• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Dodatki kontrolerskie - SKAS patrzy krytycznie na punktację

Koleżanki i Koledzy!

W związku z wyrażoną na spotkaniu w dniu 17.10. opinią SKAS, że nie jest zadowolony z obecnie obowiązującej punktacji dot. dodatków kontrolerskich, ZZ Celnicy PL prosi o przesyłanie do końca października br. merytorycznej argumentacji w odniesieniu do obowiązującej punktacji, jak również argumentacji odnoszącej się do przesłanek rodzaju, uciążliwości i stopnia złożoności wykonywanych w poszczególnych komórkach zadań wynikających z rozporządzenia MF w sprawie dodatku kontrolerskiego dla osób zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

SKAS na tym spotkaniu wyraził pogląd, że najwyższe dodatki powinny być w CKK i CZO oraz w DŚ, gdy funkcjonariusze lub pracownicy realizują kontrolę w terenie, co w pełni popieramy.

Natomiast SKAS ma wyrobiony, błędny w naszej ocenie, pogląd co do innych komórek odnośnie niskiego stopnia złożoności zadań kontrolnych realizowanych np. głównie mówił o OC, ale niskie dodatki są także w CKR i innych komórkach, gdzie obok niewątpliwie wysokiej uciążliwości, wysoki jest także stopień złożoności.

Związek posiada wiedzę na ten temat, jednak pragniemy ją wzbogacić o Wasze uwagi.

Związek przesyłał do poprzednika SKAS, uwagi merytoryczne dot. dodatków kontrolerskich, krytycznie odnosząc się do wprowadzanej punktacji, ale uwagi te nie zostały wtedy uwzględnione.

Okazuje się, że mieliśmy rację, skoro SKAS także nie popiera obecnej punktacji. A zatem należy nasze uwagi ponowić i wzmocnić, bo jest mamy nadzieję szansa na ich uwzględnienie.

Obecna punktacja jest krzywdząca i wprowadza jawne niesprawiedliwości. System przyznawania dodatków jest fatalny, bo jak ocenić sytuację, gdy funkcjonariusze wykonujący takie same zadania w 100% kontrolne w terenie i w takim samym czasie i w służbie stałej, np. w Referatach Realizacji, otrzymują dodatki w wysokości 300 zł. To już za czasów J.Kapicy było 500 zł dla wszystkich, a gdzie inflacja? Coś zatem jest tutaj nie tak ewidentnie i nie ma znaczenia, że niektórzy otrzymują wyższe dodatki w tej komórce.

SKAS nie ma także dokładnej wiedzy na temat trudności - stopnia złożoności zadań jakie są realizowane w CKR, OC, wielu innych komórkach. Nasz postulat jest wszystkim znany, że w tych komórkach powinny być dodatki w maksymalnej wysokości.

Dlatego proszę zgłaszajcie opracowane merytorycznie uwagi dot. tej przesłanki, ale także przesłanki uciążliwości zadań kontrolnych z Waszych komórek. Będziemy tym uzupełniać stanowisko Związku w tej sprawie, które prześlemy do SKAS. Musimy przekonać merytorycznymi argumentami Ministra do stanu faktycznego, wytłumaczyć jak duża wiedza i doświadczenie jest wymagane, jak wysoki jest stopień zarówno trudności i uciążliwości, przy realizowaniu kontroli w tych i innych komórkach.

Zwracamy uwagę w korespondencji SKAS już od dawna na brak dodatku za wykonywanie czynności audytowych, które niewątpliwe kwalifikują się także do czynności kontrolnych opisanych w ww. rozporządzeniu. MF analizuje tą kwestię i być może jest szansa na uwzględnienie tego przy nowych zasadach punktacji. Także inne komórki.

Uwagi przesyłajcie do końca października br. na adres członka ZG - krzyskiks@gmail.com

Pozdrawiam:
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 
Zapraszam do CKK, do przeprowadzenia kontroli po swojej analizie.
Pisząc kiedyś analizy, jestem na emce, zawsze osoby z CKK kontaktowały się ze mną w celu omówienia .... co poeta miał na myśli. Po wspólnych ustaleniach ja rozumiałem ich, a oni mnie. W większości kontrole były pozytywne. A doświadczenie miałem ponad 30 letnie. Zaliczyłem większość stanowisk tz. roboczych oprócz czarnych. Życzyłbym Ci tych pieniędzy z analizy ( kto je widział ) , tak abyś napisał sensowną analizę , pozytywną i za razem wytłumaczył kolegom w CKK co poeta ma na myśli.... tylko merytorycznie.
 
Pisząc kiedyś analizy, jestem na emce, zawsze osoby z CKK kontaktowały się ze mną w celu omówienia .... co poeta miał na myśli. Po wspólnych ustaleniach ja rozumiałem ich, a oni mnie. W większości kontrole były pozytywne. A doświadczenie miałem ponad 30 letnie. Zaliczyłem większość stanowisk tz. roboczych oprócz czarnych. Życzyłbym Ci tych pieniędzy z analizy ( kto je widział ) , tak abyś napisał sensowną analizę , pozytywną i za razem wytłumaczył kolegom w CKK co poeta ma na myśli.... tylko merytorycznie.
Moje doświadczenie też pow. 30 lat i wiele komórek kontrolnych. Zazdroszczę dobrej współpracy między komórkami. U nas najczęściej uwag kontrolujących nie słucha się lub trudno doprosić się o rozszerzenie analizy (na takie rzeczy nie mają czasu). Uwagi o skrócenie czasu objętego kontrolą nie są uwzględniane (bo dłuższym może coś się znajdzie).
 
Moje doświadczenie też pow. 30 lat i wiele komórek kontrolnych. Zazdroszczę dobrej współpracy między komórkami. U nas najczęściej uwag kontrolujących nie słucha się lub trudno doprosić się o rozszerzenie analizy (na takie rzeczy nie mają czasu). Uwagi o skrócenie czasu objętego kontrolą nie są uwzględniane (bo dłuższym może coś się znajdzie).
Jak mawiał mój bardzo doświadczony kolega z CKK, "mogą mi pisać zakres kontroli 3 lata oraz 10 000 zgłoszeń celnych, ja i tak z powodów oczywistych, realnych do wykonania, wybieram własny zakres z tego i robimy. Jak coś nie halo, rozszerzamy do pozostałych, jeśli jest ok - traktujemy jako część reprezentatywną całości". I ja szanowałem gościa za rozsądne stanowisko i doświadczenie.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry