• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Notatka ze spotkania w MF 16.02.22 r.

Nie wiem, nie byłem na tym spotkaniu. To jest propozycja MF.
Musisz wiedzieć też, że wielu funkcjonariuszy z wieloletnim stażem ma mnożnik o 0,1 czy 0,2 wyższy od nowo przyjętych osób. To także jest demotywująca skrajnie sytuacja, którą trzeba wyeliminować.
Oczywiście nowi i z krótkim stażem muszą więcej zarabiać, ale nie może to być tak, że wielu z długim stażem jest niemal na tym samym poziomie.
Tak jak napisaliśmy do Premiera, KAS jest w rozsypce.
Młodzi odchodzą, starsi odchodzą, a MF śpi.
Podniesieni młodym do tej stawki nie zwiększy przecież konkurencyjności KAS na rynku. To utopia, w którą wierzy chyba tylko MF. Musi to być znacznie więcej, ale nie kosztem pozostałych pracowników KAS, czy jak się domagasz funkcjonariuszy.
Tutaj potrzebne są zupełnie inne rozwiązania.
SKAS mówi na spotkaniach, że chce wieloletnie zaniedbania awansowe - chociaż w stopniu - wyrównać.
Niestety nie idą, od dość długiego czasu, za tym żadne czyny.
Związek pomoże SKAS przygotowując prosty algorytm :)
Po 10 latach mł rachmistrz.
Po 15 latach mł. aspirant.

Przygotowujemy jak najprostszą ścieżkę kariery - na prośbę SKAS, z zastrzeżeniem jak myślę, że jej wdrażanie - ścieżki kariery - powinno nastąpić po wyrównaniu ww. zaniedbań awansowych.
O konieczności naprawienia tych zaniedbać na stopniach mówił już - że przeanalizowali i potwierdzili - minister T.Słaboszowski, były DIAS GDA. Też tylko mówił. Nie szły za tym żadne czyny.
Obecna SKAS też na razie tylko mówi. Czynem Pani Minister jedynym było powołanie zespołu w tej m.in. sprawie, na nasz wniosek, ale to już było bodajże ponad rok temu. Prace tego zespołu oczywiście ugrzęzły.
Prześlemy propozycje do MF i będziemy domagać się realizacji.
Czyli dalej my na młodszego sierżanta będziemy czekać 10 lat, a w Policji 3 lata.
Skrócić korpus podoficerów i zlikwidować te durne 5 lat na stopniu. To wymaga reformy.
 
Nie, to nie jest ścieżka kariery, a propozycja wyrównania zaległości.
Ponadto trzeba znać pragmatykę i ilość stopni w poszczególnych korpusach w danej służbie.
U nas przed mł rachmistrzem jest PIĘĆ stopni, w Policji DWA, w SG jeszcze inaczej, bodajże CZTERY, więc nie musimy wcale równać do Policji, ani też do innych, a chodzi o skrócenie obligatoryjnego awansu w stopniu.
To jest podstawa, ww. skrócenie obligu do awansu w stopniu i to jest truizm.
Ponadto jak w pierwszym zdaniu, czyli to nie jest propozycja ścieżki kariery!
Ponadto ścieżka będzie też obejmowała inne aspekty, a nie tylko stopnie.

Ps. Mile widziane wszystkie konstruktywne uwagi. Najlepiej na maila.
 
Ustawowo zapisany obowiązek awansu jest tylko u nas.
W innych służbach jest tylko minimalny staż do awansu.
Musimy dążyć do tego, żeby było tak jak w innych służbach, czyli jeśli mija minimalny ustawowy czas a funkcjonarousz ma pozytywną opinię i brak postępowań dyscyplinarnych, awansuje po tym minimalnym ustawowym terminie.
Nie trzeba wyważać otwartych drzwi, wystarczy zobaczyć jak jest np w Policji.
 
To pomyśl, co by było u nas, gdyby nie bylo obligu awansu po 5 latach.

Awanse co 10 lat lub nigdy...

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
Taka właśnie jest geneza tego zapisu, bo była (i jest) patologia z awansami. Sam czekałem na awans w stopniu około 9 lat, więc nie muszę sobie tego wyobrażać.
Chodzi mi o zmianę pragmatyki, żeby normą było awansowanie po upływie minimalnego ustawowego terminu.
Nie jestem też za likwidacją zapisu o obowiązkowych awansach, bo część Diasów miałaby zakusy żeby nie awansować nigdy. W tym masz rację, ale chyba źle zinterpretowałeś intencje mojego wcześniejszego wpisu.
 
Back
Do góry