• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Ustalanie emerytury (art.18f)

Jeżeli nabyłeś chorób i schorzeń w służbie , to w każdym czasie powinieneś złożyć wniosek o skierowanie do komisji mswia .
Jest maksymalny czas do kiedy możesz się ubiegać o ustalenie grupy inwalidzkiej .
Przejdź do postu EMERYTURY i tam od roku czasu jest temat omawi
Jeżeli nabyłeś chorób i schorzeń w służbie , to w każdym czasie powinieneś złożyć wniosek o skierowanie do komisji mswia .
Jest maksymalny czas do kiedy możesz się ubiegać o ustalenie grupy inwalidzkiej .
Przejdź do postu EMERYTURY i tam od roku czasu jest tema

Art. 19 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy...
Bardzo Ci dziękuję.
 
W jakim terminie należy złożyć wniosek o komisję lekarską MSWiA, w celu orzeczenia związku choroby ze służbą, od momentu doręczenia decyzji o przysługującej emeryturze z ZER. Czy ktoś ma wiedzę na ten temat?

Szkoda , że nie wpisałeś we wniosku o zaopatrzenie emerytalno-rentowe do ZER odpowiednich pół formularza . Mogłeś od razu zaznaczyć , że wniosek dotyczy emerytury i renty na pierwszej stronie. Na następnych stronach były również pytania o komisje?
Jeżeli nic tam nie zaznaczyłeś , to musisz kolejne prośby kierować do zer o skierowanie na komisję . Kilka długich miesięcy zalatwiania
Skierowania i komisji .
 
Szkoda , że nie wpisałeś we wniosku o zaopatrzenie emerytalno-rentowe do ZER odpowiednich pół formularza . Mogłeś od razu zaznaczyć , że wniosek dotyczy emerytury i renty na pierwszej stronie. Na następnych stronach były również pytania o komisje?
Jeżeli nic tam nie zaznaczyłeś , to musisz kolejne prośby kierować do zer o skierowanie na komisję . Kilka długich miesięcy zalatwiania
Skierowania i komisji .
Jestem na czekanie przygotowany, mam orzeczoną grupę inwalidzką już od dawna. Teraz zgromadziłem dokumentację związku ze służbą, co wcale nie jest ani oczywiste, ani proste.
 
Witam. Myślę o przejściu na emeryturę. Może ktoś wie czy stając na komisję MSWiA w związku z nabawieniem się nerwicy w służbie trzeba mieć za sobą roczne leczenie psychologiczne? Chodzi o uczestniczenie w terapii psychologicznej i posiadanie zaświadczenia o jej odbyciu i braku poprawy.....
 
Witam. Myślę o przejściu na emeryturę. Może ktoś wie czy stając na komisję MSWiA w związku z nabawieniem się nerwicy w służbie trzeba mieć za sobą roczne leczenie psychologiczne? Chodzi o uczestniczenie w terapii psychologicznej i posiadanie zaświadczenia o jej odbyciu i braku poprawy.....
Raczej Leczenie psychiatryczne. Nie ma czegoś takiego jak leczenie psychologiczne, psychoterapia jest ordynowana przy leczeniu psychiatrycznym. Wygląda to tak samo, jak każde inne schorzenie. Orzeczona grupa inwalidzka co najmniej III i oraz orzeczony przez komisję lekarską MSWiA związek ze służbą. Wszyscy znajomi z Cła oraz SG, którzy stawali na komisji z powodów psychiatrycznych mieli co najmniej leczone przez pięć lat choroby psychiczne, takie jak n.p. neurastemia lub stwierdzona i leczona depresja. Nie można starać o grupę inwalidzką na podstawię wydawanych leków nasennych lub uspakajających przez lekarza rodzinnego nawet przez 20 lat.
 
Raczej Leczenie psychiatryczne. Nie ma czegoś takiego jak leczenie psychologiczne, psychoterapia jest ordynowana przy leczeniu psychiatrycznym. Wygląda to tak samo, jak każde inne schorzenie. Orzeczona grupa inwalidzka co najmniej III i oraz orzeczony przez komisję lekarską MSWiA związek ze służbą. Wszyscy znajomi z Cła oraz SG, którzy stawali na komisji z powodów psychiatrycznych mieli co najmniej leczone przez pięć lat choroby psychiczne, takie jak n.p. neurastemia lub stwierdzona i leczona depresja. Nie można starać o grupę inwalidzką na podstawię wydawanych leków nasennych lub uspakajających przez lekarza rodzinnego nawet przez 20 lat.
Zgoda, ja też jestem leczony na nerwicę kilkanaście lat przez psychiatrę. Ale koleżanka, która stawała na komisję przy przejściu na emeryturę twierdzi, że niezbędne było zaświadczenie o min. rocznym leczeniu psychologicznym, które było nieskuteczne. Nie wiem czy tak jest i dlatego pytam...
 
Zgoda, ja też jestem leczony na nerwicę kilkanaście lat przez psychiatrę. Ale koleżanka, która stawała na komisję przy przejściu na emeryturę twierdzi, że niezbędne było zaświadczenie o min. rocznym leczeniu psychologicznym, które było nieskuteczne. Nie wiem czy tak jest i dlatego pytam...

Tak jest w służbach podległych MSWiA, gdzie zgodnie z ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa.
Dział XV – Stan psychiczny, strona 24:
Pkt 3 (zaburzenia nerwicowe znacznie upośledzające zdolności adaptacyjne – utrwalone) należy orzekać po 12 miesiącach nieskutecznego leczenia psychoterapeutycznego wspomaganego ewentualnie farmakoterapią. Leczeniem z wyboru (podstawowym) w zaburzeniach nerwicowych jest psychoterapia. Farmakoterapia pełni jedynie funkcję wspomagającą. Wymagana dokumentacja leczenia z ośrodka prowadzącego psychoterapię

Nas obowiązuje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU i FINANSÓW z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do pełnienia służby przez kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.
W Dziale XVIII − Stan psychiczny nie zawarto takiego wymogu. Widnieje jedynie wyjaśnienie:
Do § 57–59 Orzekanie wyłącznie w oparciu o konsultację specjalisty psychiatry, z uwzględnieniem wyniku badania psychologicznego, gdy jest ono konieczne.
 
Ostatnia edycja:
Nie ma takiego pojęcia jak zwiększenie emerytury z tytułu inwalidztwa. Otrzymujesz orzeczenie o przyznaniu grupy inwalidzkiej i od tego czasu masz statut rencisty a nie emeryta.
 
Nie ma takiego pojęcia jak zwiększenie emerytury z tytułu inwalidztwa. Otrzymujesz orzeczenie o przyznaniu grupy inwalidzkiej i od tego czasu masz statut rencisty a nie emeryta.
Nieprawdą jest co mówisz, zwiększenie podstawy wymiaru emerytury z tytułu inwalidztwa art.15 ust.4 u.o.z.e przysługuje emerytowi (który jest jednocześnie uznany za inwalidę policyjnego) wówczas jeśli jego inwalidztwo ma związek ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby.
 
Napisałem na podstawie stanu faktycznego a nie przepisów. Kilku znajomych posiada grupy inwalidzkie w związku ze służbą i mają status rencisty. Mam przed sobą nawet taką decyzję ZER MSWiA . Chyba, że w ostatnim czasie zmieniły się przepisy w tej materii, w co wątpię, więc przepraszam za zamieszanie. Ponadto status rencisty daje uprawnienia do przywilejów, których nie posiadamy jako emeryci.
 
Zgoda, ja też jestem leczony na nerwicę kilkanaście lat przez psychiatrę. Ale koleżanka, która stawała na komisję przy przejściu na emeryturę twierdzi, że niezbędne było zaświadczenie o min. rocznym leczeniu psychologicznym, które było nieskuteczne. Nie wiem czy tak jest i dlatego p
Nie ma takiego pojęcia jak zwiększenie emerytury z tytułu inwalidztwa. Otrzymujesz orzeczenie o przyznaniu grupy inwalidzkiej i od tego czasu masz statut rencisty a nie emeryta.
Bzdura! Mam orzeczoną III grupę inwalidzką, która uprawnia mnie do renty. Na wniosku emerytalnym, który składałem mogłem wybrać czy korzystał będę z wyboru tego co jest korzystniejsze. Teraz czekam na kolejną komisję orzekającą związek choroby z służbą, co muszę udowodnić. Ludzie ogarnijcie się, albo przykładajcie się do własnych wypowiedzi, a ja nie macie osobistych doświadczeń to nic nie piszcie, bo wprowadzacie dezinformację.
 
Napisałem na podstawie stanu faktycznego a nie przepisów. Kilku znajomych posiada grupy inwalidzkie w związku ze służbą i mają status rencisty. Mam przed sobą nawet taką decyzję ZER MSWiA . Chyba, że w ostatnim czasie zmieniły się przepisy w tej materii, w co wątpię, więc przepraszam za zamieszanie. Ponadto status rencisty daje uprawnienia do przywilejów, których nie posiadamy jako emeryci.
Ja mam coś takiego, ale nie rencisty, tylko inwalidy.
 
Nie ma takiego pojęcia jak zwiększenie emerytury z tytułu inwalidztwa. Otrzymujesz orzeczenie o przyznaniu grupy inwalidzkiej i od tego czasu masz statut rencisty a nie emeryta.
Kolego możesz być emerytem lub rencistą i ubiegać się o zwiększenie swojego świadczenia.
Zgodnie z art. 7 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy...., w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przewidzianych w ustawie z prawem do emerytury lub renty albo do uposażenia w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego przewidzianych w odrębnych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
Emeryturę podwyższa się o 15% podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą - art. 15 ust. 4
Rentę inwalidzką zwiększa się o 10% podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze - art. 22 ust. 2.
 
Czytajmy zapisy ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy...,tam znajdują się prawie wszystkie odpowiedzi na nasze pytania. Zwiększenie naszej emerytury, renty wymaga stwierdzenia inwalidztwa (całkowitej niezdolności do służby i co za tym idzie, zakwalifikowania do odpowiedniej grupy inwalidzkiej-pisałem o tym we wcześniejszy poście #15 813 EMERYTURY) i co najistotniejsze jego związku przyczynowo skutkowego ze służbą lub/i szczególnymi właściwości i warunkami służby (tutaj jest pies pogrzebany i możemy wymieniać się doświadczeniami). Nie każdy mając np. nerwice (nawiązanie do mojego postu #69) ze względu na różny stopień zaawansowania tego schorzenia i przebiegu jego leczenia (rokowań), zostanie uznany za całkowicie niezdolnego do służby.​
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry