• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej
 
No i mamy 1 lipca , czyli minął II kwartał a o nowym rozporządzeniu w sprawie wielokrotności .... ani widu ani słychu.Podejrzewam że o tym rozporządzeniu możemy tylko pomarzyć , tak samo jak o dodatkach motywacyjnych przedemerytalnych i podwyżkach z uchwały modernizacyjnej / tej II części obiecanej we wrześniu /. Mam też poważne wątpliwości czy podwyżki z I części uchwały modernizacyjnej dojdą do skutku / obiecane są do końca lipca , a po wyborach prezydenckich temat może umrzeć śmiercią naturalną - będą to argumentować brakiem porozumienia miedzy dyrektorami IAS a związkami zawodowymi /. Jedyne co jest pewne to brak jakichkolwiek podwyżek przez najbliższe 2-3 lata oraz prawdopodobnie redukcje etatów.To dziadostwo będzie trwało tak długo jak długo będziemy w KAS razem ze skarbowcami- trzeba dążyć do wydzielenia naszej służby z tego syfu i najlepiej zmienić podległość pod MSWiA.Przy każdej próbie wywalczenia jakichkolwiek przywilejów podobnych do pozostałych służb mundurowych skarbowcy będą krzyczeć że oni też chcą , bo przecież jesteśmy w tej samej organizacji tj. KAS.
 
Jak patrzę co się dzieje z naszą biedną służbą to mi ręce opadają. Ale co się tu dziwić. Generalnie się nie wypowiadam, ale tym razem zrobię wyjątek. Otóż Pani Rzeczkowska uzasadniając projekt Rozporządzenia w sprawie określenia mnożnika kwoty bazowej użyła sformułowania, że jest to wykonanie upoważnienia z art. 223 ust.5 ustawy o KAS. Takie asekuracyjne stwierdzenie pozwala domniemywać, że Rada Ministrów może takie Rozporządzenie wydać albo i nie. Otóż nie. Przepis art. 223. ust. 5 ustawy o KAS jest, na podstawie par. 68 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20.06.2002 w sprawie " Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. z 2016 poz. 283), przepisem OBLIGATORYJNYM, co stanowi, że Rada Ministrów w sytuacji to uzasadniającej, tj. wzrostu uposażenia funkcjonariuszy w sposób inny niż z podwyżki kwoty bazowej takie Rozporządzenie MUSI wydać, bo tak stanowi prawo. Wydawać by się mogło, że wiceminister finansów takie rzeczy powinien wiedzieć, ale mogę się mylić. Na zakończenie chciałbym podkreślić powagę z jaką nasza Służba jest traktowana. Szef KAS, wiceminister finansów, składa projekt obligatoryjnego Rozporządzenia Rady Ministrów z terminem realizacji na II kwartał 2020, czyli do końca czerwca. Mamy sierpień i co? I nic! Nie mamy Pani Szefowo Pani płaszcza i co nam Pani zrobi?:D:D:D
 
Myślę że sprawę rozporządzenia będą przeciągać do połowy grudnia / tak jak było w 2019r /, a spowodowane będzie to tym że wyrównania emerytur / tych którzy przeszli w 2020r / będą chcieli wypłacać już z nowego budżetu.
 
Obiecują wszyscy na około niezależnie czy to rządzący czy opozycja.
Jak mówił klasyk (Jan Wincenty Rostowski) obietnice obowiązują wyłącznie tych, którzy w nie wierzą.
Mieliśmy dotychczas dwie podwyżki. 6% wynikająca z podwyższenia kwoty bazowej z 1701 na 1803 zł. Ta podwyżka nie wymaga zwiększenia współczynnika. Druga 3 % podwyżka w lipcu wymagałaby zwiększenia współczynnika ale nie do wysokości 3,65 tylko do wysokości ok. 3,51. Dopiero suma podwyżki lipcowej (3%) i obiecanej na wrzesień 3,5% daje podstawę do wzrostu współczynnika do wysokości 3,65. Skoro jednak nie została jeszcze wypłacona to RM ma dwie możliwości: pierwsza podnosić współczynnik w dwóch etapach albo poczekać do realizacji podwyżek we wrześniu i za jednym razem załatwić tę kwestię. O ile dobrze sobie przypominam to dla policji i SG wypłacali podwyżki w jednej turze, i po wypłacie podnosili współczynnik.
Wg mnie problemem nie jest podniesienie współczynnika ale to jak (czy) zostaną zrealizowane podwyżki wrześniowe. Miłych urlopów.
 
I jeszcze jedna ważna rzecz. Rozporządzenia dla wszystkich służb MSW + SW były procedowane w trybie obiegowym, co znacznie upraszcza i skraca proces legislacyjny. Chyba jedynym resortem który miał uwagi (zresztą gówniane - dotyczące OSR) był MF, więc jeśli MF, czyli najzajebistszy resort, przygotowało projekt, to jego przyjęcie powinno być formalnością
 
Jesteśmy jak zwykle jedyną Służbą, która nie ma ustalonego do dzisiaj o zgrozo,
współczynnika określającego wielokrotność kwoty bazowej stanowiącą przeciętne uposażenie SCS na rok 2020.


Przewlekłość procedur jest tak charakterystyczna dla MF !!!

Mam wrażenie , że w MF wszystkich przerasta wszystko.


Jedyną Służbą powtarzam Pani Rzeczkowska, ponieważ nie wywiązuje się Pani z obowiązków nałożonych w ramach sprawowanej funkcji .

NIe piszcie bezmyślnie
Wg mnie problemem nie jest podniesienie współczynnika ale to jak (czy) zostaną zrealizowane podwyżki wrześniowe .
-bo to sprawia, iż uprawnionym jest spostrzeżenie , iż niektórych myślenie ograniczone jest do miejsca siedzenia.

Przecież nietrudno zrozumieć, iż jedno zależne jest od drugiego.
 
Back
Do góry