• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Projekt zmian w art. 15a doczekał się publikacji

 
Sławku a jak rozwiązać kwestię z funkcjonariuszami którzy nie mają 20 lat służby i są już zwolnieni ?
Mimo wszystko należy pamiętać o kilku sprawach. Nas jest z 10000 do zainteresowanych poniżej 20 kat jest z 2000. A właściwych wnioskodawców których ten problem nie dotyczy pewnie z 50000 albo i z 80000. Po drugie i ważniejsze a jak się potoczyło skrócenie wymogu 5 lat.? I myślę że właśnie to stanowisko determinuje. I proszę tego nie odbierać jako hejt. Czy niewiem co. Uważam że należy walczyć ale też jest to przedstawienie realiów.
 
@ELBORO Dziękuję. Nasz ZZ nie wnioskował o skrócenie do 20 lat. Tym tematem chcemy się zająć na etapie Parlamentu. Dołączymy do koalicji wszystkich ZZ SM, które zabiegają o skrócenie.
Czy inne ZZ mówią o skróceniu do 20 lat?
Jeżeli tak, to będziemy ich przekonywać i może uda się przekonać tak jak udało się z dopisaniem prawa wyboru dla funkcjonariuszy w służbie. Na początku nikt nie chciał o tym słyszeć, ale jest, udało się i to jest super. Może uda się i z tą kwestią przekonać.
Rozumiem że nikt nie pomyślał o jeszcze jednej opcji ważnej nie tylko dla nas a logicznie bardziej prawidłowej? Przecież jeśli ktoś był zatrudniony w czasie obowiązywania warunku TYLKO 15 lat służby umożliwiających przyznanie E. mundurowej (bardzo niskiej) to szczególnie takim wypada umożliwić zaliczenie lat pracy! Dlatego powinniśmy prowadzić dyskusje wskazywać wnioskować upominać się itd startując od 15 lat a nie publicznie ogłaszać że dobre będzie i 20!!!!
 
Na razie chcemy dopisania. Następnie będziemy działać, tak jak już wspomniałem wyżej, o skrócenie, wraz z wszystkimi ZZ SM.
Nie wiem na ten moment o jaki okres zabiegają ZZ SM, co ich usatysfakcjonuje, na co są gotowi przystać. Będę rozmawiał na ten temat.
My będziemy ich przekonywać do stanowiska bez żadnych ograniczeń, bo przecież chodzi o równe traktowanie funkcjonariuszy przyjętych poza tymi datami 1999-2003.
Stawianie warunków jakiegoś dodatkowego okresu, nie jest w porządku.
Zobaczymy jak to się skończy, ale wg mnie skoro wszystkie ZZ będą chciały skrócenia, to rząd powinien pójść na jakiś kompromis.
 
Rozumiem że nikt nie pomyślał o jeszcze jednej opcji ważnej nie tylko dla nas a logicznie bardziej prawidłowej? Przecież jeśli ktoś był zatrudniony w czasie obowiązywania warunku TYLKO 15 lat służby umożliwiających przyznanie E. mundurowej (bardzo niskiej) to szczególnie takim wypada umożliwić zaliczenie lat pracy! Dlatego powinniśmy prowadzić dyskusje wskazywać wnioskować upominać się itd startując od 15 lat a nie publicznie ogłaszać że dobre będzie i 20!!!!
Kto publicznie ogłosił, że dobre będzie 20???
 
Halo halo, o czym ta dyskusja, przecież jeszcze nie ma stanowiska naszej jaśnie pani, a może mylę się...
Niestety mam wrażenie, że były to obiecanki cacanki naszej jaśnie pani (celowo z malej litery) i niestety na nich się skończy...
Panie Sławku, czy wiadomo już, czy ta paniusia wystosowała stosowne stanowisko,
Mam nieodparte wrażenie, że na dobrym wrażeniu tej paniusi skończy się,
Prosimy o jakąkolwiek informację, bo my na dole nie wiemy co robić 😈😈👿
 
Ostatnia edycja:
Kto publicznie ogłosił, że dobre będzie 20???
Nie pisałem Panie Przewodniczący o formalnym komunikacie lub zapisie. Trzeba zawsze uwzględniać to że różne są metody badania opinii publicznej i także takie rozmowy pomiędzy nami które dopuszczają (nawet ostatecznie) granicę nas nie satysfakcjonującą działają przeciwko nam. To forum jest przecież publiczne!!!!
 
Patrząc z perspektywy ludzi rozmundurowanych, 20 jest dość atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ potrzebny jest jeszcze rok bo nabyć godne uprawnienia. Pozostawienie 25 lat progowych nie przekona nikogo do dalszej pracy. Jedynie uznanie lat przymusowego ucywilnienia daje szansę na to że wielu pokrzywdzonych reformami postanowi zostać.

Jaką jest szansa na uznanie lat ucywilnienia za równorzędne w rozumieniu przepisów emerytalnych?
 
W żadnej służbie okres 25 lat nic nie daje,
Nikt nie będzie służył tyle lat, by mu policzyli jakieś cywilne lata po 1,3,
Aby takie osoby mogły liczyć na emkę cywilną muszą mieć 20 lub 25 lat składek w zusie, oczywiście piszę o starych funkcjonariuszach, w celu wypracowania tych lat musza szybko odejść ze służby, wówczas wezmą (wypracują) co najmniej emeryturę minimalną, inaczej to będzie jakaś lipa na poziomie może 200 zł, taka sama lipa wychodzi z 1.3, więc jest to śmiech jakich mało, realne rozwiązanie, satysfakcjonujące w jakiś sposób funkcjonariuszy to np. obniżenie okresu do 20 lat i oczywiście przeliczenie chociaż 3 lat do tyłu po 2,6, inaczej to lipa....
 
W żadnej służbie okres 25 lat nic nie daje,
Nikt nie będzie służył tyle lat, by mu policzyli jakieś cywilne lata po 1,3,
Aby takie osoby mogły liczyć na emkę cywilną muszą mieć 20 lub 25 lat składek w zusie, oczywiście piszę o starych funkcjonariuszach, w celu wypracowania tych lat musza szybko odejść ze służby, wówczas wezmą (wypracują) co najmniej emeryturę minimalną, inaczej to będzie jakaś lipa na poziomie może 200 zł, taka sama lipa wychodzi z 1.3, więc jest to śmiech jakich mało, realne rozwiązanie, satysfakcjonujące w jakiś sposób funkcjonariuszy to np. obniżenie okresu do 20 lat i oczywiście przeliczenie chociaż 3 lat do tyłu po 2,6, inaczej to lipa....
Najlepsze i najbardziej sprawiedliwe byłoby wprowadzenie warunku 15 lat , tak jak napisał koń .
 
Nie pisałem Panie Przewodniczący o formalnym komunikacie lub zapisie. Trzeba zawsze uwzględniać to że różne są metody badania opinii publicznej i także takie rozmowy pomiędzy nami które dopuszczają (nawet ostatecznie) granicę nas nie satysfakcjonującą działają przeciwko nam. To forum jest przecież publiczne!!!!
Jeszcze raz. Kto ogłaszał publicznie, że zgodzi się na 20 lat?
Może inne ZZ mas zna myśli?
Wiedz jednak, ze ja za to nie odpowiadam co robią inne ZZ.
Ja nie wiem czy oni publicznie zgadzali się na 20 lat. My na pewno nie, ani we wpisach na forum, ani w innej formie. Napisałem odwrotnie, że będę przekonywał do skrócenia, JEŚLI inni, bo tego nie wiem, zgodzili się na 20 lat.
Rozumiemy się wreszcie?
 
Projekt dotyczy funkcjonariuszy którzy w dniu zwolnienia ze służby posiadają co najmniej 25lat służby i okresów z nią równorzędnych,o których mowa w art.13ust.1pkt1i2.
Zakładając scenariusz że Nas dopiszą do tych zmian to 15 września większości minie dopiero 22 lata.chyba że ktoś był w wojsku lub innych służbach.

Straży Marszałkowskiej dało się zaliczyć wcześniejsze okresy pracy jako okresy równorzędne:
Art. 13. 1.
<5) okresy zatrudnienia w Straży Marszałkowskiej na stanowiskach pracy: strażnik, strażnik specjalista do spraw logistyki, strażnik specjalista do spraw planowania i organizacji, strażnik specjalista do spraw zabezpieczenia technicznego, strażak, strażak specjalista do spraw zabezpieczenia przeciwpożarowego, komendant Straży Marszałkowskiej i zastępca komendanta Straży Marszałkowskiej.>

My bez zaliczenia pracy w SC jako służby lub okresów równorzędnych jesteśmy czarnej d_pie.
Dokładnie tak. Ja odszedłem na emkę w maju 2020 r. Mam 2 lata wojska i mimo tego o 25 latach służby mogę zapomnieć.
 
Nie ma potrzeby siania paniki co do tych 25 lat służby. Wszystkie związki stoją na tym samym stanowisku, że porozumienie zawarte między stroną rządową a społeczną obejmowało zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych w latach 1999-2003 z funkcjonariuszami przyjętymi przed tym okresem a nie tworzenie następnego system emerytalnego. Dlatego ten argument będzie mocno dyskutowany. Jeżeli go nie zmienią, to ja z tego nie skożystam bo mam 19,8 l służby, mimo tego jestem za projektem ponieważ może ktoś inny na tym skorzystać. Nikt z nas na dzień dzisiejszy nie wie w jakim kształcie ten projekt zostanie zapisany. Najważniejsze na dzień dzisiejszy jest to, aby nas dołączono do projektu. (y)
 
Ciekawe kto z narzekających wysłał komentarz do projektu na stronie RCL? Można powiedzieć, że to nic nie da i dalej narzekać.
 
Uważam że jeżeli dołączona do projektu zostanie SW a SCS nie, to będzie to przejaw dyskryminacji funkcjonariuszy SCS względem innych służb mundurowych.

Ps. sam projekt tworzony dla wybranych służb jest już przejawem dyskryminacji z uwagi na fakt że okres 1999-2003 obejmuje wszystkich a zniesienie tego okresu jest dla wybrańców.
 
Back
Do góry