• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Akcja składania wniosków do ZUS

KOMUNIKAT

w sprawie dotyczącej zwrotu nienależnie pobranych składek do ZUS od wypłaconej w 2018 r. nagrody rocznej dla funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej​


Koleżanki i Koledzy!


Mając na uwadze wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 27.06.2019 r., sygn. 111A Ua 84/19 - w załączeniu (1), w którym Sąd oddalił apelację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie w sprawie wniesionej przez funkcjonariusza, a dotyczącej braku istnienia obowiązku naliczenia i przekazania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z tytułu wypłaty funkcjonariuszowi nagrody rocznej należnej za 2017 rok, wypłaconej w 2018 roku, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, (...), rekomendujemy składanie wniosków do właściwego dla danego IAS Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dokonanie stosownych korekt i zwrot nienależnie pobranych kwot, jeśli pobrane zostały składki inne niż zdrowotna.

Liczymy, że w tej sprawie nie będzie konieczności wszczynania sporów sądowych, ale jeśli będzie inaczej jesteśmy na to przygotowani. Niemniej uważamy, że tak jak przy GRUSZY 2010, jest szansa na załatwienie sprawy bez batalii sądowej, o ile wszyscy solidarnie(masowość akcji) wystąpimy ze stosownymi wnioskami.


W załączeniu:

skan wyroku

wzór wniosku



Pozdrawiam

Sławomir Siwy

Przewodniczący

ZZ Celnicy PL
 

Attachments

  • celnicy93-20_KOMUNIKAT_nienalezne składki do ZUS_nagroda roczna wypłacona w 2018 r. dla FSCS r.doc
    92 KB · Wyświetleń: 916
  • wzór wniosku do ZUS- składki nagroda roczna-1.docx
    20 KB · Wyświetleń: 2 804
  • wyrok III AUa 84.19_składki nagroda roczna.pdf
    1,1 MB · Wyświetleń: 1 019
Dostałem pismo z ZUS-u, że jestem strona w postępowaniu administracyjnym, a ZUS skierował pismo do DIAS na jakiej podstawie dokonał obliczenia składek. Co powinienem teraz zrobić, Proszę o informacje. Czy to jest droga do wydania decyzji ? Czy ktoś taką sytuację już miał?
Dlaczego dla jednych Oddziałów ZUS jesteśmy stroną, a dla innych nie? To jest kompletnie niezrozumiałe, ale świetne podejście żeby zniechęcić do drogi odwoławczej. Uciekają nam terminy, więc bardzo proszę o podanie kilku zdań , w których możemy uzasadnić, że jednak powinniśmy być traktowani jako strona, bo ZUS i DIAS nie działaja w naszym interesie, tylko na naszą szkodę.
 
Dlaczego dla jednych Oddziałów ZUS jesteśmy stroną, a dla innych nie? To jest kompletnie niezrozumiałe, ale świetne podejście żeby zniechęcić do drogi odwoławczej. Uciekają nam terminy, więc bardzo proszę o podanie kilku zdań , w których możemy uzasadnić, że jednak powinniśmy być traktowani jako strona, bo ZUS i DIAS nie działaja w naszym interesie, tylko na naszą szkodę.
To wklejam z mojego ponaglenia, które wysłałem do ZUS:
Z ostrożności procesowej wskazuję zatem, iż posiadam przymiot strony w przedmiotowym postępowaniu. Roszczenie swoje opieram bowiem na istniejącej normie prawa materialnego, która ma wpływ na indywidualną sferę moich praw i obowiązków (nienależne obciążenie otrzymanych przeze mnie nagród i składników uposażenia składkami na ubezpieczenia społeczne), a w której to sprawie władne są orzekać organy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z powyższego wynika w sposób oczywisty mój interes prawny do odzyskania nadpłaconych kwot składek.​
Stroną w postępowaniu administracyjnym jest bowiem podmiot, który swoje żądanie opiera na konkretnej normie prawa materialnego, którą można wskazać jako podstawę interesu prawnego. Norma ta pozwala podmiotowi wywodzącemu z niej interes prawny domagać się ochrony przed jego naruszeniem i uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym w charakterze strony. Ponadto, skoro strona jest instytucją postępowania administracyjnego, to jej status trzeba nierzadko wywodzić nie tylko z jednego przepisu, ale czasami z wielu przepisów prawa głównie materialnego, które łącznie składają się na konkretną normę prawną, będącą podstawą sporu. Jak wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny, czasami interes prawny wynika z całokształtu okoliczności w zaistniałej sprawie (wyrok NSA z dnia 13 września 2000 r., V SA 618/99, www.nsa.gov.pl).
W rozumieniu art. 28 KPA stroną będzie zatem osoba (jednostka organizacyjna) wymieniona w art. 29 KPA lub w przepisach odrębnych, która na podstawie prawa obowiązującego może, czy powinna uzyskać konkretne korzyści albo też może być obarczona powinnością określonego zachowania wyznaczonego nakazem lub zakazem, jednakże dopiero po skonkretyzowaniu ich w decyzji administracyjnej przez organ administracji publicznej działający w granicach jego właściwości i kompetencji (wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 maja 2013 r., VII SA/Wa 3011/12, www.nsa.gov.pl).
 
To wklejam z mojego ponaglenia, które wysłałem do ZUS:
Z ostrożności procesowej wskazuję zatem, iż posiadam przymiot strony w przedmiotowym postępowaniu. Roszczenie swoje opieram bowiem na istniejącej normie prawa materialnego, która ma wpływ na indywidualną sferę moich praw i obowiązków (nienależne obciążenie otrzymanych przeze mnie nagród i składników uposażenia składkami na ubezpieczenia społeczne), a w której to sprawie władne są orzekać organy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z powyższego wynika w sposób oczywisty mój interes prawny do odzyskania nadpłaconych kwot składek.​
Stroną w postępowaniu administracyjnym jest bowiem podmiot, który swoje żądanie opiera na konkretnej normie prawa materialnego, którą można wskazać jako podstawę interesu prawnego. Norma ta pozwala podmiotowi wywodzącemu z niej interes prawny domagać się ochrony przed jego naruszeniem i uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym w charakterze strony. Ponadto, skoro strona jest instytucją postępowania administracyjnego, to jej status trzeba nierzadko wywodzić nie tylko z jednego przepisu, ale czasami z wielu przepisów prawa głównie materialnego, które łącznie składają się na konkretną normę prawną, będącą podstawą sporu. Jak wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny, czasami interes prawny wynika z całokształtu okoliczności w zaistniałej sprawie (wyrok NSA z dnia 13 września 2000 r., V SA 618/99, www.nsa.gov.pl).
W rozumieniu art. 28 KPA stroną będzie zatem osoba (jednostka organizacyjna) wymieniona w art. 29 KPA lub w przepisach odrębnych, która na podstawie prawa obowiązującego może, czy powinna uzyskać konkretne korzyści albo też może być obarczona powinnością określonego zachowania wyznaczonego nakazem lub zakazem, jednakże dopiero po skonkretyzowaniu ich w decyzji administracyjnej przez organ administracji publicznej działający w granicach jego właściwości i kompetencji (wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 maja 2013 r., VII SA/Wa 3011/12, www.nsa.gov.pl).
Dziękuję bardzo 🤗
 
Przestaję to rozumieć
Jest nas okolo 10000 funkcjonariuszy
Mamy ZZ - dlaczego mamy występować indywidualnie?
Wielu (z tego co wiem) nie ma sił już walki indywidualnej
Przeszliśmy kiedyś tą drogę "wspólnie" z tzw. Gruszą....co jest w tym odniennego, abyśmy poszli tã samą drogą???
Tworzymy jeden "twór", wzzystkich nas to dotyczy....a mamy występować indywidualnie????
 
Przestaję to rozumieć
Jest nas okolo 10000 funkcjonariuszy
Mamy ZZ - dlaczego mamy występować indywidualnie?
Wielu (z tego co wiem) nie ma sił już walki indywidualnej
Przeszliśmy kiedyś tą drogę "wspólnie" z tzw. Gruszą....co jest w tym odniennego, abyśmy poszli tã samą drogą???
Tworzymy jeden "twór", wzzystkich nas to dotyczy....a mamy występować indywidualnie????
Tego też nie rozumiem, przecież w kupie siła.
 
Czy ktoś ma jeszcze taki wniosek do ZUS, gdzie było zdanie : wzywam ZUS do zawiadomienia płatnika składek tj. DIAS o nienależnie pobranej kwocie składek... To był jakiś wczesny wzór. Nie mogę go teraz znaleźć
 
Czy są jakieś dodatkowe nowe informację ? Jak wyglądają sprawy sądowe (wygrane lub przegrane), czy są jakieś nowe wyroki, lub jakieś dodatkowe wiadomości ?
 
Jest uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 sierpnia 2021 roku (III UZP1/21). To pozamiatane 😡
Niekoniecznie. Wbrew pozorom w naszej formacji (obecni + emeryci) jest całkiem duża grupa mądrych ludzi. Jednym z tej grupy jest chociażby funkcjonariusz, który uznał, że pobór części składek w lutym 2018 był niezasadny, sprawę przeprowadził i któremu rację przyznał nawet Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Nie jest wkluczone, że również ktoś z tej grupy poczuje się na siłach i ze sprawą pójdzie wyżej, do sądów unijnych. A wtedy nie jest pewne, że stwierdzona zasadność poboru rzeczonych składek jest taka oczywista!​
 
Back
Do góry