NIEWYPŁACANIE DODATKU MOTYWACYJNEGO

Zarząd ZZ CELNICY PL zwrócił się do Ministra Finansów p. Marcina Łobody ws. wyjaśnienia powodów niewypłacania dodatku motywacyjnego funkcjonariuszom z uwzględnieniem obowiązujących przepisów.

Szczegóły w załączonym piśmie.
 

Attachments

Ponieważ do świadczenia motywacyjnego ma zastosowanie specjalnie dla tego świadczenia ustanowiony przepis art. 226b ust. 3 ustawy o KAS.

Obecnie po złożeniu wniosku o świadczenie, wskutek wytycznych SKAS, dyrektorzy nie będą już wydawać decyzji, dlatego odpowiedzialność za odmowę spadnie bezpośrednio na nich. W ten sposób SKAS uniknie rozpatrywania odwołań a później skarg na swoje decyzje do WSA i NSA. (SKAS „umywa ręce”).

Ty sam musisz podjąć decyzję czy uznajesz SKAS za sojusznika a tym samym jego stanowisko za słuszne.

Jeżeli tak po odmowie wydania decyzji skieruj sprawę do sądu pracy. Wówczas musisz się liczyć, że sąd na podstawie art. 355 § 1 k.p.c. umorzy postępowanie ponieważ wydanie wyroku będzie niedopuszczalne. Sąd rejonowy orzeka w pierwszej instancji we wszystkich sprawach, z wyjątkiem spraw przekazanych ustawą do właściwości innego sądu (art. 24 §1 kpk). Musisz sam ocenić czy to się opłaci. Oczywiście umorzenie postępowania przez sąd powszechny będzie dla Ciebie argumentem, która droga jest słuszna. Ale powołany przeze mnie wyrok WSA w Warszawie jeżeli zostanie utrzymany – ostatecznie wskaże która droga jest słuszna.

Jeżeli nie uważasz SKAS za sojusznika potraktuj pismo w sprawie odmowy wydania decyzji jak decyzję i odwołaj się od niej do SKAS a później do WSA.
Warto zauważyć, że na dniach DIAS będą musieli wydawać decyzje w stosunku do tych f-ry, którzy pracują wcześniej, niż od 15.09.1999r. W rezultacie, będą oni mogli składać odwołania domagając się uznania stażu służby sprzed 1999r., jak to wynika z art. 94 ustawy o Służbie Celnej z 1999r. lub art. 231 ust. 2 ustawy o Służbie Celnej z 2009r. - droga administracyjna zostanie bezsprzecznie otwarta!!!
Niestety nie zmienia to w sposób zasadniczy sytuacji byłych pracowników UKS przeniesionych do urzędów celnych w 2003r., a następnie wcielonych do służby w Służbie Celnej na podstawie art. 98 ustawy o Służbie Celnej z 2009r., którym ustawowo zagwarantowano uznanie okresów pracy w Służbie Cywilnej jako podlegających zaliczeniu do okresów służby w Służbie Celnej! Jednakże zostanie przetarta ścieżka orzecznicza dot. uznania okresów wcześniejszych pracy, czy to w administracji celnej czy w służbie cywilnej, jako okresów służby w Służbie Celnej.
Na marginesie:
pismo ZZ celnicy.pl do ministra pomija tę grupę funkcjonariuszy, czy to przez zwykłe przeoczenie?
 
No to super ma mój łeb. Idziesz do Sądu Pracy i wszystko. Jak SP uzna, że nie mają racji, to nakaże wydanie decyzji z prawem do odwołania i do sądu administracyjnego.

Na bezczelność pomaga tylko lekarstwo w większej dawce. Jak najdalej od drogi administracyjnej, choć to moja tylko ocena.
 
Back
Do góry