• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komunikat dot. osób ucywilnionych i wygaszonych

Panie Sławomirze Proszę o padanie w ilu sprawach i w których SP złożonych w lipcu 2019 sąd orzekł że DIAS miał prawo przedstawić funkcjonariuszowi propozycję pracy a nie służby. W mojej IAS sprawy do SP złożyło ok 30 ucywilnionych osób -w dniu 23 lipca sędzia na posiedzeniu niejawnym zobowiązał DIAS do odpowiedzi na pozew w terminie 2 -tygodni potem my mieliśmy przygotować pismo procesowe obecnie jesteśmy na tym etapie potem DIAS ma się odnieś do naszej odpowiedzi ma na to 7 dni -jak widać sprawa idzie swoim tempem do rozprawy mamy jeszcze troszkę czasu wiemy również iż w innych miastach rozprawy dopiero w październiku i listopadzie.Ciekawe które SP są takie expresowe?
 
Agma. Chodzi o sądy administracyjne. SP będą prowadzić mam nadzieję i badać pod kątem przesłanek. Taką mam informację z jednego okręgu, że SO nakazał prowadzić. Wyroku z uzasadnieniem nie widziałem wciąż.
 
P
Panie Sławomirze Proszę o padanie w ilu sprawach i w których SP złożonych w lipcu 2019 sąd orzekł że DIAS miał prawo przedstawić funkcjonariuszowi propozycję pracy a nie służby. W mojej IAS sprawy do SP złożyło ok 30 ucywilnionych osób -w dniu 23 lipca sędzia na posiedzeniu niejawnym zobowiązał DIAS do odpowiedzi na pozew w terminie 2 -tygodni potem my mieliśmy przygotować pismo procesowe obecnie jesteśmy na tym etapie potem DIAS ma się odnieś do naszej odpowiedzi ma na to 7 dni -jak widać sprawa idzie swoim tempem do rozprawy mamy jeszcze troszkę czasu wiemy również iż w innych miastach rozprawy dopiero w październiku i listopadzie.Ciekawe które SP są takie expresowe?
 
Mam też dobrą wiadomość. Wczoraj dowiedziałem się o wygranej w I instancji w sprawie odprawy dla osoby ucywilnionej. 👍👍👍Ten wyrok postaram się udostępnić. Uruchomiłem też od razu prawnika, by bronił tego wyroku w II instancji.
 
Panie Sławomirze Proszę o padanie w ilu sprawach i w których SP złożonych w lipcu 2019 sąd orzekł że DIAS miał prawo przedstawić funkcjonariuszowi propozycję pracy a nie służby. W mojej IAS sprawy do SP złożyło ok 30 ucywilnionych osób -w dniu 23 lipca sędzia na posiedzeniu niejawnym zobowiązał DIAS do odpowiedzi na pozew w terminie 2 -tygodni potem my mieliśmy przygotować pismo procesowe obecnie jesteśmy na tym etapie potem DIAS ma się odnieś do naszej odpowiedzi ma na to 7 dni -jak widać sprawa idzie swoim tempem do rozprawy mamy jeszcze troszkę czasu wiemy również iż w innych miastach rozprawy dopiero w październiku i listopadzie.Ciekawe które SP są takie expresowe?
Mam pytanie, z jakiej jesteś izby i czy Was sąd pracy wezwał o opłatę w wysokości 5% rocznego wynagrodzenia w służbie? Z tego co piszesz wynika że Wasze sprawy już ruszyły, my utknelismy na brakach formalnych i ich niemałej wysokości 😕
 
Mam pytanie, z jakiej jesteś izby i czy Was sąd pracy wezwał o opłatę w wysokości 5% rocznego wynagrodzenia w służbie? Z tego co piszesz wynika że Wasze sprawy już ruszyły, my utknelismy na brakach formalnych i ich niemałej wysokości

Co do opłaty, zawsze można się zwrócić do sądu o zwolnienie od jej pobrania ...
 
Co do opłaty, zawsze można się zwrócić do sądu o zwolnienie od jej pobrania ...
Dzięki. To wiemy i część z nas na pewno tego spróbuje ale każdy ma inną sytuacje i sąd różnie też może do tego podejść. Ale chcieliśmy się zorientować czy w tym zakresie jest jednolicie i czy wszystkie sądy o to wzywają bo z przywolanego wpisu wynika że sąd od razu przesłał pozew do diasa. My podkreslalismy w pozwie że nasze roszczenie nie ma charakteru finansowego a mimo to sąd wezwał o opłatę.
 
Pracuję w IAS Rzeszów.Sprawę złożyłem do SP w Przemyślu. Na posiedzeniu niejawnym Sędzia zarządziła jak pisałem powyżej nikomu nie zarzucono braków formalnych nikt z osób nie uiszczał żadnej opłaty natomiast każdy podał wartość przedmiotu sporu jak zalecał Pan Sławomir w komunikacie o pozwie obecnie czekamy na odpowiedź DIAS na nasze pisma przygotowawcze i zobaczymy co się wydarzy
 
Pracuję w IAS Rzeszów.Sprawę złożyłem do SP w Przemyślu. Na posiedzeniu niejawnym Sędzia zarządziła jak pisałem powyżej nikomu nie zarzucono braków formalnych nikt z osób nie uiszczał żadnej opłaty natomiast każdy podał wartość przedmiotu sporu jak zalecał Pan Sławomir w komunikacie o pozwie obecnie czekamy na odpowiedź DIAS na nasze pisma przygotowawcze i zobaczymy co się wydarzy
Dzięki wielkie. My też podawalismy przedmiot sporu jak było we wzorze a mimo tego sąd kazał nam podać kwotę 12 krotnosci naszego uposażenia w służbie i uiścić 5% opłaty od tego. Wynika z tego że sądy różnie podchodzą. A czy ktoś jeszcze może napisać jak jest w innych województwach. I czy dopuszczalna jest taka niejednolitisc?
 
Szanowne Koleżeństwo!

Zauważyłem, że pewne szczegóły, mogą prowadzić do nieporozumienia
lub błędnego zrozumienia kwestii tak formalnych, jak i merytorycznych.
Trzeba pamiętać, że WZÓR rekomendowany przez Związek, jest tylko
"wzorem", wymagającym pewnych modyfikacji, w zależności od każdej,
indywidualnej sprawy.

Przykładowo - mnie sąd spytał wprost, czy zależy mi tyle na otrzymaniu
odprawy, czy też zwracam się jednocześnie o "przywrócenie" do służby.
Jest to o tyle istotne, że przy granicznej kwocie sporu 50 tys zł, w której
wymaga się wniesienia opłat, dla "przywrócenia" liczy się roczną wypłatę
(12 x miesięczne pobory), dla odprawy wypłatę półroczną (6 x pobory).
Pierwsza przekracza określoną granicę, druga nie.

Przypuszczam, iż nieprecyzyjne / różne sformułowanie pozwów, mogło
spowodować różne podejście sądów do spraw bardzo podobnych.

Tu jedna, istotna uwaga - o ile się nie mylę - opłacie podlega nie cała
kwota sporu, lecz tylko ta część przekraczająca kwotę graniczną!

Rzecz jasna - nikt nie zabroni (także przy niskich poborach) żądać kwoty
odprawy 50000 i więcej, jeśli ktoś zechce uzasadnić zwiększenie sumy
należnej, choćby z powodu strat moralnych, kosztów itp ...
 
Wzór był jeden i dotyczył uznania że stosunek służby trwa ewentualnie że jeżeli sąd uzna że ustał to przywrócenia na poprzednie warunki i zakładam że takie pozwy składali Koledzy z IAS Rzeszów a nie o odprawy. No i niestety opłacie podlega cała kwota nie nadwyżka.
 
Dokładnie tak jak pisze PerLa .Nam w SP Przemyśl sędzia nie zakwestinowała wartości sporu natomiast sprawy złożone przez kolegów mieszkających w Rzeszowie w SP Rzeszów utknęły gdyż trwa dochodzenie o określenie wartości sporu
 
Wzór był jeden i dotyczył uznania że stosunek służby trwa ewentualnie że jeżeli sąd uzna że ustał to przywrócenia na poprzednie warunki i zakładam że takie pozwy składali Koledzy z IAS Rzeszów a nie o odprawy. No i niestety opłacie podlega cała kwota nie nadwyżka.

Tylko teoretycznie! Opłaty faktycznie nie jestem pewien.

Sąd może również uznać przywrócenie za niemożliwe, wtedy będzie to sprawa o "odprawę".
 
Myśmy podali za roszczenie główne przywrócenie a odprawę za roszczenie ewentualne w przypadku gdy przywrócenie nie będzie możliwe. Opłata jest od roszczenia głównego.
 
Back
Do góry