• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Blokada środków

Pan Tadeusz Kościński

Minister Finansów

Funduszy i Polityki Regionalnej



Szanowny Panie Ministrze.



Na podstawie otrzymanej informacji, że Ministerstwo Finansów wystosowało pismo/polecenie do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej dot. wstrzymania/zablokowania środków finansowych przeznaczonych na wypłaty dodatków zadaniowych i dodatków specjalnych w IV kwartale 2020 roku oraz wypłaty środków finansowych z § 19 klasyfikacji budżetowej tj. 3% odpis na nagrody, Zarząd Główny ZZ CELNICY PL wnioskuje o udzielenie odpowiedzi na podstawie art. 1 ust. 1, art. 2, art. 3 ust. 1 i 2, art. 4 i art. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej na nw. pytania:

na jakiej podstawie prawnej zostało wydane ww. polecenie?

które z ww. środków zostały zablokowane dla poszczególnych IAS?

kto jest odpowiedzialny za podjęcie ww. decyzji?

Przekazanie informacji o kwotach wypłaconych nagród w departamentach KAS w ministerstwie oraz dodatków w 2019r i 2020r z podaniem:

stanowiska pracownika/funkcjonariusza,

komórki organizacyjnej,

kwoty nagrody,

kwoty dodatku (wg. rodzajów),

daty wypłaty

W ocenie Związku środki z oszczędności powinny zostać wypłacone pracownikom i funkcjonariuszom w postaci dodatków zadaniowych, specjalnych, nagród 3% odpis, bądź dodatkowych nagród.

Apelujemy do Pana Ministra o pozostawienie środków w dyspozycji Dyrektorów IAS. Na poziomie jednostek są już poczynione uzgodnienia ze Związkami Zawodowymi co do rozdysponowania tych środków i te zasady muszą być respektowane jako prawo obowiązujące w sytuacji barku realizacji skutkujące roszczeniami. W okresie epidemii funkcjonariusze i pracownicy musieli wykonywać zwiększoną liczbę obowiązków spowodowanych nieobecnością sporej grupy współpracowników z powodu choroby COVID-19, kwarantanny, izolacji lub opieki nad dziećmi oraz nałożonymi dodatkowymi zadaniami spowodowane wakatami.

Niejednokrotnie wymagało to pracy w nadgodzinach, za które nie otrzymali świadczenia. Na to nakładały się liczne utrudnienia związane/spowodowane koniecznością izolacji pracowników, przenoszeniem itp. Dzięki temu przedsiębiorcy mogli płynnie otrzymać zwroty podatku czy pomoc państwa.

Zachowano ciągłość dostaw i odpraw na wszystkich oddziałach celnych i przejściach granicznych oraz komórkach kontroli rynku, realizacji. Wielu pracowników i funkcjonariuszy wykonuje zadania w bezpośrednim zagrożeniu zakażeniem. W SCS nie ma 100% odpłatności w okresie choroby/ kwarantanny spowodowanej warunkami służby. Już w ubiegłym roku wystąpiły problemy z regulacją wypłat środków w związku z ogromną ilością nadgodzin funkcjonariuszy na przejściach granicznych. Wielokrotnie Pani Minister Szef KAS zapewniała środowisko o wprowadzeniu czynników motywacyjnych. Jak pracownicy i funkcjonariusze mają poważnie traktować takie zapewnienia skoro działania idą w odwrotnym kierunku tj. pogorszenia warunków pracy/służby oraz wypłaty należnych świadczeń.



Z Poważaniem:

Przewodniczący

ZZ Celnicy PL

Sławomir Siwy
 

Attachments

  • celnicy112-20-pismo ws. cofniętych środków MF.doc
    88 KB · Wyświetleń: 711
Czytam niektóre posty i oczom nie wierzę. Ratunku! Minister Finansów zabierze nam 13-tki! Jak? Że powiedział? Oznacza to, że indolencja w nadzorującym nas MF jest powszechna i idzie pionowo z góry! Kwestia nagrody rocznej czyli tzw. 13-tki jest uregulowana w art. 242 ustawy o KAS i zapewniam, że nie ma tam delegacji ustawowej dla ministra finansów, że w uzasadnionych przypadkach może nam tę nagrodę roczną zabrać i przeznaczyć np. na szczepionki. Wiem, że czytanie i analiza przepisów to zajęcie żmudne i nudne. Ale jak ktoś ma tę wiedzę zerową, to powinien raczej darować sobie wypowiedzi. Co innego złamać porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek a co innego ustawę. Wiem, że ustawę też można zmienić ale to już wymaga całej drogi legislacyjnej i wymaga sporo zachodu a koszty polityczne mogą być duże. A tak na zakończenie. Czy to takie dziwne, że ktoś z MF nie wie co mówi?
Przecież o tym mowa.... pismo tak napisane, że wszystkie resorty wyciągnęły wnioski, że nie będzie niczego.
 
Jakiś czas temu forum i maile członków związków zawodowych obiegła informacja o milionowych oszczędnościach na funduszach płac niektórych dyrektorów IAS, którzy zamiast wypłacać ludziom pieniądze, to trzymali na kontach.
Ciekawe co ci dyrektorzy chcieli by teraz powiedzieć wszystkim swoim funkcjonariuszom i pracownikom? Znowu miały być nagrody po kilka-kilkanaście tysięcy na koniec roku, a tu dupa blada - premier zabrał.
Ani wysokich nagród dla naczalstwa, ani malusich podwyżek dla plebsu. ***** ***!
Ja bym chyba na taki układ poszedł - nie dostanę w grudniu kilkuset złotych nagrody, a dyrektorzy i naczelnicy nie wezmą kilkunastu tysięcy!
 
Czytam niektóre posty i oczom nie wierzę. Ratunku! Minister Finansów zabierze nam 13-tki! Jak? Że powiedział? Oznacza to, że indolencja w nadzorującym nas MF jest powszechna i idzie pionowo z góry! Kwestia nagrody rocznej czyli tzw. 13-tki jest uregulowana w art. 242 ustawy o KAS i zapewniam, że nie ma tam delegacji ustawowej dla ministra finansów, że w uzasadnionych przypadkach może nam tę nagrodę roczną zabrać i przeznaczyć np. na szczepionki. Wiem, że czytanie i analiza przepisów to zajęcie żmudne i nudne. Ale jak ktoś ma tę wiedzę zerową, to powinien raczej darować sobie wypowiedzi. Co innego złamać porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek a co innego ustawę. Wiem, że ustawę też można zmienić ale to już wymaga całej drogi legislacyjnej i wymaga sporo zachodu a koszty polityczne mogą być duże. A tak na zakończenie. Czy to takie dziwne, że ktoś z MF nie wie co mówi?
Mnie już nic nie zdziwi. Załatwili służbę zdrowi z dodatkami za covid 19 i się nie boją że już nawet podpis został złożony przez Prezydenta. W myśl zasady i co mi Panie zrobisz. Zabranie nam 13 też nie będzie problemem.
 
Jeżeli ten rząd może zmieniać konstytucję ustawą lub rozporządzeniem to jaki problem zabrać nam ustawowe pobory ustawą covidową lub nawet rozporządzeniem. Prawo rzymskie i sentencja dura lex set lex została zastąpiona lege ius est realis (prawdziwe prawo to moje prawo)
 
Jak MF o czymś zapewnia to musi tak być. Uspokoiłeś mnie :D
Nie było moim zamysłem uspokojenie Ciebie ani nikogo innego. Zwróciłem tylko uwagę, że pismo ministra może być różnie odczytane i stąd wyjaśnienia rzecznika MF w powyższej kwestii. Jednak trzeba być bardzo czujnym i odpowiednio szybko reagować, aby nie okazało się, że tylko my poprzez swoją bierność poniesiemy wszelkie koszty rozdawnictwa rządu. Zastanawia mnie tylko jedno, ile można sikać do naszego ogródka, abyśmy wreszcie poczuli, że coś tu śmierdzi.
 
@Kaszub99 nie do końca się mogę z kolegą zgodzić.
Po pierwsze odsyłam do treści ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 a w szczególności do art. 15zzzzzo ust. 1 a także do art. 15zzzzzu. "1. Ograniczenia, o których mowa w art. 15zzzzzo ust. 2 pkt 2, mogą polegać na zawieszeniu prawa do dodatkowych składników wynagrodzeń, nagród, premii i innych świadczeń o takim charakterze, lub zawieszeniu uprawnień wynikających z innych przepisów, w tym prawa do dodatkowego urlopu, przy czym w czasie obowiązywania tych ograniczeń, nie stosuje się przepisów stanowiących podstawę do przyznawania zawieszonych składników wynagrodzeń, świadczeń lub uprawnień.
Po drugie, nawet jeżeli ktoś inaczej interpretuje te przepisy to wszyscy widzimy jak wygląda dzisiejszy proces legislacyjny wraz z ogłaszaniem aktów normatywnych.
No i po trzecie, osobiście nie wierze tej władzy za grosz.
Pozdrawiam.
 
W MF-iu powinien ktoś w końcu wylecieć na zbity py** za te wstawki, z których się potem wycofują rakiem.
13-nastki niezagrożone. Co jeszcze ta banda będzie odkręcać?
 
13-stki niezagrożone:

Zabranie trzynastek nie może się odbyć na podstawie pisma ministra, ale któraś z kolei wersja ustawy o tzw TARCZY Covidowej, może dać mu taką delegację, nie wczytywałem się ale może już mieć taką możliwość, bo pismo odwoływało się do ustawy covidowej.
Ale trzynastki mają być wypłacone w 2021 r., a pismo mówi o blokadzie środków w 2020 roku, więc wg mnie z tego konkretnego pisma nie wynika, że chcą budżetówce zabrać trzynastki.
Mogą być jednak zagrożone nagrody za 4 kwartał
 
Zabranie trzynastek nie może się odbyć na podstawie pisma ministra, ale któraś z kolei wersja ustawy o tzw TARCZY Covidowej, może dać mu taką delegację, nie wczytywałem się ale może już mieć taką możliwość, bo pismo odwoływało się do ustawy covidowej.
Ale trzynastki mają być wypłacone w 2021 r., a pismo mówi o blokadzie środków w 2020 roku, więc wg mnie z tego konkretnego pisma nie wynika, że chcą budżetówce zabrać trzynastki.
Mogą być jednak zagrożone nagrody za 4 kwartał
Papier wszystko przyjmie. Jeszcze nie tak dawno minister Kosiński twierdził, że pieniędzy w tym roku wystarczy na walkę z covidem a szef NBP, że skarbiec jest pełny.
 
Jednak zajrzałem do przepisu przywołanego w piśmie

Art. 31.
1. W celu przeciwdziałania COVID-19 Prezes Rady Ministrów może, w drodze rozporządzenia, dokonywać przeniesienia planowanych wydatków budżetowych między częściami i działami budżetu państwa, uwzględniając wysokość oraz rodzaj koniecznego wsparcia i bieżące wykonanie wydatków w poszczególnych częściach i działach budżetu państwa.
2. W celu przeciwdziałania COVID-19 Prezes Rady Ministrów może podjąć decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków w zakresie całego budżetu państwa, określając część budżetu państwa oraz łączną kwotę wydatków, która podlega blokowaniu.
3. Prezes Rady Ministrów powierza Ministrowi Finansów wykonanie decyzji, o której mowa w ust. 2. Szczegółową klasyfikację wydatków, które podlegają blokowaniu, ustala dysponent części budżetowej.

Nie jestem prawnikiem, ale nie wydaje mi się, że jest to wystarczająca podstawa do zablokowania trzynastek, zapisanych w różnych ustawach. Wg. mnie chodzi bardziej i wydatki typu inwestycje lub inne niesztywne wydatki. Płace (w tym 13-stki są wg mnie wydatkiem sztywnym).
Oczywiście wszystko można ograniczyć, ale należy to dokładnie zapisać w odpowiednich ustawach. Grecy w kryzysie też cięli płace i emerytury
 
1606639563213.jpeg
 
na skarbowców nie możecie liczyć, tam boją się o pracę i nic nie zrobią widać to po samym forum. Nie dziwi Was, że tam praktycznie nie ma dyskusji na ten temat? bo tam wszystkie posty są wstrzymywane rzez moderatorów a użytkowników, którzy ośmielą się skrytykować obecną władzę banuje się.
 
na skarbowców nie możecie liczyć, tam boją się o pracę i nic nie zrobią widać to po samym forum. Nie dziwi Was, że tam praktycznie nie ma dyskusji na ten temat? bo tam wszystkie posty są wstrzymywane rzez moderatorów a użytkowników, którzy ośmielą się skrytykować obecną władzę banuje się.
Wbrew pozorom wśród skarbowców jest sporo osób, które się zbuntują. Po co komu praca, w której człowiek jest traktowany, jak koszt i hamulcowy gospodarki? Osobiście, jak będzie trzeba, to zacznę w końcu porządnie dbać o zdrowie. :sneaky:
 
Back
Do góry