• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Informacja po spotkaniu z SKAS - 12.01.22 r.

INFORMACJA ZZ CELNICY PL po spotkaniu z Szefem KAS, które odbyło się w sprawie POLSKIEGO ŁADU i sytuacji w KAS w dniu 12.01. w godz. 14:00-16:00

Jesteśmy po spotkaniu z SKAS 12.01 w godz. od 14:00 do 16:00, które dotyczyło tylko POLSKIEGO ŁADU.
Informowaliśmy, że nie godzimy się na naprawianie błędów MF kosztem pracowników, na ratowanie wizerunku MF kosztem US.
Zawnioskowaliśmy o wsparcie w postaci dodatkowej drugiej linii merytorycznej, zarówno w IAS, jak i trzeciej w MF, gdzie także powinny być dyżury do 19:00 w Dep. Podatku Dochodowego.

Informowaliśmy, ze wydawanych jest gro wytycznych i deklaracji MF kierowanych do opinii publicznej, które mają się nijak do obowiązującego stanu prawnego, że to naraża na szwank totalnie wizerunek KAS, bo ceduje się odpowiedzialność na pracowników.
Podnosiliśmy, że na koniec roku dopiero może też się okazać, że wiele informacji z MF, które oczekuje się aby pracownicy przekazywali, mogą okazać się nieprawdziwe i wtedy dopiero będzie lawina pretensji do KAS, co oczywiście może zupełnie pogrążyć wizerunek administracji.
Podane było wiele przykładów, które nie są wciąż wyjaśnione, jak np wysokość podawanej publicznie kwoty 12800zł, czy uposażenia funkcjonariuszy, emerytów. Wszystkie problemy na razie wydają się tylko być przesuwane w czasie.
Tutaj SKAS deklaruje, że zadziała z tą linią wsparcia. Natomiast co do merytoryki, to tym się nie zajmuje i przekaże uwagi w MF.

Mówiliśmy, że to powinno tak działać, że jak pracownik nie jest pewny jak należy prawidłowo poinformować podatnika albo widzi, że wykładnia MF jest sprzeczna z prawem, powinien poprosić o możliwość kontaktu z infolinią wsparcia i oddzwonić albo podać numer i oddzwoni ktoś z góry do podatnika.

W moim odczuciu nie ma niestety konkretów ad dodatkowych środków.
Na początku spotkania SKAS mówiła, że zabiega o dodatkowe środki jednorazowe dla dyżurujących i jest duża szansa, by je otrzymać. Naciskaliśmy, że to mało taka deklaracja i pod koniec spotkania SKAS powiedziała, że dostała maila, nijako w międzyczasie :), że takie środki zostaną przyznane.
Środki powinny być też szerzej, gdyż pracownicy "wyrwani" do dyżurów, muszą ich zadania w komórce często przejmować inni, a wiadomo, że etatów brakuje. Po prostu powinny być dodatkowe jednorazowe środki głównie dla dyżurujących, ale także dla ogółu KAS.
Zawnioskowaliśmy, by brać pod uwagę sytuację rodzinną co do planowania dyżurów, wsłuchiwać się w głos pracowników, a nie tylko polecać. Tutaj różne sytuacje mogą występować, małe dzieci, opieka nad chorymi członkami rodziny oraz ci,którzy po 19 nie mają jak wrócić do domu. Różne są sytuacje i trzeba brać to pod uwagę.

Oczywiście jakość webinariów tak jak sygnalizujecie także została zgłoszona jako pozostawiająca wiele do życzenia.

Jednorazowe środki to za mało i zawnioskowaliśmy także o odmrożenie środków na podwyżki, tych co zostały zajęte z Uchwały modernizacyjnej. Tutaj nie ma już zupełnie nic po spotkaniu poza deklaracjami. Wciąż MF skąpi pieniędzy na KAS, środków które wcześniej zamroziło, nawet w tak krytycznej sytuacji. To jest niepojęte, że tak można. Argumentowaliśmy, że jest aktualnie bdb czas, aby uzasadnić odmrożenie środków z Uchwały modernizacyjnej dla KAS.

NA spotkaniu zostało zadane pytanie o nowy program TAJEMNICZY KLIENT", który rzekomo MF wdraża. Chodzi o to, że będą dzwonić podstawieni klienci. Jest to podobno jakiś program, aby poprawiać jakość świadczonych usług przez US. SZOK! ZDUMIAŁO NAS TO, że tak w ogóle można podchodzić, ale SKAS nie odniosła się do tego pytania.

Powiedziano też o nowej etatyzacji, że MF już ma ją gotową, czyli dalsze ograniczanie liczby etatów, ale tutaj także SKAS nie odniosła się do zagadnienia.

Ps. Przepraszam za ew , niedociągnięcia stylu czy błędy, ale napisane jest na szybko, jak tylko mogłem na chwilę przysiąść do kompa.

UDOSTĘPNIJ INFO W KAS!

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 
To jakie są zatem Wasze propozycje, żeby przełamać marazm i podjąć skuteczną walkę?
uważam, że skoro są spory zbiorowe, należy przejść do etapu akcji protestacyjnej. Dużo wskazuje na to, że nam obniżą pensje. To wywoła nastroje rewolucyjne. Związek powinien określić postulaty akcji, rozpropagować w mediach. Na 26. ogłosić akcje ostrzegawczą i zobaczyć jak będzie z pensjami. Potem wprowadzić wszelkie dozwolone prawem dzialania a na ich gruncie oddolnie poza kontrolą związku mogą sie zrodzić inne działania takie jak strajk włoski. Jeśli z pensjami będzie OK wszystko rozejdzie sie po kościach. Związek bedzie mógł wyjść z twarzą, spory zbiorowe i tak już są i nic nie dają.
 
uważam, że skoro są spory zbiorowe, należy przejść do etapu akcji protestacyjnej. Dużo wskazuje na to, że nam obniżą pensje. To wywoła nastroje rewolucyjne. Związek powinien określić postulaty akcji, rozpropagować w mediach. Na 26. ogłosić akcje ostrzegawczą i zobaczyć jak będzie z pensjami. Potem wprowadzić wszelkie dozwolone prawem dzialania a na ich gruncie oddolnie poza kontrolą związku mogą sie zrodzić inne działania takie jak strajk włoski. Jeśli z pensjami będzie OK wszystko rozejdzie sie po kościach. Związek bedzie mógł wyjść z twarzą, spory zbiorowe i tak już są i nic nie dają.
Podwyżki, art. 15a, rewaloryzacja, ucywilnieni, niewypłacone odprawy za bezprawne zwolnienie ze służby, prawo do munduru dla funkcjonariuszy w stanie spoczynku itd. dopiszcie jeszcze do listy to o czym zapomniałem - czy to są wystarczające powody aby wdrożyć to o czym pisze @AdamDworcow????
 
Podwyżki, art. 15a, rewaloryzacja, ucywilnieni, niewypłacone odprawy za bezprawne zwolnienie ze służby, prawo do munduru dla funkcjonariuszy w stanie spoczynku itd. dopiszcie jeszcze do listy to o czym zapomniałem - czy to są wystarczające powody aby wdrożyć to o czym pisze @AdamDworcow????
Problem ucywilnionych i ponownie umundurowanych - zaliczenie okresu ucywilnienia do okresu slużby.
 
Przychodzą Celnicy.Pl do SKAS.
Drogi szefie mamy taką małą listę próśb która pozwoli organizacji i nam wszystkim sprawnie zajmować się naszymi zadaniami a nie nieustającą walką o równe traktowanie, tożsamości i zaszczytną historię naszej służby.

na to SKAS łaskawie.
No dobra zakopmy topór pokarzcie tę listę.
- równe traktowanie z innymi służbami
-- tj równe regulacje finansowe,
-- modernizacje
-- równe traktowanie w zakresie uprawnień emerytalnych
-- dodatki orzecznicze w komórkach DŚ
-- dodatki "geriatryczne" dla pozostających w służbie powyżej 25 oraz 28,5 roku
itd....
Na to łaskawy SKAS
No długa ta lista. Musicie zrozumieć Daliśmy policjantom, Strażakom no właściwie wszystkim służbom
nie wiem czy nawet nie sprzątaczkom. budżet nie jest z gumy a wy jesteście kosztem
No nie wiem to chyba nie przejdzie.
No może jakaś inna propozycja?

Na to zasmuceni Celnicy.pl
No dobrze w końcu tyle kasy poszło w Ostrołękę, caracale, wybory kopertowe i inne wyjątkowo ważne rzeczy. My odpowiedzialna służba jesteśmy gotowi wziąć te wszystkie ciężary na siebie z uwagi na nasze zaangażowanie i bezinteresowną służbę dla naszej ukochanej ojczyzny.

Zatem niech będzie zadowolimy się Szefem dbającym o swoich funkcjonariuszy, dbającym o zachowanie tożsamości tej służby.

NA to SKAS
Ech.... no to pokażcie jeszcze raz tę listę.
 
Drożąc temat ulgi dla seniora z POLSKIEGO ŁADU cytuję podstawę prawną tego zwolnienia art. 21 ust. 1 pkt 154 updof:
"154) 85
przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30c albo art. 30ca albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz podatnik, mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje:
a)emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
b)emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 586 i 2320),
c)emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723 i 2320),
d)emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 291, 353, 794, 1621 i 1981),
e)świadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4a,
f)uposażenia przysługującego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, o których mowa w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072 oraz z 2021 r. poz. 1080 i 1236);".
Czy koś może przeanalizować ten przepis i wskazać czy powyższa ulga przysługuje również funkcjonariuszom SCS (kobietom po 60. a mężczyznom po 65. roku życia. Jeżeli nie przysługuje to dlaczego inne grupy społeczne korzystają z takiej ulgi a my nie.
 
Drożąc temat ulgi dla seniora z POLSKIEGO ŁADU cytuję podstawę prawną tego zwolnienia art. 21 ust. 1 pkt 154 updof:
"154) 85
przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30c albo art. 30ca albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz podatnik, mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje:
a)emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
b)emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 586 i 2320),
c)emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723 i 2320),
d)emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 291, 353, 794, 1621 i 1981),
e)świadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4a,
f)uposażenia przysługującego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, o których mowa w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072 oraz z 2021 r. poz. 1080 i 1236);".
Czy koś może przeanalizować ten przepis i wskazać czy powyższa ulga przysługuje również funkcjonariuszom SCS (kobietom po 60. a mężczyznom po 65. roku życia. Jeżeli nie przysługuje to dlaczego inne grupy społeczne korzystają z takiej ulgi a my nie.
pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - tu jest problem dla funkcjonariuszy
 
Art. 1. Ubezpieczenia społeczne obejmują:
1) ubezpieczenie emerytalne;
2) ubezpieczenia rentowe;
3) ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa, zwane dalej „ubezpieczeniem chorobowym”;
4) ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwane dalej „ubezpieczeniem wypadkowym”.

wychodzi na to, że ubezpieczenia społeczne nas nie obejmują.
 
Back
Do góry