• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Notatka po spotkaniu z Szefem KAS

W dniu 30.10.2019r. w siedzibie Ministerstwa Finansów doszło do spotkania Szefa KAS Nadinspektora Pana Piotra Walczaka z Związkiem Zawodowym Celnicy PL. Związek Zawodowy reprezentował Przewodniczący Sławomir Siwy.

Spotkanie dotyczyło omówienia kwestii podnoszonych w ostatniej korespondencji ZZ Celnicy PL kierowanej do Ministerstwa Finansów:

  1. W sprawie kontroli BHP na przejściach granicznych Szef KAS poinformował, że została udzielona odpowiedź na pismo. Ponadto poinformował, że wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie są w zainteresowaniu Ministerstwa Finansów. Szef KAS poprosił o przekazywanie informacji o nieprawidłowościach, w celu ich weryfikacji.
  2. Poruszono kwestię zgłaszanych kilkukrotnie w korespondencji przez związek nieprawidłowości przy wydawaniu zaświadczeń wykonywania tzw. 5 lat „zadań policyjnych”. W tej kwestii Szef KAS zadeklarował powołanie zespołu na szczeblu ministerstwa, którego zadaniem będzie wypracowanie tzw. „dobrych praktyk postępowania”, które będą przekazane do wszystkich Izb w Polsce. W skład zespołu wejdą przedstawiciele związków zawodowych. Szef KAS poprosił o przekazywanie takich przykładów. Będą podjęte działania w celu liberalizacji tego warunku, ale niewątpliwie ten proces wymaga czasu.
  3. W sprawie podwyżek w roku 2020 Szef KAS zapewnił, że podejmuje działania, by funkcjonariusze SCS i pracownicy KAS otrzymali podwyżkę na analogicznym poziomie jak funkcjonariusze innych służb mundurowych podległych pod MSWiA.
  4. Podjęto także temat alokowanych funkcjonariuszy i propozycje możliwości powrotu do miejsca zamieszkania dla chętnych.
  5. W sprawie ucywilnionych funkcjonariuszy będzie sukcesywnie umożliwiany powrót do statusu administracyjnoprawnego, oczywiście proces ten musi uwzględniać zapewnienie ciągłości zadań w komórkach organizacyjnych KAS, czyli będzie prowadzony stopniowo.
Wiele innych poruszonych w pismach związku tematów nie zostało podjętych na spotkaniu. Szef KAS zadeklarował chęć dalszego i stałego dialogu.

Treść notatki została uzgodniona przez strony.

Przewodniczący

ZZ Celnicy PL

Sławomir Siwy
 

Attachments

  • celnicy97-19-NOTATKA SPOTKANIE MF 30.10..pdf
    163,8 KB · Wyświetleń: 1 162
Właśnie usiadłem by zacząć pisać info ze spotkania, ale mam wyjazd niespodziewany na cały dzień. Przepraszam i postaram się jak tylko wrócę. Nie chcę pisać lakonicznej informacji, dlatego proszę o cierpliwość.
 
Właśnie usiadłem by zacząć pisać info ze spotkania, ale mam wyjazd niespodziewany na cały dzień. Przepraszam i postaram się jak tylko wrócę. Nie chcę pisać lakonicznej informacji, dlatego proszę o cierpliwość.

Przyznam szczerze, iż kusiło mnie od dłuższego czasu, by zaproponować Zarządowi
ustanowienie kogoś - na podobieństwo "rzecznika prasowego".

Sławek jest osobą bardzo zaangażowaną i choć tytanicznie pracowitą, to jednak
niesamowicie zajętą. Zaznaczam - nie chodzi tu o czyjąkolwiek (tym bardziej moją)
niecierpliwość!

Chyba bowiem większość z nas jest świadoma, że jeden człowiek wszystkiego dla
wszystkich nie "obskoczy", choćby miał się zajmować wyłącznie sprawami 5 tys.
członków tego ZZ (a wiemy, że nie ogranicza się tylko do tej części).
"Rzecznik Związku", to nie tyle wygoda i pomoc dla struktur, ale też rodzaj "tarczy"
bądź "zaworu bezpieczeństwa".

Podobno miało być na spotkaniu po dwóch przedstawicieli ZZ. Jeśli tak było, to
wielka szkoda, że Sławek po uzgodnieniu (nawet telefonicznym), nie poprosił
jej o "wrzucenie" tu tylko wstępnego info. Uważam to za - na tyle WAŻNE - że
milczenie tego ZZ darmowo, w sposób marnotrawny oddaje "pole do popisu"
innym ZZ, a zwłaszcza do nieograniczonej, dowolnej interpretacji - którą potem
(w razie nawet niezamierzonej "dezinformacji") będzie niezmiernie trudno
"wyprostować" czy wyjaśnić ...

 
Kto będzie chciał ten da się zmanipulować fałszywym przekazem. Jednak nieobecni nie mają o czym pisać co najwyżej "pluć jadem".

EL5CJUk7xSkyMLLDJ6S0rDDZftgnlSeO.jpg


Cat przychylam się do pomysłu z rzecznikiem, chociaż w praktyce to co przekazuje rzecznik powinno być zatwierdzone przeze jego mocodawców więc i tak zabiera czas.
Ja czekam "nie"cierpliwie na info od Sławka.
 
Notatka jest gotowa, ale została przesłana do ZG celem akceptacji. Nasz zz działa sprawnie, stąd prosze się nie obawiać, ostateczny termin publikacji to dzisiaj wieczorem lub jutro rano. Później będę też do dyspozycji, by doprecyzować ew. w razie konieczności poruszane w notatce kwestie na forum.
Ps. Przepraszam, że nie od razu jest notatka po spotkaniu, ale mam też problem z komputerem i wiozę go właśnie do naprawy. Proszę o wyrozumiałość.
 
Back
Do góry