• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komisje w Senacie przyjęły poprawki do emerytur mundurowych

W dniu 21.04.2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, na którym to posiedzeniu przyjęto poprawki do ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji .... W posiedzeniu uczestniczył ZZ Celnicy PL. Przebieg obrad można odsłuchać i obejrzeć pod linkiem.
Została przyjęta poprawka, która jest najdalej idącym kompromisem.
Na posiedzeniu strona rządowa nie była jednak gotowa przyjąć, nawet tego najdalej idącego kompromisu, który pozwoli skorzystać ze zmian prawnych art.15a funkcjonariuszom emerytowanym lub w służbie, którzy ukończyli wiek 55 lat.
Oczywiście warunek 25 lat powinien być całkowicie skreślony, jednak strona rządowa jest "okopana" przy tych 25 latach. Dlatego jest propozycja, która uwzględnia wspomniany warunek 25 lat jednak dodaje drugą alternatywę - "lub 55 lat".
Czekamy w przyszłym tygodniu na posiedzenie Senatu, a potem sprawa wróci do Sejmu.
Reprezentant Rządu RP Pan Minister Maciej Wąsik był na Komisji proszony o przemyślenie raz jeszcze tego tematu i pokazanie, czy strona rządowa potrafi zawrzeć ze służbami mundurowymi nawet choćby ten najdalej idący konsensus?
Poprawki przyjęte w załączeniu.
 

Attachments

  • Senator poprawki.pdf
    1,1 MB · Wyświetleń: 820
Ostatnia edycja:
Czytałem gdzieś, że nie chcą dać po 2,6% za każdy rok bo za dużo ludzi odeszłoby na emeryturę.

Ja piszę, niech się walą, ja na nich nie zagłosuję, bo będą mieli za dobrze.

Zapłacą mi emkę drugą z zus, a nie jakieś ochlapy po 1,3% za pracę w Urzędzie Celnym przed 1999r., gdyż uważają, ze to była praca cywilna (nie związana ze Służbą Celną), a uskaskom chcą zaliczyć wszystko!


Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
To niech zrobią tak jak jest to teraz w Policji tj 2,6% za 3 lata poprzedzające wstąpienie do służby. Przynajmniej w taki sposób byłaby częściowa rekompensata dla osób które były w służbie przed 1999 rokiem....

Obliczanie emerytury policyjnej na starych zasadach​


Według starych zasad emerytura policyjna po 15 latach służby wynosi zaledwie 40 procent ostatniej pensji. Emerytura policyjna wzrasta o 2,6 procent za każdy dodatkowo przepracowany rok w służbach mundurowych. Dodatkowe 2,6 procent należy się za każdy rok okresów składkowych w cywilu, w czasie poprzedzającym służbę, ale tylko do 3 lat. Za każdy rok powyżej 3 lat, dodaje się w tym przypadku jedynie 1,3 procent. Dodatkowo doliczyć sobie można do emerytury policyjnej 0,7 procent za każdy rok okresu nieskładkowego poprzedzającego służbę.
 
Ostatnia edycja:
Mam pytanie. Skoro w ww. zmianie ustawy zatwierdzono również zapis dotyczący waloryzacji emerytury od dnia zwolnienia ze służby do dnia wydania decyzji o jej przyznaniu to jak to się będzie miało do rozpatrywania spraw które są w Sądzie Okręgowym w Warszawie w ww. sprawach? Będę miała taką 11 maja 2022 roku. Na pewno do tej pory zmiana ustawy nie wejdzie w życie
 
Mam pytanie. Skoro w ww. zmianie ustawy zatwierdzono również zapis dotyczący waloryzacji emerytury od dnia zwolnienia ze służby do dnia wydania decyzji o jej przyznaniu to jak to się będzie miało do rozpatrywania spraw które są w Sądzie Okręgowym w Warszawie w ww. sprawach? Będę miała taką 11 maja 2022 roku. Na pewno do tej pory zmiana ustawy nie wejdzie w życie
W mojej ocenie sąd mając ustawowo uregulowana kwestię rewaloryzacji o którą wnosisz może umorzyć postępowanie z uwagi na fakt iż spór przestał istnieć. Znając nasze sądy przedłużą (zawieszą) rozpatrzenie sprawy do wejścia w życie ustawy.
 
Back
Do góry