• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

List Szefa KAS

Szanowni Państwo,

poniżej przesyłamy list Szefa KAS - z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie wśród podległych pracowników i funkcjonariuszy.


Szanowni Państwo,

Krajowa Administracja Skarbowa funkcjonuje już od ponad 3 lat, jednak jest nadal organizacją młodą, która nieustannie się rozwija i dostosowuje do dynamicznie zmieniającego się otoczenia społecznego i gospodarczego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników i rynku pracy rozpoczęliśmy tworzenie programu, którego celem będzie z jednej strony usprawnienie procesów naboru i pozyskiwania oraz utrzymania w organizacji nowych kadr, a z drugiej zapewnienie rozwiązań pozwalających na wykorzystanie wiedzy oraz doświadczenia pracowników i funkcjonariuszy. Chcemy włączyć osoby posiadające wieloletni staż pracy lub służby w proces wdrażania nowych pracowników i funkcjonariuszy, następców w szeregach KAS. Program ma zakładać także odpowiednie elementy motywacyjne powiązane z procesem szkolenia nowych kadr.

Prace nad programem dotyczą również umożliwienia świadczenia pracy w jednostkach organizacyjnych KAS osobom, które podjęły decyzję o przejściu na emeryturę, w tym na emeryturę „mundurową”.

W zakresie działań związanych z pozyskaniem nowych członków społeczności KAS planujemy nawiązanie współpracy ze szkołami średnimi, uczelniami wyższymi, a także prezentowanie KAS np. na targach pracy. Zakładamy doskonalenie i zwiększenie elastyczności postępowania kwalifikacyjnego m.in. poprzez rezygnację z rekrutacji „papierowej” i zastąpienie jej elektronicznymi formularzami. Chcemy pozyskiwać najbardziej wartościowych kandydatów, w tym z najmłodszego pokolenia, którzy podejmą się nowych wyzwań w budowaniu nowoczesnych struktur KAS.

Tworzymy także nową strategię szkoleniową w ramach Krajowej Szkoły Skarbowości.

Po przygotowaniu wstępnych założeń Programu zaprosimy do współpracy przy opracowaniu szczegółowych rozwiązań ekspertów z izb administracji skarbowych oraz przedstawicieli związków zawodowych.

z poważaniem,
Szef Krajowej Administracji Skarbowej
Magdalena Rzeczkowska
 
Jakubek40, przecież jej o to chodzi, będzie miała młodych, nieświadomych przepisów, o to jej chodzi abyśmy szybko odeszli, ale my ich jeszcze trochę pomęczymy, nie będzie ani ona miała tak słodko ani jej przydupasy, jeszcze my starzy damy im popalić, nie jedno przeżyliśmy, jesteśmy w tych sprawach weteranami i to nie inwalidami...
 
Jakubek40, przecież jej o to chodzi, będzie miała młodych, nieświadomych przepisów, o to jej chodzi abyśmy szybko odeszli, ale my ich jeszcze trochę pomęczymy, nie będzie ani ona miała tak słodko ani jej przydupasy, jeszcze my starzy damy im popalić, nie jedno przeżyliśmy, jesteśmy w tych sprawach weteranami i to nie inwalidami...
Może się przeliczyć. Młodzież przyjdzie, zobaczy co się dzieje i pójdzie co już ma miejsce, a starzy odejdą. Słyszałem, że na jesieni szykuje się masa wniosków o emki. Więc życzę im powodzenia. Skarbowcy jak widzą (przynajmniej ci, z którymi miałem okazję rozmawiać) jak wygląda nasza praca na granicy to nie chcą z nią mieć doczynienia. Więc niech dalej obiecuje, tu w tej chwili muszą być konkretne działania z jej (ich) strony. Pozdrawiam (sprawny inaczej😉),
 
Czy ktoś nie może powiedzieć tej Pani, że wystarczy podnieść płace i wprowadzić jakas konkretną politykę kadrową i normalną ścieżkę zawodowa A skończą się nasze peoblemy kadrowe? "Starzy " nie beda od razu uciekać po spełnieniu wymagań do emerytury A mlodzi sami przyjdą nawet bez wspolpracy ze szkołami 🙄🤔🤔🤔
 
@bigi9 - myślę , że ona doskonale wie to wszystko co my. List jest stekiem bzdur. Ileż to już programów dotyczacych ścieżki kariery było wdrażanych czy to w cle czy to w skarbowości. Promocja służby- odgrzebany kartofel po czasach Kapicy. Zachęta dla emerytów którzy są już poza służbą? Czym ? Nowa propozycja służby albo pracy z minimalnym wynagrodzeniem ? A może o to chodzi.
 
jak można przyciągać nowe młode kadry w rekrutacji skoro w MF f-sz-Świeżak na dzień dobry dostanie 600zł mniej niż kolega posterunkowy czy szeregowy" u konkurencji"
 
Szanowna Pani. W odpowiedzi na Pani list informuję, że pierwszym krokiem do uzupełnienia kadry jest przywrócenie do służby bezprawnie zwolnionych w 2017 roku. Wielu z nich walczy z dyrektorami o godność, którą im odebrano. Teraz jest najlepszy moment na naprawienie krzywd i uzupełnienie luki kadrowej funkcjonariuszami, którzy chcą pracować ale nie mogą.
 
Szanowna Pani. W odpowiedzi na Pani list informuję, że pierwszym krokiem do uzupełnienia kadry jest przywrócenie do służby bezprawnie zwolnionych w 2017 roku. Wielu z nich walczy z dyrektorami o godność, którą im odebrano. Teraz jest najlepszy moment na naprawienie krzywd i uzupełnienie luki kadrowej funkcjonariuszami, którzy chcą pracować ale nie mogą.

Do tego są to funkcjonariusze gotowi służbę podjąć natychmiast, jako w pełni samodzielni funkcjonariusze.

Nie wymagają sprawdzania w ABW, czasu i nakładów finansowych na szkolenia i umundurowanie.

To rezerwa kadrowa, którą w prosty sposòb może Pani uruchomić, poprawiając wizerunek sprawujących władzę naprawiając krzywdę.

Umiejętność rządzenia, to umiejętność podejmowania szybkich decyzji.

I ta decyzja należy do Pani.
 
Ostatnia edycja:
Czy SKAS wie co się naprawdę dzieje ? Mam pewne wątpliwości.

1) Nawet jeżeli SKAS odwiedza pewne lokalizacje, to jak wygląda taka gospodarska wizyta ? Opis na podstawie mojej IAS: z góry jest ustalone kto wita, kto mniej więcej co mówi i jest "nie wyartykułowany oficjalnie" zakaz mówienia o rzeczywistych problemach bo inaczej ... Nawet starzy cole (w wieku 55-64 lat) pomimo wcześniejszych buńczucznych deklaracji, że na pewno powiedzą jak jest naprawdę, milczą jak zaklęci.

2) Czy dowie się z portalu Celnicy.pl. Też mam wątpliwości. To co jest wypisywane na portalu jest wyrazem subiektywnych naszych uzasadnionych odczuć i frustracji a jaka jest rzeczywistość w poszczególnych miejscach (czy tak wspaniała jak sądzi góra czy tak czarna jak piszą doły) można dowiedzieć się dopiero, gdy zna się bardzo dobrze kogoś z innych IAS/OC/CZM. Tak jak lukrowanie przez klakierów czy też ostre (przerysowane) zaczernianie stanu faktycznego nie pozwoli SKAS poznać skalę rzeczywistych problemów. Jest źle. Z tego powodu odchodzę na emeryturę. Ale jak wygląda kompleksowo sytuacja w całej SCS ? Gdybym ja miał podejmować centralne decyzje to z całym szacunkiem dla formułowiczów tego portalu, nie brał bym informacji z tych źródeł pod uwagę.

3) Pisma czy informacje z IAS. Tak jak były pisane przekazywane prawdziwe dane za czasów Kapicy to i teraz są dostarczane w podobnym stylu. Jeżeli jakiś DIAS napisze, że są problemy to znaczy, że sobie nie radzi. I na pytanie czy inny DIAS ma też takie problemy - inni DIAS standardowo milczą. Bo inaczej oznaczałoby to, że też nie radzą.

4) Departamenty MF. Sławek ma rację to jest naprawdę V kolumna. Przygotowywane rozwiązania, symulacje tak bardzo dalekie są od rzeczywistości, że szkoda mówić. Nie będę rozsądzał czy w większym stopniu są wynikiem złej woli autorów, czy braku dostępu do wiarygodnych (zweryfikowanych) danych. Do wiarygodnych danych można byłoby jednak dotrzeć gdyby była tylko taka wola a więc... ? Mam przypuszczenia, że informacje w tym zakresie z IAS dla MF dostarczają jakieś specjalnie komórki !!!

5) Związki Zawodowe. To byłoby najwiarygodniejsze źródło. Ze swoimi zasobami, dostępnością do wszystkich nawet najbardziej czarnych i kłopotliwych informacji. Na pewno nie wszystkie ZZ ale tylko te, które w przeszłości masowo nie kompromitowały się kolportowaniem nieprawdziwych informacji. Tylko one, o ile zostałyby zaproszone do roboczych prac przygotowujących programy naprawcze mogą w obecnej sytuacji dostarczyć SKAS najbardziej wiarygodnych informacji i pomysłów do naprawy sytuacji. I nie mam na myśli okazjonalnych spotkań z SKAS raz na pół roku ale tak jak w Policji, przeprowadzenia pełnego rozpoznania wszystkich najpilniejszych problemów i sposobów na ich naprawę. Nie zgodzę się z tezą że we wszystkich przypadkach na naprawę złej sytuacji potrzebna jest kasa (przykładem niech będą utopione pieniądze w służbie zdrowia). Czasami trzeba tak niewiele aby zmiany były od razu mocno odczuwalne. I dużo więcej odwagi SKAS. To jest służba centralna / federalna. DIAS za dużo mieszają w tej szklance. Czy oni nigdy i za nic nie będą odpowiadali ?
 
Ostatnia edycja:
@bigi9 - myślę , że ona doskonale wie to wszystko co my. List jest stekiem bzdur. Ileż to już programów dotyczacych ścieżki kariery było wdrażanych czy to w cle czy to w skarbowości. Promocja służby- odgrzebany kartofel po czasach Kapicy. Zachęta dla emerytów którzy są już poza służbą? Czym ? Nowa propozycja służby albo pracy z minimalnym wynagrodzeniem ? A może o to chodzi.
Ja to widzę, że rozumem wydaje się posiadać świadomość rzeczywistości (teoria) i powinna znać złą
sytuację w KAS. Jednak nie zauważam, by próbowała odróżnić ją od empirycznej wiedzy (praktyka),
bez której wszelkie "robienie" jest dla robienia, nie zaś rezultatu.
(patrz: "totalizator sportowy" + liczenie na cud)

A list, również odbieram jako bzdurny, jednak nie ze względu na niewłaściwe pomysły, ale ich
absolutny brak. W tłumaczeniu - coś zrobić trzeba - nie wiadomo co - róbmy cokolwiek.
(patrz: "totalizator sportowy" + liczenie na cud)

Przyznam, że "zachęta dla emerytów którzy są już poza służbą" wpierw mnie zaskoczyła, ale
zauważyłem dzięki niej parę ciekawych możliwości ...
... GDYBY (W KOŃCU) TAKĄ REALIZACJĘ POWIERZONO AUTENTYCZNYM PRAKTYKOM !!

Oczywiście, że do tego nigdy nie dojdzie, gdyż WSZYSCY tacy praktycy są wyłącznie na
dużo niższych szczeblach, zaś wszelkiej maści "Zespoły", "Komisje", "Sztaby", "Zarządy"
czy "Komitety" realizacyjne spuszczane są z góry. W tym właśnie tkwi cała paranoja
- każdej ze znanych mi, a bezmyślnych "reform".
Dla mnie to tak wygląda, jakby inwestor postanowił stworzyć np. nową, lepszą "łopatę",
mającą w rękach kopaczy przynieść mu więcej zysku. Sam przecież tego nie zrobi, więc
wykłada kasę zarządcy, dzielącemu ją według własnego (wiadomo jakiego) uznania.
W efekcie ci "twórcy", z których wielu nawet nie widziało łopaty na oczy, większość nie
trzymała jej w rękach, a żaden jej nie użyje w założonym celu, nie zawracają też sobie
głowy potrzebami ich użytkowników, co najwyżej formalnie przedstawiając im tylko
do "konsultacji" projekt tego narzędzia, a wyjątkowo jego nieużytkową makietę ...
 
Pani Rzeczkowska ,
SZANOWNA PANI
List już Pani napisała, to teraz proszę go zrealizować, najlepiej proszę zacząć realizację od "wczoraj", i tak jak Prezydent współpracuje z NSZZ Solidarność, niech Pani zacznie współpracować z największym związkiem braci celników, czyli ZZ Celnicy.pl Sławek już od lat mówi co trzeba zrobić dla nas celników, wystarczy go posłuchać a program naprawy szkód wyrządzonych przez przeników ma Pani w kieszeni, tzw. "gotowiec", Jeśli Pani zacznie już teraz to życzę powodzenia.:)👍
 
Pani Rzeczkowska ,
SZANOWNA PANI
List już Pani napisała, to teraz proszę go zrealizować, najlepiej proszę zacząć realizację od "wczoraj", i tak jak Prezydent współpracuje z NSZZ Solidarność, niech Pani zacznie współpracować z największym związkiem braci celników, czyli ZZ Celnicy.pl Sławek już od lat mówi co trzeba zrobić dla nas celników, wystarczy go posłuchać a program naprawy szkód wyrządzonych przez przeników ma Pani w kieszeni, tzw. "gotowiec", Jeśli Pani zacznie już teraz to życzę powodzenia.:)👍
Bez akceptacji MF, nie zacznie, a na nią w najbliższej perspektywie jakoś się nie zanosi:(
 
Bez akceptacji MF, nie zacznie, a na nią w najbliższej perspektywie jakoś się nie zanosi:(

Sęk w tym, że "diabeł" skrywa się w szczegółach tak doskonale, iż wydaje się nieobecny.
Stąd jestem przekonany o dawno powstałych i nadal powtarzanych błędach w kontekście
roli, a zwłaszcza pozycji MF'u oraz całości rozumowania na jego temat.

Skoro problem jest w MF'ie, a jednocześnie nie udało się wskazać formalnych "wirusów"
(- "błędów krytycznych") ministerstwa, to zapewne należy poddać analizie właściwość
rzeczową tej instytucji. Zdarzało mi się już zauważać bezrefleksyjnie powtarzane bzdury
o "prawach i obowiązkach" Ministra Finansów, stąd podejrzewam "zawirusowanie" bazy
kompetencji.

@piracius, po użyciu przez Ciebie sformułowania "Bez akceptacji MF, nie zacznie ...",
początkowo chciałem dać sprostowanie uzupełniające w formie:
- ani MF, ani RM, ani PAD - palcem nawet nie dotkną kompetencji ustawowych, jeśli
nie uzyskają akceptacji od ...

Co to się wyprawia na tym świecie ?! Wszak nawet osobie zatrudnianej "na czarno",
określa się jej "kompetencje", a przecież w publicznej sferze państwowej, są one
dosyć ściśle określone w ustawowych aktach prawnych!

Może myśl mam nierealną - a wręcz szaloną - ale człowiek znający swoją wartość
i świadomy udzielonych mu kompetencji, nie powinien oglądać się na mniemanie
nieupoważnionych do tego, nawet najwyższych przedstawicieli władz Państwa!

Wiemy - najtrudniej pokonać lęk przed decyzyjnością, stąd obecnie (jakże często)
podejmują je ludzie bez takiego lęku, ale też bez odpowiednich umocowań,
wykorzystując do tego mocno upowszechnioną, ludzką potrzebę "wsparci
a".

Podobnie do pozostałych komentujących, od początku w liście SKAS czułem coś
niepokojącego. Potem Kolega @Basic, komentarzem wyciągnął z "grobowca" moją
własną mentalność, zaś przy powyżej opisanej świadomości, po Twoich słowach
wyjątkowo trafnych wobec rzeczywistości, muszę zapytać o zdanie w temacie tak
szalonej koncepcji.

Jeśli nasza społeczność posiada niezbędną dla normalności wiedzę, doświadczenie
i przede wszystkim właściwe, usystematyzowane materiały, a Szefowa naprawdę
chce tej normalności oraz jest gotowa działać dla dobra KAS w pełnym zakresie
swych kompetencji, potrzebując tylko rzeczywistego i głośnego poparcia - sama
zostałaby zbyt szybko "zdjęta" - to czy nie warto (także z nią) o tym pogadać ?!
 
@cat, sorki ale czy Pani SKAS pracuje/służy w MF od wczoraj czy też jest długoletnim pracownikiem MF w pionie celnym?
Czy Pani SKAS nie wie np; co to "stary dobry ZKC" ? Mógłbym tak wymieniać i wymieniać. Minęło już trochę czasu i co? I nic. Dla młodych nic, dla starych też. Ileż można obdarzać kierownictwo kredytem zaufania?
 
@cat, sorki ale czy Pani SKAS pracuje/służy w MF od wczoraj czy też jest długoletnim pracownikiem MF w pionie celnym?
Czy Pani SKAS nie wie np; co to "stary dobry ZKC" ? Mógłbym tak wymieniać i wymieniać. Minęło już trochę czasu i co? I nic. Dla młodych nic, dla starych też. Ileż można obdarzać kierownictwo kredytem zaufania?
Sądzę, że problem tkwi, jak wynika z listu, w braku "odwagi" SKAS" do przedstawienia "własnej" koncepcji
funkcjonowania, a jednocześnie (pewnie za namową) próba zrzucenia ciężaru odpowiedzialności
za kierowanie ( o dowodzeniu to raczej tu nie ma mowy) na ZZ,
niemniej, jeżeli jest to rzeczywiście prośba o "pomoc" to w aktualnej sytuacji sprzecznych przekazów
ze strony MF, raczej lekko nie będzie.
WG mnie, aktualnie rzeczą najważniejszą jest gwarancja stabilności w sferze wynagradzania i zatrudnienia,
czyli stworzenie "na już" -
jasnych i przejrzystych reguł, zarówno dla nowych jak i obecnie będących w KAS,
zarówno będących pracownikami jak i funkcjonariuszami - jeżeli ma to być jeden organizmo_O
Czas pokaże, NIC nie jest rzeczą stałą, nawet SŁOŃCE, choć świeci to jednak wybucha;)
 
Back
Do góry