Nowy wzór apelacji i pismo procesowe - art.41

Koleżanki i Koledzy!

Publikujemy wzory apelacji dot. art. 41 w dwóch wariantach z uwzględnioną już kwestią dodatkowej argumentacji dot. podpisania ustawy okołobudżetowej na 2024 r.

W związku z pytaniami o możliwości wsparcia przy skorzystaniu ze wzoru uprzejmie informujemy, że emerytowani funkcjonariusze, także innych formacji mundurowych, którzy chcą wesprzeć ZZ Celnicy PL w dalszej wspólnej walce o nasze prawa w związku z art. 41, mogą wpłacać dowolną kwotę darowizny na konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BNP PARIBAS.

W opisie przelewu napiszcie: "Na walkę z art. 41"

Dziękujemy za wszelkie wsparcie.



Koleżanki i Koledzy!

Przygotowane zostały nowe wzory apelacji do wykorzystania w postępowaniach sądowych dotyczące odwołań od decyzji ZER w zakresie art. 41 oraz pismo procesowe z uwzględnieniem nowej argumentacji dot. uchwalenia i podpisania przez Prezydenta tzw. ustawy okołobudżetowej na 2024 r.

Po przeanalizowaniu nadesłanych uzasadnień wyroków Sądu pierwszej instancji zostały przygotowane dwa warianty apelacji.

Pierwszy wariant dotyczy sytuacji, gdzie Sąd dokonał analizy zgodności z Konstytucją art. 41 i nie stwierdził istotnej niezgodności. Drugi wariant apelacji odnosi się do sytuacji, w której Sąd nie podjął się badania zgodności z Konstytucją tego przepisu.

W uzasadnieniach wyroków podane są motywy, którymi kierował się Sąd wydając rozstrzygnięcia. Należy więc przeanalizować uzasadnienie wyroku i wybrać odpowiedni wariant apelacji.

Apelację należy wysłać do Sądu, który wydał zaskarżony wyrok, czyli Sądu Okręgowego w Warszawie.

Termin na wniesienie apelacji wynosi dwa tygodnie, jednak w niektórych przypadkach (będzie to dotyczyło raczej pierwszych uzasadnień), tam gdzie Sąd przedłużył termin na sporządzenie uzasadnienia termin na wniesienie apelacji został przedłużony do trzech tygodni. Informacja o przedłużeniu okresu na wydanie uzasadnienia, a tym samym przedłużeniu terminu na wniesienie apelacji jest zawarta w pouczeniu na piśmie przewodnim, za którym został nadesłany z Sądu wyrok z uzasadnieniem.

Apelację wnosimy do Sądu w dwóch egzemplarzach, czyli apelacja oraz jej odpis dla strony przeciwnej. Pamiętajcie, aby dołączyć do każdego egzemplarza Uchwałę Senatu.

Wniesienie apelacji od wyroku jest bezpłatne i nie jest uzależnione od wniesienia dodatkowych opłat sądowych.

Oczywiście, o ile tylko będą wyznaczone rozprawy w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie od wniesionych przez Was apelacji, zostanie zapewnione wsparcie prawnika na pierwszych pilotażowych wokandach.

Informujcie zatem Związek o wyznaczeniu terminów rozpraw apelacyjnych.

Kto już złożył apelację wcześniej, składa jedynie pismo procesowe, które załączamy. Także w dwóch egzemplarzach wraz z Uchwałą Senatu RP.

Za Zarząd:

Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 

Attachments

Ostatnia edycja:
Szanowny Panie Rzeczniku!

Uprzejmie dziękuję za ponowne zwrócenie się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws.dyskryminacyjnych regulacji
ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej 2023 r., zawartych w jej art. 41.

Jestem emerytowanym funkcjonariuszem Służby Celno - Skarbowej, po wieloletniej służbie w lutym 2023 r. przeszedłem na emeryturę,

Ww. przepis ma charakter ewidentnie dyskryminacyjny, bowiem przesunął stosowanie kwoty bazowej 2023 roku, stanowiącej podstawę do wyliczenia emerytury, na dzień 1 marca 2023 roku.

Zastosowane powyższe rozwiązanie prawne skutkowało wkroczeniem przeze mnie na drogę sądową. Wg mojej najlepszej wiedzy na podobny krok zdecydowało się tysiące funkcjonariuszy formacji mundurowych przechodzących na emerytury w styczniu i lutym 2023 r. Obecne w tych sprawach trwa postępowanie przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie.

W swoim imieniu jestem zmuszony stwierdzić, iż po wielu latach nienagannej służby, której kontynuacja była niemożliwa z powodów zdrowotnych, nie mogłem liczyć na uczciwe potraktowanie przez Państwo, któremu wiernie służyłem, niezależnie od politycznej władzy w Polsce.

Mam nadzieję, że mogę liczyć w tej sprawie także na rozważenie ewentualnego przystąpienia Pana Rzecznika do trwających postępowań przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie.

Raz jeszcze uprzejmie dziękuję za zainteresowanie się powyższym dla wielu tysięcy emerytów mundurowych 2023 życiowym problemem.
Witam,

wklejam odpowiedź RPO ws. przystąpienia do postępowania sądowego:
ss01.png

1709125791509_ss02.png
 
Witam,

wklejam odpowiedź RPO ws. przystąpienia do postępowania sądowego:
Pokaż załącznik: 11416
Pokaż załącznik: 11417

Głównym celem wystąpienia było podziękowanie za pismo do MSWiA.

Przedstawiłem też RPO swój stan faktyczny, związany z orzeczeniem niezdolności do służby i inwalidztwa w związku ze służbą.

Brak przystąpienia do apelacji mnie nie zdziwił.

Raz jeszcze dziękuję, Szanowny Panie RPO i kłaniam się nisko.
 
Ostatnia edycja:
Czekamy na decyzje emerytalne ZER dla emerytów 2024.

W mojej ocenie trzeba kwestię obowiązywania kwot bazowych 2024 od 1 stycznia tego roku w decyzjach emerytalnych 2024 ZER koniecznie podnieść w apelacjach emek 2023.
 
Mam prośbę o wyrażenie opinii. Mam złożoną już apelację i dostałam już informację o przydzieleniu sędziego. Wobec powyższego muszę złożyć tylko pismo uzupełniające. Od razu odpowiadając @niunia, tak wyślę je na adres sądu apelacyjnego bezpośrednio. Ale do rzeczy. W piśmie uzupełniającym "popełniłam uwagę", żeby uświadomić sędziemu, że oni (i prokuratorzy), również byli tą ustawą okołobudżetową skrzywdzenia, ale im to już naprawiono... Wkleję tę moją poprawkę i proszę o opinie, czy jest ok, czy lepiej zostawić pismo bez zmiany.

"...Nadmieniam jednocześnie, iż w załączonej Uchwale Senatu RP poprzedniej kadencji do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 Senat uchwalił również przyjęcie poprawek przywracających ustalenie wynagrodzenia zasadniczego sędziów na zasadach określonych dla nich w art. 91 § 1c ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego na zasadach określonych dla nich w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym oraz wynagrodzenia prokuratorów na zasadach określonych dla nich w ustawie z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze.

Z argumentacją zgodził się Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia 8 listopada 2023r. orzekł, że zasady wynagradzania sędziów, określone w ustawie okołobudżetowej na 2023 r., są niezgodne z konstytucją.
Z niekonstytucyjnego zapisu dotyczącego wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów wycofał się sam Ustawodawca zmianą przepisów w Ustawie z dnia 21 grudnia 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (Dz.U.2023.2777 Akt jednorazowy).

Wobec powyższego można przyjąć per analogiam, że w prawnej przestrzeni funkcjonuje już przekonanie o niekonstytucyjności rozwiązania przyjętego w art. 41 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2023 oraz konieczności jego naprawy..."
fajnie to jest napisane! będę mógł wykorzystać w mojej apelacji?
 
zz zadałem pytanie c odo skierowania do TK i milczą. i to drugie pytanie. No nie wiem czy S.Siwy ma tu jakiegoś godnego następcę. Może popłyną w kierunku zz policji sg ppoż czy sw o ile łapiecie co mam na myśli.
 
zz zadałem pytanie c odo skierowania do TK i milczą. i to drugie pytanie. No nie wiem czy S.Siwy ma tu jakiegoś godnego następcę. Może popłyną w kierunku zz policji sg ppoż czy sw o ile łapiecie co mam na myśli.

Wg mojej najlepszej wiedzy trzeba najpierw wyczerpać dostępne środki zaskarżenia .

Więc nie trzęś się z tym TK, bo plomby Ci powypadają.
 
Back
Do góry