• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

JAK PAŃSTWU POLSKIEMU NIE JEST WSTYD?

1608107757903.jpeg
Pan Tadeusz Kościński

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej


Szanowny Panie Ministrze


Ponownie zwracamy się z wnioskiem o wycofanie blokady nagród 3% funduszu płac. Przesyłam stanowisko/poparcie z innych formacji mundurowych, gdzie żadnej blokady nagród nie ma i to Pan wyraził na to zgodę, co jest jak najbardziej słuszną decyzją, ale


brak nagród w KAS, jest KOLEJNĄ dyskryminacją funkcjonariuszy SCS w stosunku do funkcjonariuszy innych formacji.


Panie Ministrze, proszę by Pan z ręką na sercu odpowiedział nam wszystkim:


Jak Państwu Polskiemu nie jest wstyd, tak różnicować swoich funkcjonariuszy, którzy przecież ramię w ramię pełnią swoją służbę?


Dlaczego? W czym jesteśmy gorsi? Dlaczego Państwo tak nas traktuje?


Wymienię Panu kilka tylko przykładów DYSKRYMINACJI, z jaką mieliśmy do czynienia i co trwa nadal w ostatnim czasie:


1. 100% płatne L4 w związku z zakażeniem COVID-19 na służbie i w razie skierowania na kwarantannę


2. Dodatki motywacyjne po 28,5 i 25 latach służby


3. 5 lat wykonywania tzw. zadań policyjnych


4. Brak waloryzacji emerytur za lata od zwolnienia do przejścia na emeryturę - art. 5 ust. 3 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin


5. Pomijanie funkcjonariuszy SCS i brak dialogu przy procedowaniu nad zaliczeniem lat pracy do wysługi emerytury mundurowej


6. Cisza na temat szczepień w pierwszej kolejności przeciwko COVID-19, oczywiście dla zainteresowanych funkcjonariuszy, tak jak mają mieć tę możliwość funkcjonariusze innych formacji


7. Ucywilnienie, co nigdy w historii Polski nie miało miejsca, a proces naprawczy, wciąż jest opóźniany przez niektórych Dyrektorów Izb


8. Arbitralne wygaszanie stosunków służbowych i brak działań naprawczych w tym kierunku



To tylko przykłady, jest ich niestety więcej i teraz jeszcze kwestia nagród. To może być ta przysłowiowa kropla goryczy.



Panie Ministrze.


Pragnę Pana poinformować, że przedmiotowe traktowanie ludzi, ich dyskryminacja, kończyło się zawsze u nas w formacji wybuchem oddolnego niekontrolowanego niezadowolenia społecznego - rok 2008, rok 2016. W tym samym kierunku aktualnie zmierzamy. Cierpliwość ludzi jest już na wyczerpaniu. Związek postawiony jest w sytuacji, gdzie jedynym wyjściem, wobec braku dialogu społecznego na ww. tematy, mimo licznych obietnic Szef KAS, jest dialog na ulicy i protesty. Wnioskujemy, by Pan to powstrzymał i temu zapobiegł.


Apeluję do Pana Ministra o odblokowanie środków i zaprzestanie DYSKRYMINACJI!!!

Do wiadomości:
1. Pani Renata Oszast - Dyrektor Generalna MF
2. Pani Magdalena Rzeczkowska - Szef KAS



Z Poważaniem
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 
@piracius Poczytaj ustawę o KAS. Potem orzecznictwo i glosy i ogólnie doktrynę o stosunku administracyjnoprawnym i stosunku cywilnoprawnym. Potem podyskutujemy. Na razie nie rozumiemy się kompletnie, więc nie ma sensu tego kontynuować. Pozdrawiam
Oczywiście w kwestii prawnej ma Pan rację, dwa odrębne byty...
Tylko, że to ja obrywam za popieranie działań Celników, być może "zbłądziłem".
:coffee:Przepraszam.
 
Pisanie pism jest potrzebne, ale do czasu. Słowa Przewodniczącego o tzw. inicjatywie oddolnej moim zdaniem nie odniosą skutku z kilku powodów. Jednym z nich a chyba właściwie głównym, jest odejście na emki tzw. starej gwardii, ludzi którzy faktycznie zdołali się i przy okazji innych, zorganizować. Poza tym związek jako organizacja ma swojego przewodniczącego, lokalnych przewodniczących. Sygnał do działania powinien wyjść od głównego przewodniczącego i dalsze działania koordynowane już lokalnie. Może to zły przykład, ale jednak go podam. Wyobraźmy sobie że naprzeciwko siebie stają dwie armie. Jedna dobrze zorganizowana, a w drugiej wódz mówi do żołnierzy: wysłałem pisma o pokój, ale nic nie dały. Może się jakoś zorganizujecie i coś zrobicie? W historii było coś takiego jak inicjatywa oddolna i nazywało się to bodajże pospolite ruszenie, ale delikatnie mówiąc się nie sprawdziło. Każda organizacja ma wodza po to, aby to on podejmował decyzję i wskazywał konkretne działania. Ale to jest tylko moje prywatne zdanie :)
W punkt !
 
@robertbrojecki
Policyjny Związek nie wzywał do L4, ani też nie robił tego nie wprost, ale bardzo czytelnie. Oświeć mnie jeśli coś przeoczyłem. Nie odnotowałem żadnej tego rodzaju aktywności ZZ Policjantów, nawet nie wprost. Mogę się mylić, bo mogłem coś przeoczyć. Będę wdzięczny za odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:
Rozumiem i podzielam fakt JAWNEJ dyskryminacji Służby Celnej wobec innych służb...przeczytaj post dokładnie...w części końcowej WYRAŹNIE wspominam o innych służbach.
Tylko pragnę przypomnieć, że nie ma ustawy o "SŁUŻBACH MUNDUROWYCH".
Oczywiście popieram Celników w Ich dążeniu do "równoprawnego" traktowania...
Tylko na dzień dzisiejszy, to jakoś to nie wygląda dobrze ( o czym też pisałem)...
Co do sensu działań w poprawie sytuacji to nie czuję się uprawnionym do wypowiedzi.
Moje osądy odnoszą się do dyskryminacji całości KAS...tyle i aż tyle. Pozdrawiam.:geek:
Niestety Służba Celna już nie istnieje, o czym chyba nie wiesz. Od czasów powołania KAS istnieje Służba Celno-Skarbowa.
 
Dokładnie nie pamiętam, ale w 2008 roku chyba wszystko poszło oddolnie. Prawie każdy wziął L4 i nie było komu robić przez ok. 2 tygodnie 😋. Też wtedy byłem świeżakiem w służbie i nie wiedziałem od czego są ZZ 😁
 
Niestety Służba Celna już nie istnieje, o czym chyba nie wiesz. Od czasów powołania KAS istnieje Służba Celno-Skarbowa.
Tak, widać celnikom zależy głownie na "sformułowaniach" i "nomenklaturze"..
Wcześniej była faktycznie Służba przez duże "S" i zgadzam się z Tobą niestety to odeszło...
a że dodano "skarbowa"...I tak każda sobie rzepkę skrobie (też niestety)...
Też byłem kiedyś "piękny i młody"....niestety. Szkoda, że za wszystkie "plagi" które dotknęły
Służbę Celno-Skarbową obarczacie winą znienawidzonych skarbowców....
Taka mentalność mam nadzieję nie dotyczy mimo wszystko wszystkich Celników.:(
P.s. wśród skarbowców też znajdują się zatwardziali "wielbiciele" celników, znowu nie na temat ???:unsure:
 
Przepraszam, ale muszę zaprotestować, odnośnie tytułu tego artykułu.
Wstyd, to ma być nie Państwu, bo osobowo, to także ja i każdy z nas!
Wstyd dotyczy nie "ogółu", lecz osób bardzo konkretnych, wymienialnych
z imienia i nazwiska ...

ps
Nasz poprzedni protest, wszczęli i rozkręcili konkretni ludzie na tym forum,
a nie Związki !!
 
@robertbrojecki
Policyjny Związek nie wzywał do L4, ani też nie robił tego nie wprost, ale bardzo czytelnie. Oświeć mnie jeśli coś przeoczyłem. Nie odnotowałem żadnej tego rodzaju aktywności ZZ Policjantów, nawet nie wprost. Mogę się mylić, bo mogłem coś przeoczyć. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pierwsze co znalazłem, wklejam cytat : Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski powiedział „DZ”, że jeszcze dziś zostanie opublikowany specjalny komunikat w tej sprawie (AKTUALIZACJA: Czytamy w nim m.in, że decyzja o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej przyjęta została jednogłośnie. Za podjęciem akcji protestacyjnej opowiedzieli się przedstawiciele wszystkich zarządów wojewódzkich w kraju. Jednoznaczne były wyniki ankiety referendalnej - 99 proc. z ok. 30 tys. policjantów popierało protest). Zarząd Główny NSZZ Policjantów twierdzi, że masowe zwolnienia to „oddolna inicjatywa", ale funkcjonariusze w rozmowie z nami wskazują, że pomysł 100-proc. L4 z powodu „przeciążenia pracą" został wpisany w postulaty protestu. – To akcja wymyślona i koordynowana z zarządem – mówi jeden z funkcjonariuszy. „Rzeczpospolita" dotarła do treści postulatów protestu. Jeden z nich wskazuje, że akcji z L4 policjanci sami nie wymyślili. W pkt 2 (ppkt h) szefostwo związku zaleca: „wystąpienie z informacją do policjantów, którzy od dłuższego czasu zmagają się z negatywnymi skutkami przeciążenia obowiązkami służbowymi, o rozważenie możliwości skorzystania z porad lekarzy specjalistów, a w konsekwencji z ewentualnego zwolnienia lekarskiego z przyczyn pozwalających na zachowanie 100 proc. uposażenia (...) oraz o koordynowanie tych działań przez właściwe Zarządy Wojewódzkie i Szkolne". Rafał Jankowski, przewodniczący ZG NSZZ Policjantów, twierdzi, że masowe L4 „to reakcja środowiska policyjnego na pozorowany dialog i brak woli spełnienia postulatów"
 
Ostatnia edycja:
Wybacz, ale pracownicy KAS nie są dyskryminowani, gdyż nagrody wstrzymano w całej administracji. Jeżeli MF uzna, że należy znieść dyskryminację funkcjonariuszy w tym zakresie, to dostaną też pracownicy KAS nagrody. Tak samo jak wywalczyliśmy także dla pracowników podwyżki w latach poprzednich. Tak to działa, nic nie poradzę. Nie potrafię wykazać dyskryminacji pracowników KAS w stosunku do pracowników KSC z innych działów administracji, gdzie też mają wstrzymane nagrody. Musisz to zrozumieć.
O protestach mnie nie pouczaj. Przeczytaj mój ostatni post w temacie "Cd. blokady środków" i tam możesz ew. na ten temat się wypowiedzieć. Tylko uważaj co piszesz, bo raz nawołujesz do protestu, by za chwilę go negować. Chodzi o to, by inni forumowicze nie uznali, ze masz nieco niekontrolowane i rozbiegane myśli.
A, czy wymiar sprawiedliwości nie stanowi trzonu administracji? Pytam, ponieważ mam informacje od bliskiej osoby, że np. w prokuraturze w Warszawie w listopadzie były nagrody w kwocie po 1500 zł, a w grudniu ma to być 1000 zł.
 
@robertbrojecki Protest ZZ Policji ogłosili bodajże w lipcu, a L4 było dopiero w listopadzie. referendum było jeszcze wcześniej, więc ma się nijak do absencji. Koordynacja to coś innego niż ogłoszenie L4. Przerabialiśmy to w czerwcu 2016r. Niczym nie różniły się działania ZZ Policjantów od naszych działań w czerwcu 2016r., z tą różnicą, że Ich Minister usiadł z Nimi do stołu, nasz zadbał, bym nie otrzymał propozycji. Wręcz Oni się na nas w wielu kwestiach wzorowali.Tak samo wielu funkcjonariuszy u nas mówiło, że to Związku pomysł to L4. Identyczna sytuacja, ale niestety nieprawdziwa.
Byłem na pikiecie służb w październiku i wszyscy tam mówili, że jak nas nie posłuchają to pójdziemy na L4. Było to oddolne, rozmawiałem z wieloma funkcjonariuszami na tej pikiecie i nikt nie powołał się na to, że do tego wzywa w jakikolwiek sposób Związek, że to w jakikolwiek sposób sugeruje. Dobrze to wszyscy wiedzieli co należy zrobić w następnym kroku od 1 listopada, tak jak u nas w czerwcu 2016, wszyscy wiedzieli. Mimo tego, było to w Policji rozłożone w czasie na co najmniej dwa tygodnie(stopniowe przechodzenia na L4), może właśnie dlatego, że nie było ogłoszenia w jakikolwiek sposób. Skala tego, licząc proporcjonalnie, wcale nie była większa od tej co u nas, nawet mniejsza, bo u nas MB nie podawał absencji innych niż L4, które także były spore. Nikt tego tam nie ogłaszał, tak jak i u nas nikt tego nie ogłaszał. Po prostu, u Nas znaleźli liczną grupę funkcjonariuszy, którzy zaczęli puszczać zgłoszenia bez weryfikacji i zaczęli opanowywać protest. Na granicy także podnieśli szlabany i naczelnicy i ich zastępcy(oczywiście tylko część) machała by jechać. Nawet dyrektorzy stali nad funkcjonariuszami na niektórych przejściach. W Policji nie dało się zastąpić funkcjonariuszy w patrolu interwencyjnym i innych akcjach nagłych. Próbowali przez jakiś czas jeździć nawet komendanci na interwencje, ale wymiękli. Wystarczyło, że w wielu Komendach, nie miał kto jechać na interwencje i sprawa była załatwiona. Różnica też polega na tym, że tam w ZZ, są często komendanci, ich zastępcy inni przełożeni, a u nas to rzadkość, stąd mogło być tego rodzaju wzywanie, aprobata części przełożonych i mogło być odbierane jako działania ZZ.
 
A, czy wymiar sprawiedliwości nie stanowi trzonu administracji? Pytam, ponieważ mam informacje od bliskiej osoby, że np. w prokuraturze w Warszawie w listopadzie były nagrody w kwocie po 1500 zł, a w grudniu ma to być 1000 zł.
Już wyjaśniałem @piracius. Niestety nie rozumiemy się wciąż, ale powtórzę. Pokazanie jednego czy dwóch przykładów nie jest wykazaniem dyskryminacji, gdy dziewięćdziesiąt kilka procent administracji nie otrzymuje nagród. Jest to oczywiście nie w porządku, ale nie jest to dyskryminacja, jak w przypadku funkcjonariuszy. Powtórzę też, że tak jak wywalczyliśmy dla pracowników podwyżki na bazie walki o dyskryminację fszy, tak samo i jedynie w ten sposób możemy wywalczyć nagrody, tzn. walcząc o zniesienie dyskryminacji funkcjonariuszy. Nie da się walczyć o zniesienie dyskryminacji pracowników, gdy taka nie występuje wdanej sprawie.
 
A, czy wymiar sprawiedliwości nie stanowi trzonu administracji? Pytam, ponieważ mam informacje od bliskiej osoby, że np. w prokuraturze w Warszawie w listopadzie były nagrody w kwocie po 1500 zł, a w grudniu ma to być 1000 zł.
Ministerstwo rolnictwa, kancelaria Sejmu....o sądach pisałem,,,to oczywiście nie są przykłady dyskryminacji.
To takie "wybieranie lepszych" wśród "nijakich"....:cool:
 
@piracius To nie jest dyskryminacja, tak jak w stosunku do innych formacji. Jeżeli prawie 100% administracji nie ma nagród(pracownicy), powoływanie się na jeden przykład nie jest dowodem na dyskryminację. To chyba zrozumiałe jest?
 
Już wyjaśniałem @piracius. Niestety nie rozumiemy się wciąż, ale powtórzę. Pokazanie jednego czy dwóch przykładów nie jest wykazaniem dyskryminacji, gdy dziewięćdziesiąt kilka procent administracji nie otrzymuje nagród. Jest to oczywiście nie w porządku, ale nie jest to dyskryminacja, jak w przypadku funkcjonariuszy. Powtórzę też, że tak jak wywalczyliśmy dla pracowników podwyżki na bazie walki o dyskryminację fszy, tak samo i jedynie w ten sposób możemy wywalczyć nagrody, tzn. walcząc o zniesienie dyskryminacji funkcjonariuszy. Nie da się walczyć o zniesienie dyskryminacji pracowników, gdy taka nie występuje wdanej sprawie.
No cóż, trzeba poczekać na "opinię" od resortu :sleep::sleep::coffee:o_O
(MF raczej się do pisma nie odniesie:unsure: -to oczywiście moje osobiste odczucie).
Odblokowanie...może nastąpić 30 grudnia, z wypłatą będzie gorzej...czas to pieniądz.
Rezerwy pozostaną wyłącznie w gestii MF i DIAS i po szczepieniu można "bezpiecznie" zagospodarować.
Spokojnego Nowego Roku.
 
Back
Do góry