• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Podwyżki w CBA

Szykują się podwyżki w CBA, bo trudniej o pozyskanie "kompetentnych osób".​

Wynagrodzenia w CBA mają wzrosnąć nawet o 1000 zł, ...

Inne formacje podległe MSWiA otrzymały już w 2022 roku podwyżki. Na drodze i na granicy funkcjonariusze innych służb, pełniący służbę z funkcjonariuszami SCS informowali o podwyżkach dwukrotnych w 2022 roku.

W rozmowach podczas wspólnego wykonywania obowiązków słyszeliśmy, że otrzymali w lutym przelewy po 550 zł podwyżki, czyli kwota netto na konto. To jest tytułem wzrostu mnożnika za stopień.
Następnie otrzymali kolejne podwyżki w 2022 roku w związku z likwidacją drugiej grupy zaszeregowania (to coś jak odpowiednik w SCS stanowiska specjalistycznego).
Te niższe grupy w innych formacjach będą dalej likwidowane- kolejne grupy. To oznacza że funkcjonariusze w tych grupach będą otrzymywać dalsze podwyżki, ponad podwyżki dla ogółu. Ta zmiana mnożnika to kolejne podwyżki w widełkach od około 80 do 100 zł więcej netto, oprócz już otrzymanych 550 zł netto.

Czyli podwyżki w innych służbach wyniosły około 770 zł brutto i nieco więcej (zależy kto jaki miał mnożnik w grupie) brutto.
W SCS podwyżki wyniosą 374 zł brutto i będą wypłacone dopiero w maju. Różnica to około 400zł brutto na niekorzyść SCS.

Funkcjonariusze rozpoczynający służbę w innych formacjach mówią, że zarabiają na start około 1000-1500 zł więcej (zależy od lokalizacji)niż funkcjonariusz rozpoczynający służbę w SCS.
Funkcjonariusze innych służb z doświadczeniem np. 10 letnim czy nastoletnim, otrzymują odpowiednio wyższe uposażenie zasadnicze od funkcjonariuszy początkujących.
Ci ze stażem ponad 20 lat mają jeszcze dodatkowo dodatki motywacyjne w wysokości 1500zł po 25 latach służby i 2500 zł po 28,5 latach służby. MSWiA zapowiada wprowadzenie dodatków motywacyjnych także dla wszystkich funkcjonariuszy tych formacji po 15 latach służby.
W SCS, Związek otrzymuje lawinę zgłoszeń, że po nastu czy nawet więcej latach służby funkcjonariusze mają uposażenie zasadnicze zbliżone do funkcjonariuszy rozpoczynających służbę lub tylko niewiele wyższe.

Ponadto funkcjonariusze innych służb, mają dość precyzyjnie skonstruowaną ścieżkę kariery zawodowej, w przeciwieństwie do funkcjonariuszy SCS, gdzie o ścieżce kariery tylko się mówi, a w rzeczywistości nie istnieje, co pokazują pagony, stanowiska i uposażenia funkcjonariuszy z 10 letnim doświadczeniem i większym, nawet ponad 20 czy 25 letnim(gro funkcjonariuszy z takim stażem jest wciąż w korpusie podoficerów).
Funkcjonariusze początkujący muszą otrzymywać na początku kariery zdecydowanie wyższe uposażenie i muszą mieć jasną, rzeczywistą, transparentną i precyzyjnie określoną ścieżkę kariery zawodowej. To samo pracownicy KAS.
Funkcjonariusze z stażem jw. powinni odpowiednio więcej zarabiać na uposażeniu zasadniczym. Podobnie spłaszczenie płac nie może być aż tak widoczne wśród pracowników, gdyż to jest po prostu skrajnie demotywujące.
Rozumieją to wszędzie, w każdej innej formacji, doceniając zarówno początkujących, jak i doświadczoną kadrę, w każdej innej formacji, tylko nie w MF.

Ponadto w innych formacjach zapowiedziano w ramach modernizacji wzrost etatów. W SCS i całym KAS jak wiemy jest utrzymywanych mnóstwo wakatów, a co dopiero mówić o wzroście niezbędnych etatów. O tym MF w ogóle nie chce mówić, a wiemy i widzimy, że w wielu lokalizacjach występuje chroniczny brak etatów, co ma niewątpliwe ogromny wpływ na jakość realizowanych zadań, a co za tym idzie wysokość wpływów budżetowych i jakość obsługi także.
Ww. błędy można naprawić tylko w drodze modernizacji, zagwarantowanej ustawowo.
Brak modernizacji, przy odejściach na poziomie ponad 10% formacji rocznie to jest działanie przeciwko interesowi publicznemu. Inaczej bowiem nie da się naprawić ww. błędów. Można jedynie stosować kosmetykę, którą owszem MF próbuje robić, ale to nie jest żadne rozwiązanie.

Warto postawić pytania:
O CO CHODZI?
DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE?
DLACZEGO W MF DZIAŁAJĄ ODWROTNIE NIŻ W INNYCH FORMACJACH, MIMO IŻ ODEJŚCIA SĄ NAJWIĘKSZE, ZARÓWNO WŚRÓD POCZĄTKUJĄCYCH JAK I DOŚWIADCZONEJ KADRY?
CZY TO JEST CELOWE DZIAŁANIE?
JEŚLI TAK, TO W JAKIM CELU?
KOMU ZALEŻY NA OSŁABIANIU SKUTECZNOŚCI CAŁEGO APARATU FISKALNEGO PAŃSTWA, CAŁEJ SFERY CŁA, MIĘDZYNARODOWEGO OBROTU TOWAROWEGO, BEZPIECZEŃSTWA PRODUKTÓW, ITD.? KOMU I DLACZEGO?

Osobnym tematem jest konieczność naprawy tego tworu, który stworzył Marian Banaś, który wszyscy w KAS widzą, że źle działa i wymaga zmiany i znowu wszyscy to obserwują i alarmują, poza oczywiście MF. Ale to jest osobny temat.

Apeluję, nie możemy się na to co się dzieje godzić! To jest niebezpieczne dla interesu publicznego działanie i musimy się temu stanowczo i zdecydowanie przeciwstawić! WSZYSCY!

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
ZZ Celnicy PL
 
Ostatnia edycja:
jedyne pocieszenie w tym bałaganie jest takie, że dla władzuni nie jesteśmy SWOI, bo jak wiadomo władza autorytarna daje tylko SWOIM.
Z całym szacunkiem Kolego. Władza autorytarna ? Czy wiesz o czym piszesz czy piszesz aby pisać ? Każda władz od kiedy pamiętam czyli od roku 1991 miała nas w dupie. Czyli wg Twojego toku myślenia wszystkie były autorytarne.
 
z całym szacunkiem, nic takiego nie wynika z mojego wpisu. Ale miło, że wysiliłeś szare komórki. Zachę
cam do dalszych prób.
Nie dziw mi się Kolego. Stary już jestem i tych szarych komórek nie mam już za dużo. Obyś dożył mojego wieku czego Tobie życzę a wtedy zrozumiesz jaki popełniłeś swoim wpisem nietakt...
 
Mało tego że MSWiA dobrze jest zorientowane. Gdzieś tam kiedyś na forum czytałem trafną analizę naszego protestu którą ponoć przedstawił ówczesny Pan Minister Schetyna. Chodzi o analizę protestu Celników na granicy wschodniej na przełomie lat 2007-2008. Nadzwyczaj trafna była ta analiza. Kto doprowadził do tego protestu ? Ano Pan M. Analiza przyczyn protestu i jego efektów- w ministerstwie fajansu zajęłoby to 3 lata. W MSWiA około 2 miesiące. Rozumiecie różnicę ?
Nie słyszałem o tej analizie, ale jestem gotów uwierzyć na słowo, że była. Były też inne, bo np. jak rozmawialiśmy w przeszości z opozycją jedną czy drugą to każdy mówił, że wprowadzi nas do MSWiA, gdy o tym mówiliśmy, że tym jesteśmy zainteresowani i tego chcemy. Gdy dochodzili do władzy, to już zapominali. Inni rządzili wcześniej i też tego nie zrobili.
Z Panem Schetyną to był wtedy protest i mogła się pojawić dla picu taka obietnica, aby złagodzić trwający protest. Nawet dla uwiarygodnienia w formie analizy. Czas pokazał, ze było to przedstawione fikcyjne.

Niestety nigdy nikt tego nie wdrożył i musimy być świadomi, że nie wdroży.

Służby fiskalne, także mundurowe, są podległe pod resort finansów i tak jest na świecie.
Jestem bardzo zainteresowany, jeżeli są cywilizowane demokracje, gdzie jest inaczej.
Przesyłajcie do mnie takie info, gdyż szykujemy się, tak jak już zapowiadałem wcześniej, do mocnego postawienia w roku bieżącym sprawy Komendy Głównej i wzmocnienia odrębności Naczelnika UCS i Służby Celno-Skarbowej. Jeżeli jest inaczej, to na pewno będzie trzeba forsować taką zmianę podległości.

Dla przykładu Służba Więzienna podlega pod Ministra Sprawiedliwości i tak samo nie ma szans na przejście pod MSWiA. Funkcjonariusze SW czują się także gorzej traktowani niż służby podległe pod MSWiA, często to słyszę w rozmowach i tak samo nie mają szans na zmianę. Z pewnymi sprawami trzeba się pogodzić, oczywiście nie z gorszym traktowaniem, bo na to zgody być nie może nigdy i nie będzie!

Musimy nauczyć Ministra Finansów szacunku do nas i dbania o nas. To jest nasz REALNY cel!
 
Nie słyszałem o tej analizie, ale jestem gotów uwierzyć na słowo, że była. Były też inne, bo np. jak rozmawialiśmy w przeszości z opozycją jedną czy drugą to każdy mówił, że wprowadzi nas do MSWiA, gdy o tym mówiliśmy, że tym jesteśmy zainteresowani i tego chcemy. Gdy dochodzili do władzy, to już zapominali. Inni rządzili wcześniej i też tego nie zrobili.
Z Panem Schetyną to był wtedy protest i mogła się pojawić dla picu taka obietnica, aby złagodzić trwający protest. Nawet dla uwiarygodnienia w formie analizy. Czas pokazał, ze było to przedstawione fikcyjne.

Niestety nigdy nikt tego nie wdrożył i musimy być świadomi, że nie wdroży.

Służby fiskalne, także mundurowe, są podległe pod resort finansów i tak jest na świecie.
Jestem bardzo zainteresowany, jeżeli są cywilizowane demokracje, gdzie jest inaczej.
Przesyłajcie do mnie takie info, gdyż szykujemy się, tak jak już zapowiadałem wcześniej, do mocnego postawienia w roku bieżącym sprawy Komendy Głównej i wzmocnienia odrębności Naczelnika UCS i Służby Celno-Skarbowej. Jeżeli jest inaczej, to na pewno będzie trzeba forsować taką zmianę podległości.

Dla przykładu Służba Więzienna podlega pod Ministra Sprawiedliwości i tak samo nie ma szans na przejście pod MSWiA. Funkcjonariusze SW czują się także gorzej traktowani niż służby podległe pod MSWiA, często to słyszę w rozmowach i tak samo nie mają szans na zmianę. Z pewnymi sprawami trzeba się pogodzić, oczywiście nie z gorszym traktowaniem, bo na to zgody być nie może nigdy i nie będzie!

Musimy nauczyć Ministra Finansów szacunku do nas i dbania o nas. To jest nasz REALNY cel!
Była taka analiza Sławek i ją czytałem. Analiza była nadzwyczaj trafną powiedziałbym że punkt w punkt. Tam dokładnie i trafnie zaanalizowano zarówno powód protestu jak i winnych tego stanu. Ona była chyba z lutego albo marca 2008. I czytałem to chyba na WSSC. Co do podległości Służby Celnej to popatrzmy na USA i umiejscowienie obu Służb tzn. SC i SG. U nich Służba Celna i Straż Graniczna są razem pod szyldem CBP. O wiele nam bliżej do SG niż do US. Co do Pana Schetyny to była analiza po zmianie władzy. Pan Schetyna nie obiecał nam przejścia pod MSWiA. Ale Pan Premier Tusk osobiście przyjechał do Białej Podlaskiej i w sali konferencyjnej obiecał OSOBIŚCIE i za to ręczył swoim autorytetem że włączy nas do systemu emerytalnego służb mundurowych abyśmy tylko wrócili do Służby. Wiem co piszę bo na tym spotkaniu byłem. Uwierzyliśmy w końcu to były słowa Premiera Rządu RP. I co zrobił Pan Premier ? Okłamał nas. Taka prawda niestety. Ale żeby nie było protest wybuchł w roku 2007 gdy nami zarządzał Pan M.B. To za Jego kadencji i z powodu jego nieudolności i jego szalonych pomysłów doszło do protestu w roku 2007. Niestety niczego się nie nauczył i wywołał protest w roku 2016.
 
Ostatnia edycja:
Była taka analiza Sławek i ją czytałem. Analiza była nadzwyczaj trafną powiedziałbym że punkt w punkt. Tam dokładnie i trafnie zaanalizowano zarówno powód protestu jak i winnych tego stanu. Ona była chyba z lutego albo marca 2008. I czytałem to chyba na WSSC. Co do podległości Służby Celnej to popatrzmy na USA i umiejscowienie obu Służb tzn. SC i SG. U nich Służba Celna i Straż Graniczna są razem pod szyldem CBP. O wiele nam bliżej do SG niż do US. Co do Pana Schetyny to była analiza po zmianie władzy. Pan Schetyna nie obiecał nam przejścia pod MSWiA. Ale Pan Premier Tusk osobiście przyjechał do Białej Podlaskiej i w sali konferencyjnej obiecał OSOBIŚCIE i za to ręczył swoim autorytetem że włączy nas do systemu emerytalnego służb mundurowych abyśmy tylko wrócili do Służby. Wiem co piszę bo na tym spotkaniu byłem. Uwierzyliśmy w końcu to były słowa Premiera Rządu RP. I co zrobił Pan Premier ? Okłamał nas. Taka prawda niestety. Ale żeby nie było protest wybuchł w roku 2007 gdy nami zarządzał Pan M.B. To za Jego kadencji i z powodu jego nieudolności i jego szalonych pomysłów doszło do protestu w roku 2007. Niestety niczego się nie nauczył i wywołał protest w roku 2016.
Wiem, pisałem o CBP już na początku powstania tego forum, czyli gdzieś w 2006 roku. Jak widzisz minęło trochę czasu i nikogo z rządzących nie interesuje ten kierunek.
A z ciekawości, pod jaki resort podlega CBP w USA?

Protest był w styczniu 2008 roku. Rządziła PO, choć zgoda, że to zaniedbania MB i polityka innego resoru, szukania winnych na siłę, do niego doprowadziły.
 
Wiem, pisałem o CBP już na początku powstania tego forum, czyli gdzieś w 2006 roku. Jak widzisz minęło trochę czasu i nikogo z rządzących nie interesuje ten kierunek.
A z ciekawości, pod jaki resort podlega CBP w USA?

Protest był w styczniu 2008 roku. Rządziła PO, choć zgoda, że to zaniedbania MB i polityka innego resoru, szukania winnych na siłę, do niego doprowadziły.
Tak protest w styczniu ale rozpoczął się w grudniu 2007 w Dorohusku w odpowiedzi na masowe zatrzymania Celników pod pozorem walki z korupcją na polityczne potrzeby ówczesnego rządu. W styczniu lutym 2008 ten protest gasił już inny Rząd. Co nie zmienia faktu iż to Pan M.B. do tego protestu doprowadził. Poza tym uważam iż powstanie polskiego CBP kogoś interesuje. Jest jak mi się wydaje kilku Posłów kumatych i to z każdej z partii. Niestety musi być wolą polityczna. Taka sama która nie pozwoliła Panu M.B. zrealizować jego szaloną wizję. To są ci sami ludzie Sławek którzy mają ogarnięcie i nie pozwolili Panu M.B. Na całkowite skasowanie SC. Dobrze że są tacy propaństwowcy za co niniejszym na forum DZIĘKUJĘ.
 
Ostatnia edycja:
W Niemczech celnicy podlegają pod MF. Ale są używani w służbie jak Straż Graniczna. W Niemczech nie ma Straży Granicznej. Jest tylko ZOLL i Polizei. Z tego co wiem tak samo jest w Czechach i Słowacji ale tu mogę się mylić. Co do CBP w USA to nie wiem. Ale chyba podobnie jak FBI. To jest podstawowe i chyba pod odpowiednika naszego MSWiA. Ale nie mam pewności u nich to jest trochę pokręcone.
 
Na jakie zarobki można liczyć w CBA z kilkunastoletnim doświadczeniem i wiedzą merytoryczną i techniczną które mogłyby się akurat tam przydać?
Zarobki w KAS nie są już wystarczające przy tej inflacji i cenach. Nawet nie czekam na podwyżki po kilkaset PLN brutto. Rozważam jak najszybsze odejście na niepełną emkę i podjęcie innej pracy (prywaciarz, saksy, własny biznes), ale skoro inne służby znacząco podnoszą wynagrodzenia to najpierw trzeba się zorientować w temacie.
Ja za 4 miesiące składam wniosek o zwolnienie ze służby i wiem, że będę jednym z wielu którzy to zrobią. Nie mają takich pieniędzy a i też nie zamierzają ich dać (gdyby je mieli) aby nas zatrzymać :D dość tkwienia w tym gównie...
 
Ja za 4 miesiące składam wniosek o zwolnienie ze służby i wiem, że będę jednym z wielu którzy to zrobią. Nie mają takich pieniędzy a i też nie zamierzają ich dać (gdyby je mieli) aby nas zatrzymać :D dość tkwienia w tym gównie...
Zastanów się czy nie lepiej dotrwać do 2023. Bo podatki cię zjedzą... :) Wiem co mówię. Idealnie to luty 2023.
 
Zastanów się czy nie lepiej dotrwać do 2023. Bo podatki cię zjedzą... :) Wiem co mówię. Idealnie to luty 2023.
Wiem wiem ;) Wniosek składam we wrześniu i wskazuje termin odejścia w styczniu bo raz, że mają miesiąc na wydanie decyzji o zwolnieniu a dwa, że nagminnie wykorzystują termin 3 miesięcy na przedłużenie Ci służby bo brakuje ludzi. Mnie już nawet luty nie zbawi i idę w styczniu :D
 
Wiem wiem ;) Wniosek składam we wrześniu i wskazuje termin odejścia w styczniu bo raz, że mają miesiąc na wydanie decyzji o zwolnieniu a dwa, że nagminnie wykorzystują termin 3 miesięcy na przedłużenie Ci służby bo brakuje ludzi. Mnie już nawet luty nie zbawi i idę w styczniu :D
W której izbie wykorzystują termin 3 miesięcy na przedłużenie służby?
 
Jednak wybieram sektor prywatny.

Okazało się, że umiejętności miękkie wypracowane przez kilkanaście lat są nawet dużo bardziej przydatne i doceniane na rynku komercyjnym niż umiejętności twarde. Szefostwo chyba nie zdaje sobie sprawy z rzeczywistej obecnej sytuacji na rynku pracy. I ludzi jakich ma. Albo zdaje, ale ich to wali.

Ankieta wyjściowa. Odchodzę bo:
  • złe zarządzanie zasobami ludzkimi. Przed reformą jak było tak było, ale w mojej izbie było lepiej. Przez niesłuchanie ludzi z doświadczeniem widzę jak akurat moja działka się rozpada na kawałki. Żal patrzeć na to co się budowało
  • waloryzacja emerytur
  • brak perspektyw na zmianę zarządzania i organizacji
  • trudny "prosty język"
  • zarządzanie korporacyjne w instytucji która nie może być zarządzana korporacyjnie. Jaki jest target "Poranków z kawą"?
  • brak fakultatywnej pracy zdalnej. Wolę pracować kiedy chcę i jak chcę. Ma być zrobiona robota a nie d..ogodziny (dotyczy pracy zadaniowej)
  • dziwne, niedostosowane do obecnych czasów ograniczenia na pracę dodatkową w żaden sposób niezwiązanej z wykonywanymi obowiązkami
  • pieniędzy zawsze za mało, więc kwestia indywidualna ale nie kluczowa

Życie jest za krótkie żeby się kopać z koniem.

Więc luty 2023
 
Back
Do góry