• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komisje w Senacie przyjęły poprawki do emerytur mundurowych

W dniu 21.04.2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, na którym to posiedzeniu przyjęto poprawki do ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji .... W posiedzeniu uczestniczył ZZ Celnicy PL. Przebieg obrad można odsłuchać i obejrzeć pod linkiem.
Została przyjęta poprawka, która jest najdalej idącym kompromisem.
Na posiedzeniu strona rządowa nie była jednak gotowa przyjąć, nawet tego najdalej idącego kompromisu, który pozwoli skorzystać ze zmian prawnych art.15a funkcjonariuszom emerytowanym lub w służbie, którzy ukończyli wiek 55 lat.
Oczywiście warunek 25 lat powinien być całkowicie skreślony, jednak strona rządowa jest "okopana" przy tych 25 latach. Dlatego jest propozycja, która uwzględnia wspomniany warunek 25 lat jednak dodaje drugą alternatywę - "lub 55 lat".
Czekamy w przyszłym tygodniu na posiedzenie Senatu, a potem sprawa wróci do Sejmu.
Reprezentant Rządu RP Pan Minister Maciej Wąsik był na Komisji proszony o przemyślenie raz jeszcze tego tematu i pokazanie, czy strona rządowa potrafi zawrzeć ze służbami mundurowymi nawet choćby ten najdalej idący konsensus?
Poprawki przyjęte w załączeniu.
 

Attachments

  • Senator poprawki.pdf
    1,1 MB · Wyświetleń: 815
Ostatnia edycja:
W minucie ok 26.31 ktoś podnosi niezwykłe koszty dla 9000 osób w ciągu 10 lat jako 190 000 000 pln.
Ja bym w takiej sytuacji rzekł:
"Proszę Państwa o czym w takim razie my tu deliberujemy, to jest zaledwie 190 000 000 pln, wystarczy nie topić kasy w następnej elektrowni w Ostrołęce i starczy na 5 takich sprawiedliwych reform."
 
Ostatnia edycja:
Czemu nikt ze strony społecznej nie wspomniał o jeszcze jednej nierówności jaka będzie stworzona przy tak wprowadzonej ustawie emerytalnej jak chce rząd. Chodzi mi o nierówność traktowania ZSW w stosunku do np. służby kandydackiej w SG, która trwała tyle samo. Rozpoczęcie służby kandydackiej w SG przed rokiem 1999 pozwala na skorzystanie z art 15. pomimo przyjęcia do służby po 01.01.1999 r. Natomiast ZSW pomimo rozpoczęcia przed 1999 r. nie daje takiej możliwości.
 
Czemu nikt ze strony społecznej nie wspomniał o jeszcze jednej nierówności jaka będzie stworzona przy tak wprowadzonej ustawie emerytalnej jak chce rząd. Chodzi mi o nierówność traktowania ZSW w stosunku do np. służby kandydackiej w SG, która trwała tyle samo. Rozpoczęcie służby kandydackiej w SG przed rokiem 1999 pozwala na skorzystanie z art 15. pomimo przyjęcia do służby po 01.01.1999 r. Natomiast ZSW pomimo rozpoczęcia przed 1999 r. nie daje takiej możliwości.
Bo gdyby zacząć wymieniać wszystkie i omawiać pokrótce, to Komisja musiałaby trwać do wieczora, a nikt tam tak naprawdę nie chce tego słuchać. I tak sporo pozwolono powiedzieć i przewodniczący prosił, by w kolejnych wypowiedziach odnosić się już tylko do zmian w ustawie.
 
Bo gdyby zacząć wymieniać wszystkie i omawiać pokrótce, to Komisja musiałaby trwać do wieczora, a nikt tam tak naprawdę nie chce tego słuchać. I tak sporo pozwolono powiedzieć i przewodniczący prosił, by w kolejnych wypowiedziach odnosić się już tylko do zmian w ustawie.
A co spieszyli się gdzieś ?
Przypominam tylko że "wybrańcy narodu" są w służbie dla społeczeństwa i nawet jeśli miałoby to potrwać do rana to należało problem rozpatrzyć. Problem, który nie dotyczy tylko SC, ale również innych służb. Nierówność traktowania ZSW i służby kandydackiej w kontekście nabycia prawa do emerytury jest rażąca. Pisałem już o tym w innych wątkach, ale się powtórzę. ZSW to była służba skoszarowana i objęta znacznie surowszymi regułami niż pozostałe rodzaje służb. Nie powinna być gorzej traktowana, tym bardziej że jako taka powraca do nas jak już jesteśmy na emeryturze w formie służby w rezerwie. Jak mamy się czuć gdy jako emeryci dostaniemy powołanie do rezerwy ? Teraz znów jesteśmy dobrymi żołnierzami, a do praw emerytalnych to byliśmy gorsi ?
 
A co spieszyli się gdzieś ?
Przypominam tylko że "wybrańcy narodu" są w służbie dla społeczeństwa i nawet jeśli miałoby to potrwać do rana to należało problem rozpatrzyć. Problem, który nie dotyczy tylko SC, ale również innych służb. Nierówność traktowania ZSW i służby kandydackiej w kontekście nabycia prawa do emerytury jest rażąca. Pisałem już o tym w innych wątkach, ale się powtórzę. ZSW to była służba skoszarowana i objęta znacznie surowszymi regułami niż pozostałe rodzaje służb. Nie powinna być gorzej traktowana, tym bardziej że jako taka powraca do nas jak już jesteśmy na emeryturze w formie służby w rezerwie. Jak mamy się czuć gdy jako emeryci dostaniemy powołanie do rezerwy ? Teraz znów jesteśmy dobrymi żołnierzami, a do praw emerytalnych to byliśmy gorsi ?
Zawsze się spieszą. Takie są realia niestety przebiegu prac Komisji. Nieco inaczej na Komisji Śledczej jest, choć też przyspieszają i wywierają presję by kończyć.
 
Chodź mi o to czy będę musiała się zwolnić z kas żeby dostać emeryturę celna czy będę mogła dalej pracować do emerytury
Nie ma celnej emerytury (szczegół).
Jeśli w 2017 r nie miałaś stażu 15 lat służby to nadal nie masz i z emerytury nici.
Jeśli brakowało Ci tylko lat policyjnych to możesz iść na emeryturę mundurową bez konieczności zwalniania się z KAS, na tych samych zasadach co inni ucywilnieni którzy w 2018 spełniali wszystkie warunki
 
A co spieszyli się gdzieś ?
Przypominam tylko że "wybrańcy narodu" są w służbie dla społeczeństwa i nawet jeśli miałoby to potrwać do rana to należało problem rozpatrzyć. Problem, który nie dotyczy tylko SC, ale również innych służb. Nierówność traktowania ZSW i służby kandydackiej w kontekście nabycia prawa do emerytury jest rażąca. Pisałem już o tym w innych wątkach, ale się powtórzę. ZSW to była służba skoszarowana i objęta znacznie surowszymi regułami niż pozostałe rodzaje służb. Nie powinna być gorzej traktowana, tym bardziej że jako taka powraca do nas jak już jesteśmy na emeryturze w formie służby w rezerwie. Jak mamy się czuć gdy jako emeryci dostaniemy powołanie do rezerwy ? Teraz znów jesteśmy dobrymi żołnierzami, a do praw emerytalnych to byliśmy gorsi ?
Temat był już przerabiany chyba przez wszystkie służby i był chyba we wszystkich Sądach , poniżej link do przykładowego wyroku SN:
Temat z ZSW jest nie do ruszenia i pozostanie jedynie okresem równorzędnym, także dajcie spokój Sławkowi bo chociażby chodził na rzęsach to nic nie wskóra.
 
Temat był już przerabiany chyba przez wszystkie służby i był chyba we wszystkich Sądach , poniżej link do przykładowego wyroku SN:
Temat z ZSW jest nie do ruszenia i pozostanie jedynie okresem równorzędnym, także dajcie spokój Sławkowi bo chociażby chodził na rzęsach to nic nie wskóra.
no może choć by dla tego że do tyczy tych którzy wstąpili czyli dobrowolnie z wyboru zasadnicza co do zasady była przymusowa :)
 
Czytałem gdzieś, że nie chcą dać po 2,6% za każdy rok bo za dużo ludzi odeszłoby na emeryturę.

Ja piszę, niech się walą, ja na nich nie zagłosuję, bo będą mieli za dobrze.

Zapłacą mi emkę drugą z zus, a nie jakieś ochlapy po 1,3% za pracę w Urzędzie Celnym przed 1999r., gdyż uważają, ze to była praca cywilna (nie związana ze Służbą Celną), a uskaskom chcą zaliczyć wszystko!


Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
Temat był już przerabiany chyba przez wszystkie służby i był chyba we wszystkich Sądach , poniżej link do przykładowego wyroku SN:
Temat z ZSW jest nie do ruszenia i pozostanie jedynie okresem równorzędnym, także dajcie spokój Sławkowi bo chociażby chodził na rzęsach to nic nie wskóra.
Sąd we wskazanym wyroku odniósł się do aktualnie obowiązującej litery prawa. Nam chodzi o dopisanie ZSW do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Tak jak skreślenie 5 lat zadań policyjnych tak dopisanie kilku wyrazów nie jest problemem, a sprawia że beneficjenci wskazanej regulacji będą mieli poczucie sprawiedliwości społecznej.
 
Czytałem gdzieś, że nie chcą dać po 2,6% za każdy rok bo za dużo ludzi odeszłoby na emeryturę.

Ja piszę, niech się walą, ja na nich nie zagłosuję, bo będą mieli za dobrze.

Zapłacą mi emkę drugą z zus, a nie jakieś ochlapy po 1,3% za pracę w Urzędzie Celnym przed 1999r., gdyż uważają, ze to była praca cywilna (nie związana ze Służbą Celną), a uskaskom chcą zaliczyć wszystko!


Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
Jabol. Byłeś w wojsku ?
 
Back
Do góry