• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Spotkanie z Szefem KAS i projekt "ustawy naprawczej"

Uprzejmie informujemy, że doszło do spotkania ZZ Celnicy PL z Szefem KAS.

Rozmowy dotyczyły ogólnych zasad współpracy ze Związkiem.

Poruszyliśmy także temat modernizacji. Szef KAS poinformował, że będzie chciał szybko uruchomić modernizację, a sposób rozdysponowania środków będzie przedmiotem spotkania z wszystkimi centralami ZZ.

Wręczyliśmy także na spotkaniu Szefowi KAS projekt "ustawy naprawczej" autorstwa naszego Związku - projekt ustawy o naprawie negatywnych skutków wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, który powstał na bazie i jest kontynuacją projektu rządowego wniesionego do Sejmu RP pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu.

Nie uzyskaliśmy jeszcze stanowiska w sprawie kierunków reformy KAS, która jest konieczna dla usprawnienia funkcjonowania KAS i SCS w ocenie ZZ Celnicy PL i wg woli 98812 obywateli RP.

Załącznik:
1. Projekt ustawy o naprawie negatywnych skutków wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej

Z up. Zarządu Głównego
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 

Attachments

  • ustawa naprawcza.doc
    144 KB · Wyświetleń: 1 775
Jakub Wygnański z fundacji Stocznia przed chwilą na antenie Radia 357 o obywatelskich projektach ustaw:

Nie jest żadnym wielkim osiągnięciem zebranie 100 tys. podpisów przez grupkę osób, która działa w jednej, dużej organizacji, w której na dodatek dysponuje własnym związkiem zawodowym.

Ciekawe kogo miał na myśli ...
 
KASu nie ma co naprawiać, trzeba zaorać ten zlepek różnych środowisk.
Projekt porusza ważną kwestię ucywilnienia. Ale brakuje np zaliczenia do służby pracy w Administracji Celnej przed 1999. W zamian zajmuje się niesprawiedliwością jaka spotkała Insp.Kontr.Skarb., którym zaliczono staż cywilny jako okres równoważny, a przez pośpiech legislacyjny zapomniano o uwzględnieniu ich wynagrodzeń do wyliczenia emerytury mundurowej.
Nie mam nic przeciwko IKSom, ale związek chyba zapomniał z jakiego środowiska się wywodzi i co ma w nazwie.
A co z przepisem, zawieszającym emeryturę do czasu zwolnienia z KAS przy "dobrowolnym ucywilnieniu" przy jednoczesnym pozbawieniu odprawy? Chyba żadna inna służba nie ma analogicznego przepisu.
 
A co z przepisem, zawieszającym emeryturę do czasu zwolnienia z KAS przy "dobrowolnym ucywilnieniu" przy jednoczesnym pozbawieniu odprawy?

Nie wiem co miałeś na myśli pisząc o zawieszenie emerytury. Wszyscy których znam i zostali ucywilnieni i jednocześnie spełnili warunek 15 lat służby, pobierają emeryturę mundurową oraz pensję za pracę jako cywile w KAS. Nikt im nie zawiesił żadnej emerytury.
 
A co z przepisem, zawieszającym emeryturę do czasu zwolnienia z KAS przy "dobrowolnym ucywilnieniu" przy jednoczesnym pozbawieniu odprawy?

Nie wiem co miałeś na myśli pisząc o zawieszenie emerytury. Wszyscy których znam i zostali ucywilnieni i jednocześnie spełnili warunek 15 lat służby, pobierają emeryturę mundurową oraz pensję za pracę jako cywile w KAS. Nikt im nie zawiesił żadnej emerytury.
Chodzi najpewniej o sytuację, gdybyś teraz chciał się na swój wniosek ucywilnić (bo np. zdrowie już nie to itp.) i dalej pracować w KAS. To mamy w tej sytuacji faktyczne zwolnienie ze służby ale co z odprawą w tym momencie i pytanie czy uzasadnione jest w tej sytuacji zawieszenie emerytury z mocy prawa.
 
Związek pamięta o latach przed 99. Nie ma tego w tym projekcie, bo gdy powstał i został złożony, to ta kwestia była ujęta w projekcie obywatelskim. To jest bowiem projekt "ustawy naprawczej" z grudnia i teraz dopiero upubliczniony. Nie o wszystkim piszemy publicznie dla dobra sprawy. Nie zakładaliśmy, że projekt obywatelski nie zostanie złożony, gdy składaliśmy ten "projekt naprawczy".
Tak jak zapowiedziane to zostało, projekt obywatelski pójdzie w innym trybie legislacyjnym, skoro nie udało się zebrać podpisów. I tam są ujęte lata przed 99 z prawem wyboru systemu.
Ponieważ jednak sprawa ustawy o SCS to zmiana systemowa i może trwać dłużej procedowanie, to proponuję rozważyć jeszcze osobny tryb na uwzględnienie lat przed 99, tj. tryb składania petycji.
Oczywiście uspokajam wszystkich, bo ujmiemy w tym prawo wyboru systemu, gdyż jak wiadomo większość funkcjonariuszy w służbie nie uwzględnia już w swoich planach zaliczenia lat przed 99. Ja osobiście uwzględniam i chętnie bym z tego skorzystał.
 
Chodzi najpewniej o sytuację, gdybyś teraz chciał się na swój wniosek ucywilnić (bo np. zdrowie już nie to itp.) i dalej pracować w KAS. To mamy w tej sytuacji faktyczne zwolnienie ze służby ale co z odprawą w tym momencie i pytanie czy uzasadnione jest w tej sytuacji zawieszenie emerytury z mocy prawa.
Ja nie rozumiem o co chodzi, bo w żadnej służbie mundurowej nie ma raczej takiej możliwości, aby się ucywilnić w trybie ustawy np. o Policji czy SG.
To jest raczej specyfika KAS, a z KAS przecież wychodzimy.
Jeśli się mylę to piszcie proszę.
 
Chodzi najpewniej o sytuację, gdybyś teraz chciał się na swój wniosek ucywilnić (bo np. zdrowie już nie to itp.) i dalej pracować w KAS. To mamy w tej sytuacji faktyczne zwolnienie ze służby ale co z odprawą w tym momencie i pytanie czy uzasadnione jest w tej sytuacji zawieszenie emerytury z mocy prawa.
Jakby takie zmiany weszły to na drugi dzień bym się ucywilnił, i podejrzewam że wszyscy którzy są ze mną w służbie.
 
A co z przepisem, zawieszającym emeryturę do czasu zwolnienia z KAS przy "dobrowolnym ucywilnieniu" przy jednoczesnym pozbawieniu odprawy?

Nie wiem co miałeś na myśli pisząc o zawieszenie emerytury. Wszyscy których znam i zostali ucywilnieni i jednocześnie spełnili warunek 15 lat służby, pobierają emeryturę mundurową oraz pensję za pracę jako cywile w KAS. Nikt im nie zawiesił żadnej emerytury.
Piszesz o tych którzy zostali siłowo uzywilnieni w 2017. Zapewne orzez pośpiech i niedopatrzenie Banasia mogą pobierać emerytury mundurowe.
Chodzi mi o sytuację opisaną w art 174 ust o kas.
Można to wprawdzie ominąć, bo wystarczy iść na emkę i stanąć do zewnętrznego naboru, no ale procedura wtedy jest całkiem inna.
 
A co z przepisem, zawieszającym emeryturę do czasu zwolnienia z KAS przy "dobrowolnym ucywilnieniu" przy jednoczesnym pozbawieniu odprawy?

Nie wiem co miałeś na myśli pisząc o zawieszenie emerytury. Wszyscy których znam i zostali ucywilnieni i jednocześnie spełnili warunek 15 lat służby, pobierają emeryturę mundurową oraz pensję za pracę jako cywile w KAS. Nikt im nie zawiesił żadnej emerytury.
Tu warto pamiętać, że w pierwszej wersji ZER MSWiA nie uwzględniał takiego stanowiska, że przysługuje prawo do emerytury dla ucywilnionych funkcjonariuszy. Było to nawet oficjalne stanowisko, bo pamiętam nawet korespondencję na ten temat.

ZZ Celnicy PL prowadził wtedy rozmowy z ZER z udziałem prawników.
Gdyby nie ZZ Celnicy PL i nasz prawnik, czekała by wszystkich ucywilnionych udręka jeszcze w tej kwestii, związana z dodatkową drogą sądową.
 
Ja nie rozumiem o co chodzi, bo w żadnej służbie mundurowej nie ma raczej takiej możliwości, aby się ucywilnić w trybie ustawy np. o Policji czy SG.
To jest raczej specyfika KAS, a z KAS przecież wychodzimy.
Jeśli się mylę to piszcie proszę.
Pewnie nie ma, ale inne służby nie są przyklejone do cywilnych instytucji. Projektu obywatelskiego "odklejającego" nas od kas już nie ma. Inny tryb dokonania tego jest w fazie bliżej nieokreślonej czasowo, dlatego trzeba ulepszyć/naprawić co się da.
Nie analizowałem ustawy o Policji, SG itp., ale wiem jak to wygląda w wojsku. Jeśli nie ustawowo, to zwyczajowo byli żołnierze mają pierwszeństwo przy naborach na cywilne stanowiska. MON dba o to żeby byli żołnierze mieli godne zajęcie. Poza ułatwieniami przy obejmowaniu stanowisk cywilnych, wojsko ma program konwersji, płacą za kursy, studia podyplomowe pomagające w uzyskaniu nowych kwalifikacji.
W innych służbach być może nie ma ustawowej możliwości "dobrowolnego ucywilnienia" ale co z tego, że u nas można, jeśli jednocześnie są ustawowe szykany zniechęcające do tego, sprawiające, że pr,epis jest martwy dla funkcjonariuszy z dużym stażem, mającymi uprawnienia emerytalne.
Pamiętam, że obiecała to zmienić Magdalena Nicniemogę, jeszcze jako SKAS.
 
Ok rozumiem, ale nie porzucamy drogi "odklejenia" SCS od KAS i gdybyśmy równolegle podjęli taki tryb, to zaprzeczalibyśmy swoim innym głównym celom.
Poczekajmy, zobaczymy jak pójdzie z projektem obywatelskim w innym trybie niż inicjatywa obywatelska. Może nawet MF to podejmie, bo to przecież kierunek pro publico bono.
 
KASu nie ma co naprawiać, trzeba zaorać ten zlepek różnych środowisk.
Projekt porusza ważną kwestię ucywilnienia. Ale brakuje np zaliczenia do służby pracy w Administracji Celnej przed 1999. W zamian zajmuje się niesprawiedliwością jaka spotkała Insp.Kontr.Skarb., którym zaliczono staż cywilny jako okres równoważny, a przez pośpiech legislacyjny zapomniano o uwzględnieniu ich wynagrodzeń do wyliczenia emerytury mundurowej.
Nie mam nic przeciwko IKSom, ale związek chyba zapomniał z jakiego środowiska się wywodzi i co ma w nazwie.
A co z przepisem, zawieszającym emeryturę do czasu zwolnienia z KAS przy "dobrowolnym ucywilnieniu" przy jednoczesnym pozbawieniu odprawy? Chyba żadna inna służba nie ma analogicznego przepisu.
Staż w tzw. pionach policyjnych. Uznanych za równorzędne. IKS
 
Ok rozumiem, ale nie porzucamy drogi "odklejenia" SCS od KAS i gdybyśmy równolegle podjęli taki tryb, to zaprzeczalibyśmy swoim innym głównym celom.
Poczekajmy, zobaczymy jak pójdzie z projektem obywatelskim w innym trybie niż inicjatywa obywatelska. Może nawet MF to podejmie, bo to przecież kierunek pro publico bono.
To może odklejając się od KAS przyklejmy się do SG (tak funkcjonuje ochrona granicy w USA). Wtedy każdy będzie miał cos dla siebie: Sławek- komendy krajową i wojewódzkie z komendantami, koledzy z granicy dodatek graniczny, "starzy celnicy"- zarząd mundurowy, a wszyscy MOŻE wyższe płace i szybsze awanse (nie wiem jak wyglądamy pod tym względem z porównaniu z SG). Proponuję związkowcom zastanowić się nad tym. Może taki model jednej Służby(lub Straży) Graniczno-celnej okaże się do przełknięcia przez decydentów.
 
To może odklejając się od KAS przyklejmy się do SG (tak funkcjonuje ochrona granicy w USA). Wtedy każdy będzie miał cos dla siebie: Sławek- komendy krajową i wojewódzkie z komendantami, koledzy z granicy dodatek graniczny, "starzy celnicy"- zarząd mundurowy, a wszyscy MOŻE wyższe płace i szybsze awanse (nie wiem jak wyglądamy pod tym względem z porównaniu z SG). Proponuję związkowcom zastanowić się nad tym. Może taki model jednej Służby(lub Straży) Graniczno-celnej okaże się do przełknięcia przez decydentów.
MF nie odda nas w ręce innego ministerstwa - bądźmy realistami
 
Back
Do góry