• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

SPRAWY SKŁADEK ZUS

ZZ Celnicy PL informuje, że w sprawach ZUS pojawiły się już pozytywne dla nas orzeczenia Sądów I instancji, zgodne z orzeczeniem jakie jest już prawomocne Sądu Apelacyjnego w Szczecinie (wyrok z dnia 27 czerwca 2019, sygn. III AUa 84/19, LEX nr 2719350).

Taka linia orzecznicza jest utrzymywana także już w czterech innych okręgach.
M.in. wyroki Sądu Okręgowego w Olsztynie sygn. akt. IV U/1491/20, IV U 1510/20, IV U 1576/20 i wiele innych oraz w Sądu Okręgowego w Suwałkach III U 870/20 i III U 896/20, Sądu Okręgowego w Legnicy V U 3632/20, Sądu Okręgowego w Bydgoszczy VI U 2410/20.

Dopisujcie te sygnatury do pism i odwołań. Zasypujcie DIAS wezwaniami. Oczekujemy na wzór pozwu, który będzie opublikowany. Niech nikt nie ryzykuje, że organy ustąpią i otrzyma zwrot nienależnie pobranych składek dzięki działaniom innych, gdyż organy piszą, że każdy wyrok jest w sprawie indywidualnej. Takie niestety jak dotąd jest ich podejście. Roszczenie niebawem Wam się przedawni, dlatego, aby tego uniknąć składajcie wezwania do DIAS i następnie pozwy. Jeżeli ZUS rozstrzygnął komuś merytorycznie, to także się odwołujcie. Wzór jest dostępny w komunikacie, tylko uzupełnijcie go o dodatkowe ww. orzecznictwo https://celnicy.pl/threads/nienalezne-skladki-zus.16955/
Sygnalizujcie, jeśli jest już także orzecznictwo w innych okręgach.
 
Ja otrzymałem właśnie odpowiedź DIAS-a na wezwanie, że podtrzymuje stanowisko ZUS-u w wystawionej decyzji-i tylko tyle. Czekam teraz na wezwanie do Sądu gdyż złożyłem już odwołanie od Decyzji ZUS-u.
 
Witam zainteresowanych zwrotem nienależnie pobranej składki forumowiczów- mam pytanie czy dostał już ktoś z Was zarządzenie z sądu po złożeniu odwołania za pośrednictwem ZUSu o przedstawieniu stanowiska w sprawie na piśmie ? czy wystarczy tylko odpowiedzieć, że się podtrzymuje takie jak w odwołaniu czy jeszcze raz trzeba powtarzać pisemnie wszystko od początku ?
 
Witam zainteresowanych zwrotem nienależnie pobranej składki forumowiczów- mam pytanie czy dostał już ktoś z Was zarządzenie z sądu po złożeniu odwołania za pośrednictwem ZUSu o przedstawieniu stanowiska w sprawie na piśmie ? czy wystarczy tylko odpowiedzieć, że się podtrzymuje takie jak w odwołaniu czy jeszcze raz trzeba powtarzać pisemnie wszystko od początku ?

Ważna kwestia w tej sprawie : odwołałaś się od decyzji ZUS , która stwierdziła , że składki na ubezpieczenie społeczne są należne ?
Napewno musisz stwierdzić , że były nienależne i podeprzeć je argumentami /wyrok sądu w Szczecinie i te pozostałe /. Ja oczekuję jeszcze na info z Sądu . Może jeszcze ktos się odezwie w tej sprawie. Każda informacja jest ważna .
 
Panowie i Panie, skąd wziął się w ogóle termin 3 lat do przedawnienia?
 

Attachments

  • IMG-20210108-WA0005.jpg
    IMG-20210108-WA0005.jpg
    212,9 KB · Wyświetleń: 316
Ważna kwestia w tej sprawie : odwołałaś się od decyzji ZUS , która stwierdziła , że składki na ubezpieczenie społeczne są należne ?
Napewno musisz stwierdzić , że były nienależne i podeprzeć je argumentami /wyrok sądu w Szczecinie i te pozostałe /. Ja oczekuję jeszcze na info z Sądu . Może jeszcze ktos się odezwie w tej sprawie. Każda informacja jest ważna .
Dokładnie tak, odwołałam się od decyzji ZUS tak jak napisałaś, decyzji , w której ZUS stwierdza, że składki są należne, przywołałam wyrok ze Szczecina, teraz się zastanawiam czy przywołać pozostałe cztery , które się pojawiły.
 
Wg ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Art. 18 ust. 1)

- Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wg ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Art. 11) [Definicja przychodów]

- Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
 
Dokładnie. Ja też nie znalazłem okresu trzech lat dla przedawniania należności wobec ZUS.
Przedawnienie roszczeń z prawa pracy zostało uregulowane w dziale czternastym (art. 291–295) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej jako kp). Zgodnie z przepisem art. 291 kp co do zasady roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat.

Taka jest ogólna zasada. Są jeszcze okresy przedawnienia wymienione w KC, ale wg mnie składki ZUS podlegają pod Kodeks Pracy.
Nie panikowałbym jednak z tym lutym, bo jeśli przyjąć 3-letni okres przedawnienia, to nie upływa on dokładnie w dniu wypłaty 13-stki, ale podobnie jak zaległości podatkowe w ostatnim dniu tego roku, czyli 31 grudnia 2021. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Nie wczytałem się w zdjęcie wklejone przez @KASownik z fragmentem art 24 ustawy o o systemie ubezpieczeń społecznych
Chyba jednak mamy przepis szczególny czyli okres przedawnienia wynosi 5 lat.
Mamy tu prawników, którzy mogą to potwierdzić?
 
Ostatnia edycja:
Przedawnienie roszczeń z prawa pracy zostało uregulowane w dziale czternastym (art. 291–295) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej jako kp). Zgodnie z przepisem art. 291 kp co do zasady roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat.

Taka jest ogólna zasada. Są jeszcze okresy przedawnienia wymienione w KC, ale wg mnie składki ZUS podlegają pod Kodeks Pracy.
Nie panikowałbym jednak z tym lutym, bo jeśli przyjąć 3-letni okres przedawnienia, to nie upływa on dokładnie w dniu wypłaty 13-stki, ale podobnie jak zaległości podatkowe w ostatnim dniu tego roku, czyli 31 grudnia 2021. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Nie wczytałem się w zdjęcie wklejone przez @KASownik z fragmentem art 24 ustawy o o systemie ubezpieczeń społecznych
Chyba jednak mamy przepis szczególny czyli okres przedawnienia wynosi 5 lat.
Mamy tu prawników, którzy mogą to potwierdzić?
Moim zdaniem 5-letni okres przedawnienia z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczył będzie możliwości wystąpienia z żądaniem zwrotu nienależnie pobranych świadczeń (renty, emerytury, zasiłki), tzn. jeżeli organ rentowy wystąpiłby z roszczeniem w stosunku do świadczeniobiorcy. Faktyczny okres dochodzenia zwrotu nie może przekroczyć 10 lat. Natomiast roszczenie ubezpieczonego w zakresie nienależnie pobranych składek ubezpieczeniowych, przedawni się po 3 latach, jak wcześniej napisałeś zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z kodeksu pracy, jako roszczenie ze stosunku pracy (ze stosunku służby przepis szczególny odsyła do uregulowań kodeksu pracy).
 
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych Art. 24. ust. 6g.
- Nienależnie opłacone składki ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia:
1) otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 6b;

2) opłacenia składek, w przypadku braku zawiadomienia, o którym mowa w ust. 6b.
 
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych Art. 24. ust. 6g.
- Nienależnie opłacone składki ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia:
1) otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 6b;

2) opłacenia składek, w przypadku braku zawiadomienia, o którym mowa w ust. 6b.
Przeoczyłem to, za co wszystkich zainteresowanych przepraszam.
 
Back
Do góry