• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Ustawa zaopatrzeniowa w Sejmie

Rządowy projekt ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji ... trafił do do Sejmu.
Projekt zawiera prawo wyboru emerytury po 25 latach służby pod kątem zaliczenia lat z cywila do emerytury mundurowej albo korzystanie z obecnie obowiązującego rozwiązania prawnego, rozstrzyga kwestię waloryzacji od dnia zwolnienia do dnia wypłaty emerytury oraz skreśla warunek 5 lat wykonywania zadań policyjnych.
W pierwotnej wersji projekt ukazał się bez prawa wyboru oraz bez pozostałych ww. kwestii. Wszystkie one zostały wprowadzone do projektu na skutek działań ZZ Celnicy PL, które zostały zaakceptowane przez MF, zawnioskowane przez resort i ujęte finalnie w projekcie rządowym.
Chcielibyśmy uregulować jeszcze sprawę 25 lat jw. poprzez skrócenie tego okresu, co dotąd nie zostało zaakceptowane.
Wszystkie ZZ SM zabiegają o tę kwestię. Niebawem powinniśmy przekonać się jaki ostateczny kształt projektu uchwali Sejm.
 
A jak mam rozumieć art. 12 projektu?
Czy on oznacza, że osoby ucywilnione w 2017 i przywrócone do munduru po 3 czy 4 latach będą miały ten okres traktowany jak służbę i policzone do emerytury po 2,6%? Czy wskazując 10 lat do wyliczenia emerytury mogą np wskazać lata 2016-2025? Czy nadal będą miały dziurę, z którą nie wiadomo co zrobić?
Pamiętaj, że najkorzystniejsze lata dla starych celników, to cały czas okres 2008-2017 (szczególnie rok 2008,2009 i 2010), więc nie myśl o latach 2016-2025, gdyż z pewnością nie będziesz miała lepszego wskaźnika za te lata (mimo podwyżek).
 
Wytłumaczcie mi to jak "krowie na rowie" najlepiej na moim przykładzie. Przyjąłem się do służby w 2006 roku (luty). Od początku miałem tzw. "lata policyjne". 1 czerwca 2017 roku zostałem "ucywilniony". Wróciłem do służby 1 czerwca 2021. Jak to będzie wyglądało w moim przypadku?
  • czy lata cywila mi wliczą do służby?
  • czy to oznacza że będę miał już te wymagane 15 lat żeby nabyć prawa emerytalne?
  • czy będę musiał tak czy owak osiągnąć 25 lat służby?
Z góry dziękuję za odpowiedź (proszę się nie pastwić nad moją niewiedzą w tym temacie). Pozdrawiam
 
Wytłumaczcie mi to jak "krowie na rowie" najlepiej na moim przykładzie. Przyjąłem się do służby w 2006 roku (luty). Od początku miałem tzw. "lata policyjne". 1 czerwca 2017 roku zostałem "ucywilniony". Wróciłem do służby 1 czerwca 2021. Jak to będzie wyglądało w moim przypadku?
  • czy lata cywila mi wliczą do służby?
  • czy to oznacza że będę miał już te wymagane 15 lat żeby nabyć prawa emerytalne?
  • czy będę musiał tak czy owak osiągnąć 25 lat służby?
Z góry dziękuję za odpowiedź (proszę się nie pastwić nad moją niewiedzą w tym temacie). Pozdrawiam
W twoim przypadku masz niecałe 12 lat przed zwolnieniem i teraz masz około roku
łącznie cirka 13 lat żeby nabyć prawo do jakiej kolwiek emki potrzebujesz jeszcze trochę ponad 2 lata ale neimusisz miećpolicyjnych wogóle
co do kolejnych 10 lat to na ten moment tylko te 2006-2017 no i jak sobie odpowiedni popracujesz to od 2017 do wyboru do koloru
 
Rządowy projekt ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji ... trafił do do Sejmu.
Projekt zawiera prawo wyboru emerytury po 25 latach służby pod kątem zaliczenia lat z cywila do emerytury mundurowej albo korzystanie z obecnie obowiązującego rozwiązania prawnego, rozstrzyga kwestię waloryzacji od dnia zwolnienia do dnia wypłaty emerytury oraz skreśla warunek 5 lat wykonywania zadań policyjnych.
W pierwotnej wersji projekt ukazał się bez prawa wyboru oraz bez pozostałych ww. kwestii. Wszystkie one zostały wprowadzone do projektu na skutek działań ZZ Celnicy PL, które zostały zaakceptowane przez MF, zawnioskowane przez resort i ujęte finalnie w projekcie rządowym.
Chcielibyśmy uregulować jeszcze sprawę 25 lat jw. poprzez skrócenie tego okresu, co dotąd nie zostało zaakceptowane.
Wszystkie ZZ SM zabiegają o tę kwestię. Niebawem powinniśmy przekonać się jaki ostateczny kształt projektu uchwali Sejm.
Mam pytanie.Czy jeśli na dzień ucywilnienia miałam 8,5 roku służby , potem 3lata w cywilu i teraz 2 lata w służbie to do emerytury muszę doskuzyc jeszcze 4,5roku? I policzą mi 10lat czy nie ?
 
A jak mam rozumieć art. 12 projektu?
Czy on oznacza, że osoby ucywilnione w 2017 i przywrócone do munduru po 3 czy 4 latach będą miały ten okres traktowany jak służbę i policzone do emerytury po 2,6%? Czy wskazując 10 lat do wyliczenia emerytury mogą np wskazać lata 2016-2025? Czy nadal będą miały dziurę, z którą nie wiadomo co zrobić?
No właśnie .Jak liczyć te 10lat, jeśli w dniu ucywilnienia było mniej niż 15lat służby???
 
Na dzień dzisiejszy: albo dosłużysz teraz 8 lat do 10 kolejnych (dwa już masz), albo średnią z 10 kolejnych obniżysz sobie o zerowe lata ucywilnienia (1,5 - 2 lata). Liczą się pełne lata kalendarzowe. Na dzień dzisiejszy tak to wygląda.
 
Na dzień dzisiejszy: albo dosłużysz teraz 8 lat do 10 kolejnych (dwa już masz), albo średnią z 10 kolejnych obniżysz sobie o zerowe lata ucywilnienia (1,5 - 2 lata). Liczą się pełne lata kalendarzowe. Na dzień dzisiejszy tak to wygląda.
Nie rozumiem..Na dzień ucywilnienia miałam 8,5 roku, potem 3lata ucywilnienia i teraz 2lata w służbie : w sumie 10,5 roku służby i 3lata cywila.To za ile mogę iść na emkę ?
 
Ostatnia edycja:
Nie rozumiem..Na dzień ucywilnienia miałam 8,5 roku, potem 3lata ucywilnienia i teraz 2lata w służbie : w sumie 10,5 roku służby i 3lata cywila.To za ile mogę iść na emkę ?
Musisz mieć staż służby 15 lat, czyli brakuje Ci 4,5 roku.
Wyliczenie indywidualnej średniej z 10 kolejnych lat to inny problem.
Za 4,5 roku możesz iść na emeryturę ale ponieważ nie będziesz miał wtedy ciągiem 10 lat służby, stan prawny na dzisiaj sprawia, że do 8,5 roku doliczyć trzeba będzie okres ucywilnienia za który indywidualny mnożnik liczony jest za zero.
Możesz odejść z dużą stratą lub poczekać aż od przywrócenia minie Ci 10 lat, czyli w twoim przypadku jeszcze 8 lat.
Pamiętaj że do średniej bierze się wybrane kolejne lata kalendarzowe
 
Moja druga notka do tego postu.
Gniot jak ich mało.
Wynika z niego pomijając już kolejny głupawy system emerytalny, że tu trzeba liczyć , tam doliczyć , potem się cofnąć a na końcu się zesrać i iść z tym projektem do toalet miejskich .
Domowej toalety szkoda na takie wypociny.
 
Witam, wtrącę swoje trzy grosze, przede wszystkim, aby otrzymać emkę trzeba mieć pełne 15 lat służby (40% emki ), ucywilnienie spowodowało przerwę tego okresu i na dzień dzisiejszy ZER nie zalicza ucywilnienia do służby. Toczą się już sprawy w sądach o zaliczenie tego okresu jako służba i może zostanie on zaliczony po 2,6% do służby wtedy zwiększy nam tylko procent emerytury ale podstawa wymiaru emerytury zawiera zerową dziurę w postaci braku kwoty wynagrodzenia, dlatego propozycja Sławka aby do obliczenia podstawy emerytury można było wybierać lata wybrane a nie kolejne ma sens. To należy przeforsować w sejmie, czy się uda – zobaczymy ?????
 
Ciekawą rzecz wypatrzyłem
Jeżeli ktoś nie będzie miał lat pracy przed wstąpieniem do służby do nie będzie maił czego zamenieć na 1.3%
liczą się tylko lata przed.

zatem lista beneficjentów ustawy malej.
 
Ciekawą rzecz wypatrzyłem
Jeżeli ktoś nie będzie miał lat pracy przed wstąpieniem do służby do nie będzie maił czego zamenieć na 1.3%
liczą się tylko lata przed.

zatem lista beneficjentów ustawy malej.
Czyli mała przerwa przed UC i .... można pomarzyć o doliczeniu poprzednich lat...
no to robi się coraz ciekawiej...
 
Witam. A czy ktoś ma może wie gdzie jest dostępny wyrok z dnia 02.12.2021 r. Sądu w Tarnowie odnośnie uznania okresu ucywilnienia do okresu służby w myśl przepisów emerytalnych (lata cywilne wliczane do stażu służby)???
 
Czyli mała przerwa przed UC i .... można pomarzyć o doliczeniu poprzednich lat...
no to robi się coraz ciekawiej...
raczej te przed rozpoczeciem służby a le ta rzerwa idzie w powietrze no i ewentualna praco po
więc jeśłiktoś nie ma dość przed śłużbą jako ekwiwalet lat brakujących to musi nie co dłuzej posłużyć niz 25 lat
 
Można walczyć o skrócenie lub w alternatywie o limit wieku 55 lub 50 a nawet 45 lat kiedyś to już opisywałem.
Czyli np 25 lat służby lub 55 lat wieku.
Ktos kto przed służba a po szkole średniej pracował 10 lat przy wieku 55 spełni warunek tak samo jak kros po po studiach spełni ten pierwszy w wieku lat 50 ale nie mając stażu pracy do pełnej zatem jeszcze gdzieś 7 lat cywilnej.
Dla kogoś po szkole średniej skróci się o 5 lat.

Pisząc o szkołach średnich czy wyższych przyjolem założenie wstąpienie do służby zaraz po ich czyli upraszczając w wieku 20 25 lat.
A czy są jakieś szanse, że w ktoś się za nami ujmie i w trakcie procedowania ustawy zmienią ten czas 25 lat, np do 20?
 
Back
Do góry