• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

SPOTKANIE W SPRAWIE FUNKCJONOWANIA GRANICY

UWAGA FUNKCJONARIUSZE PEŁNIĄCY SŁUŻBĘ NA ZEWNĘTRZNEJ GRANICY UE!

PROSZĘ O ZGŁOSZENIA WSZELKICH TEMATÓW DOT. FUNKCJONOWANIA GRANICY I WASZEJ SŁUŻBY, KTÓRE POWINNIŚMY PORUSZYĆ NA SPOTKANIU, O KTÓRE WNIOSKOWALIŚMY I KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ Z UDZIAŁEM SKAS W KWESTII WYŁĄCZNIE DOT. SYTUACJI NA GRANICY.

PISZCIE W TERMINIE DO 14.10. NA MAILA slawomir.siwy@celnicy.pl

NAJWAŻNIEJSZE DLA NAS JEST, ABY FUNKCJONARIUSZE NA GRANICY OTRZYMYWALI ADEKWATNY DO ICH CIĘŻKIEJ I ODPOWIEDZIALNEJ SŁUŻBY DODATEK KONTROLERSKI W WYSOKOŚCI 1 TYS. ZŁ.
SKANDALEM JEST WYSOKOŚĆ DODATKU KONTROLERSKIEGO JAKI OTRZYMUJECIE I TO SYGNALIZUJEMY OD DAWNA DECYDENTOM, POSTULUJĄC O WZROST JW.

POZA TYM JEST WIELE INNYCH TEMATÓW, KTÓRE NA BIEŻĄCO NAM ZGŁASZACIE, NIEMNIEJ PISZCIE NA MAILA JW. W WSKAZANYM TERMINIE. MOŻE POJAWIĄ SIĘ JESZCZE NOWE ZAGADNIENIA.

POZDRAWIAM
SŁAWOMIR SIWY
PRZEWODNICZĄCY
ZZ CELNICY PL
 
Skoro nie ma informacji od naszego ZZ, to chociaż tyle:

"19 października 2022 w Ministerstwie Finansów obyło się spotkanie Szefa KAS z przedstawicielami ZZ oraz dyrektorami „granicznych” IAS. W trakcie spotkania poruszono problemy w funkcjonowaniu IAS, w szczególności: odejść na emerytury funkcjonariuszy pełniących służbę na granicy, przeciążenia służbą, przestarzałej infrastrukturze IT, brakom sprzętowym na przejściach granicznych, złej sytuacji finansowej funkcjonariuszy, konieczności rotacji psów.

Szef KAS (obecny na spotkaniu jedynie około 40 minut) oświadczył, że udało się pozyskać środki finansowe na rekompensatę dla tych IAS, w których wypłaty wynagrodzeń prowizyjnych finansowane były z oszczędności na funduszu płac. Przypominamy, że – jeżeli te dodatkowe środki się pojawią – będzie to wyłącznie skutkiem interwencji Rady Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ „Solidarność”, która pozyskała informacje dotyczące skandalicznego finansowania wynagrodzeń prowizyjnych z oszczędności funduszu płac i wystąpiła do MF z wnioskiem o przekazanie dodatkowych środków do IAS na rekompensatę utraty środków na płace. Przekazanie żądanych przez NSZZ „S” środków na płace do IAS oznaczać będzie możliwość wypłat większych nagród w IV kwartale br. i mogą to być całkiem spore kwoty (sprawę będziemy monitorować). Środki te pojawią się do końca 2022 roku.

Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu Szef KAS oznajmił, że nie ma środków na zwiększenie uposażeń czy dodatków dla funkcjonariuszy służących na granicy wschodniej, mimo tego, że ich uposażenia znacznie odbiegają od uposażeń funkcjonariuszy wykonujących służbę przy biurkach (od 4 lat NSZZ „S” domaga się działań na rzecz zwiększenia uposażeń funkcjonariuszy służących na granicach…). Szkoda, że Szef KAS nie zauważył, że w IAS jest kilkaset wakatów w Służbie Celno-Skarbowej (w większości w województwach poza granicami kraju) i jest możliwe przesunięcie tych środków (choćby częściowo), aby zwiększyć wysokość dodatków specjalnych czy kontrolerskich na granicach kraju (zwłaszcza granicy wschodniej, gdzie uposażenia są żenująco niskie). Szkoda, że Minister Finansów, przecież były Szef KAS, nie widzi możliwości przekazania środków z rezerwy budżetu państwa na wsparcie w zakresie płac w KAS, a dla innych branż takie możliwości nie tylko przewiduje, ale nawet już przekazał środki (Urzędy Wojewódzkie).

Szef KAS wskazał jednocześnie że w przyszłym roku będą znaczne podwyżki w KAS: pożyjemy – zobaczymy (jeżeli nawet będą środki na te podwyżki, nie zrekompensują one inflacji, braku podwyżek w 2021 roku czy znacznie niższych podwyżek w KAS od realnej inflacji w 2022 roku)."

źródło : https://www.skarbowcy.pl/blaster/extarticle.php?show=article&article_id=28337

P.S. Szkoda, że nie otrzymaliśmy streszczenia od przedstawiciela Celnicy PL. Dwa dni to mało? Komunikacja szwankuje.
 
Przepraszam, jak mnie nie ma na spotkaniu, a nie zawsze mogę być, to tak bywa. Cierpliwości. Czekamy na solidne info.

Szkoda, że Solidarność nie wspomniała, że zanegowała zasadność wprowadzenia świadczeń motywacyjnych, prezentując SKAS swój wymysł, że w innych formacjach te świadczenia się nie sprawdziły. Tak mnie poinformowano. Trudno pojąć w jakim celu ich przedstawiciel wyraził ten absurdalny pogląd, wbrew statystykom i stanowisku MSWiA.
 
Przepraszam, jak mnie nie ma na spotkaniu, a nie zawsze mogę być, to tak bywa. Cierpliwości. Czekamy na solidne info.

Szkoda, że Solidarność nie wspomniała, że zanegowała zasadność wprowadzenia świadczeń motywacyjnych, prezentując SKAS swój wymysł, że w innych formacjach te świadczenia się nie sprawdziły. Tak mnie poinformowano. Trudno pojąć w jakim celu ich przedstawiciel wyraził ten absurdalny pogląd, wbrew statystykom i stanowisku MSWiA.
Jakoś na spotkaniu Solidarność nie przedstawiała tych dodatków jako skandalicznych lecz polegliwie przytakiwała.
 
Jednak jak mnie poinformowano, jeden z ich przedstawicieli, wyraził ww. szkodliwy i nieprawdziwy pogląd/wymysł. Potem rzeczywiście potakiwał.
Nasz informator potwierdził, że nie było nic ciekawego i konstruktywnego. Skoro SKAS wyszedł to nic istotnego dla celników nie zapadło. Bo wiadomym jej, że żaden DIAS nie podejmie decyzji sam. A tylko celnicy.pl byli przygotowani do rozmów rzeczowo. Reszta biła pianę. Nie oczekuje informacji przekoloryzowanych lecz interesuje mnie wynik końcowy. Za długo pracuje aby łykać wszystko jak pelikan.
 
Przypomina mi to objazd granicy przez Kapicę z obiecankami i tonowaniem nastrojów. Pamiętam nawet obiecanki Donka....
Historia powtarza się, czy to już agonia, czy coś więcej
 
Sytuacja z brakiem informacji ze spotkania powtarza się po raz kolejny. ZG powinien się zastanowić czy należy wysyłać tych przedstawicieli na następne spotkania. Inne związki zawodowe nie mają problemów z napisaniem relacji , do których odnosi się później nasz przewodniczący.
 
Sytuacja z brakiem informacji ze spotkania powtarza się po raz kolejny. ZG powinien się zastanowić czy należy wysyłać tych przedstawicieli na następne spotkania. Inne związki zawodowe nie mają problemów z napisaniem relacji , do których odnosi się później nasz przewodniczący.
Mała uwaga. Nie odniosłem się do tego co jest w relacji innych ZZ. Napisałem jedynie, że zapomnieli przekazać jeszcze coś wstydliwego, co zaprezentował ich przedstawiciel na spotkaniu. :)
 
@Arogant Profesjonalista A odnosząc się do Twojej sugestii muszę z przykrością stwierdzić, że eksperci w danej dziedzinie zawsze będą wysyłani z ramienia naszego ZZ na spotkania w konkretnych kwestiach merytorycznych.
W mojej ocenie warto poczekać, zacisnąć zęby i mieć konkretną relację i podjąć adekwatne działania. Cóż nam bowiem po szybkiej notatce?
Jest wyżej wpis kogoś z zewnątrz, że tylko ZZ Celnicy PL był przygotowany do rzeczowych rozmów na tym spotkaniu.
To jest dla mnie ważne i powinniśmy to wszyscy docenić. Ważne jest zatem jaki będzie ciąg dalszy, bo wielomówstwo i próba gwiazdorzenia na spotkaniach nic nie wnosi, a tylko szkodzi, bo zabiera czas na konkrety i merytoryczne argumenty. Poza tym to nie są wyścigi.
 
@Arogant Profesjonalista A odnosząc się do Twojej sugestii muszę z przykrością stwierdzić, że eksperci w danej dziedzinie zawsze będą wysyłani z ramienia naszego ZZ na spotkania w konkretnych kwestiach merytorycznych.
W mojej ocenie warto poczekać, zacisnąć zęby i mieć konkretną relację i podjąć adekwatne działania. Cóż nam bowiem po szybkiej notatce?
Jest wyżej wpis kogoś z zewnątrz, że tylko ZZ Celnicy PL był przygotowany do rzeczowych rozmów na tym spotkaniu.
To jest dla mnie ważne i powinniśmy to wszyscy docenić. Ważne jest zatem jaki będzie ciąg dalszy, bo wielomówstwo i próba gwiazdorzenia na spotkaniach nic nie wnosi, a tylko szkodzi, bo zabiera czas na konkrety i merytoryczne argumenty. Poza tym to nie są wyścigi.
Ok wysyłajmy ekspertów. Prosiłbym tylko o to by nie mieli refleksu szachistów 😉. Przepraszam streszczenie relacji ze spotkania to nie interpretacja wiersza co poeta miał na myśli. A zaciskanie zębów może się wiązać z interwencją stomatologa.
 
Back
Do góry