• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

NIENALEŻNE SKŁADKI ZUS

Publikujemy komunikat dot. trybu postępowania w związku z nienależnie pobranymi składkami ZUS.

Jeżeli chcemy mieć 100% pewność, że sprawa nam się nie przedawni, należy w terminie do trzech lat, licząc od dnia nienależnie pobranych składek, wystąpić z pozwem przeciwko płatnikowi(DIAS), ale najpierw należy złożyć wezwanie do DIAS. Jeżeli ktoś już składał wezwanie do DIAS, to może od razu wystąpić z pozwem. Wzór pozwu niebawem opublikujemy.

Proszę o rozpowszechnienie informacji.

Pozdrawiam

Sławomir Siwy

ZZ Celnicy PL
 

Attachments

  • celnicy116-20-komunikat ZUS.docx
    59,6 KB · Wyświetleń: 1 251
  • załącznik nr 2 wezw do zapłaty ZUS PO ODMOWIE.doc
    45,5 KB · Wyświetleń: 2 035
  • ZAŁACZNIK NR 1 Odwołanie DO SO ZUS wzór.doc
    32,5 KB · Wyświetleń: 1 479
A co w przypadku kiedy do chwili obecnej nie zostało wysłane żadne pismo do DIAS ani do ZUS przez funkcjonariusza? Czy konieczne jest wysłanie do ZUS po to by mieć odmowną odpowiedź? Czy można wysłać jedynie do DIAS?
 
Ja zwróciłem się pismem do DIAS (jeszcze w czerwcu br.) o zwrot nienależnie pobranej składki. Otrzymałem odpowiedź, że nie bo wszystko jest w porządku i mam pisać do ZUS. Napisałem do ZUS i otrzymałem odpowiedź, że może to tylko zrobić płatnik. Napisałem znowu do DIAS i otrzymałem odpowiedź, iż było wszystko w porządku i zgodnie z wytycznymi ZUS. Przez ZUS zostało wszczęte postępowanie i czekam na decyzję, o którą poprosiłem. Ale ZUS już mnie poinformował wcześniejszym pismem, że może to zrobić płatnik. Który załącznik i jaka droga w moim przypadku.
 
Jeżeli Twoje pismo do DIAS było przedsądowym wezwaniem do zapłaty to czekaj na wzór pozwu i od razu składaj pozew. Możesz też jeszcze raz wysłać wezwanie do DIAS i dać termin, po którym wystąpisz z pozwem.
 
Otrzymałem pismo od DIAS. Zostawiają wniosek bez rozpatrzenia ponieważ IAS nie jest instytucją właściwą do rozpatrzenia. ZUS pisze że DIAS, DIAS że to nie oni.
 
Otrzymałem pismo od DIAS. Zostawiają wniosek bez rozpatrzenia ponieważ IAS nie jest instytucją właściwą do rozpatrzenia. ZUS pisze że DIAS, DIAS że to nie oni.
I co jest najzabawniejsze, mimo tak bezczelnego pozbawienia nas drogi dochodzenia roszczeń nic im nie można zrobić! Na szczęście są jeszcze sądy! Na razie powygrywajmy sprawy w sądach, a myślę, że tak się stanie a potem trzeba się będzie zastanowić czy przypadkiem nie naruszono naszych dóbr osobistych poprzez utratę zaufania do organów państwa (DIAS i ZUS) i nie wystąpić do winnych z żądaniami odszkodowawczymi.
 
A co w przypadku kiedy do chwili obecnej nie zostało wysłane żadne pismo do DIAS ani do ZUS przez funkcjonariusza? Czy konieczne jest wysłanie do ZUS po to by mieć odmowną odpowiedź? Czy można wysłać jedynie do DIAS?

Między innymi po takich wpisach widać jak środowisko funkow
jest strasznie podzielone , niezorganizowane itd.
Od pół roku walczymy o zwrot niesłusznie pobranych skladek
Z wynagrodzenia wypłaconego w lutym 2018r.
Była akcja wysyłania , to gdzie byli ludzie ?
Jeszcze jedna kwestia. Odwołania są źle zorganizowane !!
W jednej sprawie mam mieć dwie sprawy Sądowe ?
 
Między innymi po takich wpisach widać jak środowisko funkow
jest strasznie podzielone , niezorganizowane itd.
Od pół roku walczymy o zwrot niesłusznie pobranych skladek
Z wynagrodzenia wypłaconego w lutym 2018r.
Była akcja wysyłania , to gdzie byli ludzie ?
Jeszcze jedna kwestia. Odwołania są źle zorganizowane !!
W jednej sprawie mam mieć dwie sprawy Sądowe ?
To raczej nie wina organizacji środowiska tylko kompletnego lekceważenia tegoż środowiska przez przełożonych. W Lublinie DIAS poinformował nas, że on będzie pisma odsyłał i mamy od razu pisać do ZUS. No to napisaliśmy od razu i TYLKO do ZUS-u. Ci co dostali decyzje zaskarżyli je do sądu i czekają. Jednak po wczorajszym komunikacie związku doszliśmy z chłopakami do wniosku, że trzeba wystąpić jednak z żądaniem zapłaty do DIASA,. Rozstrzygnięcia odwołań mogą mieć miejsce po lutym 2021r. i nawet jak będą dla nas korzystne możemy usłyszeć od DIASA: Mieliście rację, pomyliłem się. Składki nie były należne. Pięknie to udowodniliście tym z ZUS-u! Chętnie bym wam oddał te pieniądze ale niestety nie mogę, bo w lutym minęły 3 lata, a niestety w tym okresie nie wystąpiliście do Płatnika o ich zwrot i roszczenia się przedawniły.... Bardzo wam współczuję! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
@Zuziacoll To oczywiście nie jest wina organizacji środowiska, a organów państwowych, które zwodzą środowisko. Ale damy radę. :)
Jeszcze raz: niezależnie od tego jaki mamy etap z ZUS lub wcale tam nie wystąpiliśmy, należy wysłać wezwanie do DIAS i potem złożyć pozew przeciwko Izbie - wzór przygotujemy. To musi nastąpić w terminie 3 lat!
Jeżeli ktoś ma już sprawy w ZUS, to jeśli ZUS wydał decyzję merytoryczną, rozstrzygającą o składkach, należy RÓWNOLEGLE, tę drogę kontynuować i się odwołać, aby niewłaściwe rozstrzygniecie ZUS nam się nie uprawomocniło.
 
Pozwanie IAS jest najważniejsze, bo to jest słuszne i Prezes ZUS juz też to rozstrzygnął w swoim piśmie, że to płatnik odpowiada za to, ale jeśli ZUS wyda decyzję merytoryczną, tzn. rozstrzygnie, że składki są należne, to też trzeba się odwołać, aby takie rozstrzygnięcie nam się nie uprawomocniło.
Jeżeli natomiast ktoś nie poszedł jeszcze do ZUS w ogóle, to składa tylko wezwanie do DIAS i potem pozew. Nie rusza ZUS-u w ogóle, bo nie ma takiej potrzeby.
Jeżeli ktoś wysłał już wezwanie do DIAS, np. pół roku temu, to od razu składa pozew przeciwko IAS.
Taki wzór pozwu przygotujemy.
 
Dziś kolega dostał 2 pisma ZUS na jedno i to samo pismo. Jedno o wszczęciu postępowania, drugie o odmowie i kierować się do DIAS:)))) Dwa różne numery spraw. To jakieś szaleństwo.
 
Jeżeli Twoje pismo do DIAS było przedsądowym wezwaniem do zapłaty to czekaj na wzór pozwu i od razu składaj pozew. Możesz też jeszcze raz wysłać wezwanie do DIAS i dać termin, po którym wystąpisz z pozwem.
i tak zrobiłem. Pomimo, że DIA stwierdził, ze nic mi się nie należy, jeszcze raz zmusiłem mojego dawnego pracodawcę na zastanowieniem się nad swoim postępowaniem.
 
Back
Do góry