• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Pismo do Marszałka Sejmu RP - dot. niegodziwego projektu tzw. ustawy okołobudżetowej

Publikujemy pismo do Pani Marszałek Sejmu w związku z propozycją Rządu dot. rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, który wzbudził ogromne niepokoje społeczne we wszystkich formacjach mundurowych z prośbą o uwzględnienie argumentów podniesionych w tej korespondencji i wykreślenie art. 38 tej ustawy.

..."Ponadto Związek Zawodowy Celnicy PL informuje, że popiera działania protestacyjne Związków Zawodowych w Policji o wzrost kwot bazowych w ustawie budżetowej dla pracowników i funkcjonariuszy Policji i innych formacji do takiego poziomu, aby podwyżki płac odzwierciedlały poziom aktualnej inflacji.
Konsekwencją tego, zgodnie z zasadą równości, powinien być identyczny wzrost kwoty bazowej dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i pracowników KAS."

Czytaj więcej w zał. pliku
 

Attachments

  • celnicy60-22-PO zmiana ustawy okołobudżetowej.pdf
    244 KB · Wyświetleń: 1 460
Nie jestem konstytucjonalistą, ale może zz mając prawników mógłby coś takiego przeanalizować.

Art. 9 ust.1 pkt 2) ppkt e) Ustawy budżetowej stanowi, ustala się kwoty bazowe dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej – w wysokości 1 943,81zł., a z kolei art. 40 Ustawy budżetowej brzmi - Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023r.
Pytania:
1. Czy ustawa o szczególnych rozwiązaniach może zmieniać termin wejścia w życie ustawy budżetowej, bo w tym zakresie zmienia, gdyż stanowi, że kwota bazowa dla funkcjonariuszy będzie naliczana od
1 marca?
2. Czy ustawa o szczególnych rozwiązaniach w art. 38 nie narusza art. 32 ust. 1 Konstytucji – Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, a tylko służby mundurowe miałyby stosowanie kwoty bazowej od 1 marca, a pozostali pracownicy sfery budżetowej od 1 stycznia?
3. Czy nie naruszony jest art. 32 ust. 1 Konstytucji w ramach służb mundurowych, bo będący w służbie
1 marca faktycznie otrzymają wyrównanie w następnych miesiącach tak, jakby kwota bazowa obowiązywała od 1 stycznia?
4. Czy nie naruszony jest art. 32 ust. 1 Konstytucji, bo dla odchodzącym na emerytury przed 1 stycznia 2023r. nie przesuwano stosowanie kwoty bazowej na dzień 1 marca?

I znowu Sądy?
Zauważył bym że w świetle tego cywile odchodzacy na emkę dostają pensje w styczniu i lutym podwyższone o podwyżki i od większych kwot są odprowadzane składki i otrzymują waloryzację zaś właśnie na tym gruncie mundurowi są dyskryminowani.i twierdzenie że mundurowi mają lepiej i tak też nie byłoby uprawnione bo mundurowi w rzeczy samej mając inny stosunek pracy właściwie stosunek służbowy mają poprostu inaczej z dodatkowymi ograniczeniami warunkami i ryzykami.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry