• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komunikat ZZ CELNICY PL dotyczący świadectw służby dla ucywilnionych w maju 2017

DIAS nie wydaje świadectwa służby i nie prostuje powszechnie zapisów pomimo stanowiska sądów​

Od 5 lat w sądach powszechnych w całym kraju ucywilnieni funkcjonariusze Służby Celnej (od marca 2017 r. Służby Celno – Skarbowej) toczą spory z dyrektorami izb, wnosząc o respektowanie przepisów prawa.
W sprawie potwierdzenia obowiązku wydania świadectwa służby musiał wypowiedzieć się Sąd Najwyższy (III PZP 7/19 z 19.02.2020 r.), ale jak się okazuje i to nie wystarcza, aby we wszystkich izbach zostały wydane ww. zaświadczenia.
Natomiast, w przypadku gdy świadectwa służby są wydawane, to zawierają niezgodny z ustawą o KAS zapis: przekształcenie.
W tych sprawach zostały wydane prawomocne wyroki, które nakazują respektowanie art. 188 ustawy o KAS, z pominięciem rozporządzenia w sprawie świadectwa służby, które przekroczyło ustawową delegacją wprowadzając zapis: przekształcenie – SO w Rzeszowie IV Pa 8/22 z 07.03.2022 r., SO we Wrocławiu VIII Pa 92/21 z 07.10.2021 r. , SO w Bydgoszczy VI Pa 51/21 z 12.10.2021 r., SO w Bielsku Białej VI P 53/22 z 08.09.2022 r.

Sądy nakazują prostowanie zapisów umieszczonych w świadectwach i wpisywanie „zwolnienie ze służby” w miejsce „przekształcenie”.

Ale wydawane wyroki nie zmieniają generalnie trybu postępowania Dyrektorów izb i wygląda na to, że preferują oni, zgodnie z zasadą „jeden do jednego”, aby każdy funkcjonariusz miał wyrok sądowy w swojej indywidualnej sprawie, pomimo, że wydane świadectwa służby nie potwierdzają stanu faktycznego.

To dość zaskakujące stanowisko, biorąc pod uwagę ponoszone niepotrzebnie przez Skarb Państwa koszty sądowe (ok. 240 zł) oraz absorbowanie i tak mocno obciążonych sądów.

Rekomendujemy zatem:
a/ w przypadku gdy nie zostało w ogóle wydane świadectwo służby - o złożenie wniosku do DIAS - załącznik nr 1,
b/ w przypadku, gdy nie został złożony pozew do sądu, a świadectwo zostało wydane z niezgodnym z ustawą z zapisem: „przekształcenie” – złożenie wniosku do DIAS - załącznik nr 2,
c/ w przypadku, gdy został złożony pozew do sądu i sprawa została przez sąd zawieszona z urzędu – złożenie wniosku do DIAS - załącznik nr 3.

Rekomendujemy ponadto, aby wszystkie składane wnioski przekazywać do wiadomości SKAS oraz do Ministra Sprawiedliwości.

Pozdrawiamy
Zespół ds. Ucywilnienia
 

Attachments

  • załącznik nr 1 _17.10.2022.docx
    17,9 KB · Wyświetleń: 388
  • załącznik nr 2 _17.10.2022.docx
    19,3 KB · Wyświetleń: 536
  • załącznik nr 3 _17.10.2022.docx
    19,4 KB · Wyświetleń: 306
  • Wyrok SO we Wrocławiu VIII Pa 92_21 z 07.10.2021r. - sprostowanie świadectwa służby dla ucywil...pdf
    1,1 MB · Wyświetleń: 271
  • Wyrok SO Bydgoszcz VI Pa 51_21 z 12.10.2021r. - sprostowanie świadectwa służby.pdf
    3,6 MB · Wyświetleń: 212
  • Wyrok SO w Rzeszowie IV Pa 8_22 z 07.03.2022r. - sprostowanie świadectwa.pdf
    5,7 MB · Wyświetleń: 224
Chciałem zapytać szanowną brać celniczą , czy jest sens składać taki wniosek o zmianę treści świadectwa służby, kiedy dzisiaj pobieram emeryturę mundurową I jako ucywilniony pracuję na drugą? Czy mogę coś zyskać składając taki wniosek?
 
A co radzicie robić gdy występuje przypadek b) tj. wzór załącznik 2, ale w otrzymanym od DIAS-a w ubiegłym roku świadectwie było napisane, że mam 7 dni na złożenie wniosku o sprostowanie świadectwa i ten termin minął?
 
Dzień dobry, każdy funkcjonariusz, który w maju 2017 r, nie otrzymał propozycji służby, został ZWOLNIONY. Świadectwo służby, jest tylko zaświadczeniem, ale powinno zawierać dane zgodne z przepisami. W art. 188 ustawy o KAS nie ma przekształćenia, w świadectwie powinnien znaleśc się zapis ZWOLNIENIE ZE SŁUŻBY. Zatem należy wnioskować o wydanie prawidłowego świadectwa, bowiem organ nie może w wydawanych zaświadczeniach potwierdzać stanów niezgodnych z przepisami prawa.
 
Witam, mam kilka pytań:
1.Jeżeli otrzymam skorygowane świadectwo służby, czy na tej podstawie będę mogła wystąpić o należną w związku ze zwolnieniem odprawę?
Pyt. 2. Jeżeli dostanę odmowę korekty świadectwa służby - co jak przypuszczam się stanie - to rozumiem, że będę mogła złożyć pozew do sądu o wydanie korekty świadectwa służby? i odprawę?
Pyt. 3 Czy będą przygotowane "gotowce" z których będzie można skorzystać?
pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 😊
 
Czy ktos już Was skladałał o sprostowanie swiadectwa wg zał nr zaproponowanego przez zz (czyli jest już sprawa w sądzie)i macie może odpowiedź , jaka jest reakcja DIAS?
 
Jeżeli chodzi o świdectwa to nie jest niezbędne aby uzyskać właściwe zapisy w nim dla celów odprawy. Można oczywiście iść dalej do Sądu i taki wzór przygotujemy, ale nie determinuje to wypłaty odprawy.
 
Potwierdzam słowa Sławka.

15.11.2022 r. wygrałem sprawę w Sądzie Rejonowym o odprawę i to bez sprostowania świadectwa.

To już 3 wygrana o odprawę w Poznaniu.
  • 2 wygrane koleżeństwa w Sądzie Okręgowym - wyroki prawomocne i wypłacona odprawa wraz z odsetkami od ucywilnienia w 2017 roku.
  • 1 moja w Sądzie Rejonowym.

I proszę Związek o wzór pozwu do Sądu o sprostowanie świadectwa
 
Jeżeli chodzi o świdectwa to nie jest niezbędne aby uzyskać właściwe zapisy w nim dla celów odprawy. Można oczywiście iść dalej do Sądu i taki wzór przygotujemy, ale nie determinuje to wypłaty odprawy.
Witam, dziękuję bardzo za odpowiedź😊. Nie ukrywam, że wypłatę odprawy głównie mam z tyłu głowy. Tylko czy nie jest za późno? Pozdrawiam 😊
 
Jeżeli, został złożony do Sądu wniosek o ugodę, to termin wniesienia o odprawę jest zachowany.
Natomiast koleżeństwo, które nie wniosło do Sądu wniosku o ugodę, piszą pozwy o odprawę i wnioskują o przywrócenie terminu do wniesienia pozwu o odprawę.
Są nowe okoliczności, tj. wyrok Sądu Najwyższego, którego wcześniej nie było.
 
A jeśli nic nie zrobiłam do tej pory, to mam jeszcze szansę na sprostowanie świadectwa i ewentualną odprawę. Zostałam ucywilniona w czerwcu 2017 r. a następnie w grudniu 2017 r. przywrócona do służby. Dodam, że w lutym 2023 odchodzę na emeryturę.
 
Potwierdzam słowa Sławka.

15.11.2022 r. wygrałem sprawę w Sądzie Rejonowym o odprawę i to bez sprostowania świadectwa.

To już 3 wygrana o odprawę w Poznaniu.
  • 2 wygrane koleżeństwa w Sądzie Okręgowym - wyroki prawomocne i wypłacona odprawa wraz z odsetkami od ucywilnienia w 2017 roku.
  • 1 moja w Sądzie Rejonowym.

I proszę Związek o wzór pozwu do Sądu o sprostowanie świadectwa
Można podać chociaż 1 sygnaturę z okręgówki ?
 
Back
Do góry