• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

MSWiA pracuje nad zrównaniem praw do emerytury mundurowej

Obecnie o tym, czy cywilny staż jest doliczany do służby, decyduje data wstąpienia do formacji. Ma to zmienić projekt przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, do którego dotarł "DGP".
 
bo potem nadal byśmiał te same 700 a tak pełną emkę + drugą tylko kosztem dodatkowych 3.5 roku pracy gdzie też byś nadal zarabiał 17% więcej. Oczywscie gdybyś popracował te 3.5 roku gdzieś ińdziej to te kalkulacje tylko by się przeciągneły w czasie zamiast przy 73 to był byś w plecy przy 75-78 Chyba że tyle nie przewidujesz :)
 
nie jak każdy. Nie każdemu się taka opcja opłaca. Nie przy stażu 25 lat i konieczności dopracowania tylko 3.5 roku. np gdyby to był limit 55 lat wieku lub 25 stażu to zmieniało by całkiem postać rzeczy. Do uratowania było 5-8 lat Oczywiście odbyło by się to kosztem przyszłej emki ale zyskiem byłby zyskany czas. To indywidualna sprawa ale poprawiała by tę kalkulację.
 
@Tomyk właśnie dlatego, że jesteśmy już na emeryturze to jak pisałem wcześniej i jak pisze @heisenberg obok stażu służby przydałby się warunek 55 lat jako alternatywa dla tych, którzy z różnych względów musieli odejść wcześniej ze służby. O tym wspomina na gorąco w jednym z wywiadów przew. FZZSM Rafał Jankowski. Poza tym czytaj art. 14 u.o.z.e, gdzie są warunki doliczania lat z cywila dla funkcjonariuszy, którzy emeryturę mają naliczaną z art.15 tejże ustawy. Art. 14 dotyczy akurat doliczania lat po zakończeniu służby, bo to co było do doliczenia przed służbą nie jest niczym obwarowane.
 
nie jak każdy. Nie każdemu się taka opcja opłaca. Nie przy stażu 25 lat i konieczności dopracowania tylko 3.5 roku. np gdyby to był limit 55 lat wieku lub 25 stażu to zmieniało by całkiem postać rzeczy. Do uratowania było 5-8 lat Oczywiście odbyło by się to kosztem przyszłej emki ale zyskiem byłby zyskany czas. To indywidualna sprawa ale poprawiała by tę kalkulację.
Dokładnie jednemu będzie to pasować innemu co innego. Nie wiem tylko czy jest w tej poprawce możliwość wyboru zer czy zer i zus.
 
Dokładnie jednemu będzie to pasować innemu co innego. Nie wiem tylko czy jest w tej poprawce możliwość wyboru zer czy zer i zus.
Nie ma wyboru, tym którzy złożą wnioski do dnia wejścia w życie tej poprawki emerytura będzie naliczona w oparciu o przepisy dotychczasowe. Reszta będzie mieć w oparciu o nowy art. 15aa. Czyli max 7 lat cywilnych bez prawa do emki ZUS. Dodatkowo w plecy środki z OFE, które automatem tafią do funduszu ubezpieczeń społecznych. Przewidywane wejście w życie " nowelizacji" to 1.01.2024.
 
Dla ustawodawcy wszyscy jesteśmy przyjęci do służby najwcześniej 15.09.1999 r., czyli z automatu wpadamy pod art. 15a, bo on jest dedykowany dla f-szy przyjętych w okresie 2.01.1999-30.09.2003. Sęk w tym, żeby uznali okres zatrudnienia funkcjonariuszy celnych do 14.09.1999r. jako okres równorzędny ze służbą (co na chwilę obecną sądy odrzucają) lub co najmniej tak zmienili brzmienie art. 15a aby wszyscy zatrudnieni w administracji celnej do 14.09.1999 mogli ten okres doliczyć do emerytury mundurowej. Nie ważne przy tym powinno być, czy zamierzają się dopiero zwolnić z czynnej służby i odejść a emeryturę, czy już ją konsumują.
P. S Najlepiej gdyby art. 15a (15d) znieśli całkowicie i naliczanie emerytur przywrócili z art. 15, ale to chyba zbyt piękne by było😉
Co niektórzy forumowicze uważają że emerytom i rencistom to już nic się nie należy. Ubolewam nad tymi się z tym nie zgadzam.
Jednak pamiętajmy, że całkowite zniesienie art. 15a nie dla wszystkich jest korzystne
 
Nie ma wyboru, tym którzy złożą wnioski do dnia wejścia w życie tej poprawki emerytura będzie naliczona w oparciu o przepisy dotychczasowe. Reszta będzie mieć w oparciu o nowy art. 15aa. Czyli max 7 lat cywilnych bez prawa do emki ZUS. Dodatkowo w plecy środki z OFE, które automatem tafią do funduszu ubezpieczeń społecznych. Przewidywane wejście w życie " nowelizacji" to 1.01.2024
Widisz, np gdybym ja jeszcze służył, nie mam żadnych środkòw w prywatnych funduszach, miałem ale wycofałem , bo było kiepsko. Jeżeli miałbym wcześniej pełną emk mundurową przez 10 lat zyskałbym koło 90 000 zl. Na rękę. Wątpię czy emka z zus + z funduszu zrekompensowała by to zaczynając ich pobieranie, za dziesięć lat. Takich FSC jak ja znam, służą jeszcze i są młodsi niż ja. Fajnie byłoby, aby Janowski wywalczył: .... lub 55 lat życia i możliwość wyboru emk mund lub emk mund + zus i prywatne fundusze (chć z tego co się słyszy i tak chcą całkowicie zlikwidować pryw fe) no i oczywiście wejście w życie w przyszłym roku. Może ZZ Celnicy pl zaproponowałyby poprawkę jak wyżej, wtedy każdy miałby możliwość wyboru i bez strat dla budrzetu, na to chyba mogliby się zgodzić.
 
Ostatnia edycja:
Dokładnie jednemu będzie to pasować innemu co innego. Nie wiem tylko czy jest w tej poprawce możliwość wyboru zer czy zer i zus.
Jeśli nie będzie wyboru to przy opcji 25 lat służby władza musi się liczyć z masową ewakuacją przed tą datą. W szczególności w tak średnio leciwej służbie jak nasza. Natomiast jeśli będzie 25 lub 55 lat nadal z brakiem wyboru to ewakuacja będzie większa bo uzyskanie prawa na 10 lat wcześniej jest znacznie atrakcyjniejsze niż na 3.5 roku. Natomiast jeśli będzie opcja wyboru między 25,55 bez zus a zus+zer bez zaliczania cywila to skala odejść będzie dopasowana do wewnętrznej skali frustracji. A z frustrowanych funków też wielkiego pożytku nie ma. A zadowolenie zostaną by wypracować pełną nie obawiając się negatywnych konsekwencji finansowych. Zasadniczo uważam że ta 3 droga jest jedyną racjonalną. 2 pierwsze przyniosą więcej strat władzy niż funkom (co nie oznacza że funkowie skorzystają, raczej władza sama ich popchnie i to masowo z dniem 13-14.09.2024r ).
Ja osobiście w przypadku opcji 1 z możliwością wyboru po staremu 2 emki lub po nowemu został bym do końca w służbie i skasował pełną mundurową i niepełną cywilną. W przypadku 1 tylko z obowiązkową jedną emką ZER. Ewakuował bym się za w czasu przed powstaniem kryterium łączenia emek. W przypadku 55 lat prawie na pewno wziął bym pełną z zer bez zusowskiej (korzyścią było by kilka uratowanych lat (więcej niż 3.5) oraz zmiana środowiska )
Przy czym jeżeli była by opcja 3 to dosłużył bym do pełnej z zer i częściwoej zusowskiej mimo potencjalnych możliwości odejścia w każdej chwili. Traktował bym tę możliwość raczej jako wentyl bezpieczeństwa. Tak właśnie to widzę.
 
Ostatnia edycja:
Z resztą być może zamiast likwidować 15a należało by przeprowadzić unifikację 15 i 15a
czyli dla wszystkich przyjętych w dowolnym czasie pozwolić korzystać zarówno z prawa doliczenia lat cywilnych do emerytury z zer n zasadach 2.3 za 3 lata poprzedzające przyjęcie do służby oraz 1.3 za wszystkie pozostałe lata przed i po służbie bez prawa do emki z zus lub z prawem do emki z zus dla tych co lat cywilnych nie doliczają do emki z zer. Pozostałe kryteria liczenia procentów oraz podstawy wymiaru emerytury bym nie zmieniał. Tak nie ukrywam że liczona z 10 lat jet w moim przypadku korzystniejsza (powiedzmy skrócił bym ten okres do lat 5 :) ) ale też przeciwdziała pasieniu się różnej maści cwaniaczków mających dostęp do decydentów którzy na miesiąc czy dwa przed ich odejściem nawrzucają im ile wlezie w podstawę liczenia. Co się zdarzało wcześniej i co było przyczynkiem do wprowadzenia tej zmiany.
Natomiast średnia liczona z krótszego okresu miała by pozytywny wpływ na wszystkich tych co uporczywie prą do góry ale trochę jak by po grudzie. Każdemu innemu też by się przysłużyła, oprócz znajomych królika bo 5 lat to nadal całkiem sporo.
 
Z resztą być może zamiast likwidować 15a należało by przeprowadzić unifikację 15 i 15a
czyli dla wszystkich przyjętych w dowolnym czasie pozwolić korzystać zarówno z prawa doliczenia lat cywilnych do emerytury z zer n zasadach 2.3 za 3 lata poprzedzające przyjęcie do służby oraz 1.3 za wszystkie pozostałe lata przed i po służbie bez prawa do emki z zus lub z prawem do emki z zus dla tych co lat cywilnych nie doliczają do emki z zer. Pozostałe kryteria liczenia procentów oraz podstawy wymiaru emerytury bym nie zmieniał. Tak nie ukrywam że liczona z 10 lat jet w moim przypadku korzystniejsza (powiedzmy skrócił bym ten okres do lat 5 :) ) ale też przeciwdziała pasieniu się różnej maści cwaniaczków mających dostęp do decydentów którzy na miesiąc czy dwa przed ich odejściem nawrzucają im ile wlezie w podstawę liczenia. Co się zdarzało wcześniej i co było przyczynkiem do wprowadzenia tej zmiany.
Natomiast średnia liczona z krótszego okresu miała by pozytywny wpływ na wszystkich tych co uporczywie prą do góry ale trochę jak by po grudzie. Każdemu innemu też by się przysłużyła, oprócz znajomych królika bo 5 lat to nadal całkiem sporo.

2,6 za 3 lata, nie 2,3

Średnia z 10 to różna sprawa

Znajomy ma średnią 148% z najlepszym rokiem 173%

Ja średnia 83% z najlepszym rokiem 94%

I to od 3 lat dopiero mam lepiej, jak banaś dał 3048 minimum

Wcześniej spec z najniższym mnożnikiem

Także różnie to jest

Komuś trafiło się kilka lepszych lat za plecak, inny mozolnie się pnie żeb pod koniec kariery dobijać do 100%
 
@heisenberg, w mojej ocenie zmiana w art 15a byłaby korzystna tylko wtedy gdy lata cywilne byłby liczone tak jak dla policjantów przyjętych do służby przed 1999 r. Czyli za 3 lata poprzedzające wstąpienie do służby 2,6%,kolejne 1,3%, studnia 0,7%. Oczywiście nie powinno być żadnych warunków typu 25 lat służby czy też 55 lat, bo takich warunków nie było. Takie rozwiązanie pozwoli wszystkim funkom którzy mają duży staż służby w administracji celnej na przejście na pełna emkę od zaraz bądź za niedługi czas.
 
Projekt jest do du_y i jeżeli też nas obejmie to trzeba będzie się ewakuować przed 25 rokiem służby. Nie wprowadzą starych zasad, 3 po 2,6 % reszta 1,3 % oraz brak limitu służby, bo z dnia na dzień kilka czy kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy wszystkich uprawnionych formacji złożyłoby wnioski o emerytury.
 
Projekt jest do du_y i jeżeli też nas obejmie to trzeba będzie się ewakuować przed 25 rokiem służby. Nie wprowadzą starych zasad, 3 po 2,6 % reszta 1,3 % oraz brak limitu służby, bo z dnia na dzień kilka czy kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy wszystkich uprawnionych formacji złożyłoby wnioski o emerytury.
Tak ,widać zaangażowanie i wolę naprawy...tylko, niestety MF jakoś tego nie chce zauważyć, szkoda.:confused:
 
Projekt jest do du_y i jeżeli też nas obejmie to trzeba będzie się ewakuować przed 25 rokiem służby. Nie wprowadzą starych zasad, 3 po 2,6 % reszta 1,3 % oraz brak limitu służby, bo z dnia na dzień kilka czy kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy wszystkich uprawnionych formacji złożyłoby wnioski o emerytury.
Też się z tym zgadzam co napisał abarks.Rządzący nigdy nie zgodzą się na liczenie wg. starych zasad bo wtedy z dnia na dzień kilkanaście tysięcy funków z różnych formacji nabyło by prawa do pełnej emki i by na nią szybciutko uciekło!!!
 
2,6 za 3 lata, nie 2,3

Średnia z 10 to różna sprawa

Znajomy ma średnią 148% z najlepszym rokiem 173%

Ja średnia 83% z najlepszym rokiem 94%

I to od 3 lat dopiero mam lepiej, jak banaś dał 3048 minimum

Wcześniej spec z najniższym mnożnikiem

Także różnie to jest

Komuś trafiło się kilka lepszych lat za plecak, inny mozolnie się pnie żeb pod koniec kariery dobijać do 100%
Bywa różnie. Jk byś się czuł mozolnie prąc do 99% ostatniej a znajomy królika dostał by z ostatniej pensji będąc już pewnie jakimś naczelnikiem lub przynajmniej zastępcą szybki awansik na podinspektora, na st. eksperta a za miesiąc na naczelnika z jakimś wyssanym z palca stałym dodatkiem by za 2 miechy się zmydlić ze 120% stanu z przed tej akcji (już po potraceniach 75%). Zwykle by móc napaść jednostki, w d... dostają setki o ile nie tysiące.
 
@heisenberg, w mojej ocenie zmiana w art 15a byłaby korzystna tylko wtedy gdy lata cywilne byłby liczone tak jak dla policjantów przyjętych do służby przed 1999 r. Czyli za 3 lata poprzedzające wstąpienie do służby 2,6%,kolejne 1,3%, studnia 0,7%. Oczywiście nie powinno być żadnych warunków typu 25 lat służby czy też 55 lat, bo takich warunków nie było. Takie rozwiązanie pozwoli wszystkim funkom którzy mają duży staż służby w administracji celnej na przejście na pełna emkę od zaraz bądź za niedługi czas.
nie dla każdego korzystne. Jak byś miał 10-15 lat z cywila i do emki z 5-6 lat pewnie by ci sięoptyka nieco zmieniła. W policji jest nieco inaczej idą tam ludzie młodzi żadko po 30ce nigdy po 35ce. Mają mały bagaż z cywila więc nikłe ewentualne straty przy ewakuacji w wieku 44-49 lat a z drugiej strony dotyczy to tylko tych z przed 2013r.
 
Back
Do góry