KOMUNIKAT w sprawie przywrócenia do służby po wyroku Sądu Najwyższego

Koleżanki i Koledzy,

18 kwietnia br. opublikowaliśmy na stronie www.celnicy.pl wyrok Sądu Najwyższego o sygn. akt III PSKP 19/22, który zapadł na posiedzeniu niejawnym 16 marca 2023 r.
W wyroku wskazano, że w stanie faktycznym sprawy (brak analizy: kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, wiedzy w odniesieniu do funkcjonariuszy przez podjęciem decyzji o złożeniu propozycji służby lub pracy w maju 2017 r.) nie zachowano postanowień pwKAS. Tożsamy stan faktyczny dotknął wszystkich, bowiem z naszych doświadczeń i wiedzy wynika, że w żadnej z izb nie dokonywano analizy w związku z brzmieniem art. 165 ust. 7 pwKAS.

Po publikacji wyroku wpłynęło do nas wiele pytań, czy w związku z stanowiskiem SN funkcjonariusze, którzy znaleźli się w tożsamej sytuacji mogą teraz złożyć pozew do sądu w zakresie przywrócenia do służby.

STANOWISKO NASZYCH PRAWNIKÓW

Przywrócenie do służby lub odszkodowanie
Jest jeszcze taka możliwość.
W sprawie ma zastosowanie art. 169 Kodeksu postępowania cywilnego, a to oznacza, że terminie 7 dni od daty zapoznania się z uzasadnieniem wyroku można złożyć pozew o przywrócenie do służby wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu.
Dla bezpieczeństwa procesowego należy przyjąć, że termin upływa o północy 25 kwietnia 2023 r. mija 7 dni.
Należy zauważyć, że nie ma żadnego przepisu, który reguluje termin do złożenia pozwu o przywrócenie po ucywilnieniu, ale z ostrożności procesowej należy wnieść o przywrócenie terminu, bowiem dopiero z ww. wyroku SN wiele osób dowiedziało się o wątpliwościach prawnych powstałych na gruncie pwKAS, co wypełnia dyspozycję art. 169 par 4 kpc.

Pauzowanie
W przypadku pauzowania nie ma terminu zawitego na złożenie pozwu.
W sytuacji wprowadzenia zmiany do ustawy o KAS i zaliczenia pauzowania wszystkim funkcjonariuszom, którzy w maju 2017 r. zostali ucywilnieni, a później przywróceni do służby na podstawie art. 150 ustawy o KAS (w wyniku dialogu z SKAS), pozwy będzie można wycofać.
Co ważne, czekamy w sprawie pauzowania na wyrok SN I PSKP 45/22 - kasacja od wyroku Sądu Okręgowego w Bielsku Białej VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24.06.2021 r. (sygn. akt: VI Pa 28/21).
Proszę pamiętać, że należy również złożyć z ostrożności procesowej- pozew o wypłatę odprawy za zwolnienie ze służby, przed terminem przedawnienia roszczenia.
W przypadku jak nie zostanie zaliczony do służby okres ucywilnienia – tzw. okres pauzowania (niczego nie można wykluczyć), wówczas przynajmniej zostanie zasądzona odprawa.

KONFIGURACJE DO ROZWAŻENIA

MAJ 2017 r.​
PRZYWRÓCENIE DO SŁUŻBY​
ZALICZENIE PAUZOWANIA​
ODSZKODOWANIE​
PROPOZYCJA PRACY - ODMOWA PRZYJĘCIA – opcja 1​
TAK
nie
nie
PROPOZYCJA PRACY - ODMOWA PRZYJĘCIA – opcja 2​
nie
nie
TAK
UCYWILNIENI, KTÓRZY NIE WRÓCILI DO SŁUŻBY- opcja 1​
TAK
nie
nie
UCYWILNIENI, KTÓRZY NIE WRÓCILI DO SŁUŻBY – opcja 2​
nie
nie
TAK
UCYWILNIENI, KTÓRZY WRÓCILI DO SŁUŻBY I CHCĄ ZWIĘKSZYĆ PROCENT EMERYTURY ZER​
nie
TAK
nie
UCYWILNIENI, KTÓRZY WRÓCILI DO SŁUŻBY, A NIE PRZEJDĄ NA EMERYTURĘ ZER​
nie
nie
TAK
UCYWILNIENI, KTÓRZY SĄ NA EMERYTURZE, ALE TYLKO ZUS – nie pracują już obecnie w KAS​
nie
nie
TAK
UCYWILNIENI, KTÓRZY SĄ NA EMERYTURZE ZER– nie pracują już obecnie w KAS​
TAK
nie
nie
UCYWILNIENI, KTÓRZY SĄ NA EMERYTURZE ZER– nie pracują już obecnie w KAS​
nie
nie
TAK
UCYWILNIENI, KTÓRZY WRÓCILI DO SŁUŻBY NA ART. 150 UKAS I SĄ NA EMERYTURZE ZER– nie pracują już obecnie w KAS​
nie
TAK
nie
*- jak pojawią się inne konfiguracje, to prosimy o kontakt celnicy.pl.dolnyslask@gmail.com


CO PROPONUJEMY W ZWIĄZKU Z WASZYMI PYTANIAMI?

1. Publikujemy wzory pozwów – do ogólnego wykorzystania, który stanowi sumę naszych 6 – letnich doświadczeń.
2. Publikujemy załączniki do pozwów – do ogólnego wykorzystania.
3. Informujemy, że po wygranej w SN w sprawie pilotażowej prowadzonej przez nasz ZZ, kolejne sprawy mogą być prowadzone z zastosowaniem takiego samego scenariusza, t. j:
a/ przesłuchania członków Zespołu doradczego, powołanego przez DIAS w marcu 2017 r., który miał przygotować propozycje pracy oraz służby,
b/ przesłuchania kolegów i koleżanek, którzy posiadając takie same lub mniejsze doświadczenie zawodowe, wiedzę czy kwalifikację w zakresie cła , albo akcyzy (SENT), a otrzymali propozycję służby i nie wiadomo, kto o tym zadecydował,
c/ przesłuchania osób, których kwalifikacje, wiedza i doświadczenie zawodowe predysponowały do otrzymania propozycji służby, otrzymały jednak propozycję pracy,
d/ przesłuchania lokalnych osób funkcyjnych ZZ CELNICY.
4. Podamy adresy kancelarii prawnych, z którymi współpracujemy w sprawach pilotażowych, które wyraziły wolę prowadzenia spraw indywidualnych, a dla członków naszego związku, którzy nie wejdą w pilotaż, ceny będą preferencyjne.
5. Na naszej stronie systematycznie, w miarę jak będą zapadać wyroki w SN, będziemy je publikować.

Jednocześnie informujemy, że sprawy te są czasochłonne i wymagają cierpliwości
oraz dużego nakładu pracy powoda.
Maksymalna wysokość kosztów do zapłacenia w przypadku przegranej 7200 zł.
Pomoc prawna przez związek zostanie udzielona w sprawach pilotażowych, w każdej z izb.




Zespół ds. Ucywilnienia
 

Attachments

Ostatnia edycja:
Odniosłem się tylko do poziomu Twojej wypowiedzi pisemnej, nacechowanej brakiem empatii i kultury osobistej. W tym zakresie zaiste wiele nie wiesz. Nie wypowiadałem się natomiast o możliwościach wygaszonych. Nie zrozumiałeś i to wiele o Tobie mówi.
 
Odniosłem się tylko do poziomu Twojej wypowiedzi pisemnej, nacechowanej brakiem empatii i kultury osobistej. W tym zakresie zaiste wiele nie wiesz. Nie wypowiadałem się natomiast o możliwościach wygaszonych. Nie zrozumiałeś i to wiele o Tobie mówi.
Jako osoba wygaszona wiem dużo.
Nie oceniaj mnie i nie krytykuj .Problemy wygaszonych zostają ich problemami.To jest brak empatii..
 
A czego się spodziewałeś? Większość ma swoje życie i problemy, cyrk jedzie dalej. Takie życie, czasy i ludzie.

Własne problemy zawsze będą ważniejsze niż obce.
 
Czy te opcje są do zastosowania tylko dla osób, które zostały ucywilnione?
Czy wygaszenie i brak propozycji pracy ma jeszcze jakieś możliwości?
Witamy, zgodnie z uchwałą NSA z 01.07.2019 r. I OPS 1/19: ustawa p.w. KAS pozostawia dotychczasowemu funkcjonariuszowi wybór, czy będzie on dochodził swych praw przed sądem powszechnym czy na drodze postępowania sądowoadministracyjnego. Jeżeli bowiem odmówi przyjęcia propozycji zatrudnienia w określonym przez prawo terminie, to będzie mu przysługiwało prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego (art. 170 ust. 3 p.w. KAS). Jeżeli zaś w wyniku przyjęcia złożonej mu propozycji zatrudnienia dojdzie do przekształcenia dotychczasowego stosunku służby w służbie przygotowawczej albo stałej w stosunek pracy, to będzie on mógł dochodzić swych praw przed sądem powszechnym.
Zatem funkcjonariusze, którzy nie otrzymali w ogóle propozycji lub odmówili przyjęcia np. propozycji pracy składali skargi do WSA - casus Sławka Siwego.
Z posiadanych informacji wiemy, że wygrywali sprawy w sądzie administracyjnym i zostali przywróceni do służby. Natomiast tymi przypadkami nie zajmował się Zespół ds. Ucywilnienia.
Sąd Najwyższy też wydał wyrok w sprawie nie otrzymania przez pracownika propozycji pracy - I PSKP 61/21 .
 

Attachments

A jaki jest termin na złożenie pozwu o odszkodowanie dla osoby , która została przywrócona do służby po ucywilnienie, ale nie zaliczono jej pauzowania? Czy to jest termin 25 kwietnia 2023? Czy bezterminowo?
 
A jaki jest termin na złożenie pozwu o odszkodowanie dla osoby , która została przywrócona do służby po ucywilnienie, ale nie zaliczono jej pauzowania? Czy to jest termin 25 kwietnia 2023? Czy bezterminowo?
Dzień dobry, istotne jest odpowiedzenie sobie na pytanie: o co walczymy? Jeśli wazne jest dla nas zaliczenie okresu pazuowania, tj. okresu od zwolnienia ze służby 1 czerwca 2017 r. do dnia powrotu do niej na podstawie art. 150 ustawy o KAS - to składamy pozew o uctwilnienie i nie ma terminu zawitego na jego zlożenie. Jeśli jednak wolimy odszkodowanie (trzykrotność uposażenia) to termin na złożenie pozwu mija 7 dnia, od dnia zapoznania się z wyrokiem SN III PSKP 19/22. Pozdrawiamy
 
Żałuję, że o możliwości złożenia pozwu o odszkodowanie dowiedziałem się dopiero 24 kwietnia. Nie wyrobiłem się z przygotowaniem wniosku o przywrócenie terminu i złożenia go w sądzie do 25 kwietnia.
 
Back
Do góry