• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Odszkodowanie dla ucywilnionych - niezgodne z prawem zwolnienie ze służby

Witajcie,

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, że funkcjonariusze zwolnieni ze służby z dniem 31.05.2017 r. przez złożenie tzw. propozycji pracy, bez uzasadnienia i bez wydania jakiegokolwiek aktu administracyjnego potwierdzającego zwolnienie ze służby mogą dochodzić roszczeń ze stosunku służby, przed Sądem Powszechnym. Przy czym Naczelny Sąd Administracyjny nie określił w jakim terminie funkcjonariusze powinni dochodzić swoich praw przez Sądem Powszechnym - Sąd Najwyższy postanowienie z dnia 4.02.2021 r. (sygn. akt: II PSK 6/21).

Następnie Sądy - w wielu wyrokach oceniły, że Dyrektorzy IAS, w żaden sposób, i na żadnym etapie reformy nie przeprowadzili prawidłowej i rzetelnej oceny, (w oparciu o akta osobowe funkcjonariuszy) kwalifikacji i przebiegu dotychczasowej służby. Świadczą o tym nie tylko zeznania powodów, ale także przesłuchanych na te okoliczności świadków. Stąd też do dnia dzisiejszego nie wiadomo dlaczego jedni funkcjonariusze otrzymali propozycję służby, a pozostali nie otrzymali żadnej propozycji lub też otrzymali jedynie propozycję pracy.

Oczywistym jest, że Państwo może reformować każdą dziedzinę funkcjonowania w tym określone służby. Nie może jednak czynić tego w sposób dowolny, bez zachowania zasad i reguł zawartych w ustawie zasadniczej.

Reasumując, Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że istnieje prawna możliwość zasądzenia odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem zwolnienia ze służby, przy zastosowaniu odpowiednio przepisów Kodeksu Pracy.

Pozdrawiamy

Zespół ds. Ucywilnienia
 

Attachments

  • Sąd Okręgowy w Kielcach V Pa 80_20 wyrok z dnia 28 10 2021.pdf
    488,8 KB · Wyświetleń: 267
  • Sąd Rejonowy Legnica IV P 105_19.pdf
    6 MB · Wyświetleń: 208
  • Sąd Rejonowy Wrocław Sródmieście z dnia 18-01-2024 IV P 275_19.docx
    53,2 KB · Wyświetleń: 155
  • SO Legnica powrót do służby V Pa 9_21 z dnia 28-06-2021.pdf
    1 MB · Wyświetleń: 118
  • SO w Legnicy V Pa 28_20 z dnia 15-02-2021.pdf
    3,3 MB · Wyświetleń: 106
  • Wyrok IV P 113_19 ucywilnienie WYGRANA SR w Legnicy.pdf
    431,8 KB · Wyświetleń: 187
  • Wyrok SN Warszawa II PSKP 9_23.pdf
    255,9 KB · Wyświetleń: 256
  • Wyrok SO w Łodzi VIII 12_21 z dniz 21-03-2022.pdf
    1,5 MB · Wyświetleń: 143
  • Wyrok SR Legnica IV P 170_20.docx
    25,4 KB · Wyświetleń: 141
Ja myślę żeby truć dupę Rządowi monitami i najlepiej upubliczniać , że jest pismo wysłane a brak odpowiedzi na celnicy.pl, zasypać ich tymi monitami i obnażac na forum ich brak odpowiedzi , który należy potraktować jako lekceważanie....ldo diasów pisać swoją drogą też i z nimi rozmawiać..A kiedy się te to roszczenia przedawniają? Wiadomo już coś ?
Oki tylko teraz trzeba chętnych bo mityczne związki to zwykli robole tacy jak My w czasie wolnym mają rodziny codzienne obowiązki hobby itd.
 
Coś mi się wydaje że pisma zatrzymują się na kancelarii odpowiedź kopiuj wklej i tyle ale może się mylę. Sławek mi napisał żeby truć du... Dyrektorom a oni będą przekazywać do góry i może coś się ruszy. Próbowałem na forum jakoś zmobilizować lokalnych zoi żeby poszli z kilkoma osobami w każdej izbie ale jak to na forum zaraz się znajdzie jakiś idiota któremu coś nie pasuje i zakrzyczy bez kontrpomysłu czy czegokolwiek. Ja próbowałem z marnym skutkiem, jak było w kraju nie wiem. Moim zdaniem masowe pozwy o ucywilnienie i odszkodowanie ale masowe nie 20 kilku jak pisze koleżanka mała mi czy kilku jak u mnie coś zmienią. Jak będzie 500 lub więcej pozwów każdy o 3 uposażenia + odsetki oooooo to się może coś w głowach zaświeci ale jak jeszcze przekonać ludzi ????????? mają wszystko wzory pozwów, wygrane sprawy, kancelarie współpracujące ze związkiem ????????? ale lepiej czekać i się nie wychylać bo jeszcze 200 z nagrody zabiorą i będzie tragedia.
Dzien dobry,spraw w sądach jest ok 1300, przybywa w sprawie odszkodowań. Obecnie wygraliśmy w sądach wszytsko: swiadectow służby dla ucywilnionych, przywrócenie do słuzby, zaliczenie pauzowania, odprawy oraz odszkodowanie. Zatem mamy komplet. Odpraw dyrektorzy nie mogą wypłacić samodzeilnie, bo to było pominięcie ustawowe- potrzebna decyzja MF. Kto chciał wrócić do służby na art. 150 uKAS wrócił ok. 1600 osób. O zaliczenie pauzowania walczymy w kwestii legislacji. Bardzo proszę wskazanie czego jeszcze brakuje do całkowitego zniwelowania skutków reformy z 2017 r. Pozdrawiam
 
W sprawie oszkodowania za niezgodne z prawem ucywilnienie, w sytuacji skkałania pozwu po 6 latach od reformy wypowiedział się SR w Bydgoszczy: Zauważyć jednak wypada, iż roszczenie odszkodowawcze z tego tytułu powódka wywiodła dopiero w kwietniu 2023 r., podczas gdy jej ucywilnienie miało miejsce w maju 2017 r., a więc blisko 6 lat po przekształceniu stosunku służby w stosunek pracy. Kwestię tę zdawała się zauważać również powódka, która argumentowała, iż dopiero w dniu 20 kwietnia 2023 r. uzyskała wiedzę na temat możliwości odwołania się do sądu pracy, gdyż wtedy zapoznała się z uzasadnieniem wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 2023 r. w sprawie III PSKP 1/19, w myśl którego o ucywilnieniu powinny decydować wyłącznie kryteria podmiotowe (przebieg służby i kwalifikacje), a nie organ.Powódka zatem mogła wytoczyć powództwo przed upływem 3 lat od powzięcia wiedzy o możliwości odwołania się do sądu pracy po wydaniu przez NSA uchwały z dnia 1 lipca 2019 r. Natomiast dopiero z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego w sprawie III PSKP 19/22 powzięła informację o takim poglądzie prawnym, który – mówiąc kolokwialnie – dawał swoistą gwarancję wygrania jej sprawy.
Zatem z takim stanowiskiem również należy się liczyć.
 

Attachments

  • oddalenie powództwa o odszkodowanie _VII_P_242_23_uzasadnienie_wyroku.doc
    60 KB · Wyświetleń: 139
Dzien dobry,spraw w sądach jest ok 1300, przybywa w sprawie odszkodowań. Obecnie wygraliśmy w sądach wszytsko: swiadectow służby dla ucywilnionych, przywrócenie do słuzby, zaliczenie pauzowania, odprawy oraz odszkodowanie. Zatem mamy komplet. Odpraw dyrektorzy nie mogą wypłacić samodzeilnie, bo to było pominięcie ustawowe- potrzebna decyzja MF. Kto chciał wrócić do służby na art. 150 uKAS wrócił ok. 1600 osób. O zaliczenie pauzowania walczymy w kwestii legislacji. Bardzo proszę wskazanie czego jeszcze brakuje do całkowitego zniwelowania skutków reformy z 2017 r. Pozdrawiam
Zaszło nieporozumienie ja starałem się wytłumaczyć koleżance chyba "młodej" że masowe pozwy tych którzy jeszcze ich nie złożyli mogą bardzo pomóc w rozmowach z MF o ustawowe zaliczenie pauzowania.
Chyba jakoś inaczej muszę dobierać słowa bo mi się obrywa 😉 w zasadzie za obronę związku i jego niewątpliwych dokonań m in. w kwestii ucywilnienia.
W wątku dotyczącym obecnie procedowanej ustawy o zaliczeniu lat napisałem, że chyba dotyczy to tylko byłego snp i tylko o to chodziło przy czym nic nie mam żeby zostało to im zaliczone.
 
Ostatnia edycja:
Dzien dobry,spraw w sądach jest ok 1300, przybywa w sprawie odszkodowań. Obecnie wygraliśmy w sądach wszytsko: swiadectow służby dla ucywilnionych, przywrócenie do słuzby, zaliczenie pauzowania, odprawy oraz odszkodowanie. Zatem mamy komplet. Odpraw dyrektorzy nie mogą wypłacić samodzeilnie, bo to było pominięcie ustawowe- potrzebna decyzja MF. Kto chciał wrócić do służby na art. 150 uKAS wrócił ok. 1600 osób. O zaliczenie pauzowania walczymy w kwestii legislacji. Bardzo proszę wskazanie czego jeszcze brakuje do całkowitego zniwelowania skutków reformy z 2017 r. Pozdrawiam
O zaliczenie pauzowania w kwestii legislacji...
 
W sprawie oszkodowania za niezgodne z prawem ucywilnienie, w sytuacji skkałania pozwu po 6 latach od reformy wypowiedział się SR w Bydgoszczy: Zauważyć jednak wypada, iż roszczenie odszkodowawcze z tego tytułu powódka wywiodła dopiero w kwietniu 2023 r., podczas gdy jej ucywilnienie miało miejsce w maju 2017 r., a więc blisko 6 lat po przekształceniu stosunku służby w stosunek pracy. Kwestię tę zdawała się zauważać również powódka, która argumentowała, iż dopiero w dniu 20 kwietnia 2023 r. uzyskała wiedzę na temat możliwości odwołania się do sądu pracy, gdyż wtedy zapoznała się z uzasadnieniem wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 2023 r. w sprawie III PSKP 1/19, w myśl którego o ucywilnieniu powinny decydować wyłącznie kryteria podmiotowe (przebieg służby i kwalifikacje), a nie organ.Powódka zatem mogła wytoczyć powództwo przed upływem 3 lat od powzięcia wiedzy o możliwości odwołania się do sądu pracy po wydaniu przez NSA uchwały z dnia 1 lipca 2019 r. Natomiast dopiero z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego w sprawie III PSKP 19/22 powzięła informację o takim poglądzie prawnym, który – mówiąc kolokwialnie – dawał swoistą gwarancję wygrania jej sprawy.
Zatem z takim stanowiskiem również należy się liczyć.
A z jakiego dnia jest ten wyrok?
 
Sygn. akt VII P 242/23

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 lutego 2024 r.

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie następującym:

Przewodniczący: Sędzia Anetta Marciniak

Protokolant: starszy sekretarz sądowy Karina Napolska
Czyli nie ma co składać o odszkodowanie, wyroki będą podobne
 
Back
Do góry