Komitet Uległościowy

Dzisiejsze spotkanie z Ministrem Finansów odbywało się w osobnych gabinetach. Ten żenujący spektakl odbywa się na wniosek Komitetu, który mimo woli MF, nie wyraża zgody na wspólne spotkania. Tak samo było już w grudniu 19r. jeszcze przed porozumieniem.
Przestrzegano mnie przed spotkaniem, że Komitet może podpisać 6%, bo Solidarność pisała w ostatnich pismach tylko o 6%. Odpowiadałem, że to byłoby tak jakby popełnili seppuku, że środowisko im tego nie wybaczy i chyba to rozumieją, więc nie mogą tego zrobić. A jednak stało się. Tekiej "ustawki" się nie spodziewałem. Przyznam, że jestem zszokowany taką postawą, zresztą jak zapewne większość z Was.
Gdyby nie zachowanie Komitetu mielibyśmy na dzień dzisiejszy co najmniej równe traktowanie służb mundurowych zatwierdzone z wypłatą w maju(oczywiście wszyscy, pracownicy KAS i funkcjonariusze SCS) i otwartą walkę o to co zależy od Premiera, w związku z wnioskiem o zmianę Uchwały modernizacyjnej.
Gdy powiedziałem, że ta propozycja to jest nierówne traktowanie Koleżanek i Kolegów, którzy są w takiej samej sytuacji na pierwszej linii w walce z pandemią i że środowisko tego nie uzna za satysfakcjonującą propozycję, kierownictwo KAS zaczęło wprowadzać w błąd Ministra Finansów mówiąc, że w innych formacjach otrzymali 6% podwyżki. Zapewniali ze strony kierownictwa KAS Ministra, że nie ma nierówności, bo tam dostali także 6% w innych formacjach. Po prostu dramat!
Rozmowy były utrudnione, bo wcześniej zostało klepnięte 6% przez Komitet i właściwie to nie było już woli na żaden kompromis ze strony MF.
Mamy niezbite argumenty. Powiedziałem MF, że jeszcze nigdy nie czułem, że mamy tak silne argumenty i dlatego tej sprawy nigdy nie odpuścimy. ZZ Celnicy PL nie spocznie, bo mamy do czynienia z pogłębianiem dyskryminacji. Trzymamy się słów Premiera. Sprawa nie jest przegrana, gdyż usłyszałem także w kuluarach, że jeszcze jest potrzebny jakiś kompromis, jakieś salomonowe rozwiązanie. Niemniej dzisiaj było to już niemożliwe, ze względu na postawę KP(niektórzy nazwali już ich KU - Komitet Uległościowy).
Musimy zdecydowanie wszyscy odpowiedzieć na to co się dzisiaj wydarzyło.
Nie słuchajcie trolli, którzy próbują łagodzić nastroje. To wysłannicy MF i KU.
Trzeba odpowiedzieć ostro, wtedy będzie podwyżka, a nie jałmużna i nie będzie mowy o żadnych redukcjach. Obiecuję Wam to.
Bądźmy razem, a zwyciężymy!
Pozwólcie proszę uzgodnić jutro, najpóźniej pojutrze stanowisko Zarządu.

Ps. Przepraszam za być może zbyt lakoniczną informację, ale piszę na szybko, późno w nocy, po podróży z Warszawy ok. 400 km w jedną stronę i jeszcze dzisiaj z przygodami z holowaniem auta ponad 30 km. Wybaczcie proszę :)

Pozdrawiam Was serdecznie
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 

Komentarze

no targowica jak nic - tylko do miana takiego jak Jakub Massalski - kandydatów wielu - trudno osądzić, któremu się należy podium w tym wstydzie narodowym
 
US chcą walczyć dalej. Macie narzędzia, puśćcie tą informację do każdego pracownika w Polsce. Nie jutro, nie pojutrze, nie za tydzień ale już, teraz, tak by każdy się dowiedział. Będzie oficjalne stanowisko, puścicie jeszcze raz z pieczątkami i na papierze firmowym. W ten sposób zmarginalizujemy towarzyszy z KU. Ludzie zobaczą, że celnicy.pl chcą walczyć i jeśli już raz się przyłączyli, zrobią to ponownie. To nie ma na co czekać, propaganda skarbowcy.pl nie będzie czekać, pomimo że ludzie na ich forum są wściekli, oni i tak są z siebie dumni.
 
Czas najwyższy chyba opuścić szeregi tej firmy. Człowiek jeszcze znajdzie sobie pracę nawet w tym Lidlu czy Biedronce. Ale zarobi godnie - nie ważne że się więcej narobię ale będę widział za jakie pieniądze. Bo Pana L powinni usunąc niestety ale zaraz po tym jak się podpisał .... Panie Sławku życzę Powodzenia w tej nierównej walce i mam nadzieję że uda Wam się wywalczyć coś z czego Pan i wszyscy pozostali będziecie dumni.
 
I tak zapytam z ciekawości jeszcze jak ktoś by mógł mi odpowiedzieć czy dobrze to policzyłem --- skoro mowa w podwyżce o KWOCIE BAZOWEJ to jak kwota bazowa wynosi 1803,16 x 6% = 108,1896 czyli 108 zł podwyżki brutto wyjdzie ? Jeśli się mylę poprawcie mnie.
 
Slawku czyli byla rozmowa o tej modernizacyjnej części? Jesli tak to trzeba zebrać info jak to wyglądało u i mych służb i przedstawić twardr dane A panią szefową powiadomić, że w związku z brakiem tego co nam zapewniała i jej postawą utraciła nasze zaufanie i .że teraz będziemy rozmawiać tylko z mf i premierem
 
ŻENADA . TEN CAŁY KOMITET TO UKŁADY I UKŁADZIKI . LUDZIE W MIĘKKIM KRĘGOSŁUPEM. Z PEWNOŚCIĄ NIE REPREZENTUJĄ NASZEGO ŚRODOWISKA ZAWODOWEGO TYLKO WŁASNE INTERESY . PO RAZ KOLEJNY UŁOŻYLI SIĘ Z MF . CIEKAWE JAK SPOJRZĄ W OCZY LUDZIOM- SWOIM CZŁONKOM ?? WSTYD SIĘ POD CZYMŚ TAKIM PODPISYWAĆ . LUDZIE , KTÓRZY NIBY NAS REPREZENTOWALI NA TEJ FARSIE ZWANEJ SPOTKANIEM TO ZWYCZAJNE MARIONETKI . NIE MAJĄ PRAWA WYPOWIADAĆ SIĘ W MOIM IMIENIU , BO ZWYCZAJNIE SIEBIE I NAS SPRZEDALI !!! GDZIE PRAWDZIWE PODWYŻKI ANIE ŻAŁOSNE 6% JEDYNIE . TE ZWIĄZKI SKUPIONE W TYM CAŁYM KOMITECIE PROTESTACYJNYM NIC NIE UGRAŁY , NIC NIE ZAŁATWIŁY . MF ZROBIŁO CO CHCIAŁO I ŻADNA ZASŁUGA TYCH FIGURANTÓW Z KOMITETU . MAM NADZIEJE , ŻE TA RESZTA LUDZI KTÓRZY BYĆ MOŻE WŁAŚNIE W TEJ CHWILI PRZEJRZAŁA NA OCZY ODEJDZIE Z TYCH PSEUDO ZWIĄZKÓW A SPRZEDAWCZYKI ZOSTANĄ NA LODZIE . BO WALCZĄ NIE O SKARBOWCÓW ANI CELNIKÓW , O ICH INTERESY , CO PO RAZ KOLEJNY POKAZALI SWOJĄ ULEGŁOŚCIĄ .
 
Największy według mnie "hit" to to, że Minister Finansów został "wprowadzony w błąd", tak jakby miał nie wiedzieć ile i komu wcześniej przelewał żeby zrealizować podwyżki w Policji, Straży Granicznej, itd. W takim razie kierownictwo KAS, wystrychnęło jego i nas na przysłowiowego dudka, co niestety potwierdza wysoką umiejętność "lawirowania" przez Magdalenę RZ. i jej współpracowników. Zachowanie "komitetu", nie pozostawia żadnych wątpliwości, w temacie "reprezentowania" interesu strony rządowej i swoich własnych, które zostały przedłożone ponad sprawy funkcjonariuszy i pracowników KAS. Medialny wydźwięk ich porozumienia ze stroną rządową, będzie taki, że to właśnie oni "załatwili" podwyżki, które są przecież realnymi biorąc pod uwagą sytuację w naszym kraju. Ponadto nietrudno zauważyć, że jakimś dziwnym trafem po raz kolejny Ministerstwo Finansów, wykazuje wolę do spotkania ze wszystkimi organizacjami związkowymi jednocześnie, a następnie po raz kolejny pokazuje słabą wolę, ulegając naciskom pewnego "komitetu". Jeśli chcą się kreować na poważnych partnerów do rozmów, to przynajmniej nie musieli od razu podpisywać jakichkolwiek ustaleń, gdyż powinni jeszcze wysłuchać innych partnerów (m.in. ZZ Celnicy.pl), ale oni skwapliwie skorzystali z okazji i 'klepnęli" ten "dokument", bo zawarte w nim ustalenia są im na rękę. Nie będę pisał, że mi ręce opadają, bo w moim odczuciu musiałbym po prostu "rzucić mięsem", czego jednak nie zrobię, ale mocno zacisnąłem zęby z wściekłości. Bardzo jest mi żal Sławka, który na spotkanie i z powrotem zrobił 800km, a zanim zdołał się z kimkolwiek spotkać, to "komitet" zdążył już ochoczo podpisać porozumienie.
 
Twarde dowody są po naszej stronie. W służbach były większe podwyżki niż 6%.

Jak oni moga w żywe oczy kłamać. Piętnować Panie Slawku takie zachowanie. A SKAS musi odejść, bo nie jest za swoimi ludźmi. Nie rozmawiać z nią, bo nie wiadomo co przekazuje dalej.

PROTEST JEST KONIECZNY. Mam nadzieję, że jeszcze w przyszłym tygodniu.

Może trzeba przerwać tą propagandę i napisać do mediów oświadczenie jak to naprawdę wygląda.
 
Z komunikatu związków uczestniczących w spotkaniu wynika, że MF podtrzymuje wcześniejsze porozumienie, obejmujące wypłatę zarówno 6 procent, jak i kwot z uchwały modernizacyjnej. Porozumienie zawarte wczoraj określa wypłatę 6 procent w najbliższych tygodniach, nie zawiera żadnych zapisów o rezygnacji z pozostałej części podwyżek. Żadnej rezygnacji z podwyżek w pełnej kwocie nikt nie podpisał.
Ok, nie ma wypłaty całości w najbliższym czasie. Fakt. Ale mówienie o zdradzie itp, to lekka przesada. Jest porozumienie o wypłacie części już teraz, a reszta nie jest "odpuszczona", bo resztę MF może jeszcze przez jakiś czas wstrzymywać zgodnie z prawem.
Alternatywa była jaka? "Chcemy wszystko już!" vs "Do końca czerwca możemy nic wam nie dać!".
Fakty są takie, że część podwyżek mamy już, o resztę musimy się dopominać. Mogliśmy nie mieć nic i dopominać się o całość.
 
Z komunikatu związków uczestniczących w spotkaniu wynika, że MF podtrzymuje wcześniejsze porozumienie, obejmujące wypłatę zarówno 6 procent, jak i kwot z uchwały modernizacyjnej. Porozumienie zawarte wczoraj określa wypłatę 6 procent w najbliższych tygodniach, nie zawiera żadnych zapisów o rezygnacji z pozostałej części podwyżek. Żadnej rezygnacji z podwyżek w pełnej kwocie nikt nie podpisał.
Ok, nie ma wypłaty całości w najbliższym czasie. Fakt. Ale mówienie o zdradzie itp, to lekka przesada. Jest porozumienie o wypłacie części już teraz, a reszta nie jest "odpuszczona", bo resztę MF może jeszcze przez jakiś czas wstrzymywać zgodnie z prawem.
Alternatywa była jaka? "Chcemy wszystko już!" vs "Do końca czerwca możemy nic wam nie dać!".
Fakty są takie, że część podwyżek mamy już, o resztę musimy się dopominać. Mogliśmy nie mieć nic i dopominać się o całość.
PRZEJRZYJ NA OCZY .
W CZERWCU ZMIANA BUDŻETU .
MF BYŁO TO POROZUMIENIE W TAKIEJ POSTACI PO PROSTU NA RĘKĘ .
PO ZMIANIE BUDŻETU NIC NIE ZOBACZYMY ,
ANI ZŁAMANEGO GROSZA Z MODERNIZACYJNEJ .
OGRALI JAK ZWYKLE CAŁY TEN KOMITET I TYLE .
 
Slawku konieczna szybka akcja informacyjna w mediach jak to kanapowe związki zadziałały i o dyskryminacji, dodatkowo list do premiera. To on ma wladze i on obiecał, że podwyzki będą. Jesli padly slowa, że ich nie będzie to trzeba to wykorzystać.
 
Wszyscy zobaczmy, o czym mowa w porozumieniu:

Podwyżki 2020 - spotkanie w MF (14.05.2020)
Dziś (14.05.2020) w Sali Kolegialnej Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie Ministra Finansów, kierownictwa Krajowej Administracji Skarbowej ze związkami zawodowymi wchodzącymi w skład Komitetu Protestacyjnego związków zawodowych w KAS (dalej: KP), tj.
 • Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ „Solidarność”,
 • Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Egzekucji Administracyjnej,
 • Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP,
 • Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej,
 • Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych,
 • Związku Zawodowego Skarbowców,
 • Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Finansów.
(Inne związki zawodowe nie brały udziału w uzgodnieniach - Komunikat Ministerstwa Finansów w części dotyczącej udziału innych związków w tym spotkaniu, to nieprawda).
Ze strony Ministerstwa Finansów obecni byli: Tadeusz Kościński - Minister Finansów, Magdalena Rzeczkowska - Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Anna Chałupa - Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Ilona Kowalska – Dyrektor Departamentu Organizacji KAS oraz Marzena Dąbrowska – Zastępca Dyrektora Dyrektor Departamentu Organizacji KAS.
Spotkanie odbyło się na wniosek Komitetu Protestacyjnego w związku z przekazywanymi przez Prezesa Rady Ministrów informacjami, że podwyżek w administracji rządowej w 2020 roku nie będzie (w tym w KAS), a jednocześnie zapowiadane są redukcje zatrudnienia i obniżki wynagrodzeń w KAS. Zapowiedź Premiera oznacza, że Porozumienie z 29 stycznia 2020, zawarte pomiędzy Kierownictwem KAS i Komitetem Protestacyjnym w sprawie podwyżek wynagrodzeń i uposażeń w Krajowej Administracji Skarbowej w 2020 roku, nie zostanie zrealizowane – i to w sytuacji, gdy inne grupy wynagradzane z budżetu państwa takie podwyżki już otrzymały lub mają otrzymać, w tym także członkowie korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariusze .
Przedmiotem spotkania było w szczególności omówienie stanu realizacji ww. Porozumienia oraz omówienie niebezpieczeństw związanych z zapowiedziami redukcji płac oraz redukcji zatrudnienia.
Zgodnie z Porozumieniem z 29 stycznia 2020, strony zobowiązały się do wspólnych działań zmierzających do realizacji postulatów płacowych członków korpusu służby cywilnej, funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i pracowników nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń zatrudnionych w ramach Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Strony zgodnie ustaliły, że z dniem 1 stycznia 2020 r. pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej otrzymają podwyżki wynagrodzeń/uposażeń w przeciętnej miesięcznej wysokości obejmującej również 6-procentowy wzrost kwoty bazowej:
 • 820 zł brutto miesięcznie na 1 etat, w korpusie służby cywilnej, stanowiący 12,90 % wzrostu wynagrodzeń,
 • 729 zł brutto miesięcznie na 1 etat, dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej stanowiący 12,50 % wzrostu wynagrodzeń,
 • 714 zł brutto miesięcznie na 1 etat, dla pracowników spoza korpusu służby cywilnej stanowiący 16,00 % wzrostu wynagrodzeń.
MF podziękował pracowników za zaangażowanie w pracę pracownikom i funkcjonariuszom.
Szef KAS podziękował za sprawne działanie – mimo trudnych warunków związanych z epidemią.
Minister Finansów oznajmił, że nic się nie zmieniło i ustalenia zawarte w Porozumieniu są aktualne. Stwierdził także, że podburzamy ludzi, przez co pojawiają się w mediach komunikaty nieprzychylne skarbówce, która chce podwyżki w czasach, gdy inni tracą pracę.
KP zarzucił jednak, że zmieniło się wiele, bo Premier zapowiedział brak podwyżek dla służby cywilnej, obniżki wynagrodzeń oraz redukcje zatrudnienia. Przedstawił także opinie dotyczące roli KAS dla budżetu państwa oraz zakwestionował „solidarność społeczną”, w której tylko jedna grupa wynagradzana z budżetu ma ponosić koszty spadku wpływów budżetowych, a inne grupy mają podwyżki, itp. – argumenty te same, które pojawiają się od dawna w pismach i wnioskach związków zawodowych.
Minister Finansów stwierdził ponownie, że nic się nie zmieniło, a KP robi kłopot nagłaśnianie sprawy.
Zarzucił także, że otrzymuje miliony e-maili tej samej treści, a więc to nie była akcja oddolna. Stwierdził, że jak będzie recesja, to nie będzie żadnych podwyżek i będą zwolnienia.
KP zarzucił, że minister Patkowski zapowiedział brak podwyżek i redukcje zatrudnienia, ale wg. MF powtarzał tylko słowa Premiera.
Prośba KP o rozpoczęcie wypłat środków zagwarantowanych w Porozumieniu z 29 stycznia br.
Minister Finansów stwierdził po raz kolejny, że nic się nie zmieniło. Podkreślił jednak jeszcze raz, że może być różnie.
KP zaproponował, żeby już teraz wypłacono podwyżki wynikające z podniesienia kwot bazowych.
Minister zapytał, co w zamian, KP stwierdził, że będzie uspokajał nastroje i cierpliwie czekał na realizację pozostałych uzgodnionych świadczeń.
Szef KAS stwierdził, że nie jest konieczny aneks do Porozumienia, bo 6% podwyżki może być wypłacone nawet z pensją majową lub na początku czerwca, jeżeli ze względów technicznych byłoby to niemożliwe (np. nieprzygotowane IAS) – propozycja Komitetu Protestacyjnego w sprawie uruchomienia wypłat wynikających z podniesienia kwot bazowych wynikających z ustawy budżetowej została zaakceptowana.
Uzgodniono również, że środki nagrodowe będą uruchomione, ale tylko dla tych pracowników i funkcjonariuszy, którzy w związku z sytuacją mieli dodatkowe zadania do wykonania.
Odnośnie ewentualnych zwolnień Minister finansów powiedział, że nie byłby wiarygodny, gdyby brak zwolnień zagwarantował, bo nie wiadomo co będzie. Jest jednak zdania, że w KAS nie powinno się zwalniać nikogo.

Komunikat ze spotkania (wersja robocza)
Komitet Protestacyjny uzgodnił z Kierownictwem Ministerstwa Finansów wypłatę podwyżek kwot bazowych dla członków korpusu służby cywilnej, funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz pracowników niemnożnikowych w wysokości 6%. Planowany termin wypłaty podwyżek to koniec maja 2020, nie później jednak, niż do 10 czerwca br.
Ponadto Komitet Protestacyjny i Ministerstwo Finansów potwierdzili, że zapisy Porozumienia z 29 stycznia 2020 pozostają aktualne.

A odpowiadając na Twój post - to jaka była alternatywa? Nie podpisać porozumienia wczorajszego. Ok, a co by to zmieniło w kwestii czerwcowej zmiany budżetu? Jakby nie było porozumienia, to budżet by się nie zmienił, a MF z pieśnią na ustach by wypłacił w maju wszystko? Serio w to wierzysz? Serio myślisz, że aż tak się przestraszyli naszych protestów? Tych protestów, o których pies z kulawą nogą nie słyszał?
 
Z komunikatu związków uczestniczących w spotkaniu wynika, że MF podtrzymuje wcześniejsze porozumienie, obejmujące wypłatę zarówno 6 procent, jak i kwot z uchwały modernizacyjnej. Porozumienie zawarte wczoraj określa wypłatę 6 procent w najbliższych tygodniach, nie zawiera żadnych zapisów o rezygnacji z pozostałej części podwyżek. Żadnej rezygnacji z podwyżek w pełnej kwocie nikt nie podpisał.
Ok, nie ma wypłaty całości w najbliższym czasie. Fakt. Ale mówienie o zdradzie itp, to lekka przesada. Jest porozumienie o wypłacie części już teraz, a reszta nie jest "odpuszczona", bo resztę MF może jeszcze przez jakiś czas wstrzymywać zgodnie z prawem.
Alternatywa była jaka? "Chcemy wszystko już!" vs "Do końca czerwca możemy nic wam nie dać!".
Fakty są takie, że część podwyżek mamy już, o resztę musimy się dopominać. Mogliśmy nie mieć nic i dopominać się o całość.
Wytłumacz mi proszę jak mogłem nie dostać tych 6%, skoro mam papier, na którym stoi, że mam uposażenie zasadnicze według mnożnika kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej.
Jedyne, co "wywalczyli" to wypłata tego co zapisane w ustawie 20 dni wcześniej.
 
Zgadzam się z przedmówcą, rozszerzona i pilna akcja informacyjna na skrzynki pracowników i funkcjonariuszy KAS a także do mediów!!! Komitet uległościowy jest DUMNY wręcz z tego co zrobili!!!!!!!i niestety część ludków uradowanych chórem poklepali "fąfli"po pleckach.
 
Wszyscy zobaczmy, o czym mowa w porozumieniu:

Podwyżki 2020 - spotkanie w MF (14.05.2020)
Dziś (14.05.2020) w Sali Kolegialnej Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie Ministra Finansów, kierownictwa Krajowej Administracji Skarbowej ze związkami zawodowymi wchodzącymi w skład Komitetu Protestacyjnego związków zawodowych w KAS (dalej: KP), tj.
 • Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ „Solidarność”,
 • Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Egzekucji Administracyjnej,
 • Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP,
 • Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej,
 • Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych,
 • Związku Zawodowego Skarbowców,
 • Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Finansów.
(Inne związki zawodowe nie brały udziału w uzgodnieniach - Komunikat Ministerstwa Finansów w części dotyczącej udziału innych związków w tym spotkaniu, to nieprawda).
Ze strony Ministerstwa Finansów obecni byli: Tadeusz Kościński - Minister Finansów, Magdalena Rzeczkowska - Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Anna Chałupa - Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Ilona Kowalska – Dyrektor Departamentu Organizacji KAS oraz Marzena Dąbrowska – Zastępca Dyrektora Dyrektor Departamentu Organizacji KAS.
Spotkanie odbyło się na wniosek Komitetu Protestacyjnego w związku z przekazywanymi przez Prezesa Rady Ministrów informacjami, że podwyżek w administracji rządowej w 2020 roku nie będzie (w tym w KAS), a jednocześnie zapowiadane są redukcje zatrudnienia i obniżki wynagrodzeń w KAS. Zapowiedź Premiera oznacza, że Porozumienie z 29 stycznia 2020, zawarte pomiędzy Kierownictwem KAS i Komitetem Protestacyjnym w sprawie podwyżek wynagrodzeń i uposażeń w Krajowej Administracji Skarbowej w 2020 roku, nie zostanie zrealizowane – i to w sytuacji, gdy inne grupy wynagradzane z budżetu państwa takie podwyżki już otrzymały lub mają otrzymać, w tym także członkowie korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariusze .
Przedmiotem spotkania było w szczególności omówienie stanu realizacji ww. Porozumienia oraz omówienie niebezpieczeństw związanych z zapowiedziami redukcji płac oraz redukcji zatrudnienia.
Zgodnie z Porozumieniem z 29 stycznia 2020, strony zobowiązały się do wspólnych działań zmierzających do realizacji postulatów płacowych członków korpusu służby cywilnej, funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i pracowników nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń zatrudnionych w ramach Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Strony zgodnie ustaliły, że z dniem 1 stycznia 2020 r. pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej otrzymają podwyżki wynagrodzeń/uposażeń w przeciętnej miesięcznej wysokości obejmującej również 6-procentowy wzrost kwoty bazowej:
 • 820 zł brutto miesięcznie na 1 etat, w korpusie służby cywilnej, stanowiący 12,90 % wzrostu wynagrodzeń,
 • 729 zł brutto miesięcznie na 1 etat, dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej stanowiący 12,50 % wzrostu wynagrodzeń,
 • 714 zł brutto miesięcznie na 1 etat, dla pracowników spoza korpusu służby cywilnej stanowiący 16,00 % wzrostu wynagrodzeń.
MF podziękował pracowników za zaangażowanie w pracę pracownikom i funkcjonariuszom.
Szef KAS podziękował za sprawne działanie – mimo trudnych warunków związanych z epidemią.
Minister Finansów oznajmił, że nic się nie zmieniło i ustalenia zawarte w Porozumieniu są aktualne. Stwierdził także, że podburzamy ludzi, przez co pojawiają się w mediach komunikaty nieprzychylne skarbówce, która chce podwyżki w czasach, gdy inni tracą pracę.
KP zarzucił jednak, że zmieniło się wiele, bo Premier zapowiedział brak podwyżek dla służby cywilnej, obniżki wynagrodzeń oraz redukcje zatrudnienia. Przedstawił także opinie dotyczące roli KAS dla budżetu państwa oraz zakwestionował „solidarność społeczną”, w której tylko jedna grupa wynagradzana z budżetu ma ponosić koszty spadku wpływów budżetowych, a inne grupy mają podwyżki, itp. – argumenty te same, które pojawiają się od dawna w pismach i wnioskach związków zawodowych.
Minister Finansów stwierdził ponownie, że nic się nie zmieniło, a KP robi kłopot nagłaśnianie sprawy.
Zarzucił także, że otrzymuje miliony e-maili tej samej treści, a więc to nie była akcja oddolna. Stwierdził, że jak będzie recesja, to nie będzie żadnych podwyżek i będą zwolnienia.
KP zarzucił, że minister Patkowski zapowiedział brak podwyżek i redukcje zatrudnienia, ale wg. MF powtarzał tylko słowa Premiera.
Prośba KP o rozpoczęcie wypłat środków zagwarantowanych w Porozumieniu z 29 stycznia br.
Minister Finansów stwierdził po raz kolejny, że nic się nie zmieniło. Podkreślił jednak jeszcze raz, że może być różnie.
KP zaproponował, żeby już teraz wypłacono podwyżki wynikające z podniesienia kwot bazowych.
Minister zapytał, co w zamian, KP stwierdził, że będzie uspokajał nastroje i cierpliwie czekał na realizację pozostałych uzgodnionych świadczeń.
Szef KAS stwierdził, że nie jest konieczny aneks do Porozumienia, bo 6% podwyżki może być wypłacone nawet z pensją majową lub na początku czerwca, jeżeli ze względów technicznych byłoby to niemożliwe (np. nieprzygotowane IAS) – propozycja Komitetu Protestacyjnego w sprawie uruchomienia wypłat wynikających z podniesienia kwot bazowych wynikających z ustawy budżetowej została zaakceptowana.
Uzgodniono również, że środki nagrodowe będą uruchomione, ale tylko dla tych pracowników i funkcjonariuszy, którzy w związku z sytuacją mieli dodatkowe zadania do wykonania.
Odnośnie ewentualnych zwolnień Minister finansów powiedział, że nie byłby wiarygodny, gdyby brak zwolnień zagwarantował, bo nie wiadomo co będzie. Jest jednak zdania, że w KAS nie powinno się zwalniać nikogo.

Komunikat ze spotkania (wersja robocza)
Komitet Protestacyjny uzgodnił z Kierownictwem Ministerstwa Finansów wypłatę podwyżek kwot bazowych dla członków korpusu służby cywilnej, funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz pracowników niemnożnikowych w wysokości 6%. Planowany termin wypłaty podwyżek to koniec maja 2020, nie później jednak, niż do 10 czerwca br.
Ponadto Komitet Protestacyjny i Ministerstwo Finansów potwierdzili, że zapisy Porozumienia z 29 stycznia 2020 pozostają aktualne.

A odpowiadając na Twój post - to jaka była alternatywa? Nie podpisać porozumienia wczorajszego. Ok, a co by to zmieniło w kwestii czerwcowej zmiany budżetu? Jakby nie było porozumienia, to budżet by się nie zmienił, a MF z pieśnią na ustach by wypłacił w maju wszystko? Serio w to wierzysz? Serio myślisz, że aż tak się przestraszyli naszych protestów? Tych protestów, o których pies z kulawą nogą nie słyszał?
Wszyscy to czytali i to też:

KP zaproponował, żeby już teraz wypłacono podwyżki wynikające z podniesienia kwot bazowych.

Minister zapytał, co w zamian, KP stwierdził, że będzie uspokajał nastroje i cierpliwie czekał na realizację pozostałych uzgodnionych świadczeń.
 
Do góry