• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Stanowisko ZZ Celnicy PL dot. podziału środków z modernizacji

Pan Bartosz Zbaraszczuk
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Szef Krajowej Administracji Skarbowej


Szanowny Panie Ministrze.

Zarząd Główny ZZ Celnicy PL akceptuje kompromisową propozycję podziału środków na podwyżki z modernizacji KAS na lata 2023-2025 wg schematu 65% obligatoryjnie dla każdego, 30% na wyrównanie różnic płacowych poprzez dążenie do siatki płac, 5% na zaległe awanse w stanowisku oraz zaległe awanse płacowe w ramach stanowiska.

Zaznaczamy, że niezbędne będzie także w ww. okresie „nadrabianie” zaległości awansowych w stopniu ze środków wynikających z oszczędności na funduszu płac.

W Porozumieniu, które będzie podpisane na szczeblu centralnym w tej sprawie, prosimy o zapisanie:

a/ szczegółowe zasady dotyczące puli 5% oraz 30% zostaną uzgodnione na szczeblu lokalnym, biorąc pod uwagę cel wyodrębnienia środków,

b/ w sytuacji osiągnięcia minimalnych mnożników, wszystkie środki z puli 30% zostaną przeznaczone na podwyżki w danej IAS, po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi wyższych niż minimalne mnożników wynikających z siatki płac na poszczególnych stanowiskach.

Zwracamy się z prośbą, aby bezpośrednio po podpisaniu w początkach stycznia br. Porozumienia, Pan Minister przekazał wytyczne do Izb o rozpoczęcie uzgodnień na szczeblu lokalnym. Tak jak wskazywaliśmy na spotkaniu 28.12.22 r. i co Pan Minister także mówił jeszcze w trakcie uzgadniania projektu Porozumienia z 21.09.22 r., chodzi o to, by środki z modernizacji zostały wypłacone jak najszybciej z uwagi na trudną sytuację wielu funkcjonariuszy i pracowników spowodowaną inflacją. Ważne także jest, aby wypłaty nie były opóźniane w stosunku do innych formacji mundurowych.

Mając na uwadze doświadczenia z lat poprzednich, prosimy także o rozpoczęcie prac nad projektem rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zmiany wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w 2023 r., tak aby wyższa wielokrotność mogła być przyjęta bez opóźnień po rozdysponowaniu środków z modernizacji zaplanowanych na 2023 r., w terminach tak jak zawsze miało to miejsce w innych formacjach mundurowych.


Z Poważaniem:

Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
Sławomir Siwy
 

Attachments

  • celnicy1-23-podział środków z modernizacji.docx
    58,5 KB · Wyświetleń: 527
Od dwóch lat jest stosowane wyrównywanie, jak ktoś ma st.asp., to co roku u nas funkom o niższych stopniach wyrównuje się. Dostają o 100 zł więcej podwyżki, o 100 zł więcej dodatku. Teraz też z podwyżki 699 zł dostanie się gwarantowane 65% a resztę tym o niższych stopniach. Wychodzi, że kilka setek w plecy trzeci rok się zapowiada, a później kolejne. Czyli starsi wiekiem i stopniem finansują reszcie podwyżki Sprawiedliwośc. Mnie już dogonili w dodatku specjaliści. Co roku podwyżkę mają i awans, bo wyrównują - jaja jakieś. Nie mówiąc o znajomych króliczka, Ci to swoje dostaną.
 
Są starsi, którzy piszą odwrotnie, że dla starych idą środki z modernizacji kosztem młodych - vide posty @GAJA, która wyrażała, przedstawiając się jako funkcjonariusz starszy stażem, że młodzi oddają na starych. Każdy ma zatem swój punkt widzenia i swój pogląd.

Fakty są takie, że wywalczyliśmy stażowe po 15 latach stawiając sprawę doświadczenia na pikiecie i składając petycję do Premiera i mówiąc o tej sytuacji do jakiej prowadzi siatka płac od początku, gdy się ukazała. Dzięki temu dopisali funkcjonariuszy. Inaczej byśmy tego nie zaakceptowali. Pewne kwestie związane z doświadczeniem zostały uwzględnione.
Dzięki temu poprawi się sytuacja tych co mają staż powyżej 15 lat.
Stawialiśmy sprawę doświadczenia zdecydowanie na każdym spotkaniu.
Udało się także zmienić, że nie ma puli do wyłącznej dyspozycji DIAS a na wyrównywanie właśnie zaległości awansowych czy płacowych. Jeżeli ktoś ma specjalistę czy starszego specjalistę i ma doświadczenie to powinien awansować. I jest na to przeznaczona pula, dzięki ZZ Celnicy PL. Miała to być pierwotnie pula do swobodnej dyspozycji DIAS.
To jest konsensus, z którego nikt nie jest do końca zadowolony, jak to z kompromisami bywa.
Można oczywiście się okopać, ale to do niczego nie prowadzi, bo większość ZZ i MF i tak już to zaakceptowała. Populizm w jedną 80/20 albo drugą 50/50 stronę trafia zawsze na podatny grunt, ale do niczego konstruktywnego nie prowadzi. Dobrze, że jest kompromis, a nie pat, bo funckjonariusze i pracownicy powinni jak najszybciej otrzymać podwyżki.
Spłaszczenie natomiast, do którego prowadzić ma siatka płac, jest bardzo niebezpieczne i trzeba z wywalczonej puli mieć na uwadze sytuacje tych co mają od kilku do nastu lat stażu i nie awansowali na stanowisku, czy też nie mogą awansować na stanowisku z uwagi na kryteria ustawowe, ale mogą awansować płacowo w ramach stanowiska.
To jest do uzgodnienia w IAS-ach, ale pamiętajmy, że są ZZ, których to nie interesuje i byli za tym spłaszczeniem i dla nich 65% to jest zgniły kompromis, ale w drugą stronę.
Cóż taki podzielony głos środowiska i głową muru nie przebijemy.
My na pewno będziemy to wciąż sygnalizować w uzgodnieniach lokalnych.
 
Informuję koleżeństwo, iż 11 ucywilnionych w 2017 roku funkconariuszy i nadal pracujacych w urzędach skarbowych, złożylo wspólny pozew do Sądu Pracy, odnośnie podwyżek w 2022 r. dot. nierównego traktowania i dyskryminacji płacowej w 2022 roku. Z 375 brutto podwyżki dostaliśmy 188 brutto w 2022 r.
Za to, że zarabiamy więcej od młodego kierownika w Urzędzie, dostaliśmy 50% podwyżki.
A w Izbie dostali wszyscy 375 brutto.
Sprawa jest w Sądzie i czekamy na rozprawę.

Piszę to, ponieważ związki podpisały się pod tym porozumieniem z MF i lolalnie z DIAS a sytuacja może się znowu powtórzyć.

I jeszcze jedno.
Oprócz zaległej podwyżki za 2022 rok z odsetkami dla 11 pracowników Sąd wskazał odszkodowanie dla Nas.
Jak wygramy, to jaki będzie wizerunek DIAS?
 
Brawo!
Kolejny raz potraktowano ucywilnionych.
Zwłaszcza, że wielu z nich służyło w komórkach merytorycznych i nadal pracuje w KAS jako pracownicy cywilni wykonujący te same zadania, co przed 2017 r..
Większość zaczynała "karierę" na pasach, oddziałach.
Ci co mieli plecy w 2017 r., niekoniecznie kwalifikacje, zostali przesunięci do komórek mundurowych.
Ostatni podział podwyżek, o którym piszesz to zasługa związków zawodowych.
Taki socjalistyczny podział kasy.
I mamy kolejny absurdalny podział środków, beż żadnych kryteriów.
I to związkowcy będą mieć decydujący głos, czy należy się wyższy mnożnik od minimalnego w danej grupie.
Nie dziwię się, że niektórzy rzucają papierami.
 
Ostatnia edycja:
Informuję koleżeństwo, iż 11 ucywilnionych w 2017 roku funkconariuszy i nadal pracujacych w urzędach skarbowych, złożylo wspólny pozew do Sądu Pracy, odnośnie podwyżek w 2022 r. dot. nierównego traktowania i dyskryminacji płacowej w 2022 roku. Z 375 brutto podwyżki dostaliśmy 188 brutto w 2022 r.
Za to, że zarabiamy więcej od młodego kierownika w Urzędzie, dostaliśmy 50% podwyżki.
A w Izbie dostali wszyscy 375 brutto.
Sprawa jest w Sądzie i czekamy na rozprawę.

Piszę to, ponieważ związki podpisały się pod tym porozumieniem z MF i lolalnie z DIAS a sytuacja może się znowu powtórzyć.

I jeszcze jedno.
Oprócz zaległej podwyżki za 2022 rok z odsetkami dla 11 pracowników Sąd wskazał odszkodowanie dla Nas.
Jak wygramy, to jaki będzie wizerunek DIAS?
Brawo z tym pozwem.
MF ustalił wtedy centralnie taką zasadę z tym 50%. Nie było mnie na ustaleniach centralnych wtedy i jak tylko się o tym dowiedziałem, wysłałem wytyczne do naszych ZOI, aby pilnowali, by nie uderzyło to w ucywilnionych i tam gdzie uderza przeciwstawili się temu. Nie w każdej IAS to się jednak udało, bo jak wyżej wspomniałem jesteśmy jako związek osamotnieni w walce o ucywilnionych. Jeżeli kilkanaście ZZ w IAS nie interesują ucywilnieni, a nawet celowo w Nich uderzają, to nie mamy jak przełożyć naszego głosu na ustalenia podziału. To co piszesz nie przeszło jednak w każdej IAS dzięki ZZ Celnicy PL, gdzie mamy takie możliwości. Przyznaję też, że nie wszędzie nasi przewodniczący zareagowali jak należy. Potem jednak interweniowali na moją i Waszą prośbę do DIAS, by to naprawić. Uważam, że należy o tym gdzie do tego doszło pamiętać przy kolejnych awansach.
 
Od dwóch lat jest stosowane wyrównywanie, jak ktoś ma st.asp., to co roku u nas funkom o niższych stopniach wyrównuje się. Dostają o 100 zł więcej podwyżki, o 100 zł więcej dodatku. Teraz też z podwyżki 699 zł dostanie się gwarantowane 65% a resztę tym o niższych stopniach. Wychodzi, że kilka setek w plecy trzeci rok się zapowiada, a później kolejne. Czyli starsi wiekiem i stopniem finansują reszcie podwyżki Sprawiedliwośc. Mnie już dogonili w dodatku specjaliści. Co roku podwyżkę mają i awans, bo wyrównują - jaja jakieś. Nie mówiąc o znajomych króliczka, Ci to swoje dostaną.
Odpowiem tak jak Ty kiedyś mi. Psy szczekają karawana jedzie dalej.
 
Zobaczymy w praktyce.
Podzielę się takim przykładem. Piękna Pani, miła sympatyczna i uczynna ( zawsze podzieli się wiedzą jaki hotel wybrać w rozlicznych kurortach świata - żart), bardzo bogata (z domu) ideał. Nie dostaje awansów ani podwyżek ale wogóle jej to nie przeszkadza. Nie dostaje bo na służbę przychodzi dla rozrywki, pogadać itp. wogóle nie interesuje się sprawami służbowymi w każdym wymiarze - w skrócie nie potrafi kompletnie nic po kilkunastu latach. Teraz rozumiem trzeba zrekompensować Pani brak awansów itp. (Chociaż uczciwie trzeba przyznać, że ona ma na to wywalone).
Takie przemyślenia ale jak najbardziej są tacy funkcjonariusze którym koniecznie trzeba wyrównać albo inaczej naprawić krzywdy. Cztery belki i mniej po 20 latach służby (którą wykonuje a nie na nią tylko przychodzi) - skandal. Osobiście uważam, że st. aspirant po 20 latach to skandal w formacji mundurowej- chociaż, z mojego otoczenia, nie znam nikogo kto między 16-20 lat ma więcej niż mł.aspirant.
 
@Konrad1 Np. na granicy są takie sytuacje z czterema belkami po 10 czy nastu latach i są to funkcjonariusze, którzy bdb realizują zadania i to mnie irytuje, że coś takiego może w ogóle mieć miejsce i o takich sytuacjach myślę, że musi to się zmienić.
Ilu znam wspaniałych ludzi opiekujących się czworonogiem służbowym, którzy nie mają czterech belek, albo w stanowisku specjalisty? Znam wszystkich...
 
A to, że ktoś jest mł. aspirantem po 20 czy więcej latach to wstyd dla MF. Są to często fsze o wysokich kwalifikacjach, z wykształceniem i wynikami w służbie. W stanowisku do SKAS przypominamy o konieczności wyrównywania awansów w stopniu. Ostatnio we wrześniu było bardzo dużo awansów, w tym sporo na zaległości. Mam nadzieję, że w styczniu też będą i w tym roku we wrześniu ponownie dużo. Liczę, że ten kierunek jeszcze przyspieszy, bo wciąż wielu pominięto bezpodstawnie.
 
@Konrad1 Np. na granicy są takie sytuacje z czterema belkami po 10 czy nastu latach i są to funkcjonariusze, którzy bdb realizują zadania i to mnie irytuje, że coś takiego może w ogóle mieć miejsce i o takich sytuacjach myślę, że musi to się zmienić.
Tu się absolutnie zgadzam, nie tylko na granicy są przypadki z "belkowcami" po nastu latach służby - znam osobiście i z czystym sumieniem mogę zaświadczyć o pracowitości jednej z tych osób, nie wdając się w szczegóły nie miała szczęścia do przełożonych.
 
Po 20 latach służby to powinno się być w stopniu podkomisarza a nie mł. aspirant. Znam funkcjonariuszy, ktorzy przyszli z UKS i po max. 10 latach maja st. aspiranta. A osoby, które są od poczatku w cle po 25 lat służby mają aspiranta.
Trochę to słabe!!!
Na przestrzeni lat nawarstwiły się liczne patologiczne sytuacje w stopniach. Ja także po 26 latach jestem mł. aspirantem.
 
Z wyższym wykształceniem w wojsku, policji czy SG po kilkunastu latach podkomisarz, czy komisarz to norma. Po 20 latach jak miasto wojewódzkie to spokojnie podinspektorzy, pozostałe miasta to komisarze, nadkomisarze
U nas to żenada. Żałosne wręcz. Później robimy wspólne akcje i jest obok siebie np. st.rachmistrz po 20 latach ze SC-S i młody podkomisarz, komisarz z policji po 11 latach. Wstyd.
 
Na przestrzeni lat nawarstwiły się liczne patologiczne sytuacje w stopniach. Ja także po 26 latach jestem mł. aspirantem.
I to jest porażka naszej służby!!!
Może z uwagi, iż funkcjonariuszy z tak długim stażem i doświadczeniem jest coraz mniej, szefostwo się w końcu obudzi i zacznie dbać o nich aby pozostali w służbie.
 
Back
Do góry