• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komitet Uległościowy

Dzisiejsze spotkanie z Ministrem Finansów odbywało się w osobnych gabinetach. Ten żenujący spektakl odbywa się na wniosek Komitetu, który mimo woli MF, nie wyraża zgody na wspólne spotkania. Tak samo było już w grudniu 19r. jeszcze przed porozumieniem.
Przestrzegano mnie przed spotkaniem, że Komitet może podpisać 6%, bo Solidarność pisała w ostatnich pismach tylko o 6%. Odpowiadałem, że to byłoby tak jakby popełnili seppuku, że środowisko im tego nie wybaczy i chyba to rozumieją, więc nie mogą tego zrobić. A jednak stało się. Tekiej "ustawki" się nie spodziewałem. Przyznam, że jestem zszokowany taką postawą, zresztą jak zapewne większość z Was.
Gdyby nie zachowanie Komitetu mielibyśmy na dzień dzisiejszy co najmniej równe traktowanie służb mundurowych zatwierdzone z wypłatą w maju(oczywiście wszyscy, pracownicy KAS i funkcjonariusze SCS) i otwartą walkę o to co zależy od Premiera, w związku z wnioskiem o zmianę Uchwały modernizacyjnej.
Gdy powiedziałem, że ta propozycja to jest nierówne traktowanie Koleżanek i Kolegów, którzy są w takiej samej sytuacji na pierwszej linii w walce z pandemią i że środowisko tego nie uzna za satysfakcjonującą propozycję, kierownictwo KAS zaczęło wprowadzać w błąd Ministra Finansów mówiąc, że w innych formacjach otrzymali 6% podwyżki. Zapewniali ze strony kierownictwa KAS Ministra, że nie ma nierówności, bo tam dostali także 6% w innych formacjach. Po prostu dramat!
Rozmowy były utrudnione, bo wcześniej zostało klepnięte 6% przez Komitet i właściwie to nie było już woli na żaden kompromis ze strony MF.
Mamy niezbite argumenty. Powiedziałem MF, że jeszcze nigdy nie czułem, że mamy tak silne argumenty i dlatego tej sprawy nigdy nie odpuścimy. ZZ Celnicy PL nie spocznie, bo mamy do czynienia z pogłębianiem dyskryminacji. Trzymamy się słów Premiera. Sprawa nie jest przegrana, gdyż usłyszałem także w kuluarach, że jeszcze jest potrzebny jakiś kompromis, jakieś salomonowe rozwiązanie. Niemniej dzisiaj było to już niemożliwe, ze względu na postawę KP(niektórzy nazwali już ich KU - Komitet Uległościowy).
Musimy zdecydowanie wszyscy odpowiedzieć na to co się dzisiaj wydarzyło.
Nie słuchajcie trolli, którzy próbują łagodzić nastroje. To wysłannicy MF i KU.
Trzeba odpowiedzieć ostro, wtedy będzie podwyżka, a nie jałmużna i nie będzie mowy o żadnych redukcjach. Obiecuję Wam to.
Bądźmy razem, a zwyciężymy!
Pozwólcie proszę uzgodnić jutro, najpóźniej pojutrze stanowisko Zarządu.

Ps. Przepraszam za być może zbyt lakoniczną informację, ale piszę na szybko, późno w nocy, po podróży z Warszawy ok. 400 km w jedną stronę i jeszcze dzisiaj z przygodami z holowaniem auta ponad 30 km. Wybaczcie proszę :)

Pozdrawiam Was serdecznie
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 
Wytłumacz mi proszę jak mogłem nie dostać tych 6%, skoro mam papier, na którym stoi, że mam uposażenie zasadnicze według mnożnika kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej.
Jedyne, co "wywalczyli" to wypłata tego co zapisane w ustawie 20 dni wcześniej.
To akurat tłumaczy HAN79 - w czerwcu zmiana budżetu, po której mnożnik wraca do starej wysokości. A efektem jest brak jakichkolwiek podwyżek wynikających z mnożnika...
 
To akurat tłumaczy HAN79 - w czerwcu zmiana budżetu, po której mnożnik wraca do starej wysokości. A efektem jest brak jakichkolwiek podwyżek wynikających z mnożnika...
To i tak by musieliby wypłacić za 01-06.
Naprawdę wierzysz w to, że obniżyliby kwotę bazową, skoro nie wykluczyli innych obniżek i redukcji.
Jeśli tak, to równie dobrze teraz też będą mogli obniżyć kwotę bazową z powodu ....(uzupełnij dowolną treścią)
Jedyne, co ugrali to wypłatę, tego co miało być 20 dni wcześniej.
Przykro mi, ale tutaj nie uda Ci się łagodzić nastrojów.
 
Przykro mi, ale tutaj nie uda Ci się łagodzić nastrojów.
Nie mam najmniejszego zamiaru. W KAS działają różne związki - to, że jedne chcą łagodzić nastroje, nie oznacza, że inne też muszą to robić. Każdy z nas we własnym sumieniu i według własnego rozumu musi rozstrzygnąć, jaką przyjmie teraz postawę. Jedyne, co ja chcę przekazać, to prośba o nie obrzucanie się wzajemnie błotem, nie nazywanie zdrajcami z tego tylko powodu, że nie zawsze myślimy identycznie. Tylko tyle i aż tyle...
 
@Leszek 73 prawo nie działa wstecz... To co cofnął jednej służbie A innym zostawią? Aż tak trudno zrozumieć, że mieliśmy to już w kieszeni. Masz narrację inspektora ze skarbowcow. Nie będą mieszac przy kwotach
 
Dobrze to teraz wytlumaczcie mi proszę co miał na myśli Pan @slawomir.siwy mówiąc, że modernizacji w tym roku nie będzie?
Bo cały czas sie łudzimy, że porozumienie obowiazuje. Więc dlaczego minister mówi, że modernizacji nie będzie?
Wynika z tego, ze tym porozumieniem może sobie wytrzec stol...
 
Zgadzam się z przedmówcą, rozszerzona i pilna akcja informacyjna na skrzynki pracowników i funkcjonariuszy KAS a także do mediów!!! Komitet uległościowy jest DUMNY wręcz z tego co zrobili!!!!!!!i niestety część ludków uradowanych chórem poklepali "fąfli"po pleckach.
Mała część, wejdź na forum. Zobacz jak tam wrze
 
I tak zapytam z ciekawości jeszcze jak ktoś by mógł mi odpowiedzieć czy dobrze to policzyłem --- skoro mowa w podwyżce o KWOCIE BAZOWEJ to jak kwota bazowa wynosi 1803,16 x 6% = 108,1896 czyli 108 zł podwyżki brutto wyjdzie ? Jeśli się mylę poprawcie mnie.
Mylisz sie, negocjator/sprzedawczyk Ludwiński "wynegocjował" 1803 zł czyli 6 % ale od 1701. Znaczy od kwoty która w ustawie budżetowej jest już zmieniona. ...
 
Jedyne, co ugrali to wypłatę, tego co miało być 20 dni wcześniej.
O 3 tygodnie wcześniej w zamian za wypłątę na raty więc MF wygrała więcej. Będzie komunikat i fanfary, że wypłacili a że połowę to już będzie cisza. Przecież płatność podwyżki na raty oddala nas od 729 złotych.
 
Ostatnia edycja:
Dobrze to teraz wytlumaczcie mi proszę co miał na myśli Pan @slawomir.siwy mówiąc, że modernizacji w tym roku nie będzie?
Bo cały czas sie łudzimy, że porozumienie obowiazuje. Więc dlaczego minister mówi, że modernizacji nie będzie?
Wynika z tego, ze tym porozumieniem może sobie wytrzec stol...
Co miał na myśli Sławek, niech Sławek tłumaczy.
Czy minister mówi, że modernizacji nie będzie? Nie wiem komu to mówił, z komunikatu wynika, że minister mówi iż w kwestii porozumienia i modernizacji nic się nie zmieniło.
Przykro mi to mówić, ale mamy tu sprzeczny przekaz - z jednej strony opinie Sławka, z drugiej pisemny komunikat ze spotkania, zaakceptowany przez wszystkich uczestników. Niech każdy wierzy w co chce.
Jasne, że MF nie jest Mikołajem, który sam z siebie daje prezenty. Ale nie jest też tak, że MF dogaduje się tylko ze zdrajcami żeby dać nam mało, a jedynie Sławek potrafi załatwić dla nas wszystko. "Każda pliszka swój ogonek chwali"... A jak będzie - tego nikt nie wie. Nikt.
Wszystkim nam zależy na jednym - żeby były podwyżki. I powinniśmy więcej energii przeznaczać na wspólne dążenie do tego, a nie na wzajemne atakowanie się. Nawet mimo odmiennych poglądów na sposób załatwienia podwyżek. Bo wyzywając się od zdrajców, działamy co najwyżej na rękę MF, pokazując brak spójności środowiska.
Możemy się krytykować, możemy mieć różne zdanie. Ale czy musimy się wyzywać?
 
Z komunikatu związków uczestniczących w spotkaniu wynika, że MF podtrzymuje wcześniejsze porozumienie, obejmujące wypłatę zarówno 6 procent, jak i kwot z uchwały modernizacyjnej. Porozumienie zawarte wczoraj określa wypłatę 6 procent w najbliższych tygodniach, nie zawiera żadnych zapisów o rezygnacji z pozostałej części podwyżek. Żadnej rezygnacji z podwyżek w pełnej kwocie nikt nie podpisał.
Ok, nie ma wypłaty całości w najbliższym czasie. Fakt. Ale mówienie o zdradzie itp, to lekka przesada. Jest porozumienie o wypłacie części już teraz, a reszta nie jest "odpuszczona", bo resztę MF może jeszcze przez jakiś czas wstrzymywać zgodnie z prawem.
Alternatywa była jaka? "Chcemy wszystko już!" vs "Do końca czerwca możemy nic wam nie dać!".
Fakty są takie, że część podwyżek mamy już, o resztę musimy się dopominać. Mogliśmy nie mieć nic i dopominać się o całość.

Ja nie mam żadnej podwyżki...

Ty masz?

W pseudoporozumieniu obiecano...

Teraz obiecano, chociaż pojawił się przekaz co do modernizacji zobaczymy co będzie, jak będzie straty w gospodarce to modernizacji nie będzie...

Straty będą, można tylko zgadywać czy to będzie 4,5% czy 10%...

Pożyjemy, zobaczymy co wpłynie na konta

Ale z 6% to dużo nie będzie

Miało być 12% dla funków...
 
Minister zapytał, co w zamian, KP stwierdził, że będzie uspokajał nastroje i cierpliwie czekał na realizację pozostałych uzgodnionych świadczeń.
"Szczęścia i zdrowia życzę" bo przyda się do tego uspokajania....
Słuchajcie, teraz wszystko w naszych rękach, czy zostaniemy potraktowani jak inne służby mundurowe, czy zostaniemy potraktowani jak naiwne dzieci.

Weźcie pod uwagę jeszcze jedno - przez najbliższy rok, albo i dłużej, nie będzie naborów, jest złożonych sporo wniosków emerytalnych - może nawet więcej niż w poprzednim rzucie (tak słyszałem w "organie nadrzędnym" na korytarzu, więc "pewnie plotka" - kij z tym że ostatnia potwierdziła się w 100%). Przyjdzie nam pracować za dwóch lub trzech, to są ostatnie podwyżki.
Weźcie to pod uwagę - każdy ma rodzinę i dzieci. Musimy o nich myśleć.
Nie mogą nas zastąpić. Mogą zastraszyć.
Albo siąść i porozmawiać - jak wspólnie przetrwać ten ciężki okres.

Trzeba to przemyśleć na spokojnie, bo obecnie jest dużo emocji, a to nie sprzyja rozsądnemu działaniu, zaś to mniej rozsądne, może przyczynić się do naszej klęski.

Z drugiej strony, pożary wybuchały od jednej iskry, a tu mamy beczkę z prochem.
 
Nie jedną! Są już pierwsi ochotnicy z kagankiem w łapach

1589530704681.png

w podniecie jurny fajera przechrzcił :D
 
BEZ KOMENTARZA:

Z uwagi na pojawiające się komunikaty ZZ Celnicy Pl dotyczące podwyżek, Komitet Protestacyjny przypomina, że związek ten nie brał udziału zarówno w podziale i negocjacjach dotyczących podwyżek na 2019 rok, jak i podwyżek na 2020 rok. Nie brał także udziału we wczorajszym porozumieniu, stąd jakiekolwiek informacje dotyczące wczorajszych negocjacji ze strony Celnicy PL - to oczywiste konfabulacje.


Warszawa, 2020-05-15


Komunikat Komitetu Protestacyjnego
Wczorajsze porozumienie Komitetu Protestacyjnego z Ministrem Finansów oznacza, że w najbliższym czasie otrzymamy podwyżki wynikające ze wzrostu kwot bazowych wstrzymane przez Premiera (z wyrównaniem od stycznia). Uruchomione zostaną także wypłaty z funduszu nagród za I kwartał 2020.

Zgodnie z Porozumieniem z 29 stycznia br. zawartym z Komitetem Protestacyjnym kwoty wynikające z Porozumienia powinny być wypłacone do końca czerwca 2020 roku. Czekamy zatem na realizację– Minister Finansów stwierdził jednoznacznie, że nic się nie zmieniło i Porozumienie obowiązuje.

Komitet Protestacyjny zdaje sobie sprawę z tego, że w KPRM trwają prace nad zmianą ustawy budżetowej oraz rozporządzeniem wykonawczym to Tarczy 2, a więc także w zakresie programów wieloletnich mogą nastąpić zmiany. W przypadku Krajowej Administracji Skarbowej program modernizacyjny warunkuje poprawę funkcjonowania KAS, a więc środki w niej zagwarantowane powinny zostać wypłacone, gdyż sprawna i doinwestowania administracja skarbowa warunkuje dopływ środków budżetowych, co jest szczególnie istotne w związku ze spodziewanym obniżeniem dochodów budżetowych. Jesteśmy przekonani, że ewentualny spadek dochodów będzie oznaczał presję Rządu i Ministerstwa Finansów na pracowników i funkcjonariuszy KAS, aby byli bardziej skuteczni. Naszym zadaniem jest uświadamiać decydentom, że samo chciejstwo nie wystarczy, niezbędne są jeszcze środki wspierające KAS oraz motywujące pracowników i funkcjonariuszy.

W przypadku braku realizacji Porozumienia w części wynikającej z modernizacja KAS i niezbędne będą kolejne odpowiednie działania. Jesteśmy na to przygotowani, dopracowywane są szczegóły.

Z uwagi na pojawiające się komunikaty ZZ Celnicy Pl dotyczące podwyżek, Komitet Protestacyjny przypomina, że związek ten nie brał udziału zarówno w podziale i negocjacjach dotyczących podwyżek na 2019 rok, jak i podwyżek na 2020 rok. Jest to wyjątkowo kuriozalne, ale jakże symptomatyczne.

Trudno powiedzieć dlaczego organizacja związkowa sama wyklucza się ze wszystkich po kolei realnych starań o podwyżki dla pracowników i funkcjonariuszy oraz określania ramowych zasad ich podziału, ale jest to faktem, który kompromituje i ośmiesza każdy związek zawodowy, który tego się dopuszcza. Znamy to z zakładów pracy, gdzie co rusz pojawiają się tzw. „żółte” związki zawodowe, udające, że działają zgodnie z powinnościami związków zawodowych wynikających z ustawy.

Jest to niewątpliwie przemyślane i systematycznie realizowane działanie na osłabienie skuteczności realizacji żądań związków zawodowych działających w KAS zrzeszonych w Komitecie Protestacyjnym, o czym świadczy niezbicie fakt, że przewodniczący ZZ Celnicy Pl był przeciwny kontynuacji funkcjonowania Podzespołu RDS ds. KAS, a i teraz neguje wszelkie aktywności i wyniki działań Komitetu Protestacyjnego, mające na celu poprawę warunków pracy i płacy pracowników oraz funkcjonariuszy KAS. Potwierdza to też przede wszystkim odmowa przystąpienia do Komitetu Protestacyjnego, a przecież Celnicy PL mogli w naszym działaniu uczestniczyć.

Przykre to, żenujące i naganne, ale cóż – Komitet Protestacyjny działa dalej, gdyż ma określoną rolę do wypełnienia, wynikającą zarówno z konieczności realizacji celu jego utworzenia, jak i obowiązków określonych w ustawie z 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych.

Komitet Protestacyjny oświadcza jednocześnie, że nie będzie reagował więcej na jakiekolwiek mniej czy bardziej niedorzeczne zaczepki związku zawodowego (związków zawodowych oraz nasyłanych na nasze fora trolli internetowych), który realnie nie brał i nie bierze udziału w uzgadnianiu i realizacji porozumień płacowych, a którego działanie skupia się głównie na negowaniu aktywności tych związków zawodowych, które namacalnie wpływają na poprawę sytuacji pracowników oraz funkcjonariuszy, na przykład poprzez prowadzenie negocjacji kończonych oficjalnymi dokumentami gwarantującymi dodatkowe środki na wynagrodzenia i uposażenia, a które są sygnowane przez umocowane do tego podmioty.


KOMITET PROTESTACYJNY
 
Oj dobra nie wstawiajcie tu tych nedznych wypocin. Wiedzą że zawalili to szukają winnych. Niech szczekają karawana jedzie dalej. Czekamy co ustali zarząd. Zz celnicy to nie Slawek to my wszyscy
 
Wszyscy to czytali i to też:

KP zaproponował, żeby już teraz wypłacono podwyżki wynikające z podniesienia kwot bazowych.

Minister zapytał, co w zamian, KP stwierdził, że będzie uspokajał nastroje i cierpliwie czekał na realizację pozostałych uzgodnionych świadczeń.
Niech on sam się uspokoi!
 
Z uwagi na pojawiające się komunikaty ZZ Celnicy Pl dotyczące podwyżek, Komitet Protestacyjny przypomina, że związek ten nie brał udziału zarówno w podziale i negocjacjach dotyczących podwyżek na 2019 rok, jak i podwyżek na 2020 rok. Jest to wyjątkowo kuriozalne, ale jakże symptomatyczne
Jasne. Celnicy.pl nie brały i nie będą brały udziału w pozorowanych negocjacjach.
 
BEZ KOMENTARZA:

Z uwagi na pojawiające się komunikaty ZZ Celnicy Pl dotyczące podwyżek, Komitet Protestacyjny przypomina, że związek ten nie brał udziału zarówno w podziale i negocjacjach dotyczących podwyżek na 2019 rok, jak i podwyżek na 2020 rok. Nie brał także udziału we wczorajszym porozumieniu, stąd jakiekolwiek informacje dotyczące wczorajszych negocjacji ze strony Celnicy PL - to oczywiste konfabulacje.


Warszawa, 2020-05-15


Komunikat Komitetu Protestacyjnego
Wczorajsze porozumienie Komitetu Protestacyjnego z Ministrem Finansów oznacza, że w najbliższym czasie otrzymamy podwyżki wynikające ze wzrostu kwot bazowych wstrzymane przez Premiera (z wyrównaniem od stycznia). Uruchomione zostaną także wypłaty z funduszu nagród za I kwartał 2020.

Zgodnie z Porozumieniem z 29 stycznia br. zawartym z Komitetem Protestacyjnym kwoty wynikające z Porozumienia powinny być wypłacone do końca czerwca 2020 roku. Czekamy zatem na realizację– Minister Finansów stwierdził jednoznacznie, że nic się nie zmieniło i Porozumienie obowiązuje.

Komitet Protestacyjny zdaje sobie sprawę z tego, że w KPRM trwają prace nad zmianą ustawy budżetowej oraz rozporządzeniem wykonawczym to Tarczy 2, a więc także w zakresie programów wieloletnich mogą nastąpić zmiany. W przypadku Krajowej Administracji Skarbowej program modernizacyjny warunkuje poprawę funkcjonowania KAS, a więc środki w niej zagwarantowane powinny zostać wypłacone, gdyż sprawna i doinwestowania administracja skarbowa warunkuje dopływ środków budżetowych, co jest szczególnie istotne w związku ze spodziewanym obniżeniem dochodów budżetowych. Jesteśmy przekonani, że ewentualny spadek dochodów będzie oznaczał presję Rządu i Ministerstwa Finansów na pracowników i funkcjonariuszy KAS, aby byli bardziej skuteczni. Naszym zadaniem jest uświadamiać decydentom, że samo chciejstwo nie wystarczy, niezbędne są jeszcze środki wspierające KAS oraz motywujące pracowników i funkcjonariuszy.

W przypadku braku realizacji Porozumienia w części wynikającej z modernizacja KAS i niezbędne będą kolejne odpowiednie działania. Jesteśmy na to przygotowani, dopracowywane są szczegóły.

Z uwagi na pojawiające się komunikaty ZZ Celnicy Pl dotyczące podwyżek, Komitet Protestacyjny przypomina, że związek ten nie brał udziału zarówno w podziale i negocjacjach dotyczących podwyżek na 2019 rok, jak i podwyżek na 2020 rok. Jest to wyjątkowo kuriozalne, ale jakże symptomatyczne.

Trudno powiedzieć dlaczego organizacja związkowa sama wyklucza się ze wszystkich po kolei realnych starań o podwyżki dla pracowników i funkcjonariuszy oraz określania ramowych zasad ich podziału, ale jest to faktem, który kompromituje i ośmiesza każdy związek zawodowy, który tego się dopuszcza. Znamy to z zakładów pracy, gdzie co rusz pojawiają się tzw. „żółte” związki zawodowe, udające, że działają zgodnie z powinnościami związków zawodowych wynikających z ustawy.

Jest to niewątpliwie przemyślane i systematycznie realizowane działanie na osłabienie skuteczności realizacji żądań związków zawodowych działających w KAS zrzeszonych w Komitecie Protestacyjnym, o czym świadczy niezbicie fakt, że przewodniczący ZZ Celnicy Pl był przeciwny kontynuacji funkcjonowania Podzespołu RDS ds. KAS, a i teraz neguje wszelkie aktywności i wyniki działań Komitetu Protestacyjnego, mające na celu poprawę warunków pracy i płacy pracowników oraz funkcjonariuszy KAS. Potwierdza to też przede wszystkim odmowa przystąpienia do Komitetu Protestacyjnego, a przecież Celnicy PL mogli w naszym działaniu uczestniczyć.

Przykre to, żenujące i naganne, ale cóż – Komitet Protestacyjny działa dalej, gdyż ma określoną rolę do wypełnienia, wynikającą zarówno z konieczności realizacji celu jego utworzenia, jak i obowiązków określonych w ustawie z 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych.

Komitet Protestacyjny oświadcza jednocześnie, że nie będzie reagował więcej na jakiekolwiek mniej czy bardziej niedorzeczne zaczepki związku zawodowego (związków zawodowych oraz nasyłanych na nasze fora trolli internetowych), który realnie nie brał i nie bierze udziału w uzgadnianiu i realizacji porozumień płacowych, a którego działanie skupia się głównie na negowaniu aktywności tych związków zawodowych, które namacalnie wpływają na poprawę sytuacji pracowników oraz funkcjonariuszy, na przykład poprzez prowadzenie negocjacji kończonych oficjalnymi dokumentami gwarantującymi dodatkowe środki na wynagrodzenia i uposażenia, a które są sygnowane przez umocowane do tego podmioty.


KOMITET PROTESTACYJNY


HHmmm ... o ile aktywnością można nazywać spotkania na których "klepie" się warunki strony przeciwnej i robi się ogromny szum ile to żeśmy załatwili ...
A tak szczerze to ja mam gdzieś te ich negocjacje których wynikiem jest nie podwyżka a jałmużna rzucona prostaczkom na otarcie łez kiedy inne służby ciesząc się w podwyżek patrzą na nas z politowaniem jak dajemy poprzez "naszych przedstawicieli" niby ... robić z nas idiotów i zwodzić .
 
Back
Do góry