• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Blokada środków

Pan Tadeusz Kościński

Minister Finansów

Funduszy i Polityki Regionalnej



Szanowny Panie Ministrze.



Na podstawie otrzymanej informacji, że Ministerstwo Finansów wystosowało pismo/polecenie do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej dot. wstrzymania/zablokowania środków finansowych przeznaczonych na wypłaty dodatków zadaniowych i dodatków specjalnych w IV kwartale 2020 roku oraz wypłaty środków finansowych z § 19 klasyfikacji budżetowej tj. 3% odpis na nagrody, Zarząd Główny ZZ CELNICY PL wnioskuje o udzielenie odpowiedzi na podstawie art. 1 ust. 1, art. 2, art. 3 ust. 1 i 2, art. 4 i art. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej na nw. pytania:

na jakiej podstawie prawnej zostało wydane ww. polecenie?

które z ww. środków zostały zablokowane dla poszczególnych IAS?

kto jest odpowiedzialny za podjęcie ww. decyzji?

Przekazanie informacji o kwotach wypłaconych nagród w departamentach KAS w ministerstwie oraz dodatków w 2019r i 2020r z podaniem:

stanowiska pracownika/funkcjonariusza,

komórki organizacyjnej,

kwoty nagrody,

kwoty dodatku (wg. rodzajów),

daty wypłaty

W ocenie Związku środki z oszczędności powinny zostać wypłacone pracownikom i funkcjonariuszom w postaci dodatków zadaniowych, specjalnych, nagród 3% odpis, bądź dodatkowych nagród.

Apelujemy do Pana Ministra o pozostawienie środków w dyspozycji Dyrektorów IAS. Na poziomie jednostek są już poczynione uzgodnienia ze Związkami Zawodowymi co do rozdysponowania tych środków i te zasady muszą być respektowane jako prawo obowiązujące w sytuacji barku realizacji skutkujące roszczeniami. W okresie epidemii funkcjonariusze i pracownicy musieli wykonywać zwiększoną liczbę obowiązków spowodowanych nieobecnością sporej grupy współpracowników z powodu choroby COVID-19, kwarantanny, izolacji lub opieki nad dziećmi oraz nałożonymi dodatkowymi zadaniami spowodowane wakatami.

Niejednokrotnie wymagało to pracy w nadgodzinach, za które nie otrzymali świadczenia. Na to nakładały się liczne utrudnienia związane/spowodowane koniecznością izolacji pracowników, przenoszeniem itp. Dzięki temu przedsiębiorcy mogli płynnie otrzymać zwroty podatku czy pomoc państwa.

Zachowano ciągłość dostaw i odpraw na wszystkich oddziałach celnych i przejściach granicznych oraz komórkach kontroli rynku, realizacji. Wielu pracowników i funkcjonariuszy wykonuje zadania w bezpośrednim zagrożeniu zakażeniem. W SCS nie ma 100% odpłatności w okresie choroby/ kwarantanny spowodowanej warunkami służby. Już w ubiegłym roku wystąpiły problemy z regulacją wypłat środków w związku z ogromną ilością nadgodzin funkcjonariuszy na przejściach granicznych. Wielokrotnie Pani Minister Szef KAS zapewniała środowisko o wprowadzeniu czynników motywacyjnych. Jak pracownicy i funkcjonariusze mają poważnie traktować takie zapewnienia skoro działania idą w odwrotnym kierunku tj. pogorszenia warunków pracy/służby oraz wypłaty należnych świadczeń.



Z Poważaniem:

Przewodniczący

ZZ Celnicy PL

Sławomir Siwy
 

Attachments

  • celnicy112-20-pismo ws. cofniętych środków MF.doc
    88 KB · Wyświetleń: 710
Fm4aH07hmRX6j8Gt.jpg
 
Trochę więcej szczegółów,ale potrzebny jest oddolny zryw i konsolidacja budżetówki aby pokazać, że nie damy sobą pomiatać:

 
Też myślę, że powinnismy poczekać na oficjalna informacje tzn na odpowiedzi do pytan zadanych przez Slawka. Dziś sobota A już jest kolejna informacja, że 13 nastki sa niezagrozone . Poczekajmy
 
Jakiś czas temu forum i maile członków związków zawodowych obiegła informacja o milionowych oszczędnościach na funduszach płac niektórych dyrektorów IAS, którzy zamiast wypłacać ludziom pieniądze, to trzymali na kontach.
Ciekawe co ci dyrektorzy chcieli by teraz powiedzieć wszystkim swoim funkcjonariuszom i pracownikom? Znowu miały być nagrody po kilka-kilkanaście tysięcy na koniec roku, a tu dupa blada - premier zabrał.
Ani wysokich nagród dla naczalstwa, ani malusich podwyżek dla plebsu. ***** ***!
 
Pracuję w DS w Wielkopolskm UCS. Nie mam uprawnień emerytalnych, ale noszę się z zamiarem zwolnienia z tej służby. To co dzieje się w dochodzeniówce przerasta najgorsze koszmary. A teraz jeszcze ta informacja o zabieraniu kasy. Ci co mogą uciekają na emki. Ich sprawy są dzielone na pozostałych. Warunki pracy są niewolnicze. Prokuratorów nadzorujących śledztwa nic to nie obchodzi. Ich polecenia mają być wykonywane. I jeszcze te głupawe systemy i wypełnianie dziesiątek tabelek. A jak coś potrzebujesz to nic z nich nie idzie wyciągnąć.
 
Pracuję w DS w Wielkopolskm UCS. Nie mam uprawnień emerytalnych, ale noszę się z zamiarem zwolnienia z tej służby. To co dzieje się w dochodzeniówce przerasta najgorsze koszmary. A teraz jeszcze ta informacja o zabieraniu kasy. Ci co mogą uciekają na emki. Ich sprawy są dzielone na pozostałych. Warunki pracy są niewolnicze. Prokuratorów nadzorujących śledztwa nic to nie obchodzi. Ich polecenia mają być wykonywane. I jeszcze te głupawe systemy i wypełnianie dziesiątek tabelek. A jak coś potrzebujesz to nic z nich nie idzie wyciągnąć.
Szczera prawda,u mnie sytuacja identyczna.
 
Pomimo, że już nie pracuje w tym potworze zwanym KAS, uważam że jest to ostatnia szansa na decyzje wielu z Was, bo znając wcześniejsze wydarzenia będziecie znowu osieroceni ze wszystkiego względem innych służb, a wtedy już naprawdę będzie wstydem przyznać się gdzie się pracuje, przypomnę wszystkim tym wielkim myślicielom z MF, że Służb Celno-Skarbowa jest jedyną służbą w tym kraju, która nie posiada ujednoliconego umundurowania, nawet straż leśna czy SOK posiada. 10 lat byłem w tej instytucji, każdy kolejny to absurd za absurdem, jak nie kapiszony i banasie, to teraz jakaś pani która nawet nie zamówiła sobie munduru z Rzepina, albo wstydzi się go ubrać. Osobiście uważam, że na ratunek już jest za późno, nie ma rezerwy kadrowej do zmiany mentalności idiotycznych naczelników, kierowników, dyrektorów, ci co odejdą na emeryturę będą mieli spokój, młodzi potrafią dobrze liczyć i wiedzą na co ich stać, a na co stać ich kolegów, nie będą zarywali 12stek za marne 3 tys i 100 zł dodatku kontrolerskiego. Nie powiem, że cieszę się po części, że doszło to wszystko do ściany nie do przejścia, łudzili się jak to jeszcze będzie wspaniale i okazało się, że największym wygranym okazali się niezastąpieni cywile i jakaś grupa z UKS, która jeszcze dostanie swoje emerytury. Niestety tak jest gdy zamyka się swoje wrota na nabory, nie szuka się młodych ludzi, tylko żyje się w przeświadczeniu, że służba skończy się na mnie, bo ja już wszystko wiem i będę wieczny, widziałem tą pogardę dla młodych kolegów na wschodzie, tych wielkich kierowników nigdy nie będących przy szlabanie. Służba została zniszczona przez syndrom własnego zauroczenia. Pozdrawiam wszystkich.
 
Czytam niektóre posty i oczom nie wierzę. Ratunku! Minister Finansów zabierze nam 13-tki! Jak? Że powiedział? Oznacza to, że indolencja w nadzorującym nas MF jest powszechna i idzie pionowo z góry! Kwestia nagrody rocznej czyli tzw. 13-tki jest uregulowana w art. 242 ustawy o KAS i zapewniam, że nie ma tam delegacji ustawowej dla ministra finansów, że w uzasadnionych przypadkach może nam tę nagrodę roczną zabrać i przeznaczyć np. na szczepionki. Wiem, że czytanie i analiza przepisów to zajęcie żmudne i nudne. Ale jak ktoś ma tę wiedzę zerową, to powinien raczej darować sobie wypowiedzi. Co innego złamać porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek a co innego ustawę. Wiem, że ustawę też można zmienić ale to już wymaga całej drogi legislacyjnej i wymaga sporo zachodu a koszty polityczne mogą być duże. A tak na zakończenie. Czy to takie dziwne, że ktoś z MF nie wie co mówi?
 
Back
Do góry