• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komunikat ZZ CELNICY PL dotyczący świadectw służby dla ucywilnionych w maju 2017

DIAS nie wydaje świadectwa służby i nie prostuje powszechnie zapisów pomimo stanowiska sądów​

Od 5 lat w sądach powszechnych w całym kraju ucywilnieni funkcjonariusze Służby Celnej (od marca 2017 r. Służby Celno – Skarbowej) toczą spory z dyrektorami izb, wnosząc o respektowanie przepisów prawa.
W sprawie potwierdzenia obowiązku wydania świadectwa służby musiał wypowiedzieć się Sąd Najwyższy (III PZP 7/19 z 19.02.2020 r.), ale jak się okazuje i to nie wystarcza, aby we wszystkich izbach zostały wydane ww. zaświadczenia.
Natomiast, w przypadku gdy świadectwa służby są wydawane, to zawierają niezgodny z ustawą o KAS zapis: przekształcenie.
W tych sprawach zostały wydane prawomocne wyroki, które nakazują respektowanie art. 188 ustawy o KAS, z pominięciem rozporządzenia w sprawie świadectwa służby, które przekroczyło ustawową delegacją wprowadzając zapis: przekształcenie – SO w Rzeszowie IV Pa 8/22 z 07.03.2022 r., SO we Wrocławiu VIII Pa 92/21 z 07.10.2021 r. , SO w Bydgoszczy VI Pa 51/21 z 12.10.2021 r., SO w Bielsku Białej VI P 53/22 z 08.09.2022 r.

Sądy nakazują prostowanie zapisów umieszczonych w świadectwach i wpisywanie „zwolnienie ze służby” w miejsce „przekształcenie”.

Ale wydawane wyroki nie zmieniają generalnie trybu postępowania Dyrektorów izb i wygląda na to, że preferują oni, zgodnie z zasadą „jeden do jednego”, aby każdy funkcjonariusz miał wyrok sądowy w swojej indywidualnej sprawie, pomimo, że wydane świadectwa służby nie potwierdzają stanu faktycznego.

To dość zaskakujące stanowisko, biorąc pod uwagę ponoszone niepotrzebnie przez Skarb Państwa koszty sądowe (ok. 240 zł) oraz absorbowanie i tak mocno obciążonych sądów.

Rekomendujemy zatem:
a/ w przypadku gdy nie zostało w ogóle wydane świadectwo służby - o złożenie wniosku do DIAS - załącznik nr 1,
b/ w przypadku, gdy nie został złożony pozew do sądu, a świadectwo zostało wydane z niezgodnym z ustawą z zapisem: „przekształcenie” – złożenie wniosku do DIAS - załącznik nr 2,
c/ w przypadku, gdy został złożony pozew do sądu i sprawa została przez sąd zawieszona z urzędu – złożenie wniosku do DIAS - załącznik nr 3.

Rekomendujemy ponadto, aby wszystkie składane wnioski przekazywać do wiadomości SKAS oraz do Ministra Sprawiedliwości.

Pozdrawiamy
Zespół ds. Ucywilnienia
 

Attachments

  • załącznik nr 1 _17.10.2022.docx
    17,9 KB · Wyświetleń: 388
  • załącznik nr 2 _17.10.2022.docx
    19,3 KB · Wyświetleń: 536
  • załącznik nr 3 _17.10.2022.docx
    19,4 KB · Wyświetleń: 306
  • Wyrok SO we Wrocławiu VIII Pa 92_21 z 07.10.2021r. - sprostowanie świadectwa służby dla ucywil...pdf
    1,1 MB · Wyświetleń: 270
  • Wyrok SO Bydgoszcz VI Pa 51_21 z 12.10.2021r. - sprostowanie świadectwa służby.pdf
    3,6 MB · Wyświetleń: 211
  • Wyrok SO w Rzeszowie IV Pa 8_22 z 07.03.2022r. - sprostowanie świadectwa.pdf
    5,7 MB · Wyświetleń: 223
A jeśli nic nie zrobiłam do tej pory, to mam jeszcze szansę na sprostowanie świadectwa i ewentualną odprawę. Zostałam ucywilniona w czerwcu 2017 r. a następnie w grudniu 2017 r. przywrócona do służby. Dodam, że w lutym 2023 odchodzę na emeryturę.
W Twoim przypadku walka o odprawę po ucywilnieniu nie ma sensu. Dostaniesz odprawę teraz odchodząc na emeryturę, pewnie większą niż tą należną w 2017, nawet z odsetkami.
Nie można dostać odprawy 2 razy.
Świadectwo służby też dostaniesz teraz z uwzględnieniem okresu sprzed ucywilnienia (chyba), więc nie będzie czego prostować.
 
Czy te świadectwa dotyczą również ucywilnionych a potem przywróconych do służby czy tylko wygaszonych ?
No właśnie. W 2017 r. przekształcili mnie w cywila. Świadectwa służby nie dostałem. Po dwóch latach powróciłem do służby, znów przez "przekształcenie". Nowego aktu mianowania nie dostałem, więc rozumiem, że stary jest ważny. To mam, kurna ciągłość, czy nie? Naprawdę niewiele z tego rozumiem.
 
Back
Do góry