• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Takie są skutki braku oczyszczenia MF

Cd. braku oczyszczenia MF.
"Wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Finansów mieli wyłudzać VAT w trakcie zagranicznych misji - podaje "Rzeczpospolita". Prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie sprawdzające."
ZZ Celnicy PL od lat apeluje, że przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać, w braku realnego audytu i oczyszczenia MF.
Związek wnioskował o to wielokrotnie.
Wygląda jednak na to, że nikomu nie zależy na tym, by MF oczyścić z nieuczciwych urzędników, garstki urzędników, którzy rzutują na opinię o ogóle porządnych, merytorycznych i uczciwych urzędników MF.
Co gorsze, ich niemoralna postawa rzutuje także negatywnie na wszystkich w KAS.
Jeżeli nie zostaną podjęte działania oczyszczające, to cdn. niestety.
 
oddelegowanie na misję zagraniczną nie powoduje że oddelegowany traci miejsce stałego pobytu w RP także...
Przyznać jednak należy, że celnik na granicy nie powinien rozstrzygać wszystkich zawiłości prawa i mieć jasne instrukcje. taki stan rzeczy trwa od epoki Kapicy do chwili obecnej.
 
oddelegowanie na misję zagraniczną nie powoduje że oddelegowany traci miejsce stałego pobytu w RP także...
Przyznać jednak należy, że celnik na granicy nie powinien rozstrzygać wszystkich zawiłości prawa i mieć jasne instrukcje. taki stan rzeczy trwa od epoki Kapicy do chwili obecnej.
O i wreszcie szanowni koledzy zauważyli problem. Panowie sobie vat odbierali, bo uważali, że im się należy, funki starali się to weryfikować, w miarę możliwości. Ale jak masz 15 min do odlotu... Powtarzam to nie jest afera, powinniśmy to rozwiązać wewnętrznie..
 
A dla mnie jak by nie było jest to wstyd, że przedstawiciele Naszego kraju próbowali sobie dorobić w ten sposób. Co diety były za małe? Polskie cwaniactwo. Zaoszczędzili 23% ;D
 
@młspeclat67
Skąd kwota 1 tys.zł? To jednorazowo? W artykule jest mowa o trwaniu procederu od 2012r.
Całkowicie błędnie wysuwasz wniosek odnośnie funkcjonariuszy, którzy podbijali.
Mamy mnóstwo sytuacji, że coś co nie powinno jechać, jechało latami.
Działo się tak na skutek właśnie złych wytycznych, poleceń i presji MF, czy niższych zwierzchników.
Przykłady można mnożyć i związek podawał takie przykłady, nie raz i nie dwa i nikt nigdy nie zrozumiał tego jako oskarżanie funkcjonariuszy. Sam odprawiałem towary, które jechały "z rozpędu" i mimo podejmowanej walki nie dało się tego zatrzymać od razu. Dopiero po czasie.
Dobrze wiemy i rozumiemy co to jest presja i wytyczne zwierzchników i jak trudno jest z tym walczyć.
Zwrot VAT dla podróżnych akurat także dość obszernie omówiłem podczas zeznań przed Komisją Śledczą w Sejmie.
Zrobiłem to przecież na wniosek i w obronie funkcjonariuszy, którzy wobec absurdalnych i wykluczających się wytycznych i presji zwierzchników i samego MF, podbijali TAX FREE.
Pozdrawiam
 
Wolny, odpowiadam przepisy vat mają dużą dowolność interpretacyjną. Hmm pytanie czy o taką interpretacje nie wystąpili? Może to miał być bonus do misji? I zwróćcie uwagę, że dyskusja sprowadza się do piętnowania tych co odbierali. A tylko ja Zuzia zwracamy uwagę na niejasność przepisów., kiedy pojawił się merytoryczny problem, nagle objawiło się sporo ludzi, ktòrzy merytorycznie nie chcą rozmawiać... Pytanie dlaczego?
Dla mnie, podobnie jak @PJS sprawa jest dość oczywista. Dla mnie osoby delegowane do służby na misjach powinny świecić przykładem, jeżeli okaże się prawdą, że korzystali z mechanizmu TAX Free powinni zostać usunięci ze służby.
 
Dla mnie, podobnie jak @PJS sprawa jest dość oczywista. Dla mnie osoby delegowane do służby na misjach powinny świecić przykładem, jeżeli okaże się prawdą, że korzystali z mechanizmu TAX Free powinni zostać usunięci ze służby.
Popieram Cię i powtarzam to co pisałem wcześniej. Takie postępowanie, nawet na pograniczu prawa i bezprawia , ale z poziomu etyki służby, jeśli zostało przeprowadzone przez pracowników/ funkcjonariuszy z MF dyskredytuje ich jako aktualnych funkcjonariuszy!!!! Dla dobra służby i właściwego etosu powinni zostać pożegnani. I nie chodzi o to , że jest to mała kwota ( 1000 PLN) tylko dla przejrzystości zasad.
 
Ostatnia edycja:
SZ. P. Przew., faktycznie może w emocjach nieco źle się wyraziłem. Oglądałem całe, Pana wystąpienie, mimo iż byłem po nocy. Mało ich Pan nie zamęczył😁 Chodziło mi o to, że im bardziej "aferę" nagłaśniamy, tym bardziej rośnie ryzyko, że Mordor zemści się na funkach, którzy potwierdzili. Tych najłatwiej dorwać i prasie sprzedać.

"Słabe państwo, słabe jest wobec silnych, lecz silne wobec słabych"- dr. hab. Andrzej Zybertowicz
 
Ostatnia edycja:
@młspeclat67 Drogi Kolego. Gdybyśmy nie nagłośnili m.in. afery spirytusowej, zarzuty stawialiby, oczywiście niesłusznie, jak wielokrotnie to robiono, właśnie funkcjonariuszom, którzy dokonywali odpraw. Wiem to na pewno. Niestety tak to działa.
 
@młspeclat67 Drogi Kolego. Gdybyśmy nie nagłośnili m.in. afery spirytusowej, zarzuty stawialiby, oczywiście niesłusznie, jak wielokrotnie to robiono, właśnie funkcjonariuszom, którzy dokonywali odpraw. Wiem to na pewno. Niestety tak to działa.
Z pewnością Pan Przew. lepiej wie, jak to wszystko działa. Tyle, że my na pierwszej linii wiemy też, jaki potrafi być MF. Oni są zdolni do wszystkiego. Akurat to nie ja wrzuciłem kwotę 1000. Jednorazowo były zapewne mniejsze. Ale przez 8 lat...się zebrało.
 
Ostatnia edycja:
....Najciemniej pod latarnią,
a na świeczniku się nie poparzysz...no chyba, że ktoś "ci pomoże".
Prawo jest prawem, Temida jest ślepa, a pieniądz nie śmierdzi, nawet jak VATywny,
a może te towary były zakupione w ramach "wzajemnej pomocy".
Pytanie zasadnicze KTO i za ILE kupił, a zwrot jak zwrot, podróżnym się należy,
powinien być podwójny, żeby zrekompensować wysiłek w reprezentowaniu....:coffee:
 
@młspeclat67 Drogi Kolego. Gdybyśmy nie nagłośnili m.in. afery spirytusowej, zarzuty stawialiby, oczywiście niesłusznie, jak wielokrotnie to robiono, właśnie funkcjonariuszom, którzy dokonywali odpraw. Wiem to na pewno. Niestety tak to działa.
raczej Pan nie wie, nikomu włos nie spadł z głowy, niech Pan zgadnie , dzięki komu? wystarczy porównać nazwiska z raportu z piastującymi stanowiska, czy jednak nigdy Panu nie przyszło do głowy, ze być może właśnie dlatego pana wygaszono?
 
MF nikt nie jest w stanie oczyścić . To jest ich mały przystanek w dalszej karierze . Krysztalik chyba przyniósł największy skandal /podatki, oswiadczenia, skandale, hoteliki/ i jest w NIK . Tak się robi karierę ,
Zwykły funk. Państwowy w oświadczeniu majątkowym po zeznaniu /błędzie / miał by już wyrok, i wypad z roboty :(
 
Jak czytam uzasadnienia jakie DIAS podają w decyzjach za brak propozycji to wszystko to co piszesz potwierdza się. Przywykłem do tego. Trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość i robić swoje.
 
czy ktoś odwołujący się do sądu jako dowód podał protokół z komisji, które opiniowały do zwolnienia, ucywilnienia, zostawienia w służbie? To były komisje, w których brały udział zz. Aktualna decyzja DIAS nie może odbiegać od ustaleń w tych protokołach. A jeśli odbiega, to też może być interesujące dla sądu. Uważam, że te protokoły powinny ujrzeć światło dzienne i sugeruję by zz się o nie upomniał. Jeśli protokoły chroni RODO to niech każdy dostanie indywidualnie fragment dla siebie.
 
czy ktoś odwołujący się do sądu jako dowód podał protokół z komisji, które opiniowały do zwolnienia, ucywilnienia, zostawienia w służbie? To były komisje, w których brały udział zz. Aktualna decyzja DIAS nie może odbiegać od ustaleń w tych protokołach. A jeśli odbiega, to też może być interesujące dla sądu. Uważam, że te protokoły powinny ujrzeć światło dzienne i sugeruję by zz się o nie upomniał. Jeśli protokoły chroni RODO to niech każdy dostanie indywidualnie fragment dla siebie.
I to jest myślenie we właściwym kierunku!
Chwała bohaterom ...
 
Back
Do góry