• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Spotkanie z Szefem KAS - 08.05.20r.

KOMUNIKAT
po spotkaniu z Szefem KAS

W dniu 08.05.20r. Związek Zawodowy Celnicy PL spotkał się z Panią Minister Magdaleną Rzeczkowską Szefem KAS. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Związku Sławomir Siwy oraz ze strony Ministerstwa Dyrektor Departamentu Organizacji KAS Pani Ilona Kowalska oraz Pani Dyrektor Marzenna Dąbrowska.

Sprawą kluczową była kwestia regulacji płac w KAS.

W nawiązaniu do dyskusji, Pani Minister poinformowała, że podwyżki w KAS będą w 2020r. i będzie to satysfakcjonujące dla środowiska. Szczegóły wymagają jeszcze dopracowania. W przyszłym tygodniu, ZZ Celnicy PL spotka się z Panem Ministrem Tadeuszem Kościńskim, gdzie kwestie te zostaną skonkretyzowane.

Pani Minister wyraziła zrozumienie i uznanie, że Związek Zawodowy Celnicy PL zabiega o podwyżki dla całego środowiska KAS, bez podziałów.

Strona ministerialna przyznała rację, że do uruchomienia podwyżek wystarczająca jest decyzja Ministra Finansów i to jest bardzo ważny wynik tego spotkania.

Zwracam się do środowiska zawodowego, by uzbroić się w cierpliwość, te kilka dni.

Jaka to będzie propozycja i co Ministerstwo ma na myśli, mówiąc że będzie to satysfakcjonujące dla środowiska, tego wciąż w szczegółach nie wiemy. Mam nadzieję, że będzie to konkret i zrealizowany wraz z wypłatą majową.

Dlatego trwajmy w pełnej mobilizacji i wyczekujmy na to co przyniesie nam kolejny tydzień. O wynikach rozmów niezwłocznie poinformujemy.

W kwestii ustaw, tzw. tarczy antykryzysowej nie ma na dzień dzisiejszy żadnych działań/przymiarek w kierunku ewentualnych późniejszych redukcji płac, czy zatrudnienia w KAS. Pani Minister jako Szef KAS zadeklarowała, że jest przeciwko jakimkolwiek redukcjom płac i zatrudnienia w KAS.

Dziękujemy za Wasze wsparcie.

Z Pozdrowieniem:
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
Sławomir Siwy
 

Attachments

  • celnicy54-20-komunikat ze spotkania z Szefem KAS.pdf
    165,5 KB · Wyświetleń: 1 171
Po pierwsze to w oparciu o jakie kryteria i w jakiej wysokości środki zostaną przekazane do poszczególnych izb. Po drugie to trzeba być przygotowanym na różne warianty. Np. MF zadecyduje 60% po równo na każdy etat, 10% decyzja dyra, 30%do ustalenia że związkami. A związki nie zaakceptują żadnego rozwiązania - czyli finalnie dyro sam rozdysponuje 40%. .... Warianty są różne. Niby przeważa pogląd że "po równo", ale jeśli MF zadecyduje że nie po równo - to tak będzie. Nie ma co się na razie podpalać, tylko pilnować żeby nas nie wykiwali w procentach, kwotach itd. przekazanych do izb. Jeśli konkretne kwoty w konkretnych paragrafach zostaną przekazane to już bedzie może mały ale jednak tort do podzielenia. Mam nadzieję że nie będzie to na zasadzie: zarząd związków maksymalnie - ile się tylko da, a dla reszty co tam zostanie.
 
Nie ma w ogóle dyskusji na ten temat. Walczymy o to by środki trafiły do IAS w połowie maja. Na tym się skupić proszę.
Ja również myślę że na tym należy się skupić o czym wyżej powiedział Sławek, cała ta dyskusja jak podzielić kasę to dzielenie skóry na niedźwiedziu a niedźwiedź jeszcze w lesie, wszystkie wypowiedzi to po prostu gdybanie, poczekajmy co zaproponuje MF i wetedy podejmiemy polemikę oraz decyzję czy zaostrzamy protest czy dzielimy kasę. :unsure::whistle:
 
Nie ma w ogóle dyskusji na ten temat. Walczymy o to by środki trafiły do IAS w połowie maja. Na tym się skupić proszę.

Sławku, nie chodzi tu nam o "dyskusję", bo przecież CAŁE środowisko wyraźnie opowiada się za równym podziałem pełnych kwot podwyżek. Zatem KAŻDY wyłamujący się z tej "opcji" przedstawiciel dowolnego Związku, z pewnością zostałby "ukamienowany" przez to CAŁE środowisko - myślę więc, że nie tego należy się obawiać.

Każdy jednak musi być świadomy, że taki jednomyślny głos wszystkich Związków, spotka się (o co mogę się założyć) z niezwykle zdecydowanym oporem MF'u, gdyż tylko różnicowanie pozwala mu na realizację zaplanowanych już, a ukrytych celów - pisząc wprost - równy podział określonej sumy jest banalnie prosty do rozliczenia, zróżnicowany absolutnie nie!

DOPIERO wobec takiej świadomości wszystkich przedstawicieli środowiska i zdecydowanie jednomyślnym postawieniu tej kwestii przed MF'em, taką dyskusję będzie można "odhaczyć" i zająć się PRAWDZIWYM CELEM "wezwania" przedstawicieli środowiska na "dywanik" MF'u.
TAK, dokładnie do takiej i tylko takiej formy, należy odnosić najbliższe "rozmowy"!
Przypominam bowiem, że "spotkania partnerskie" i faktyczne rozmowy są możliwe wyłącznie na terenie neutralnym. To samo dotyczy wszelkich ewentualnych mediacji i negocjacji. "Wezwanie" zaś oznacza chęć wymuszenia dodatkowej "rozgrywki" i zmiany reguł podczas trwającej już gry, gdy "wzywający" jest już świadomy swej niemocy.

Jeśli więc "wezwani" zdecydowanie "odhaczą" kwestię zróżnicowania podwyżek, stronie MF'u pozostaje tylko jedna możliwość złagodzenia dla siebie skutków "rozgrywki" - wprost - RENEGOCJACJI ustalonych już dawno wartości, za pomocą wszelkich - także nieuczciwych - środków.

Jak dotąd, WSZYSCY przedstawiciele związkowi formalnie zadeklarowali nieustępliwość, która dotyczy ustalonych dawno podwyżek, mając więc stałe, niezachwiane poparcie środowiska, "dyskutować" mogą - co najwyżej - o ile zostanie skrócony termin wypłaty podwyżek: czy do 15 czy też 30 maja ...

ps
To MY musimy być stanowczy i udzielać jednomyślnie poparcia przedstawicielom!
NIE DYWAGUJMY O JAKICHŚ % "PO RÓWNO" !! PO RÓWNO MA BYĆ WSZYSTKO !!!
 
Jak popatrzeć na problem podziału podwyżek z lotu "drona" to MF wrzuca propozycję różnicowania kwot, my oczywiście będziemy się spierać co do podziału, sprawa oczywiście przeciągnie się do czerwca co jest na rękę MF i wtedy nowelizacja budżetu i żegnaj podwyżko 👋👋👋👋👋👋, :unsure:
 
Nie wiem, ale moim skromnym zdaniem nie ma co negocjować.
Jest porozumienie, które musi wejść w życie w maju, a nie z końcem czerwca.

Kwoty mamy ustalone, podział równy. Jak dobrze pamiętam po poprawkach to było coś koło 740 zł - dla funkcjonariuszy.
 
Żadnych kompromisów i uszczuplania podwyżki...
Kwota ma być taka jak została podpisana na porozumieniu, a DODATKOWO (co teraz jest najważniejsze) musimy walczyć o przyspieszenie już wynegocjowanej w styczniu kwoty.
Celem powinno być, aby najpóźniej do majowej wypłaty, każdy miał już na koncie wyrównanie zarówno kwoty bazowej jak i tej z modernizacji.
 
A wie ktoś jakie jest stanowisko komitetu protestacyjnego co do podziału? Zgodza się po równo?

@Mrówka - nawiązałem powyżej do tej kwestii pisząc, że środowisko chce równego podziału.
To nie są już tylko pobożne życzenia członków CELNICY.PL, wykrzykiwane na tym Forum. To głosy ludzi z różnych kręgów, Związków i "opcji". Nie bardzo umiem sobie wyobrazić sytuacji, w której KTÓRYKOLWIEK przedstawiciel mógłby nie uwzględnić tego życzenia całego środowiska. Poza tym chyba każdy jest świadomy, że "zabawa" w zróżnicowanie, niezmiernie komplikuje i wydłuża proces wypłat ...
 
Rzeczywiście jeśli mam być szczery to o ile na forum skarbowców w zasadzie wszyscy z drobnymi wyjątkami chcą podziału po równo, to oficjalnej wypowiedzi komitetu na ten temat nie widziałem.
Podejrzewam jednak, że jak wyżej nie uwzględnienie woli środowiska przez inny podział byłby samobójstwem dla tych związków i one sobie z tego sprawe zdają.

Według mnie istotne, aby każdy ZZ mówił tym samym głosem, więc fajnie jakby przedstawiciele tych związków się z sobą porozumieli co do wspólnej wersji, jeszcze przed spotkaniem w przyszłym tygodniu.

Myślę, że ogólnie cała ta sytuacja będzie dobrym sprawdzianem dla związków działających w KAS, czy istotne jest dobro pracowników, czy związkowe interesy przejmą górę. Cała ta akcja rzuci wiele światła na to.
 
Ostatnia edycja:
@Mrówka - nawiązałem powyżej do tej kwestii pisząc, że środowisko chce równego podziału.
To nie są już tylko pobożne życzenia członków CELNICY.PL, wykrzykiwane na tym Forum. To głosy ludzi z różnych kręgów, Związków i "opcji". Nie bardzo umiem sobie wyobrazić sytuacji, w której KTÓRYKOLWIEK przedstawiciel mógłby nie uwzględnić tego życzenia całego środowiska. Poza tym chyba każdy jest świadomy, że "zabawa" w zróżnicowanie, niezmiernie komplikuje i wydłuża proces wypłat ...
Mam nadzieje
 
Rzeczywiście jeśli mam być szczery to o ile na forum skarbowców w zasadzie wszyscy z drobnymi wyjątkami chcą podziału po równo, to oficjalnej wypowiedzi komitetu na ten temat nie widziałem.
Podejrzewam jednak, że jak wyżej nie uwzględnienie woli środowiska przez inny podział byłby samobójstwem dla tych związków i one sobie z tego sprawe zdają.

Według mnie istotne, aby każdy ZZ mówił tym samym głosem, więc fajnie jakby przedstawiciele tych związków się z sobą porozumieli co do wspólnej wersji, jeszcze przed spotkaniem w przyszłym tygodniu.

Myślę, że ogólnie cała ta sytuacja będzie dobrym sprawdzianem dla związków działających w KAS, czy istotne jest dobro pracowników, czy związkowe interesy przejmą górę. Cała ta akcja rzuci wiele światła na to.

Propozycja Skarbowcow (przynajmniej tyle usłyszałem od mojego zrodla) jest taka, że osoby poniżej 5 lat stażu mają dostać najniższą kwotę przewidzianą w ramowym porozumieniu (116?). Reszta pełna kwota. Wartosciowanie oraz komórka ma nie mieć znaczenia.
Z całą pewnością nie chcą po równo, bo osoby z większym stażem oberwały przy zeszłorocznych podwyżkach względem młodych. Tak więc teraz trzeba nadrobić, zdaniem S :)
 
Propozycja Skarbowcow (przynajmniej tyle usłyszałem od mojego zrodla) jest taka, że osoby poniżej 5 lat stażu mają dostać najniższą kwotę przewidzianą w ramowym porozumieniu (116?). Reszta pełna kwota. Wartosciowanie oraz komórka ma nie mieć znaczenia.
Z całą pewnością nie chcą po równo, bo osoby z większym stażem oberwały przy zeszłorocznych podwyżkach względem młodych. Tak więc teraz trzeba nadrobić, zdaniem S :)
Mimo wszystko wolałbym sprawdzone źródła, bo korytarzowych plotek to już słyszałem tyle, że można by oszaleć ile interpretacji 1 zdania ludzie potrafią wymyślić.

Odnośnie 116zł, to z tego co pamiętam były to ramowe ustalenia z MF, że kwota podwyżki na osobę musi się zawierać miedzy 30% a 150% przeciętnej kwoty na pracownika (116zł to było własnie 30% dla pracowników). W przypadku wyjścia poza ramy, DIAS miał się pisemnie tłumaczyć skąd taka decyzja.

Nigdzie nie widziałem oficjalnego pisma jednak, aby to osoby poniżej 5 lat stażu miały dostać minimalną kwotę z modernizacji.
 
Zgody przy takim stanowisku nie przewiduję, bo jak wszyscy mieliby dostac równo bez wyłączeń to nie wyjdzie kwota jaką symulowano. Chyba że..... się porozumieją. Więcej nie piszę. (cross finger)
 
Zgody przy takim stanowisku nie przewiduję, bo jak wszyscy mieliby dostac równo bez wyłączeń to nie wyjdzie kwota jaką symulowano. Chyba że..... się porozumieją. Więcej nie piszę. (cross finger)
Powiedz mi jak po równo możę nie wyjść, jak MF zgodziło się na średnio kwotę 740 zł? To tak, jakby każdy miał taką kwotę otrzymać.
 
W związku z tym, że plotki o zróżnicowaniu podwyżek z całą pewnością się pojawią, nie tylko na forach celników bądź skarbowców, lecz także w rozmowach osobistych, proponuję nie powtarzać ich, nawet z podawaniem ich źródeł. NIE DYWAGUJMY I NIE TWÓRZMY OKAZJI DO DYWAGACJI !!

Jeśli ktoś chce różnicować, to niestety - nie możemy mu zabronić tego oznajmić. Możemy jednak sprawdzić samych siebie i jeśli zgadzamy się na podział po równo, to nie komentujmy zdania innych.

Jeżeli jednak ktoś nie potrafi się powstrzymać, niech ograniczy się do oświadczenia:
- Ja zgadzam się na podział PO RÓWNO dla każdego !! - co niniejszym sam ogłaszam ...
 
Ja tylko przedstawiłem swoją opinię, że przedstawiciele ZZ którzy pojadą na spotkanie z MF, powinni się ze sobą dogadać, aby mówić jednym głosem, bo jeśli różne ZZ zaczną proponować inne rzeczy czy mieszać, to to co już udało się ruszyć, znów zostanie utracone.
Skoro mamy szanse to wszystko naprostować, niech wszystkie związki mówią to samo, aby nie dawać MF okazji do zwlekania.
 
Ja tylko przedstawiłem swoją opinię, że przedstawiciele ZZ którzy pojadą na spotkanie z MF, powinni się ze sobą dogadać, aby mówić jednym głosem, bo jeśli różne ZZ zaczną proponować inne rzeczy czy mieszać, to to co już udało się ruszyć, znów zostanie utracone.
Skoro mamy szanse to wszystko naprostować, niech wszystkie związki mówią to samo, aby nie dawać MF okazji do zwlekania.
Myślę ze związki to już wiedzą😜
 
Back
Do góry