• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Podwyżki w CBA

Szykują się podwyżki w CBA, bo trudniej o pozyskanie "kompetentnych osób".​

Wynagrodzenia w CBA mają wzrosnąć nawet o 1000 zł, ...

Inne formacje podległe MSWiA otrzymały już w 2022 roku podwyżki. Na drodze i na granicy funkcjonariusze innych służb, pełniący służbę z funkcjonariuszami SCS informowali o podwyżkach dwukrotnych w 2022 roku.

W rozmowach podczas wspólnego wykonywania obowiązków słyszeliśmy, że otrzymali w lutym przelewy po 550 zł podwyżki, czyli kwota netto na konto. To jest tytułem wzrostu mnożnika za stopień.
Następnie otrzymali kolejne podwyżki w 2022 roku w związku z likwidacją drugiej grupy zaszeregowania (to coś jak odpowiednik w SCS stanowiska specjalistycznego).
Te niższe grupy w innych formacjach będą dalej likwidowane- kolejne grupy. To oznacza że funkcjonariusze w tych grupach będą otrzymywać dalsze podwyżki, ponad podwyżki dla ogółu. Ta zmiana mnożnika to kolejne podwyżki w widełkach od około 80 do 100 zł więcej netto, oprócz już otrzymanych 550 zł netto.

Czyli podwyżki w innych służbach wyniosły około 770 zł brutto i nieco więcej (zależy kto jaki miał mnożnik w grupie) brutto.
W SCS podwyżki wyniosą 374 zł brutto i będą wypłacone dopiero w maju. Różnica to około 400zł brutto na niekorzyść SCS.

Funkcjonariusze rozpoczynający służbę w innych formacjach mówią, że zarabiają na start około 1000-1500 zł więcej (zależy od lokalizacji)niż funkcjonariusz rozpoczynający służbę w SCS.
Funkcjonariusze innych służb z doświadczeniem np. 10 letnim czy nastoletnim, otrzymują odpowiednio wyższe uposażenie zasadnicze od funkcjonariuszy początkujących.
Ci ze stażem ponad 20 lat mają jeszcze dodatkowo dodatki motywacyjne w wysokości 1500zł po 25 latach służby i 2500 zł po 28,5 latach służby. MSWiA zapowiada wprowadzenie dodatków motywacyjnych także dla wszystkich funkcjonariuszy tych formacji po 15 latach służby.
W SCS, Związek otrzymuje lawinę zgłoszeń, że po nastu czy nawet więcej latach służby funkcjonariusze mają uposażenie zasadnicze zbliżone do funkcjonariuszy rozpoczynających służbę lub tylko niewiele wyższe.

Ponadto funkcjonariusze innych służb, mają dość precyzyjnie skonstruowaną ścieżkę kariery zawodowej, w przeciwieństwie do funkcjonariuszy SCS, gdzie o ścieżce kariery tylko się mówi, a w rzeczywistości nie istnieje, co pokazują pagony, stanowiska i uposażenia funkcjonariuszy z 10 letnim doświadczeniem i większym, nawet ponad 20 czy 25 letnim(gro funkcjonariuszy z takim stażem jest wciąż w korpusie podoficerów).
Funkcjonariusze początkujący muszą otrzymywać na początku kariery zdecydowanie wyższe uposażenie i muszą mieć jasną, rzeczywistą, transparentną i precyzyjnie określoną ścieżkę kariery zawodowej. To samo pracownicy KAS.
Funkcjonariusze z stażem jw. powinni odpowiednio więcej zarabiać na uposażeniu zasadniczym. Podobnie spłaszczenie płac nie może być aż tak widoczne wśród pracowników, gdyż to jest po prostu skrajnie demotywujące.
Rozumieją to wszędzie, w każdej innej formacji, doceniając zarówno początkujących, jak i doświadczoną kadrę, w każdej innej formacji, tylko nie w MF.

Ponadto w innych formacjach zapowiedziano w ramach modernizacji wzrost etatów. W SCS i całym KAS jak wiemy jest utrzymywanych mnóstwo wakatów, a co dopiero mówić o wzroście niezbędnych etatów. O tym MF w ogóle nie chce mówić, a wiemy i widzimy, że w wielu lokalizacjach występuje chroniczny brak etatów, co ma niewątpliwe ogromny wpływ na jakość realizowanych zadań, a co za tym idzie wysokość wpływów budżetowych i jakość obsługi także.
Ww. błędy można naprawić tylko w drodze modernizacji, zagwarantowanej ustawowo.
Brak modernizacji, przy odejściach na poziomie ponad 10% formacji rocznie to jest działanie przeciwko interesowi publicznemu. Inaczej bowiem nie da się naprawić ww. błędów. Można jedynie stosować kosmetykę, którą owszem MF próbuje robić, ale to nie jest żadne rozwiązanie.

Warto postawić pytania:
O CO CHODZI?
DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE?
DLACZEGO W MF DZIAŁAJĄ ODWROTNIE NIŻ W INNYCH FORMACJACH, MIMO IŻ ODEJŚCIA SĄ NAJWIĘKSZE, ZARÓWNO WŚRÓD POCZĄTKUJĄCYCH JAK I DOŚWIADCZONEJ KADRY?
CZY TO JEST CELOWE DZIAŁANIE?
JEŚLI TAK, TO W JAKIM CELU?
KOMU ZALEŻY NA OSŁABIANIU SKUTECZNOŚCI CAŁEGO APARATU FISKALNEGO PAŃSTWA, CAŁEJ SFERY CŁA, MIĘDZYNARODOWEGO OBROTU TOWAROWEGO, BEZPIECZEŃSTWA PRODUKTÓW, ITD.? KOMU I DLACZEGO?

Osobnym tematem jest konieczność naprawy tego tworu, który stworzył Marian Banaś, który wszyscy w KAS widzą, że źle działa i wymaga zmiany i znowu wszyscy to obserwują i alarmują, poza oczywiście MF. Ale to jest osobny temat.

Apeluję, nie możemy się na to co się dzieje godzić! To jest niebezpieczne dla interesu publicznego działanie i musimy się temu stanowczo i zdecydowanie przeciwstawić! WSZYSCY!

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
ZZ Celnicy PL
 
Ostatnia edycja:
@AdamDworcow wiem jedno, na tym forum padłby rekord wpisów, gdyby podwyżki zostały nam wypłacone, a Wy musielibyście czekać.
no pewnie, że by padł i słusznie. Nie zaprzeczam. Chodzi mi o to, że żaden DIAS sie nie przejmuje ani treścia ani ilościa wpisów na forum. Historyjka, że nasze forum tak bardzo przeraża DIASów, że az wstrzymują podwyżki dla cywili to bajka dla naiwnych wierzących w dobroć DIASów. Taką sama bajką jest brak rozporządzenia ze względu na konsultacje społeczne. Kto chce niech wierzy, ja już przestałem
 
Mały, jeżeli fscs nie mogą dostać podwyżki takiej jak inne służby mundurowe, ponieważ trzebaby było i Wam podnieść (a takie jest stanowisko MF) to musicie zaczekać na Nasze rozporządzenie Proste prawda?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Hm, ciekawe?? Jak MF blokował modernizację to też prosił celników o wsparcie i poczekanie ....
 
Też tak sądzę i wzajemnie...czekamy:sleep:, niedługo wakacje.
Ta do osranej smierci bedziemy czekac k..a mac.a tak powaznie to po co czekamy? Nic nam to przeciez nie da to czekanie a jednak czekamy. Wszyscy inni potrafia o siebie zawalczyc tylko my nie potrafimy.skoro nie potrafimy to nikt nas nie traktuje powaznie ale sami jestesmy temu winni, ze nie potrafimy sie ruszyc i isc po to co sie nalezy
 
Ta do osranej smierci bedziemy czekac k..a mac.a tak powaznie to po co czekamy? Nic nam to przeciez nie da to czekanie a jednak czekamy. Wszyscy inni potrafia o siebie zawalczyc tylko my nie potrafimy.skoro nie potrafimy to nikt nas nie traktuje powaznie ale sami jestesmy temu winni, ze nie potrafimy sie ruszyc i isc po to co sie nalezy
Szczerze, częściowo przychylam się do podejścia MF (SKAS) do sprawy....NAS nawet nie stać na zwykłe L4, a co dopiero na bardziej radykalne zachowania ( 15 minutówkę pomijam) - stary niedźwiedź mocno śpi :sleep:
teraz nawet nie chrapie bo się drapieo_O
 
Ta do osranej smierci bedziemy czekac k..a mac.a tak powaznie to po co czekamy? Nic nam to przeciez nie da to czekanie a jednak czekamy. Wszyscy inni potrafia o siebie zawalczyc tylko my nie potrafimy.skoro nie potrafimy to nikt nas nie traktuje powaznie ale sami jestesmy temu winni, ze nie potrafimy sie ruszyc i isc po to co sie nalezy
Problem jest głębszy. Czy pamiętasz aby kiedykolwiek protestowała Straż Graniczna ? Ja od 1991 roku nie pamiętam aby protestowali a służyłem z nimi ramię w ramię. Dlaczego NIGDY NIE PROTESTOWALI ? Bo robiła to za nich Policja a oni co najwyżej w trakcie protestu grzecznie Policji przytakiwali i w pismach zgadzali się z postulatami Policji. W PISMACH NIGDY ALE TO NIGDY CZYNEM. Co ich łączy ? Sensowne ministerstwo. Nasze protesty były na tle Straży Granicznej wręcz Rewolucjami. No ale SG podlega pod MSWiA tak jak i Policja a my pod ministerstwo fajansu i to wiele wyjaśnia. I tak gdyby nie nasze protesty i działania prawne mielibyśmy gó..o a nie emerytury. Pierwsza ustawa o Służbie CELNEJ też powstała w wyniku protestu kolejki do Świecka w roku 1998 w trakcie nazego protesty stały za Berlinem i wiem coś o tym. A do Berlina ze Świecka jest coś około 90- 110 km nie wiem dokładnie. Nikt nam tej ustawy nie dał w prezencie oj nie.... kłaniam się uczestnikom tamtego protestu jak i wszystkich kolejnych protestów a w każdym z nich czynnie UCZESTNICZYŁEM. Powtórzę-SG w tym czasie nie protestowała czynnie NIGDY. Ale podlega pod sensowne ministerstwo i tu jest główny problem. Nawet alokacji uniknęli bo to jak stwierdziło MSW byłoby nieludzkie i przecież mają rodziny. A Nas ministerstwo fajansu wysyłało dużymi oj dużymi setkami (jeżeli nie coś około 2 tysięcy funkcjonariuszy Służby Celnej) na wschód i północ BEZ ŻADNYCH OSŁON materialnych czy socjalnych. Nie mam pretensji do Kolegów z SG. Mają sensowne ministerstwo. A my? Szkoda klawiatury.... Pozdrawiam WSZYSTKICH.
 
Ostatnia edycja:
Problem jest głębszy. Czy pamiętasz aby kiedykolwiek protestowała Straż Graniczna ? Ja od 1991 roku nie pamiętam aby protestowali a służyłem z nimi ramię w ramię. Dlaczego NIGDY NIE PROTESTOWALI ? Bo robiła to za nich Policja a oni co najwyżej w trakcie protestu grzecznie Policji przytakiwali i w pismach zgadzali się z postulatami Policji. W PISMACH NIGDY ALE TO NIGDY CZYNEM. Co ich łączy ? Sensowne ministerstwo. Nasze protesty były na tle Straży Granicznej wręcz Rewolucjami. No ale SG podlega pod MSWiA tak jak i Policja a my pod ministerstwo fajansu i to wiele wyjaśnia. I tak gdyby nie nasze protesty i działania prawne mielibyśmy gó..o a nie emerytury. Pierwsza ustawa o Służbie CELNEJ też powstała w wyniku protestu kolejki do Świecka w roku 1998 w trakcie nazego protesty stały za Berlinem i wiem coś o tym. A do Berlina ze Świecka jest coś około 90- 110 km nie wiem dokładnie. Nikt nam tej ustawy nie dał w prezencie oj nie.... kłaniam się uczestnikom tamtego protestu jak i wszystkich kolejnych protestów a w każdym z nich czynnie UCZESTNICZYŁEM. Powtórzę-SG w tym czasie nie protestowała czynnie NIGDY. Ale podlega pod sensowne ministerstwo i tu jest główny problem. Nawet alokacji uniknęli bo to jak stwierdziło MSW byłoby nieludzkie i przecież mają rodziny. A Nas ministerstwo fajansu wysyłało dużymi oj dużymi setkami (jeżeli nie coś około 2 tysięcy funkcjonariuszy Służby Celnej) na wschód i północ BEZ ŻADNYCH OSŁON materialnych czy socjalnych. Nie mam pretensji do Kolegów z SG. Mają sensowne ministerstwo. A my? Szkoda klawiatury.... Pozdrawiam WSZYSTKICH.
Cała prawda ...
 
I żeby było jasne-nasi Koledzy z SG nasze protesty wspierali i rozumieli powody kolejnych protestów z Ich strony nie było ŻADNYCH problemów a wręcz przeciwnie że strony SG było PEŁNE ZROZUMIENIE Naszych problemów.
 
Mało tego że MSWiA dobrze jest zorientowane. Gdzieś tam kiedyś na forum czytałem trafną analizę naszego protestu którą ponoć przedstawił ówczesny Pan Minister Schetyna. Chodzi o analizę protestu Celników na granicy wschodniej na przełomie lat 2007-2008. Nadzwyczaj trafna była ta analiza. Kto doprowadził do tego protestu ? Ano Pan M. Analiza przyczyn protestu i jego efektów- w ministerstwie fajansu zajęłoby to 3 lata. W MSWiA około 2 miesiące. Rozumiecie różnicę ?
 
Mało tego. Był taki pomysł aby Służba Celna przeszła pod MSWiA. I to PONOĆ na posiedzeniu Rady Ministrów . Niestety podobno ten sam Pan storpedował ten pomysł. Podobno tak było. Tak coś słyszałem ale co ja tam wiem... pewnie tylko plotki. Zastrzegam-Podobno ponoć tak było. Tak tylko słyszałem.
P.s. Podobno nie na oficjalnym ale na nieoficjalnym.
 
Ostatnia edycja:
Na jakie zarobki można liczyć w CBA z kilkunastoletnim doświadczeniem i wiedzą merytoryczną i techniczną które mogłyby się akurat tam przydać?
Zarobki w KAS nie są już wystarczające przy tej inflacji i cenach. Nawet nie czekam na podwyżki po kilkaset PLN brutto. Rozważam jak najszybsze odejście na niepełną emkę i podjęcie innej pracy (prywaciarz, saksy, własny biznes), ale skoro inne służby znacząco podnoszą wynagrodzenia to najpierw trzeba się zorientować w temacie.
 
Na jakie zarobki można liczyć w CBA z kilkunastoletnim doświadczeniem i wiedzą merytoryczną i techniczną które mogłyby się akurat tam przydać?
Zarobki w KAS nie są już wystarczające przy tej inflacji i cenach. Nawet nie czekam na podwyżki po kilkaset PLN brutto. Rozważam jak najszybsze odejście na niepełną emkę i podjęcie innej pracy (prywaciarz, saksy, własny biznes), ale skoro inne służby znacząco podnoszą wynagrodzenia to najpierw trzeba się zorientować w temacie.
Napisałbym Ci, ale jeśli na serio myślisz o przejściu do CBA to mam dla Ciebie zadanie domowe. Znajdź budżet CBA na wynagrodzenia, podziel przez liczbę funkcjonariuszy i wyjdzie Ci średnia ;-) Duuużo większa niż u nas.
 
Back
Do góry