• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Interwencja ZZ CELNICY PL do SKAS w związku z dramatyczną sytuacją w komórkach DŚ w UCS

Witamy,



Od kilku tygodniu odbieramy informacje od pracowników i funkcjonariuszy z komórek Dochodzeniowo – Śledczych w urzędach celno – skarbowych. Osoby, które się z nami kontaktują, to nie tylko nasi członkowie, ale również osoby nie należące do żadnego z działających w KAS związków. Mówią o dramatycznej sytuacji kadrowej, zarówno pod kątem braku ludzi, ale też o tym, że posiadający wiedzę i doświadczenie pracownicy odchodzą na emeryturę. Pracują po godzinach, w soboty i niedziele. Z każdej strony, zarówno od przełożonych jak i od prokuratorów czują nacisk, szybciej, lepiej, więcej. Składana jest na ich barki odpowiedzialność za terminy, wiele spraw ociera się o przedawnienie.

Chętnych do pracy w DŚ nie ma , bo zarabia się na tym samym poziomie co w innych komórkach merytorycznych, a presja czasu nie do porównania. Boją się, że będzie coraz więcej pomyłek, przedawnień, a to wszystko w konsekwencji skończyć się może postępowaniami dyscyplinarnymi.

Niektórzy Dyrektorzy proponują pracownikom DŚ spotkania z psychologiem . To nowoczesny sposób na zarządzanie procesem, w tym kadrami: do psychologa lub Księdza Kapelana. I po kłopocie.

ZZ CELNICY PL wystosowała 7 czerwca br. pismo w tej sprawie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej – w załączeniu.

Czekamy na odpowiedź SKAS i działania DIAS



ZZ CElnicy PL

Maria Mrugała
 

Attachments

  • Celnicy30-21_do SKAS komórki dochodzeniowo śledcze dw. DIAS.pdf
    237,6 KB · Wyświetleń: 1 623
Stefan: dzięki za linka.
MF po raz kolejny pokazuje nam, że ma swoich pracowników/funkcjonariuszy głęboko w poważaniu i październikowa wrzutka ustawy o KAS była (tak jak wiele poprzednich) tylko jakąś dziwną zagrywką wprowadzającą ludzi w błąd. Ileż można...
Może nie wszystkie proponowane zmiany do ustawy o KAS przepadły. Projekt powstał, żeby przepchnąć zmianę ważna dla kilku wysoko postawionych osób w MF, które w 2017 roku, żeby uniknąć ucywilnienia wzięły urlopy bezpłatne i objęły intratne posady w Departamentach MF. Teraz chcą, żeby im ten okres zaliczyć do stażu emerytalnego. Takim bezczelnym lobbingiem powinien zająć się prezes NIK. Wobec sytuacji w jakiej znaleźli się ucywilnieni jest to wysoce niemoralne.
 
Odpowiedź z ministerstwa na pismo ZZ Celnicy.pl to żadna odpowiedź. Zastanawia mnie w jaki sposób i czy w ogóle uzdrowią stan rzeczy w komórkach karnych skarbowych w KAS. Ma być podobno, piszę podobno bo żadnych szczegółów nikt nie podaje, przeprowadzona centralizacja od września tego roku ale cisza w temacie...
 
Nie tylko W DŚ jest dramat.Ja pracuje /pełnię służbę w Dziale Postępowania Celnego, w którym zamiast 10 pracowników/funkcjonariuszy jest 5 z doświadczeniem i dwóch nowych funkcjonariuszy ( 3 miesiące), którym trzeba poświęcić czas. Dodatkowo po brexit- cie znacznie przybyło spraw dotyczących niezakończonych procedur tranzytu i wywozu, nielegalnego wprowadzenia towarów. Zakres tematyczny w Dziale jest bardzo obszerny. Każdy ma w biurko 100 i więcej spraw. Osobiści w dniu dzisiejszym mam 134 sprawy. Nie ma czasu na na nic. Miałam zamiar odejść dopiero w styczniu 2023 r. ale fizycznie i psychicznie nie da rady. Z utęsknieniam czekam na dzień złożenia wniosku o zwolnienie mnie ze sużby. Jeszcze kilka miesięcy. Pozdrawiam wszystkich.
 
@anastazja Dlatego napisałem o innych komórkach także. Ja wiem co to znaczy natłok spraw w postępowaniu. Wiem co to znaczy natłok spraw w OC, wiem co to znaczy natłok spraw w kontroli przedsiębiorców, i parę jeszcze innych miejsc znam z autopsji. Wiem też trochę z praktyki o tym co to znaczy prowadzić sprawy karne u nas. To jest zupełnie więcej niż np. w Policji. Nikomu nie trzeba tego wyjaśniać, że w KAS w DŚ to jest diametralnie inny, większy zakres czynności, uprawnień, zadań niż w DŚ w Policji. Piszę to bo wyżej ktoś wspominał, że w Policji też jest natłok w DŚ. Być może są inne osoby w KAS, które tego nie rozumieją, stąd wspominam o tym.
 
Back
Do góry