecej. W grupie siła. Spuścili całą budżetowkę w wc... Zróbmy coś.nie patrzmy po prostu, jak nas okradają.
Co do skarbowców-macie naprawde silne argumenty,zeby zmusic rząd do cofniecia tej uwłaczającej dla nas wszystkich decyzji. Celnicy strajkowali pare lat temu.Granice stanęly,przez rok nie mogli sie połapac ktoredy do stolicy. Niestety,wyłączenie komputerów nie wystarczy.
Jesteśmy tak zmeczeni,sfrustrowani i zdemotywowani,że czas chyba zacząć myśleć o zdrowiu. Przecież mamy rodziny,dorastające dzieci. Zrobmy cos,nie siedzmy bezczynnie..
Ja nie zamierzam siedzieć bezczynnie. W przyszłym tygodniu, po pól roku czekania, mam wizytę u lekarza specjalisty. Myślę, że w moim stanie L-4 dostanę bez problemu. Oprócz tego zamierzam do minimum ograniczyć ściągalność. Byłoby dobrze, gdyby pozostali pracownicy egzekucji w całym kraju zrobili to samo. Prowizja będzie marna ale jak przez miesiąc albo dwa wpływy do budżetu spadną, to może ktoś się zastanowi, że nie warto oszczędzać na pracownikach i funkcjonariuszach KAS. Dodajmy do tego wszystkie wnioski o odroczenie płatności podatków i może się zrobić naprawdę ciekawie. Już nam nie mogą grozić odebraniem premii, bo sami sobie ten argument wytrącili z rąk. 😈
 
Podobno na Świętokrzyską 12 w Warszawie dowieziono dzisiaj sporo Stoperanu.

Już mi się nawet śmiać chce jakim to trzeba być ........ (samemu proszę sobie wstawić właściwe określenie), aby wojować z pracownikami w ten sposób. Mamusia nie mówiła żeby nie bawić się scyzorykiem, bo można sobie upier***** palce?
 
U NAS, coś bliżej...bo to musi być jakiś MOCNY WYJĄTEK, oświeć proszę, który DIAS ma wtyki w MF
i wiedział o tych niecnych planach, no bo SAMA szefowa zapewniała, że pogorszenia nie planują...:mad:
 
Podobno na Świętokrzyską 12 w Warszawie dowieziono dzisiaj sporo Stoperanu.

Już mi się nawet śmiać chce jakim to trzeba być ........ (samemu proszę sobie wstawić właściwe określenie), aby wojować z pracownikami w ten sposób. Mamusia nie mówiła żeby nie bawić się scyzorykiem, bo można sobie upier***** palce?
Ten PAN odbezpieczył granat ,ale strachu nie ma...nie ma mu czego obrywać, to d..a nie minister:geek:
 
Masz racje. Chociaż jak czytamy: W skarbówce wrze po blokadzie premii i nagród przez premiera :)
Szkoda tylko, że jedynym efektem tego "wrzenia" będzie, jak zwykle, mnóstwo pary, która pójdzie w gwizdek.

To jest sondowanie naszych nastrojów i siły, jeśli odpuścimy to będą mogi zrobić z nami wszystko, przecież bezwolnymi masami tak łatwo sterować. Nagrody i 13-tki zobaczymy, ale w informacjach portali społecznościowych, jak zostały rozdane w rządzie.
Teraz nasza odpowiedź, zagrajmy w statki, mój ruch na L-4!
 
@Mrówka tak to widzę.

przerwa-sniadaniowa-wilq.jpg
 
Ja tam czekam z niecierpliwością co ty zrobisz. Czy jedynym twoim dzialaniem będzie narzekanie na skarbowców czy dasz jakiś przykład.
Żebyś mróweczko długo nie czekała/czekał to ci odpowiem, że jako zdiagnozowany od wczoraj dbam o swoje zdrowie, na razie do świąt, a potem zobaczymy co lekarz powie. Nie narzekam na skarbowców, tylko na podstawie ich wielu "wrzeń", że tak powiem gdybam co będzie :) Uwierz, że jeżeli przeczytam w prasie czy dowiem się z innych mediów, że skarbówka zaczęła prawdziwy protest ( nie picie herbaty czy kawy podczas przerwy na śniadanie) to naprawdę oddam wam szacun.
 
Ostatnia edycja:
Ja tam czekam z niecierpliwością co ty zrobisz. Czy jedynym twoim dzialaniem będzie narzekanie na skarbowców czy dasz jakiś przykład.
Wiem, że to nie do mnie, ale Twoje pytanie można odnieść do całego celniczego środowiska.
Patrząc z perspektywy osoby, która zna nasze wspólne dzieje tylko od czasów KAS, rzeczywiście nasze "zrywy do protestów" nie wyglądają imponująco i masz pełne prawo do patrzenia na celników przez ten pryzmat. Nasze wielkie protesty z przeszłości, dzięki którym wiele osiągnęliśmy to już historia i możesz nie wiedzieć czego dokonaliśmy. Nigdy nie baliśmy się przeciwstawiać władzy i w tym była nasza siła, jeśli widzieliśmy cel to walczyliśmy nawet przez blisko 20 lat (przykład emerytur), dlatego wielu funkcjonariuszy porównuje naszą drogę do polepszenia bytu, do biernego czekania na cud w środowisku skarbowym.
Niestety KAS, w pewnym sensie nas "wykastrował", nie widzę już takiego jak kiedyś entuzjazmu, częściej można dostrzec rezygnację, czego objawem jest obecna fala odejść. To też jest protest.
Zastanawiałem się długo co osiągnęliśmy od czasów KAS i nic specjalnego nie przychodzi mi do głowy. Może tylko to, że nie upodliliśmy się i nie podpisywaliśmy podsuwanych przez rząd porozumień.
Czy jest jeszcze szansa na zryw? Wielu weteranów już odeszło, jeśli nie ujawnią się nowi liderzy z młodszego pokolenia, którym najbardziej powinno zależeć na poprawie naszego bytu, to będzie trudno.
Ale niech władza nie myśli, że ma nas z głowy, jeśli za bardzo nas docisną, to reakcja może być gwałtowna i bardzo zaskakująca. Wierzę, że potrafimy jeszcze pokazać pazury.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry