• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

To nie Bareja, to dzieje się naprawdę.

Piszę z urlopu, bo mamy do czynienia z nietypową akcją w IAS Opole, o czym powinna wiedzieć cała Polska.

Dzwonią do mnie ludzie, że część kadry kierowniczej rozpoczęła zmasowaną agitację zapisywania do swoich ZZ.
To nie jest fake news, to dzieje się naprawdę w IAS Opole. To jest nierówne traktowanie ZZ, a co za tym idzie to jest łamanie prawa. Np. jeden z kierowników poinformował swoich podwładnych, że tę "delikatną sprawę", by zapisywać się do jednego z ZZ, przedstawia na prośbę Naczelnika Urzędu(sic!). A zatem mamy informacje z US, że kierownicy robią spotkania z podwładnymi i namawiają, aby zapisywać się do jednego z ZZ. To nie Bareja, to dzieje się naprawdę. Straszą przy tym Związkiem Zawodowym Celnicy PL mówiąc nieprawdziwe rzeczy na temat naszego stanowiska dot. zasad podziału podwyżek, jak również pojawiają się ze strony kadry kierowniczej groźby przekazywane podwładnym, że podwyżek nie będzie wcale, bo nasz związek nie przystąpił do porozumienia DIAS i innych ZZ.
Nasze stanowisko jest jasne i DIAS powinien rozdysponować podwyżki zgodnie z obowiązującym prawem - ustawa o ZZ jasno to precyzuje. Nie ma żadnego zagrożenia, aby podwyżek nie było, zakładając brak złej woli pracodawcy oczywiście.

ZZ Celnicy PL nie zaakceptował propozycji podziału DIAS i innych ZZ, gdyż to jest po prostu niegodziwe, aby zaproponować podział, w którym funkcjonariusze z 25 letnim doświadczeniem i ogromnymi zasługami dla Skarbu Państwa oraz pracownicy z doświadczeniem i długim stażem zostali pozbawieni podwyżki albo otrzymali 5zł, a kadra kierownicza 500zł.

Niegodziwe jest także pozbawianie podwyżek setek pracowników z krótkim stażem, referentów i księgowych, którym pracodawca nie przedstawił jednocześnie żadnej ścieżki kariery zawodowej, także tym na umowie na czas nieokreślony.
Doświadczona kadra musi zarabiać więcej i to jest nasze stanowisko jako ZZ podnoszone w IAS Opole przed DIAS już w 2017r., ale nie można zaniedbań samego pracodawcy przecież(to pracodawca do tego doprowadził swoimi wcześniejszymi działaniami), niwelować tak brutalnie jednym pociągnięciem. To ma być proces kilkuletni, aby spełnić postulaty Uchwały modernizacyjnej dot. konkurencyjności KAS i ZZ Celnicy PL taką ścieżkę zaproponował. Poza tym propozycja DIAS nic tutaj nie naprawia, a to z uwagi na wspomniane wartościowanie, które zostało błędnie przeprowadzone(gro doświadczonych funkcjonariuszy i pracowników jest pozbawianych podwyżek lub otrzymuje kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych).
Niegodziwe jest także odnoszenie podwyżek do wartościowania, które zarówno w SC jak i KSC zostało źle przeprowadzone.

W mojej i wielu funkcjonariuszy i pracowników ocenie, którzy mnie alarmują o sytuacji, to jest uwłaszczenie.

Niegodziwe jest także, by pozbawiać podwyżek albo proponować kilka czy kilkanaście złotych ponad połowie kadry IAS Opole.
To skrajnie demotywujące i nieodpowiedzialne.

Szersze uzasadnienie ZZ Celnicy PL w załączonych stanowiskach.

Jako środowisko zawodowe musimy jednoznacznie i zdecydowanie przeciwstawić się temu co ma miejsce.
Apeluję o wsparcie. Potrzebujemy go, by móc wspólnie bronić Naszych, jako środowiska praw. Prawo nam to gwarantuje, gdy będziemy mieli bezdyskusyjny status organizacji reprezentatywnej, nawet gdy inne ZZ także taki status zyskają. Nie sugerujcie się nieprawdziwymi informacjami, które aktualnie na niespotykaną dotąd skalę są kolportowane przez część kadry kierowniczej.

ZZ Celnicy PL liczy na dzień dzisiejszy około 200 członków w IAS. Pozostałe 4 ZZ, po kilkanaście i kilkadziesiąt osób. W tym wg mojej oceny co najmniej 3 ZZ reprezentują kierownicy, a 1 jest pod kontrolą osoby z wyższej kadry kierowniczej. Tak to niestety w Opolu wygląda. Nie mamy tutaj łatwo.
Jest tylko jedna możliwość, aby odpowiedzieć na tę pozaprawną akcję agitacyjną, wykorzystującą struktury podległości służbowej.
Zapisujmy się do ZZ Celnicy PL, tak abyśmy bezdyskusyjnie byli największą reprezentatywną organizacją związkową w IAS Opole.
Wówczas prawnie będziemy mieli zagwarantowane uwzględnianie Waszego głosu.
Obiecuję nieustępliwą walkę o wszystkich nierówno traktowanych, krzywdzonych i pomijanych w awansach i nagrodach, tak jak czynimy to obecnie przy tym podziale podwyżek i w prowadzonych z pracodawcą sporach.
Jeżeli ktoś nie chce wysyłać upoważnienia do finansów, istnieje możliwość zadeklarowania członkostwa bez pośrednictwa Wydziału Finansowego - opcja samodzielne potrącanie składki. Wówczas pracodawca nie jest informowany o tym, że jesteś członkiem. Załączam deklarację, której skan podpisany wystarczy wysłać e-mailem. Można także listem zwykłym. Opcje do wyboru.
Proszę takżę całą Polskę o wsparcie ZZ Celnicy PL.

RAZEM ZWYCIĘŻYMY!

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 

Attachments

  • celnicy75-1-20-stanowisko.pdf
    263,5 KB · Wyświetleń: 908
  • celnicy75-2-20-do DIAS OPO stanowisko.pdf
    147 KB · Wyświetleń: 687
  • deklaracja_IAS_elektroniczna_RODO.doc
    41,5 KB · Wyświetleń: 610
jak można porównywać mnożniki AP i SCS skoro mamy rożne kwoty bazowe....

1. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2288 oraz z 2020 r. poz. 278) ustala się:
2) kwoty bazowe dla:
(...)
b) członków korpusu służby cywilnej( ...)- w wysokości 2 031,96 zł,
e) funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej - w wysokości 1 803,16 zł;
 
Trudno porównywać i nie widzę powodu, żeby porównywać.
Mamy inną kwotę bazową, jak napisał/a @angel81 , ale też inną strukturę wynagrodzenia czy uposażenia. My (f-sze) mamy dodatek za stopień, cywilnych dodatków nie znam. Niby mamy większy dodatek stażowy, ale jest on liczony tylko od części uposażenia i może okazać się, że nasze 25% to jest mniej niż 20% w służbie cywilnej.
Podwyżki mamy z osobnych budżetów, my nie zabieramy kasy cywilom i odwrotnie. Przy wpisach gdzie to jest istotne warto wspomnieć jakiej grupy to dotyczy.
Nasze (funkcjonariusze i SC) współistnienie w KAS komplikuje nawet komunikacje na tym forum., bez wiedzy kto jest kim trudno interpretować niektóre wpisy
 
30lat w UC (starszy aspirant, młodszy ekspert) - nie mam tyle 😊 - sfera mażeń na przyszłość😉
I to jest własnie przykład, że nie należy porównywać mnożników cywili i funkcjonariuszy.
Po podwyżkach, jest mało prawdopodobne, że Twój mnożnik młodszego eksperta wynosi mniej niż 1,986, bo minimalny mnożnik na tym stanowisku to 1,974, po drugie, gdybyś jednak chciał porównywać swój mnożnik z mnożnikiem cywila, to uczciwie byłoby doliczyć jeszcze 0,518 mnożnika za stopień starszego aspiranta.
No i należałoby na koniec otrzymany wynik przemnożyć przez odpowiednią kwotę bazową (inną dla cywili i f-szy)

Na przykładzie Twoim i @matula
@matula 1,986 * 2 031,96 zł = 4035 zł + 20% stażowego (807zł) daje razem 4842 zł
Twoje minimum: 1,974 * 1 803,16 zł + 0,518 8 1 803,16 zł = 4493 zł (zakładając, że masz jednak minimalny mnożnik na stanowisku) do tego dodajmy 25% stażowego od zasadniczej (1,974 * 1 803,16 zł * 25%=890 zł) co daje razem 5383 zł

Z wyliczeń wynika, że jednak @matula może pomarzyć o takim jak Twoje uposażeniu.
Trudno jest też porównać Wasze stanowiska, bo Ty jesteś w grupie eksperckiej a kontroler to raczej dość niskie stanowisko w Służbie Cywilnej.
Nie brałem pod uwagę ewentualnych dodatków kontrolerskich czy innych (brak danych)
 
Ostatnia edycja:
I to jest własnie przykład, że nie należy porównywać mnożników cywili i funkcjonariuszy.
Po podwyżkach, jest mało prawdopodobne, że Twój mnożnik młodszego eksperta wynosi mniej niż 1,986, bo minimalny mnożnik na tym stanowisku to 1,974, po drugie, gdybyś jednak chciał porównywać swój mnożnik z mnożnikiem cywila, to uczciwie byłoby doliczyć jeszcze 0,518 mnożnika za stopień starszego aspiranta.
No i należałoby na koniec otrzymany wynik przemnożyć przez odpowiednią kwotę bazową (inną dla cywili i f-szy)

Na przykładzie Twoim i @matula
@matula 1,986 * 2 031,96 zł = 4035 zł + 20% stażowego (807zł) daje razem 4842 zł
Twoje minimum: 1,974 * 1 803,16 zł + 0,518 8 1 803,16 zł = 4493 zł (zakładając, że masz jednak minimalny mnożnik na stanowisku) do tego dodajmy 25% od zasadniczej (1,974 * 1 803,16 zł * 125%=890 zł) co daje razem 5383 zł

Owszem, ale pozostaje niewiadoma która może znacząco wpłynąć na wyniki

Cywile też mają dodatki...

Znajoma już 3 lata temu w rozmowie wysypała się, że ma 1200 dodatku, za gotowość do pełnienia obowiązków w in urzędzie

Tak to określiła, nie wiem jak on się naprawdę nazywa

Mają też kontrolerskie, egzekucja też ma, uksowcom przycięli ale też im coś pozostało

Nie znam szczegółów, nie interesuje mnie to...

Już kiedyś napisałem, że nie mam nic przeciwko, żeby mediana cywili to było 10k...

To nie moja broszka, ale jeśli już coś porównujecie, to rzetelnie

Pamiętajmy też, że służba to nie praca

Jeśli któryś ze skarbowców zazdrości niechaj przybywa...

Niech weżmie udział w naborze, przejdzie sprawdzian fiz, testy, lekarzy, zacznie jako mł spec i aplikant na granicy, pozdaje egzaminy itp

I czeka 5 lat na każdą belkę...
 
jak można porównywać mnożniki AP i SCS skoro mamy rożne kwoty bazowe....

1. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2288 oraz z 2020 r. poz. 278) ustala się:
2) kwoty bazowe dla:
(...)
b) członków korpusu służby cywilnej( ...)- w wysokości 2 031,96 zł,
e) funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej - w wysokości 1 803,16 zł;
nie zapominaj że w scs nie płaci się pewnych składek, nie wiem na pewno ale zdaje się że właśnie różnica pokrywa nie płacoen składki
 
@bolo1999 masz rację, w międzyczasie wyedytowałem post, zaznaczając, że nie biorę po uwage ewentualnych dodatków.
Mnie też mało interesuje pensja cywili, nie mam zamiaru zaglądać im do portfela, moim celem było pokazanie, że porównywanie mnożników tych dwóch grup nie ma sensu
 
Dalsza korespondencja dla zainteresowanych tym co dzieje się w Opolu w sprawie podwyżek
 

Attachments

  • Odpowiedź na e-mail Celnicy PL z 15.07.-Podwyzki.pdf
    684,2 KB · Wyświetleń: 444
  • celnicy75-6-20-do DIAS OPO odpowiedź2.docx
    58,6 KB · Wyświetleń: 364
Czyli dobrze rozumiem, że ZZ Celnicy został zignorowany i nie uznany za reprezentatywny tylko i wyłącznie z tego powodu, że nie zostały przedstawione w odpowiednim terminie statystyki odnośnie liczby członków?
 
Wysyła się dwa razy w roku - stan na koniec grudnia i koniec czerwca. W styczniu nie wysłałem, w lipcu wysłałem. Rozmowy kończyły się w lipcu. Stanowisko zajęliśmy w lipcu i w lipcu podałem liczebność jaka jest na dzień 30 czerwca 2020r. Na pewno będziemy to skarżyć do Szefa KAS i rozważymy też skargi do innych instytucji.
Wcześniej, w czerwcu, a może nawet wczesniej DIAS otrzymała pismo o statusie naszym jako organizacji reprezentatywnej z racji przepisów obowiązujących dla organizacji międzyzakładowej(ogólnopolskiej) i tego nie uznała. Moim zdaniem błędnie.
Dlatego uważam, to moja ocena, że są to kruczki prawne. Jak wspomniałem będziemy to skarżyć wyżej.
Ps. W Opolu potrzebny jest przedstawiciel ZZ na Izbę po zwolnieniu Roberta S-Przewodniczącego ZOI w OPOLU(brak propozycji).
Ja robię to przez kilka lat w zastępstwie, ale z uwagi na prowadzenie spraw ogólnopolskich nie jestem w stanie prowadzić wszystkich spraw z Opola bez uszczerbku dla jakości prowadzonych spraw. Po prostu nie da się, bo np. jest zaproszenie z Opola na spotkanie i jest w tym samym dniu zaproszenie do Warszawy.
Aktualnie poszukujemy kogoś kto poprowadzi sprawy związkowe w Opolu. Jeżeli taka osoba się nie zgłosi, to dalej będę to robił, najlepiej jak potrafię, ale pewne zaniedbania pewnie będą się pojawiały. Oby ktoś był chętny.
 
Back
Do góry