• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Projekt zmian do ustawy o KAS

Publikujemy projekt zmian do ustawy o KAS, który został rozesłany do konsultacji wewnętrznych(nie do ZZ).

Poinformowałem dzisiaj na spotkaniu w MF, że projekt zawiera pozytywne rozwiązania dla wielu funkcjonariuszy i pracowników i tego nie negujemy i temu się nie sprzeciwiamy (np. dodatki, ochrona prawna, wysługa emerytalna, inne).
Wyraziłem także głos środowiska domagający się równego traktowania, zgodnie zresztą z uzasadnieniem do projektu, przy ustalaniu prawa do wysługi emerytury mundurowej, czyli:
  • równego traktowania funkcjonariuszy SC za lata w administracji celnej przed 99r.
  • równego traktowania funkcjonariuszy, którzy są z UKS i przyszli do SC w 2003r.
  • równego traktowania wszystkich z UKS, którzy przeszli w 2017r., którzy także przed przejściem w status mundurowy wykonywali takie same zadania.
Związek nie neguje zatem projektu w tej części, ale funkcjonariusze SCS powinni być spójnie traktowani. Wszelka dyskryminacja bowiem, zawsze prowadzi do protestów, do protestów wszystkich tych, którzy zostali nierówno potraktowani. To nieuniknione, dlatego należy rozszerzyć projekt w tej części o ww. grupy funkcjonariuszy(jeżeli macie uwagi o jeszcze inne sytuacje faktyczne to piszcie proszę).
Pani Minister Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że to nie jest wersja ostateczna projektu, żeby pozwolić wsłuchać się w głosy środowiska, że w tym celu wysłano go do wewnętrznych konsultacji, aby wysłuchać uwag i poprawić projekt oraz że sama poprosiła już o ponowne analizy i ten wątek będzie ponownie weryfikowany.

Zgłaszaliśmy także uwagi dot. badań na wariografie(wg nas osoby pełniący funkcję organów powinny podlegać obligatoryjnie temu badaniu), jak również wszyscy powinni podlegać sprawdzeniu przez ABW(pełniący funkcję organów), gdyż wszyscy chyba mamy już dość pojawiających się co jakiś czas informacji prasowych o współudziale kolejnego naczelnika, czy kogoś z wyższej kadry, o udziale w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatki.

Krytycznie odnosimy się do zaliczenia do wysługi emerytalnej okresu urlopu bezpłatnego. To w naszej ocenie jest przepis przygotowany pod nielicznych funkcjonariuszy, głównie na wysokich stanowiskach.

Miejmy nadzieję, że do konsultacji społecznych zostanie przesłany projekt, który nie będzie różnicował sytuacji prawnej funkcjonariuszy i nie będzie także budził kontrowersji wśród pracowników KAS, które także licznie są już nam zgłaszane.
Wówczas będzie przedstawione pełne stanowisko ZZ Celnicy PL. Miejmy nadzieję, że uda się ten proces przeprowadzić bez protestów społecznych.

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 

Attachments

  • zał. OSR_2020.10.05.doc
    290 KB · Wyświetleń: 1 065
  • zał. projekt zmiany ustawy o KAS_2020.10.05.docx
    123,7 KB · Wyświetleń: 1 608
  • zał. uzasadnienie_2020.10.05.docx
    162,8 KB · Wyświetleń: 1 034
Ostatnia edycja:
Wow! W pięty mi poszło ;-) O ile wiem w 2017r. ustawowo zniesiono i SC i UKS i inspektorów kontroli skarbowej - czy się to komus podoba czy nie...I wszyscy dostaliśmy w ... To kwestia staowionego prawa, a nie polityki i kota ;-) Na podstawie propozycji, której można było przecież nie przyjmować (a więc nie z mocu ustawy automatycznie się nimi stawali), i celnicy i inni wchodzili do SCS (a więc nie z mocy ustawy automatycznie się nimi stawali), - wobec wszystkich odbywało się to na tych samych zasadach. Wymaganie aby np. zniesieni inspektorzy kontroli skarbowej zaczynali od aplikanta jest niepoważne...
art 165 ust 3 ustawy Przepisy wprowadzajace KAS
Pracownicy zatrudnieni w izbach celnych oraz urzędach kontroli skarbowej oraz funkcjonariusze celni pełniący służbę w izbach celnych albo w komórkach urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych stają się z dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, z zastrzeżeniem art. 170, odpowiednio pracownikami zatrudnionymi w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej, zwanych dalej „jednostkami KAS”, albo funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, zwanymi dalej „funkcjonariuszami”, pełniącymi służbę w jednostkach KAS i zachowują ciągłość pracy i służby. W sprawach wynikających ze stosunku pracy i stosunku służbowego stosuje się przepisy dotychczasowe.
 
Wow! W pięty mi poszło ;-) O ile wiem w 2017r. ustawowo zniesiono i SC i UKS i inspektorów kontroli skarbowej - czy się to komus podoba czy nie...I wszyscy dostaliśmy w ... To kwestia staowionego prawa, a nie polityki i kota ;-) Na podstawie propozycji, której można było przecież nie przyjmować (a więc nie z mocu ustawy automatycznie się nimi stawali), i celnicy i inni wchodzili do SCS (a więc nie z mocy ustawy automatycznie się nimi stawali), - wobec wszystkich odbywało się to na tych samych zasadach. Wymaganie aby np. zniesieni inspektorzy kontroli skarbowej zaczynali od aplikanta jest niepoważne...
Szkoda, że w pięty. Gdybyś umiał czytać przepisy, poszłoby do głowy, a tak - pleciesz bzdury!
Tu zniesienie instytucji, to nie zniesienie formy zatrudnienia. Dlatego uparcie powtórzę: Celnicy STAWALI SIĘ Funkcjonariuszami SC-S, ZANIM rozdawano "propozycje" !!


Art. 165.
...
3. Pracownicy zatrudnieni w izbach celnych oraz urzędach kontroli skarbowej
oraz
funkcjonariusze celni pełniący służbę w izbach celnych albo w komórkach urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych
stają się z dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1, z zastrzeżeniem art. 170, odpowiednio pracownikami zatrudnionymi w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej, zwanych dalej „jednostkami KAS”, albo funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, zwanymi dalej „funkcjonariuszami”, pełniącymi służbę w jednostkach KAS i zachowują ciągłość pracy i służby ...
 
Wow! W pięty mi poszło ;-) O ile wiem w 2017r. ustawowo zniesiono i SC i UKS i inspektorów kontroli skarbowej - czy się to komus podoba czy nie...I wszyscy dostaliśmy w ... To kwestia staowionego prawa, a nie polityki i kota ;-) Na podstawie propozycji, której można było przecież nie przyjmować (a więc nie z mocu ustawy automatycznie się nimi stawali), i celnicy i inni wchodzili do SCS (a więc nie z mocy ustawy automatycznie się nimi stawali), - wobec wszystkich odbywało się to na tych samych zasadach. Wymaganie aby np. zniesieni inspektorzy kontroli skarbowej zaczynali od aplikanta jest niepoważne...

Bredzisz

W 2017, zdaje się od 1 marca, wszyscy zostaliśmy w scs, ic i sc przestały istnieć, i dopiero jako funkowie już scs dostawaliśmy propozycje, bo od 1 marca to wyznaczano nam miejsce służby, niektórym w us
 
Postulaty progowe, moim zdaniem to:
  • zaliczenie wszystkich lat w cle jako służba,
  • zniesienie 15a z ustawy zaopatrzeniowej,
  • dotatki za wieloletnią służbę jak m.in. w Policji,
  • realne działania w sprawie ucywilnionych i uznanie im pracy w us-ach także jako okres służby,
Uważam, że z tymi minimalnymi postulatami nasz zz powinien wystąpić

Są tacy hojni dla swoich to niech i dla nas coś spadnie z pańskiego stołu
 
Ostatnia edycja:
Nie ma czegoś takiego w służbie. Dzisiaj jesteś tu, gdzie język obcy jest zbędny, a jutro tam, gdzie jednak może się przydać.
Albo wszystkich będziemy traktować równo, albo jesteśmy świadkami powstawania uprzywilejowanej grupy, która będzie zawsze na górze przez następne 20 lat.
A to jest kolejnym gwoździem do trumny tego ulepku.
W pełni podzielam Twój osąd w sprawie "ulepku", ale stało się i trzeba "na ten moment" z tym żyć.
Pewnie niedługo "organizatorzy" d.s. KAS wykombinują coś nowego, żeby jeszcze bardziej podzielić
środowiska...Co do grupy, była, jest i będzie....pociąga za sznurki, a żołnierzyki skaczą sobie do gardeł
jak im bębenek nakazuje i nic nie wskazuje na to, że "zaczną uczyć się na błędach".
 
...Przywoływaliśmy przykład Straży Pożarnej, nie chcieli słuchać. Teraz Dziedzic przywołuje ten podnoszony kiedyś przez nas argument, aby uzasadnić zaliczenie do emerytury pracy w UKS. Gdzie tu logika i konsekwencja?
To niehonorowo Panie ViceSzefieKAS
Wiceminister mówił na Komisji, że przywyczaili się w MF do niehonorowego postępowania. Dobrze zrozumiałem, bo z pamięci odtwarzam?
 
Wiceminister mówił na Komisji, że przywyczaili się w MF do niehonorowego postępowania. Dobrze zrozumiałem, bo z pamięci odtwarzam?
Wiceminister mówił to do Ciebie, że są przyzwyczajeni do Twojego niehonorowego postępowania.
Powinieneś chyba oczekiwać przeprosin.
Nie spodziewam się, że się doczekasz bo większość "wysokich urzędników" MF dawno utraciło zdolności honorowe.
Tworzą kodeksy etyki itp., ale sami chyba uważają, że ich to nie dotyczy
 
Wiceminister mówił to do Ciebie, że są przyzwyczajeni do Twojego niehonorowego postępowania.
Powinieneś chyba oczekiwać przeprosin.
Nie spodziewam się, że się doczekasz bo większość "wysokich urzędników" MF dawno utraciło zdolności honorowe.
Tworzą kodeksy etyki itp., ale sami chyba uważają, że ich to nie dotyczy
Odsłuchałem. Mówił, że przywykli do zarzutów o niehonorowe postępowanie.
 
... Mówił, że przywykli do zarzutów o niehonorowe postępowanie.
przywyknąć:
1. przyzwyczaić się do czegoś;
2. przystosować się do czegoś i zacząć traktować to jako normalne;
3. stale potrzebować czegoś;

4. dostosować się, dopasować się;
...

Nie wiem jak i kto ale ja uważam, iż człowiek godny nigdy nie przywyka do kłamstwa, obłudy, dyshonoru
czy niemoralności. Tym bardziej do podobnych opinii o sobie - o ile nie są prawdziwe ...
 
przywyknąć:
1. przyzwyczaić się do czegoś;
2. przystosować się do czegoś i zacząć traktować to jako normalne;
3. stale potrzebować czegoś;

4. dostosować się, dopasować się;
...

Nie wiem jak i kto ale ja uważam, iż człowiek godny nigdy nie przywyka do kłamstwa, obłudy, dyshonoru
czy niemoralności. Tym bardziej do podobnych opinii o sobie - o ile nie są prawdziwe ...
Powiem więcej, nie liczyć się z opinią dotyczącą tematu, mieć ją w ..."nosie",
a także używać wobec "oponenta", w tym wypadku ZZ, wody "toaletowej" i spłuczki.
 
 
mój głos dotyczyć będzie także nierównego nierównego traktowania wewnątrz całej formacji na podstawie kryterium zatrudnienia w danej komórce, a nie wykonywanych zadań jest całkowitym nieporozumieniem...Popieram osobę która także wywodzi się z UKS, w 2017 r. przyjęto mnie do SCS, wcześniej zatrudnienie - kontrola UKS. Potwierdzam, że wykonywaliśmy czynności kontrolne (czesto tzw. policyjne), prowadziliśmy działania mandatowe, nakładaliśmy mandaty karne z tyt. braku rejestrowania sprzedaży detalicznej za pomocą kas rejestrujących, ( w szczególności na terenie woj. dolnośląskiego), kto pracował w UKS Wrocław to o tym wie, dlatego nieporozumieniem jest faworyzowanie osób wywodzących się z kks i powodowanie kolejnych nierówności w SCS. Zgadzam się że kks prowadziło działania następcze, główną pracę przeprowadzało sie w trakcie prowadzenia kontroli skarbowej, ustalenia pokontrolne stanowiło podstawę do działań karnistów. Dlaczego zatem pomija się osoby z komórek kontrolnych UKS, które obecnie są w służbie SCS (2017 r.) i nie zostanie tym osobom zaliczony staż pracy UKS do emerytury SCS. Powstanie więc kolejne kuriozum, jeżeli do Emki uwzględni się tylko osoby z KKS , a osoby będące w SCS od 2017 r. wywodzące się z kontroli (ze zdanym egzaminem IKS) już nie. ...
 
mój głos dotyczyć będzie także nierównego nierównego traktowania wewnątrz całej formacji na podstawie kryterium zatrudnienia w danej komórce, a nie wykonywanych zadań jest całkowitym nieporozumieniem...Popieram osobę która także wywodzi się z UKS, w 2017 r. przyjęto mnie do SCS, wcześniej zatrudnienie - kontrola UKS. Potwierdzam, że wykonywaliśmy czynności kontrolne (czesto tzw. policyjne), prowadziliśmy działania mandatowe, nakładaliśmy mandaty karne z tyt. braku rejestrowania sprzedaży detalicznej za pomocą kas rejestrujących, ( w szczególności na terenie woj. dolnośląskiego), kto pracował w UKS Wrocław to o tym wie, dlatego nieporozumieniem jest faworyzowanie osób wywodzących się z kks i powodowanie kolejnych nierówności w SCS. Zgadzam się że kks prowadziło działania następcze, główną pracę przeprowadzało sie w trakcie prowadzenia kontroli skarbowej, ustalenia pokontrolne stanowiło podstawę do działań karnistów. Dlaczego zatem pomija się osoby z komórek kontrolnych UKS, które obecnie są w służbie SCS (2017 r.) i nie zostanie tym osobom zaliczony staż pracy UKS do emerytury SCS. Powstanie więc kolejne kuriozum, jeżeli do Emki uwzględni się tylko osoby z KKS , a osoby będące w SCS od 2017 r. wywodzące się z kontroli (ze zdanym egzaminem IKS) już nie. ...
Kuriozum nie pierwsze i nie ostatnie. Od chwili "rejestracji" piszę na forum o cwaniactwie i przebiegłości MF,
skłócenie ludzi to podstawa EGZYSTENCJI i wiodąca strategia wszystkich "reform" w resorcie finansów,
sorry taki mamy klimat. Lepiej nie będzie.:mad:
 
mój głos dotyczyć będzie także nierównego nierównego traktowania wewnątrz całej formacji na podstawie kryterium zatrudnienia w danej komórce, a nie wykonywanych zadań jest całkowitym nieporozumieniem...Popieram osobę która także wywodzi się z UKS, w 2017 r. przyjęto mnie do SCS, wcześniej zatrudnienie - kontrola UKS. Potwierdzam, że wykonywaliśmy czynności kontrolne (czesto tzw. policyjne), prowadziliśmy działania mandatowe, nakładaliśmy mandaty karne z tyt. braku rejestrowania sprzedaży detalicznej za pomocą kas rejestrujących, ( w szczególności na terenie woj. dolnośląskiego), kto pracował w UKS Wrocław to o tym wie, dlatego nieporozumieniem jest faworyzowanie osób wywodzących się z kks i powodowanie kolejnych nierówności w SCS. Zgadzam się że kks prowadziło działania następcze, główną pracę przeprowadzało sie w trakcie prowadzenia kontroli skarbowej, ustalenia pokontrolne stanowiło podstawę do działań karnistów. Dlaczego zatem pomija się osoby z komórek kontrolnych UKS, które obecnie są w służbie SCS (2017 r.) i nie zostanie tym osobom zaliczony staż pracy UKS do emerytury SCS. Powstanie więc kolejne kuriozum, jeżeli do Emki uwzględni się tylko osoby z KKS , a osoby będące w SCS od 2017 r. wywodzące się z kontroli (ze zdanym egzaminem IKS) już nie. ...
I nie tylko, funkcionariuszy SCS i byłego SNP, którzy wykonywali przed 1999r i 2013r zadania dziś uznane za policyjne, tamtych okresów też się nie zalicza jako służba w Rozum. Uoep. Natomiast projekt zmiany UOK chce takie okresy zaliczyć wubranym ukaesowcom. Dla tego trzeba walczyć o dopisanie ww. FSC, SNP i takich z UKS jak Wy do ww. Zmiany.
 
Back
Do góry