• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Ustawa zaopatrzeniowa w Sejmie

Rządowy projekt ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji ... trafił do do Sejmu.
Projekt zawiera prawo wyboru emerytury po 25 latach służby pod kątem zaliczenia lat z cywila do emerytury mundurowej albo korzystanie z obecnie obowiązującego rozwiązania prawnego, rozstrzyga kwestię waloryzacji od dnia zwolnienia do dnia wypłaty emerytury oraz skreśla warunek 5 lat wykonywania zadań policyjnych.
W pierwotnej wersji projekt ukazał się bez prawa wyboru oraz bez pozostałych ww. kwestii. Wszystkie one zostały wprowadzone do projektu na skutek działań ZZ Celnicy PL, które zostały zaakceptowane przez MF, zawnioskowane przez resort i ujęte finalnie w projekcie rządowym.
Chcielibyśmy uregulować jeszcze sprawę 25 lat jw. poprzez skrócenie tego okresu, co dotąd nie zostało zaakceptowane.
Wszystkie ZZ SM zabiegają o tę kwestię. Niebawem powinniśmy przekonać się jaki ostateczny kształt projektu uchwali Sejm.
 
Za jakimi nami. Pomyśl policyjny za którym stoi z 500k ludzi w mundurze my jesteśmy pyłem w tej masie. Jedyna nadzieja w tym że nie o to postulowali.
No faktycznie...tyle nas, że kto to zauważy ... pozostaje mieć nadzieję, że ten pył, czyli my, się załapie, jak policja oprotestuje projekt.
Ja pracowałam w mundurze od 1994 do 2017, w czerwcu ucywilniona, potem po 4 latach przerwy przywrócona. I teraz mnie trafia szlag, że do 25 lat muszę dopracować jeszcze 6,5 albo iść według starych zasad.
 
No faktycznie...tyle nas, że kto to zauważy ... pozostaje mieć nadzieję, że ten pył, czyli my, się załapie, jak policja oprotestuje projekt.
Ja pracowałam w mundurze od 1994 do 2017, w czerwcu ucywilniona, potem po 4 latach przerwy przywrócona. I teraz mnie trafia szlag, że do 25 lat muszę dopracować jeszcze 6,5 albo iść według starych zasad.
Te 25 to też nie rarytas i zaliczasz za 1.3 tylko pracę przed służba więc nie poo i pewnie nie pomiędzy więc jak nie masz prawie 8 lat to już 75% nigdy nie będziesz miała a drugiej emki z pracy po też nie
Z kolei jeśli masz więcej lat pracy przed np 12 to spore straty w zamian za 3 lata i 5 miesięcy i 14 dni
 
Ostatnia edycja:
Witam, wtrącę swoje trzy grosze, przede wszystkim, aby otrzymać emkę trzeba mieć pełne 15 lat służby (40% emki ), ucywilnienie spowodowało przerwę tego okresu i na dzień dzisiejszy ZER nie zalicza ucywilnienia do służby. Toczą się już sprawy w sądach o zaliczenie tego okresu jako służba i może zostanie on zaliczony po 2,6% do służby wtedy zwiększy nam tylko procent emerytury ale podstawa wymiaru emerytury zawiera zerową dziurę w postaci braku kwoty wynagrodzenia, dlatego propozycja Sławka aby do obliczenia podstawy emerytury można było wybierać lata wybrane a nie kolejne ma sens. To należy przeforsować w sejmie, czy się uda – zobaczymy ?????
Ale czy zapisy tego projektu spowodują to, że okres ucywilnienia wliczy się nam do służby? Ja tam takiego zapisu nie widzę?
 
Te 25 to też nie rarytas i zaliczasz za 1.3 tylko pracę przed służba więc nie poo i pewnie nie pomiędzy więc jak nie masz prawie 8 lat to już 75% nigdy nie będziesz miała a drugiej emki z pracy po też nie
Z kolei jeśli masz więcej lat pracy przed np 12 to spore straty w zamian za 3 lata i 5 miesięcy i 14 dni
Już się pogubilam... Jak to rozumieć? Teraz mam lata w służbie od września 1999 do czerwca 2017 i potem od marca 2021 nadal. Czyli według projektu do 25 brakuje mi na dziś 6.5 roku (bo dobrze rozumiem, że projekt nic mi tu nie daje i 4 lata mi się tu nie liczą?) I jeśli bym nawet dopracowała te 6.5 roku to jak wtedy policzą te 4 lata? Po 2.6, po 1.3 czy wcale?
 
Przykre, ale "nasze" systemy emerytalne opierają się na dojeniu mniejszości na rzecz większości :mad: takie
zasady WYBORCZE !!! i lepiej to już było. :coffee:
nie wiem co masz na myśli nasze?
zusowski dzieli grosze przez wielkie liczby więc emerytura zusowska się nie sprawdza.
emki mundurowe władze uwierają ale najblizszy moment na reformę to coś koło 32 roku gdy ci co mają prawie pełne nie będą juz mieli specjalnego znaczenia a ci z 2012 jeszcze nie będą mieli praw emerytalnych. Wtedy bym się spodziewał jakichś istotnych mian w emkach mundurowych. Większości z nas to nie dotyczy.
 
Przeczytajcie ten projekt z uwagą.
Wg obecnej wersji również lata po służbie i pomiędzy (np ucywilnienie) mogą być doliczone jako 1.3 do emerytury.
I jeszcze jedna ważna rzecz, dotyczy to tylko rozpoczynających służbę do 2003 roku
 
proszę o wyjaśnienie następującej kwestii: za 2 lata i 6 m-cy będę miała 25 lat służby, liczonej od września 1999, ale w administracji celnej od 1993 tj. 6 lat x 1,3% natomiast przed 1993 rokiem mam 4 lata okresów składkowych; pytanie czy te cztery lata pracy będą liczone x1,3%?
 
Ostatnia edycja:
proszę o wyjaśnienie następującej kwestii: za 2 lata i 6 m-cy będę miała 25 lat służby, liczonej od września 1999, ale w administracji celnej od 1993 tj. 6 lat x 1,3% natomiast przed 1993 rokiem mam 4 lata okresów składkowych; pytanie czy te cztery lata pracy będą liczone x1,3%?
Według mnie to jest tak:
Po 15 latach masz 40%, po kolejnych dziesięciu latach (25 latach) masz 66%.
Do pełnej emerytury brakuje zatem tylko 9%. 6 lat w administracji celnej daje 7,8%-zatem do pełnej emki brakuje tylko 1,2% (niecały rok). Wniosek stąd taki, że 3 lata składkowe idą w odchłań w sytuacji skorzystania z emerytury liczonej według nowego art. 15aa.
 
Według mnie to jest tak:
Po 15 latach masz 40%, po kolejnych dziesięciu latach (25 latach) masz 66%.
Do pełnej emerytury brakuje zatem tylko 9%. 6 lat w administracji celnej daje 7,8%-zatem do pełnej emki brakuje tylko 1,2% (niecały rok). Wniosek stąd taki, że 3 lata składkowe idą w odchłań w sytuacji skorzystania z emerytury liczonej według nowego art. 15aa.
W związku z tym lepiej skorzystać z art. 15a, wziąć EM. zaopatrzeniową i poczekać do powszechnego wieku em., ewentualnie świadcząc jakąkolwiek pracę i pobierać potem dwie emki: z ZER i ZUS. W ten sposób nikt nikogo nie oszuka!
 
W związku z tym lepiej skorzystać z art. 15a, wziąć EM. zaopatrzeniową i poczekać do powszechnego wieku em., ewentualnie świadcząc jakąkolwiek pracę i pobierać potem dwie emki: z ZER i ZUS. W ten sposób nikt nikogo nie oszuka!
Jak napisał wcześniej @heisenberg, odejście z art.15aa będzie miało sens tylko wówczas, gdy zostanie zmodyfikowany warunek 25 lat służby. Na komisjach sejmowych potrzeba szukać kompromisu pomiędzy stroną społeczną, a rządem. Wierzę, że jest to możliwe. To już niebawem, czas pokaże.
 
Ostatnia edycja:
A czy ktoś pochylił nad innym aspektem proponowanego art. 15aa ? Otóż gdy ktoś odbył zasadniczą służbę wojskową a nie od niej się migał na wszelkie możliwe sposoby ( typu lekarze i Bóg jeden wie co jeszcze ) to pełną emeryturę POLICYJNĄ osiąga w roku 2023 ? Jak trzeba było iść do Wojska to dla wielu był koniec świata. Ja poszedłem odsłużyłem swoje a teraz Państwo mi to rekompensuje. To uczciwy układ. Ci którzy się od Wojska migali muszą tera dosłużyć. To uczciwe i transparentne.
 
A czy ktoś pochylił nad innym aspektem proponowanego art. 15aa ? Otóż gdy ktoś odbył zasadniczą służbę wojskową a nie od niej się migał na wszelkie możliwe sposoby ( typu lekarze i Bóg jeden wie co jeszcze ) to pełną emeryturę POLICYJNĄ osiąga w roku 2023 ? Jak trzeba było iść do Wojska to dla wielu był koniec świata. Ja poszedłem odsłużyłem swoje a teraz Państwo mi to rekompensuje. To uczciwy układ. Ci którzy się od Wojska migali muszą tera dosłużyć. To uczciwe i transparentne.
W 2022. Jeżeli służył w marynarce wojennej 😁
 
W 2022. Jeżeli służył w marynarce wojennej 😁
O proszę Kolego :) Głos rozsądku :) Miło takie posty czytać :) Czołem Panie Heisenberg !!! W Marynarce Wojennej były 3 lata. Obecni influ celebr.... gwiazdy netu i cała reszta przebierańców na hasło ZSW dostałaby sraczki że strachu a na 3 lata w Marynarce Wojennej powiedzieliby to że to dyktatura. Ale ducha nie tracę. Każdy wie że waleczni w nietypowych spodniach również będą bronić Polski.
 
Ostatnia edycja:
Krótko pisząc : jeżeli ktoś był w wojsku to teraz Państwo nam to rekompensuje. Jeżeli ktoś że wszystkich sił i za pomocą wszystkich znajomych uzyskał kategorię CDD ( Całkiem Do Dupy ) to teraz musi dosłużyć proste jak budowa cepa i sprawiedliwe. Moja opinia nie dotyczy np. studentów a jedynie tych cwaniaków i kombinatorów którzy śmiali się z nas że my idziemy do Wojska a oni jacy to byli cwani.
 
Proponuję wszystkim aby zalogowali się na stronie ZUS ,sprawdzili swoje składki w kapitale początkowym , do tego dodali składki za 9 miesięcy oraz OFE. Na stronie jest również kalkulator emerytalny można sobie wyliczyć przyszłą emeryturę z ZUS i dopiero wtedy zastanawiali się nad nowymi rozwiązaniami, żeby później nie żałować straty drugiej emerytury ZUS za parę procent mundurowej.

P.s .Te składki za 9 miesięcy to składki za okres 01.01.1999 do 15.09.1999, bo kapitał był liczony do końca 1998 a nasza służba jest liczona od 15.09.1999.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry