• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Premier blokada środków

Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów



Szanowny Panie Premierze.



Zarząd Główny Związku Zawodowego CELNICY PL uprzejmie Pana Premiera informuje, że informacja o częściowej blokadzie środków finansowych w Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęła bardzo demotywująco na pracowników i funkcjonariuszy.

Od kilku miesięcy na organizowanych spotkaniach w RDS byliśmy informowani że, redukcje etatów oraz zmiany wynagrodzeń/uposażeń w jednostkach terenowych KAS nie będą miały miejsca! Ostatnie decyzje w tej sprawie były podejmowane w KPRM, w związku z powyższym zaistniała sytuacja związana z blokadą środków finansowych przez Ministra Finansów w Krajowej Administracji Skarbowej, była dla środowiska zawodowego ogromnym szokiem.

Odebrane to zostało jako kolejny przejaw dyskryminacji, gdyż otrzymujemy już od kilku dni informacje, na razie co prawda nieoficjalne, że w innych formacjach mundurowych środki są odblokowane i są wypłacane nagrody i inne dodatki.

Brak blokady środków finansowych przez Ministra Finansów na wynagrodzenia i uposażenia w innych formacjach mundurowych wynika z pewnością z troski i oceny przez Pana Premiera i Ministra SWiA zaangażowania funkcjonariuszy w walkę z COVID-19 podczas wykonywania obowiązków służbowych sensu largo.

Przedstawiciele naszego Związku Zawodowego usłyszeli od Dyrektorów Departamentów Ministerstwa Finansów, że w KAS uruchomiono procedury, mające na celu zamrożenie środków:

- na nagrody z 3% odpisu za IV kwartał 2020 roku oraz całkowite zamrożenie tych środków na rok 2021,

- na oszczędności na DWR i pozostałych oszczędności na funduszu płac,

Jednocześnie przedstawiciele Ministerstwa Finansów zgłosili zastrzeżenie, że wprawdzie ww. procedura na razie została uruchomiona lecz nie jest to fakt przesądzony, ale jeżeli te słowa Dyrektorów Departamentów MF się potwierdzą, to będzie to oznaczało, że przeciwnie do innych formacji Pan Premier i Minister Finansów oraz Szef KAS nie doceniają zaangażowania pracowników i funkcjonariuszy KAS w walce z COVID-19 przy realizacji ustawowych, zadań, bo jak inaczej wytłumaczyć zamrożenie w jednej formacji i odblokowanie w innej?

Panie Premierze.

Apelujemy do Pana Premiera o równe traktowanie. Nie rozumiemy dlaczego jesteśmy gorzej traktowani, skoro tak samo sumiennie i z pełnym zaangażowaniem realizujemy zadania na tzw. pierwszej linii w walce z COVID-19?


Do wiadomości:

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej



Z Poważaniem:

Przewodniczący

ZZ Celnicy PL

Sławomir Siwy
 
@bolo1999 , ale czy nieciekawa historia z innymi związkami jest również powodem bierności w 2020 roku?
@przyszły cywil , ale nie zaprzeczysz, że gdyby związki działały w zgodzie w jednym celu, to szansa na sukces byłaby dużo większa, mimo że władza niekoniecznie zainteresowana jest nami?

Nie zrozumcie mnie źle, nie krytykuję tutaj konkretnie ZZ Celnicy, krytykuję tutaj ogólną sytuację ZZ w KAS.
Nie wiem kto jest zły, kto jest dobry, nie zmienia to jednak faktu, że na tle innych służb mundurowych, czy innych branż w budżetówce, wypadamy słabo z nasza skutecznością ZZ.

I powtarzam, jest to moje SUBIEKTYWNE odczucie, jako pracownika dość świeżego, którego niewiele obchodzi to co było kiedyś, bo mnie to kompletnie nie dotyczy.
 
@Dragnor Nie zaprzeczę, że gdyby związki działały w zgodzie w jednym celu, to szansa na sukces byłaby dużo większą. To zależy, bo pzypomnę, że sukcesem miało być 6% podwyżki, ale na szczęście nie wyszło, bo nie działaliśmy w zgodzie w jednym celu.
 
@Dragnor Nie zaprzeczę, że gdyby związki działały w zgodzie w jednym celu, to szansa na sukces byłaby dużo większą. To zależy, bo pzypomnę, że sukcesem miało być 6% podwyżki, ale na szczęście nie wyszło, bo nie działaliśmy w zgodzie w jednym celu.
Sukcesem i tym czym każdy czułby się usatysfakcjonowany i co było początkowo zapowiadane, było 6% kwoty bazowej + pełna kwota modernizacji zapisana w 2019 roku. Jak tylko pojawiły się informację, że część kwoty bazowej ma być sponsorowana z puli modernizacji, to jak jeden mąż związki powinny tupnąć nogą.
Dalsze problemy to już eskalacja nierozwiązania poprzednich oraz to, że MF i rząd ma KAS za chłopców i dziewczynki do bicia bo i tak im nie oddadzą, stąd dodatkowe konsekwencje jak blokady nagród itp.
Jeśli ktoś wyczuje lukę to ją wykorzysta, a luką w KAS jest to, że łatwo skłócić środowisko, które nawet w obliczu jednego "wroga" nie umie się zjednoczyć.

@Kaszubka
Link niepoprawny, ale pewno chodziło Ci o:
 
@Dragnor Trudno jest się zjednoczyć, gdy widzisz takie działania ZZ, bo jakoś ZZ nie chciały tupnąć nogą, ale na szczęście nie działaliśmy wspólnie w jednym celu i my tupnęliśmy nieco i za moment znalazły się kolejne procenty. To rok bieżący.
Wcześniej w 2018r., walczyliśmy o równe traktowanie z innymi służbami i modernizację dla KAS, a inne ZZ wychodziły z MB i zapowiadały tylko jakieś bliżej nieokreślone podwyżki na 2019. Na szczęście nie działaliśmy wszyscy wspólnie w jednym celu, tak jak tego oczekujesz i wywalczyliśmy modernizację dla KAS.
To tak tylko w gwoli ścisłości i przypomnienia, bo mierżą mnie hasła typu: "wszystkie ZZ we wspólnej sprawie".
 
@Dragnor Trudno jest się zjednoczyć, gdy widzisz takie działania ZZ, bo jakoś ZZ nie chciały tupnąć nogą, ale na szczęście nie działaliśmy wspólnie w jednym celu i my tupnęliśmy nieco i za moment znalazły się kolejne procenty. To rok bieżący.
Wcześniej w 2018r., walczyliśmy o równe traktowanie z innymi służbami i modernizację dla KAS, a inne ZZ wychodziły z MB i zapowiadały tylko jakieś bliżej nieokreślone podwyżki na 2019. Na szczęście nie działaliśmy wszyscy wspólnie w jednym celu, tak jak tego oczekujesz i wywalczyliśmy modernizację dla KAS.
To tak tylko w gwoli ścisłości i przypomnienia, bo mierżą mnie hasła typu: "wszystkie ZZ we wspólnej sprawie".
Zaznaczyłem, że są to moje subiektywne odczucia.
I nie, nie chwalę w żadnym wypadku innych ZZ, bo obiektywnie mimo utworzenia Komitetu Protestacyjnego, jego skuteczność okazała się zerowa, a efekty żadne.
Jak również wspomniałem, uważam, że relacje międzyzwiązkowe w KAS są złe i przez to ich skuteczność jest obniżona. Nie wskazuję tu gdzie jest wina, nie wskazuję powodu, wskazuję jedynie fakt w jakim aktualnie się znajdujemy i myślę, że to nie rola szeregowych ludzi, aby stan ten zmienić.

A jeśli "się nie da zmienić", no to sytuacja w przyszłych latach prawdopodobnie będzie podobna.

Nie uważam, aby rok 2020, można było uznać za jakikolwiek sukces. Nikt nie chciał nic więcej poza to co było nam obiecane, a nie dostaliśmy nawet tego.

To moje ostatnie 3 tygodnie w KAS, więc kwestia przyszła nie będzie już mnie dotyczyć, ale można powiedzieć "wylałem" swoje spostrzeżenia, aby dać do zrozumienia, że wrogów nie ma wśród pracowników czy funkcjonariuszy, więc nie rozumiem konkretnych uderzeń w jedną czy drugą grupę. Wrogiem, lub bardziej oponentem zawsze są osoby wyżej i to na nich powinny skupić się gromy zarówno z jednej jak i drugiej strony, nawet jeśli miałoby to być na zasadzie wróg mojego wroga.

Pozdrawiam
 
Przeczytałam odpowiedź szefowej Kas z dzisiejszej poczty no i cóż. Nie wygląda to dobrze. Mam nadzieję ze kierownicy jednostek podejda do sprawy ludzku i mimo wszystko wypłaca nam co nasze w dodatkach
 
@Dragnor A ja myślę, że jak najbardziej szeregowi ludzie, jak Ich nazywasz, mogą ten stan zmienić.

Ps. Ja staram się Tobie wytłumaczyć, że to nie jest takie proste, jak się Tobie wydaje i ciężko jest ZZ się porozumieć i działać, jak to ujmujesz, "wszyscy wspólnie w jednym celu", bo jak wyżej Tobie napisałem, ten najlepszy dla środowiska cel jest często różnie rozumiany. Trudno jest nam np. działać "wspólnie w jednym celu", gdy jesteśmy przekonani o tym, że jest to działanie przeciwko interesowi środowiska, co nota bene odebrali także w ten sposób ludzie (wystarczy odtworzyć sobie posty z tamtego czasu).
Innym razem, gdy współdziałaliśmy, efekty były dużo gorsze do tego, gdy działaliśmy samodzielnie i bez oglądania się na innych, np. protest w 2012r. kiedy to inny ZZ, z którym, a jakże współpracowaliśmy "wspólnie w jednym celu", wbił nam dosłownie nóż w plecy.
Rozumiesz?
Bardzo bym chciał i jestem gotów to wszystko zapomnieć, wymazać, patrzeć tylko w przysżłość. jestem naprawdę do tego gotowy, bo takim jestem człowiekiem, że urazy nie trzymam. Ale do tego musi być wola obu stron, a tego nie widać na horyzoncie. Dlatego uważam przeciwnie do Ciebie, że sprawy w swoje ręce powinni wziąć, jak Ich określasz, szeregowi ludzie.
 
Jest informacja, że dodatki specjalne i zadaniowe z Uchwały modernizacyjnej nie są zamrożone, są w IAS do dyspozycji DIAS. Myślę tak samo jak @bigi9, bo równowartość nagród można wypłacić dla wszystkich w dodatkach. Tak robiono już w niektórych jednostkach w listopadzie. Zapewne niestety w pojedynczych jednostkach.
 
Popieram w całości twoja wypowiedź. Celnicy mają się poświęcać dla wszystkich a skarbówka może ewentualnie wyłączyć kompa na 15 minut👍.
Sorki, ale większej głupoty dawno nie słyszałem. Poświęcamy się dla samych siebie, dla swoich rodzin, jeżeli tego nie rozumiesz to przykre. Możesz nic nie robić, siedzieć w zaciszu i liczyć na innych, ale później nie narzekaj, że się nie udało, bo każdy myślał w ten sam sposób.
 
Ja pracuję na granicy i po tych komentarza az sie odechciewa i gotuję w środku.
Ja za to swoje wiem i to bardzo dobrze, jak było w 2008 a co w latach późniejszych przy protestach (nie ma się czym chwalić niestety) a jak poleciała kasa w tym roku to niby komuś chciałoby się coś zrobić ale tak kurła nie do końca. Może nie wiesz a może wiesz ile za III kw wpadło $$$ na konta. IV kw to początek posuchy ale od marca udało się przez pompowanie kasy rządzącym zapewnić ciągłość na granicy właśnie (chwilami tylko były delikatne braki). Zanim włączono nas do zaopatrzenia emerytalnego też było pierdolenie że nic z tego nie będzie a ilu stachanowców z tego skorzystało? Pieprzenie o obrażaniu się za prawdę jest obłudą.
Jedność to podstawa do osiągnięcia efektu, nie ma jej bo każdy kalkuluje dla siebie aby wincyj (awans, podwyżka, nagroda czy lepiej płatny stołek). Mi już nie zależy zwijam mandżur niebawem, ludzi z moim stażem coraz mniej. Kolejnych niemal 100 funków rzuciło papierami w ostatnich miesiącach. Zostaniecie z młodzieżą która będzie tyrać jeszcze mocniej bo im zależy i nie widzą co ich czeka a reszta która ma za mało żeby odchodzić niedługo dojdzie to tych samych wniosków co ci którzy odchodzą oby z niesmakiem że nic w swojej sprawie nie zrobili.
 
Ja za to swoje wiem i to bardzo dobrze, jak było w 2008 a co w latach późniejszych przy protestach (nie ma się czym chwalić niestety) a jak poleciała kasa w tym roku to niby komuś chciałoby się coś zrobić ale tak kurła nie do końca. Może nie wiesz a może wiesz ile za III kw wpadło $$$ na konta. IV kw to początek posuchy ale od marca udało się przez pompowanie kasy rządzącym zapewnić ciągłość na granicy właśnie (chwilami tylko były delikatne braki). Zanim włączono nas do zaopatrzenia emerytalnego też było pierdolenie że nic z tego nie będzie a ilu stachanowców z tego skorzystało? Pieprzenie o obrażaniu się za prawdę jest obłudą.
Jedność to podstawa do osiągnięcia efektu, nie ma jej bo każdy kalkuluje dla siebie aby wincyj (awans, podwyżka, nagroda czy lepiej płatny stołek). Mi już nie zależy zwijam mandżur niebawem, ludzi z moim stażem coraz mniej. Kolejnych niemal 100 funków rzuciło papierami w ostatnich miesiącach. Zostaniecie z młodzieżą która będzie tyrać jeszcze mocniej bo im zależy i nie widzą co ich czeka a reszta która ma za mało żeby odchodzić niedługo dojdzie to tych samych wniosków co ci którzy odchodzą oby z niesmakiem że nic w swojej sprawie nie zrobili.
Nie mówię że nie masz racji ale nie wszyscy i nie dla wszystkich i nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. Ja o siebie dbalami dbać będę.
U mnie dostali Ci którym może się należało może nie. Ale nie każdy. To raz a po drugie starsi stażem mają wywalone na całość i to niestety tez oni po 5 razy wycofywali kwity na emke bo im coś obiecano coś dano... A młodym można wybaczyć bo są nie świadomi co to za syfi mają klapki na oczach. Obejrzą się ale może będzie za późno. Przyjęli się do służby i myślą że Pana Boga za nogi złapali jak każdy z nas x lat temu.
 
Back
Do góry